Intamplari paranormale

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Mi s-a intamplat si mie: dormeam si visam cum matusa mea ma suna sa imi spuna ca bunicul meu a murit. M-am intristat si intentionam sa merg la un prieten sa ii povestesc si sa stam impreuna insa m-a trezit telefonul - era matusa mea care anunta decesul bunicului meu.

Nu ne asteptam sa moara, a facut un atac de cord.

Una dintre licentele mele a fost pe tema "Viata de dupa moarte" (dpdv filosofic) si deci sunt destul de la subiect cu tot ce povestiti voi, atunci am citit foarte mult. Daca ati intreba un neurolog v-ar explica foarte exact ce se intampla, cum se rupe legatura intre creier si corp (de unde senzatia de decorporalizare) sau ce zone ale creierului sunt afectate de aveti aceste viziuni. Ce vreau sa spun e ca stiintific - toate aceste fenomene nu mai sunt considerate o enigma. Spiritual, eu nu sunt inca hotarata in ce sa cred sau nu si nici nu prea am curajul sa incerc pe mine Oricum, am senzatia ca nu sunt pregatita.

Pentru cei interesati de subiect, recomand cartea lui Scarlat Demetrescu - Din tainele vietii si ale universului. O gasiti si online - www.scribd.com/doc/9142723/Scarlat-Demetrescu-Din-Tainele-Vietii-Si-Ale-Universului" target="_blank">aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Rall am citit si eu o carte care se intitula exact asa: Viata si ce urmeaza dupa ea Mi s.a parut cea mai tare cu explicatii la tot ce este paranormal. Cea a lui Demetrescu stiu sigur ca am citit.o dar voi intra pe link pt ca am o ceata totala in cap

Mandi, parca ma vad pe mineExact asa am patit si eu cand a murit bunicul meu, l-am visat mort pe masa exact la ora la care il gasise mama mea mort in casa Nu ne asteptam sa moara asa repede, la vreun sfert de ora dupa ce ma trezisem, am primit telefon ca murise bunicul. sant multe intamplari, revin mai tarziu


Conchita, la mine ce a fost cu umbra aia care intrase in mine? am vazut ca ai o gramada de experiente dar cea de care am scris te.a infricosat...ce putea sa mi se intample?

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

http://www.paranormal.ro/forum/viewtopic.php?t=320

Este doar unul din forumuri, nu le am la favorite ,pe mine ma fascineaza tot ce tine de paranaormal, caut pe forumuri ,citesc ,doar ca inca sunt novice ,asa ca nu intru in discutii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura_m spune:

