sunt insarcinata sau nu??

sunt insarcinata sau nu?? | Autor: cori

Link direct la acest mesaj

trebuia sa imi vina ciclul in jurul datei de 2 martie...pe 28 feb..1 si 2 martie am avut mici sangerari...astazi e 12 martie si de 2 zile curge abundent (cam ca in primele zile de ciclu) un lichid mai maroniu.
am facut un test de sarcina ieri, deoarece ma dureau un pic si sanii...si este pozitiv. foarte clare liniutele! e normal sa curga lichidul acela? se poate numi menstruatie peste sarcina? nu cumva asta inseamna ca e extrauterina?? cum pot afla? la eco abdominal nu se vede asa mic iar intravaginal imi e jena sa fac acum deoarece inca am scurgerea aceea..::(( cum procedez? ce parere aveti? merci, cori

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Eu zic sa te duci la ginecolog chiar daca iti este jena. Doar dr. te poate lamuri ce se intampla de fapt cu tine. Iar daca lichidul e mai maroniu cu atat mai mult ar trebui sa-ti dea de gandit.
Daca poti du-te chiar azi... cine stie... poate salvezi la timp sarcina (daca ti-o doresti).


Ramona

Bebita din burtica 10

Rares - puiutul mamei (8 nov. 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauf1000 spune:

se poate doza un hormon din sange: beta HCG, LA ORICE LABORATOR. NU STIU SIGUR DACA ITI TREBUIE SAU NU TRIMITERE.

(gravida) 20 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

fetelor ajutati-ma si pe mine cu un sfat sau o parere....tin sa precizez nu am mai fost insarcinata niciodata, nu am luat anticonceptionale, sunt sanatoasa, si acum.....au venit rusii in 1 martie,in 5 au plecat,in 7,8,10 am ,,prestat''(asta fiind prima data cand incercam,eu eram si inainte si acuma 100% convinsa ca in martie cand incercam prima data raman gravi, nu stiu de ce dar pur si simplu asa simteam),perioada fertila trebuia sa fie aproximativ 12-18 martie, dar azi 12 martie toata ziua am simtit fluturasi in burtica,ca si cum ceva micut s-ar tot invarti pe acolo, si aud si un carait asa finut cand se misca ,,ceva''-ul ala, nu prea pot manca nimic, parca mie greata de orice vad, ma simt oarecum mai umflata la burtica...sa fie oare sarcina chiar daca nu era perioada fertila si sa simt asa repede ceva? se poate? sunt foarteeee nerabdatoare sa pot face un test de sarcina,imi doresc foarte mult o mogaldeata mica.....voi ce parere aveti? astept raspunsuri
va mai tin la curent daca continua fluturasii sa danseze
va multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Dozarea de hormoni te la mureste daca esti gravida, dsar numai la ecograf poti vedea daca sarcina e fixata unde trebuie... daca e extrauterina, analiza de sange nu are cum sa-ti arate...
Asa ca lasa jena si vezi ce si cum la ginegolog... o sa-ti spuna dr.
Dr. sunt obisnuiti cu astea...



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

A_driana e foarte putin probabil sa simti ceva in burtica dupa 3-4 zile de la contact....si cam devreme sa faci un test de sarcina...eu zic sa prestezi in perioada fertila..si sa astepti pana aproape de urm. menstra apoi sa faci un test.

Tin pumni sa fie cu ochisori daca iti doresti.

20+

Bubi mic poze


Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

mersi mult blanca000, si eu spun ca nu prea are cum sa fie,si inca ceva, merg foarte des la toaleta,din ora in ora,ceva foarte neobisnuit mie care nici nu prea beau lichide.....oricum voi presta in perioada ,,calda'' si abia la sfarsitul lunii imi voi face un test...doar sunt confuza ca nu inteleg ce se petrece,ceva se intampla pe acolo, nu-i doar imaginatia mea de mamica nerabdatoare .....
va doresc tuturor bebei sanatosi si cuminte, cum sper sa vina si la mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

A-driana eu spun ca inca e prea devreme sa te pronunti asupra unei eventuale sarcini. Sunt sigura ca daca iti vei face un test de ovulatie (atentie, nu de sarcina) acum e chiar perioada optima. Eu asa am obtinut a doua sarcina, pandind momentul oportun cu ajutorul testului de ovulatie. Succes!

Ramona

Bebita din burtica 10

Rares - puiutul mamei (8 nov. 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Sunt de acord cu ramsan sa iti faci un test de ovulatie. La mine cel putin in perioada de ovulatie simteam tot felul de intapaturi, crampe..chestii prin burtica..dar erau de la ovulatie. In perioada respectiva corpul femeii are ceva schimbari asa ca e posibil sa simti diverse. cat despre mersul la toaleta asa de la inceput nu stiu...stiu doar ca atunci cand esti insarcinta faci pipi mai des din cauza fluxului sanguin crescut, baut apa mai multa decat de obicei ca 'cere" organismul cat si datorita faptului ca uterul se umfla si impinge spre vezica...totusi la 3-4 zile de la contact nu cred sa fie cazul.

Inca tin pumnii sa ti se implineasca dorinta

20+

Bubi mic poze


Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Cori lasa jena si fugi la medic .
A_driana desi nu e posibil sa simti eu am stiut din prima ca sunt insarcinat(ma simteam la fel ca tine). Nu m-a crezut nimeni mai ales ca tocmai renuntasem la anticonceptionale (dupa 5 ani). Am facut 2 teste dar cum era prea devreme au iesit negative. Am mai asteptat doua saptamani si apoi i-am demonstrat sotului ca vom avea un bb. sper sa fie asa cum iti doresti.

Nico, mami de Andra si Alex
poze

Poze in concurs Clipe de viata 2008 www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=18" target="_blank">nm1 si nm2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

cori - 1)trebuie sa te duci la doctor si sa faci transvaginala! ii spui doctorului despre scurgere si o sa vezi ca el/ea nu are nici o jena referitor la scurgerea ta(gandeshte-te ce vede un ginecolog in timpul unei nashteri).
2)faci o analiza de sange care se numeste beta hcg si o repeti la doua zile. valoarea iti poate indica si daca este extrauterina. in mod normal valoarea se dubleaza la fiecare doua zile. daca vezi ca valoarea este prea mica fata de varsta sarcini(o sa ai un tabel pe buletinul de analize) sau valoare nu se dubleaza intre cela doua recoltari este semn de extrauterina sau sarcina oprita in evolutie.
oricum e momentul sa lasi rushinea la o parte, extrauterina te poate costa o trompa sau chiar mai rau.
eu iti doresc sa fie in uter, sa fie in evolutie si peste 9 luni sa iti tzi puiul in bratze

adriana - nici o shansa sa simti ceva atat de repede. poate doar nishte ushoare intepaturi la ovulatie. celelalte semne, pot sa fie de la modificarire hormonale, daca zici ca e prima luna fara anticonceptionale. prestati cu drag si spor chiar si dupa perioada fertila calculata pe calendar.bafta sa se pinda din prima

38+
poze

AMR 11 de zile

Mergi la inceput