sunt insarcinata sau nu??

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

mersi mult fetelor, sunteti niste minuni...
aris16 eu nu am luat niciodata anticonceptionale, ci acuma ii prima data cand incercam
inca ceva....
in weekend ii momentul ,,cald''(noi oricum vom presta pana la sfarsitul lunii), dar ii bine in fiecare zi si de mai multe ori pe zi, sau zilnic si o data pe zi?.....ca am citit peste tot ca macar o zi sa fie pauza sa se refaca inotatorii, sa fie de mai buna calitate....nu vreau sa pierdem momentul bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

scuze....aris26, am gresit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Eu eram cea care a ramas imediat dupa ce a intrerupt anticonceptionalele. Acum strumful are 5 ani jumate.
A_driana eu zic sa nu o transformati intr-un stres si sa prestati atunci cand va doriti asta. banuiesc ca nu-i musai sa fie cu ochisori din prima luna. Eu am renuntat la anticonceptionale si cum medicul a spus ca sigur nu raman cateva luni nu m-am mai protejat. Asi fi vrut ca bb sa vina ceva mai tarziu dar ... a fost foarte bine si asa. pana la urma vin cand vrea DD nu crend vrem noi.

Nico, mami de Andra si Alex
poze

Poze in concurs Clipe de viata 2008 www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=18" target="_blank">nm1 si nm2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

adriana, nma - ma scuzati fetelor, asa imi trebuie daca scriu imediat ce am cazut din pat

adriana - noi de exemplu am facut monitorizari ecografifice ale ovulatiei, doctorul masura si ne indica cand trebuie sa prestam, asa am descoperit ca cel mai bine e o data la doua zile. in felul asta au si inotatorii timp sa se refeca un pic si nici nu rishti sa pierzi momentul. ovulul traieste intre 12 si 24 de ore dupa ovulatie, iar spermatozoizii pana la 5 zile. oricum incearca ca macar in timpul activitatilor intense sa uitzi de scopul final. bucurati-va de libertatea de nu va proteja.
bafta si neaparat sa nu uiti sa ne anutzi peste doua saptamani ca ai doua liniutze

38+
poze

AMR 11 de zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

intervin si eu putin: atat scurgerea maronie(eu stiu ca e grav cand e rosie) cat si mersul des la toaleta si greata pot fi semne de sarcina dar nu obligatoriu...asa cum zci fetele, testul de sange e concludent, cel de sarcina abia in perioada in care stii ca trebuie sa-t vina ciclul dar intarzie sa vina..sacul gestational se vede la eco pe la 5 sapt, ritmul cardiac se aude pe a 6-7 sapt...deci...rabdare...

eu am intrerupt anticonc. in ian, iar in februarie am ramas gravi...eu stiu ca dupa anticonc. ramai f repede gravi...acuma sunt pareri si pareri...

oricum, asteptam rezultatul!

*********************************************************
Andreea si Eric, cel mai dulce ingeras (9 decembrie 2007)

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=9" target="_blank"> NE DATI UN VOT? MULTUMIM! ERIC IN CONCURS (pozele ela1 si ela2)...


ERIC IN 2009...
www.onetruemedia.com/shared?p=75b19b17740aa34e16575b&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Eric la aproape 1 anisor...
ERIC

PRINTESA EMMA ARE NEVOIE DE AJUTORUL NOSTRU...
HAIDETI SA-L AJUTAM PE TEO

Atat mai am pana sa vad luminita de la capatul tunelului......
Eu sunt primul!!!Uite ce mare am crescut!!!

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

fetelor,aris26 multumesc mult,incepe sa-mi placa sa ma ,,consult'' cu cineva care a mai trecut prin asa ceva sau trece,sper sa nu creeze dependenta
intr-adevar, asa cum spuneti, bebii vin cand vrea doamne-doamne si nu cand vrem noi, sper sa ne bucure si pe noi cat de curand cu un bebel.
nu fac (inca ) chiar o obsesie din a ramane insarcinata,si ma bucur de momentul actului,nu astept doar ,,finalul''.....dar sunt nerabdatoare sa fie acolo in burtica o magaldeata mica, de cand ma stiu numai mamica m-am visat....
sigur ca va anunt daca voi vedea curand 2 liniute, atunci cred ca voi fi NEBUNA DE FERICIRE
va pup pe toate si la bebei sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

fetelor care aveti timp si rabdare si ma puteti ajuta sa-mi dau seama mai exact cand ovulez...scriu prima zi a catorva CM din urma....2008- 6 august; 8 septembrie; 5 octombrie; 2 noiembrie; 1 decembrie; 29 decembrie; 2009- 30 ianuarie;1 martie....CM ma tine cam 5-6 zile...
vreau sa raman si as vrea sa stiu luna asta cand ovulez...
va multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

uite am facut eu nishte socoteli si dupa principiul ca la un cm neregulat(asa cum este al tau) singura perioada sigura este faza luteala(perioada dupa ovulatie pana la urmatoarea menstruatie), care tine 14 zile ai ovulat in urmatoareele zile de cm:
19-20;14;15;16;15;18;16
si cm meu era cam la fel cu al tau,intre 30 si 37 de zile, e mult mai greu in cazul nostru sa nimerim ziua cea mare dar se poate. eu zic ca trebuie sa consideri perioada fertila incepand cu ziua 11-12 pana in ziua 21-22(consideri ziua 1 ca fiind prima zi de sangerare). daca reushiti sa aveti un contact o data la doua zile in aceasta perioada sunt sigura ca vetzi reushi in cateva luni....asta daca nu ati reushit deja
bafta
edit: sa nu ma intelegi greshit, astea sunt doar nishte calcule de principiu, nu sunt sigure 100%. mai poti incerca teste de ovulatie, dar eu una le consider stresante si nici astea nu sunt 100% pentru ca nu iti pot indica faptul ca foliculul s-a spart. singura metoda perfecta este o monitorizare ecografica a ovulatiei. adica o serie de ecografii, una la doua zile, prin care se masoara evolutie folicului pana in momentul in care se constata spargerea lui, adica ovulatia. nu este inca cazul sa te gandesti la toate astea, sunteti la inceput si poate sunteti printre cei norocoshi care reushesc imediat. am vrut doar sa intelegi ca metoda calendarului nu ofera o garantie, dar te poate ghida cat de cat.

bafta

38+
poze

AMR 9 de zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

mersi aris26 pt rabdare....noi oricum ne-am pus pe si va veni si odata si odata...oricum vin cand vrea doamne-doamne nu cand vrem noi.....problema este ca eu cand vreau ceva, vreau atunci pe loc,in momentul ala, si in cazul asta nu merg lucrurile cum vreau eu...nu stiu cum as putea sa-mi stapanesc putin nerabdarea...
va pup, o seara minunata sa aveti

Mergi la inceput