Eu cand stau in casa, cateodata si nu in curent sau cu geamul deschis, parca adie ceva pe fruntea mea, o adiere rece sau calda.
Acum un an am visat-o pe strabunica mea, ea murit in 2001, este prima data cand o visez si se facea ca era la tara si se pregatea sa spele impreuna cu o femeie-mi s-a parut a fi tiganca- am dat Buna ziua! si femeia mi-a raspuns, dar strabunica statea f suparata pe mine si ea niciodata nu a fost suparata pe mine, pe nepoti in general, i-am dat Buna ziua! dar statea incruntata. A doua zi am dat de pomana.
Tatal meu a murit in 1989 cand aveam 10 ani, l-am visat dar ultimele vise au fost ca ziceam ca era el, aveam sentimentul asta dar fizic era altcineva, o singura data l-am visat ca era el.
La vreo doi ani dupa ce a murit, eu incepusem sa fac religie in scoala si intr-o seara am visat ca eram cu preotul care tinea orele de religie, cu mai multi copii in fata unui soclu si pe soclul ala cadea o lumina iar preotul avea poze cu cei decedati, rude ale copiilor si arata poza si aprea pe soclul acela, ca o holograma decedatul si preotul intreba unde a ajuns aceea persoana in rai sau iad, iar cand a ajuns la poza tatalui meu, a aparut tatal meu pe acel soclu si cand a intrebat preotul unde a ajuns decedatul o voce a spus ca in rai-de fapt se auzea vocea aceea si spunea unde a ajuns decedatul.
Si eu am premonitii cand se intampla ceva rau, cand eram la serviciu, eram ca o familie cu pacientii, ptr ca unii veneau regulat ptr medicamente sau analize si ma gandeam la un pacient ca nu l-am mai vazut de mult si a doua zi venea sa-si ia medicatia sau sa isi faca analizele. Si de multe ori o voce interioara imi spune cand sa vorbesc sau sa tac, simt asa ca atunci cand vreau sa spun ceva paraca cineva ma opreste si in clipa urmatoare realizez ca spuneam o prostie. O data la serviciu aveam o colega cu care ma imprietenisem si nu stia ca ma pregatesc sa plec din tara si vroia sa o girez ca isi cumpara casa, vroia sa faca imprumut in banca si eu nu vroiam ca stiam ce planuri am si tot imi ziceam ca daca mai bate apropo-uri o data ii spun dar ceva ma oprea si bine am facut ca de cate ori vorbeam cu aceea colega care o consideram prietena la 2-3 saptamani primeam un telefon ciudat cu niste lucruri care numai ei i le spusesem, in final sa vina unul intr-o dimineata la usa si ne-a amenintat, era suparat ca cica sotul meu l-a injurat la telefon, dar noi nu-l vazusem niciodata in viata noastra.

AURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura_m spune:

Si tot asa, sotul meu pana sa ma cunoasca a avut vise din acestea terifiante, el chiar crede ca in momentul acela sufletul lui a calatorit. El a mai fost o data insurat si dupa ce s-a despartit visa in fiecare noapte vampiri care veneau spre el si mereu ii aparea un batranel si la vederea lui vampirii se retrageau scrasnind din dinti. O data mi-a spus ca a visat-o pe fosta sotie, inca nu ma cunoscuse pe mine, ca ea se ridica din pat, iese pe ferastra si mergea inainte, el o urmarea si parca vroia sa o intoarca inapoi si ii aparea batranelul si ii spunea sa o lase in pace ca ea nu se mai intoarce, ca mai bine sta acolo unde merge. Eu nu am crezut in vraji sau in chestii din acestea pana sa vin in Bucuresti, dar cred ca familia fostei se ocupa si cu niste chestii...necurate mai ales ca si la usa la noi am vazut niste lucruri ciudate, eu nu le atingeam doar sotul meu ca zice ca este mai puternic ca mine si dadeam apoi cu apa sfintita.

AURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Eu am avut un vis pe cand era fratele meu plecat in Austria( sa se stabileasca, nicidecum in vacanta..prin 1990 )Am visat ca m.am dus acasa la mama si mi.a raspuns la usa fratele meu cerand o tigara buna ( eu fumam numai kent atunci ) In fine, ma scol dimineata iar in cursul zilei m.am dus la mamaSun la usa si....imi deschide fratele meu spunand: da-mi o tigara buna Exact ce am visat!!! Nu stia nimeni ca vine acasa, a fost o surpriza totala!
Cand a murit bunica mea, cu o seara inainte am calcat o rochita neagra care nu o purtasem de vreo 2 ani. A doua zi cand ma trezesc, suna telefonul si imi spune bunicul ca mamaie nu mai este.

Am vazut un documentar intitulat " >Ce stim despre noi " Spunea ca omul vede DOAR ce STIE ca exista, exemplul cel mai bun a fost ca nu stiu pe ce insula, cand a venit Marco Polo sau Magelan ( scuze dar nu mai retin exact ) cu vasele, seful de trib vedea valurile marii agitate in larg ( marea era linistita in rest ) dar corabiile nu.A stat zile in sir uitandu.se la mare, nestiind de ce se fac valuri ( erau provocate de corabii ) pana intr-o zi cand a reusit sa le zareasca.De aici se trage concluzia ca sant foarte multe necunoscute langa noi dar nu le putem vedea pt ca nu le stim.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

salutare!
Foarte interesant subiectul!

