Viitorul tratamentelor de fertilitate

Viitorul tratamentelor de fertilitate | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Al doilea set de octupleti nascuti vreodata in Statele Unite este inca o stire recenta, punand astfel problema viitorului aducerii pe lume a copiilor si al medicinii care se ocupa de fertilitate, un domeniu care a facut progrese dramatice de la primul copil nascut in vitro, cu treizeci de ani in urma. www.desprecopii.com/info.asp?id=1701" target="_blank">Iata cateva subiecte interesante de dezbatere in legatura cu tratamentele impotriva infertilitatii.



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andra_cod spune:

Buna
Sunt noua in forum insa asa cum am vazut aici sunt multe persoane in cazul meu, adica in asteptarea infinita de a avea un.As vrea sa stiu daca exista cineva care sa-mi poata da relatii referitoare la FIV in Spania sau Israel. Ma intereseaza recomandari sau sanse de reusita ale clinicilor sau doctorilor. Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Citat:
citat din mesajul lui andra_cod

Buna
Sunt noua in forum insa asa cum am vazut aici sunt multe persoane in cazul meu, adica in asteptarea infinita de a avea un.As vrea sa stiu daca exista cineva care sa-mi poata da relatii referitoare la FIV in Spania sau Israel. Ma intereseaza recomandari sau sanse de reusita ale clinicilor sau doctorilor. Va multumesc


Bine ai venit pe !Intra la subiectul asta: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134337 si vei afla raspuns la multe din intrebarile tale!
p.s: scrie repede 10 mesaje pe forum ca sa scapi de moderare si sa te "vedem" in timp real!


Anto
"Cea mai mare iluzie este ca oamenii au limite!"

www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lovmonique spune:

Buna seara, si eu am aceeasi problema...am 35 de ani, de 3 ani si jumatate incerc sa am si eu un bebe...dar nimic...Deja ne gindim la tratamente de fertilitate.Stiti in Bucuresti ce loc ar fi mai recomandat? o prietana imi spunea sa astept ca se va deschide o noua clinica in Bucuresti...Voi ce-mi recomandati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andra_cod

Buna
Sunt noua in forum insa asa cum am vazut aici sunt multe persoane in cazul meu, adica in asteptarea infinita de a avea un.As vrea sa stiu daca exista cineva care sa-mi poata da relatii referitoare la FIV in Spania sau Israel. Ma intereseaza recomandari sau sanse de reusita ale clinicilor sau doctorilor. Va multumesc

Andra, eu sunt pe tratamente in israel.
Daca vrei detalii cu draga inima.
De ce in isreal? Cati ani ai? ce prob de fert ai? tu sau partenerul?


Mona
:)
2 IUI nereusite,facut IUI 3 pe 23-24 martie,plina de speranta
Morfologie sp sot : normala in procent de 2- 9%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danalya9 spune:

Buna fetele!eu am facut fiv in spania si nu am platit nimic,ca vad ca se vb de niste sume....exagerate,nu pot sa cred ca in romania inca nu s-a dat o lege pt asta,cred ca ar trebui si un ajutor pt femeile cu aceasta problema,eu sper ca toate cele care incearca FIV sa le mearga bine,doar cine trece prin asa ceva stie ce inseama sa iti doresti un,cand vezi atatia copii abandonati prin spitale si nu poti avea si tu unul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui danalya9

Buna fetele!eu am facut fiv in spania si nu am platit nimic,ca vad ca se vb de niste sume....exagerate,nu pot sa cred ca in romania inca nu s-a dat o lege pt asta,cred ca ar trebui si un ajutor pt femeile cu aceasta problema,eu sper ca toate cele care incearca FIV sa le mearga bine,doar cine trece prin asa ceva stie ce inseama sa iti doresti un,cand vezi atatia copii abandonati prin spitale si nu poti avea si tu unul

dalya

Ai perfecta dreptate, dar din pacate noi traim in Romania si tre sa ne chinuim ani buni, ca sa reusim sa strangem bani pt FIV.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christine13 spune:

Buna Monica

Iti recomand cu caldura clinica Medlife din Grivita, Doctor Predoi, este o clinica specializata in probleme de fertilitate,mie personal mi-a placut ff mult profesionalismul si conditiile din spital si clinica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaBu spune:

Nu am stiut unde sa postez dar ma gandesc ca va intereseaza vestea :


Fertilizare pe gratis la prima īncercare

Ministerul S#259;n#259;t#259;#355;ii va derula, īn premier#259;, un program na#355;ional de sus#355;inere a cuplurilor care recurg la fertilizare in vitro.