Eu nu stiu daca ceea ce mi s-a intamplat mie poate fi incadrat la capitolul paranormal....dar nici normal nu mi s-a parut a fi!

Aveam vreo 7 ani si mi se misca primul dinte (un incisiv central de jos, dreptul parca). Eram in pat...sprijinita pe niste perne si citeam, iar cu o ata tot trageam de dinte, doar doar o iesi. Am tras o data mai cu forta....s-a auzit cum dintele a zburat, a lovit galeria metalica de la perdea si a cazut sub o masina de cusut Ileana.
Foarte curioasa cum arata un dinte...cu radacini etc....m-am dus sa-l recuperez de sub pedala masinii.....dar ia-l de unde nu-i!!!!! Si am cautat bine-bine...chiar si la un metru ca raza de unde credeam eu ca a aterizat...NIMIC!!!
Dezamagita am zis ca asta e!...cine stie pe unde o fi aterizat de fapt!

Dupa cateva luni.....aceeasi locatie...aceeasi actiune...de data asta cu celalalt dintisor!
Tras de ata, lovit de galerie si apoi sunetul acela de aterizat pe podea!
Ma duc sa-l caut....deja ma gandeam, daca pe primul nu l-am mai gasit pe asta sigur il gasesc!!!!

De unde atata.....din nou un mare NIMIC! Si am cautat temeinic, ba chiar am pus-o si pe mama sa se uite, ca poate ea il vede!

Mi se cam zbarlise blana pe mine! Eram tare ofticata....ca nu-mi gasisem dintii!


Au trecut cateva luni.....in perioada asta....am facut de mai multe ori curat sub masina de cusut....cu scuturat traversa care se afla dedesubt, maturat, etc
Intr-o zi...ma aplec dupa o ata care cazuse sub masina de cusut...si ce sa ved!!!!???

DINTISHORII MEI.....ASEZATI FRUMOS UNUL LANGA CELALAT!!! Fix in locul in care cautasem cu luni in urma in disperare...si eu si mama!

N-am nici acum o explicatie pentru intamplarea asta...asa ca nu stiu cum s-o cataloghez!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Si eu inclin sa cred ca fenomenele paranormale sunt date de erori de functionare/ interpretare a creierului nostru.

"Iesirea din corp" e o experienta accesibila oricui prin simpla nemiscare timp de 20-30 de minute, se pare ca centrul proprioreceptiei se zapaceste din cauza imobilitatii prelungite si ne da senzatia asta.

Mie mi s-a intamplat de multe ori deja de cand am inceput sa meditez seara inainte de culcare, si spontan cu ani in urma dar tot dupa multe minute de stat nemiscata.

Alta experienta -dupa un accident urat, in spital, la reanimare, nu stiam cu ce sechele voi ramane, eram speriata, ma ingrozeau dependenta, batranetea, uratenia si am simtit o prezenta care ma asigura ca va fi bine, chiar daca voi mai suferi, durerea are un sfarsit, nu e definitiva. A fost f linistitor si mi-a schimbat putin si viata.

Dar cred ca a fost o proiectie a creierului meu, un contraatac la toate substantele produse de frica si disperare, un mod de autoprotectie.