Programul va fi func#355;ional de anul viitor #351;i are drept scop sus#355;inerea, de la bugetul de stat, a costurilor necesare procedurilor de fertilizare in vitro pentru 250 de tinere cupluri infertile. #8222;Este timpul ca infertilitatea s#259; fie recunoscut#259; de c#259;tre autorit#259;#355;i ca o problem#259; medical#259; ce produce suferin#355;#259; #351;i care necesit#259; compensare. Este corect ca #351;i pacien#355;ii romāni s#259; aib#259; acces gratuit la tratamente medicale dovedite utile. Am avut o īntālnire cu reprezentan#355;ii Comisiei de Obstetric#259; #8211; Ginecologie a Ministerului S#259;n#259;t#259;#355;ii #351;i am decis c#259; este necesar ca de anul viitor programele na#355;ionale s#259; cuprind#259; #351;i o ini#355;iativ#259; pentru a ajuta tinerele cupluri#8220;, a declarat prof. dr. Adrian Streinu-Cercel, secretar de stat īn MS.

Īn program vor fi incluse, īn principal, cupluri cu vārsta cuprins#259; īntre 25 #351;i 40 de ani, urmānd ca, ulterior, membrii Comisiei de Obstetric#259; #8211; Ginecologie a MS s#259; stabileasc#259; #351;i alte criterii. Conform ini#355;iativei, ministerul va sus#355;ine financiar prima procedur#259; de fertilizare in vitro. Īn cazul īn care este nevoie ca aceasta s#259; fie repetat#259;, urm#259;toarele costuri financiare vor fi suportate de cupluri. Bugetul noului program este estimat la aproximativ 500.000 euro anual.

Īncepānd de mar#355;i, pe site-ul ministerului, la adresa www.ms.ro este postat#259; o alt#259; ini#355;iativ#259;, proiectul de Lege a Reproducerii Umane Asistate #351;i Embriologiei, precum #351;i Codul de Procedur#259;.

Legea Reproducerii Umane Asistate #351;i Embriologiei, precum #351;i Codul de Procedur#259; au fost create ca urmare a unei reale īngrijor#259;ri publice cu privire la implica#355;iile pe care noile tehnologii de reproducere asistat#259; ar putea s#259; le aib#259; asupra percep#355;iei #351;i valorific#259;rii vie#355;ii umane #351;i a rela#355;iilor de familie. #8222;Interven#355;ia sau cercetarea medical#259; din domeniul reproducerii umane asistate are ca scop diminuarea problemelor de infertilitate sau reducerea riscului de apari#355;ie a anomaliilor ereditare. Legea Reproducerii Umane #351;i Embriologiei prive#351;te toate modalit#259;#355;ile de utilizare a spermei, ovulelor #351;i embrionilor cu aplicare uman#259; #351;i toate investiga#355;iile care implic#259; folosirea de embrioni umani vii. Aceast#259; lege prevede obliga#355;ii pentru centrele de cercetare īn sensul practic#259;rii unor standarde de calitate #351;i siguran#355;#259; adecvate, furniz#259;rii #351;i īnregistr#259;rii de informa#355;ii, asigur#259;rii de consultan#355;#259;#8220;, se arat#259; īntr-un comunicat al Ministerului S#259;n#259;t#259;#355;ii remis presei.

http://www.azi.ro/index.php?data=21.10.2009&rubrica=Viata_de_langa_noi&citeste=1


Sanatate tuturor si -ilor !

Va pup ,Andra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didiloo spune:

am auzit si eu despre aceasta lege. Problema e ca inca nu e nimic sigur. apoi am inteles ca vor fi aprobate doar 250 de fiv-uri anul viitor. cine sa mai inteleaga ce e si tara asta????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didiloo spune:

Mergi la inceput