Sa cititi despre descoperirile moderne ale neuropsihiatriei, o sa va placa. Un exemplu - Formula fericirii, minunatele descoperiri ale neuropshihiatriei de azi, de Stefan Klein. toate trairile si emotiile de care facem atata caz sunt, dupa mine, determinate chimic, si din fericire influentabile chimic, incepand cu alimentatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

cici si rall...am sa ma uit si eu pe linkurile alea...Deci,trag eu concluzia din ce am citit aici...ca pana la urma paranormalul este in noi,asa cum scriam aseara si ca noi,oamenii,ca sa nu cadem cumva in ridicol,ne este teama sa recunoastem aceasta si intamplarile ciudate din vietile noastre,tocmai pentru a nu fi catalogati ridicoli sau dusi cu pluta...
In general,vorbesc despre mine,ma roade curiozitatea,am incercat si eu sa experimentez una,alta....unele au iesit ,altele nu...insa din toate astea cel mai mult ma infricoseaza senzatia de firg,de rau...parca as sti ca ma pandeste un pericol.
Experienta asta,a vederii a ceva cu coada ochiului,mi se intampla mai mereu...si in permanenta,aproape,simt ca ceva este impreuna cu mine.Nu vad,dar simt cumva...e straniu,ca nu stiu sa descriu in cuvinte,uneori ceva-ul asta ma linisteste,alteori ma agita...uneori ma enerveaza.
Apropos de oameni decedati si aparitii...primul meu sot a decedat in '96,cand fiul nostru avea 3 luni jumate.Dupa inmormantare si chiar si inainte,cand schimbam copilul de scutec,cum statea pe spate pe pat,copilul se uita fix intr-un colt al camerei,catre tavan,era foarte atent si deodata incepea sa rada cu hohote...asa cum rad bebelusii si dadea din manute si picioruse vioi.Cateodata tinea manutele intinse in fata ca si cum cineva i le sustinea,ca si cum l-ar fi tinut de manute...De multe ori radeam si eu cu el,dar cum aparea bunica lui,mama sotului decedat si vedea scenele astea,incepea sa boceasca atat de jalnic si tot il striga pe nume pe fiul ei zicand sa-i dea un semn...Cand se intampla asta,copilul incepea si el sa planga si nu se mai uita in acel colt al camerei...
De cateva ori,imi povestea soarca mea,ca isi visase fiul care venea si o ruga sa nu mai planga atata,ca ii da prea multa apa si nu poate trece dincolo din cauza asta,ca ii e teama ca se ineaca....si ca sa-i dea de pomana sa poate merge dincolo.
Referitor la telepatie...am experiente deosebite...si persoana cu care pot comunica telepatic cel mai bine este matusa mea.Ne asemanam foarte mult.Ori de cate ori ma gandesc chiar la ea,imi suna telefonul si e ea la capatul celalat.Rade si imi zice:"Stai linistita,ca--s bine".Matusa mea sufera de diabbet si este cardiaca.Locuieste singura in Constanta.
Acelasi lucru se intampla si invers...am o senzatie acuta ca cineva ma striga si imi suna glasul ei in urechi...de multe ori sunt prinsa cu treburi si nu o pot suna imediat,dar cand o sun rade si imi spune:"Ce treaba ai avut de nu m-ai sunat mai repede?"
Pe mine ma distreaza felul asta de comunicare...matusa mea nu este singura persoana cu care am experimentat telepatia...insa e mai greu sa gasesti un receptor al gandurilor tale.Si aici vin cu exemplul Mariaa...pe care o cunosc si cu care avem clipe in care ne luam vorba din gura sau vorbim,vorbim si la un moment dat ne trezim zicand amandoua o data "exact la asta ma gandeam si eu".Zi tu ,Simonelule ca n-am dreptate?!
Alta chestie paranormala este la indemana oricui si pe care oamenii nu o recunosc ca fiind para,caci toti o facem si a intrat in firesc.Ganditi-va cand cinevca va face masaj sau cand cineva este racit si alta persoana ii face o frectie cu spirt,tuica,crema si asa mai departe.Credeti voi ca acolo bine face numai spirtul sau crema?Nope...e vorba de tranfer de energie...e vorba ca cel ce face masajul sau frectia gandeste in subconstient ca face un bine,e bucuros ca poate ajuta,gandurile ii sunt pozitive,doreste insanatosire celui ce este masat.Energia se concentreaza in palmele celui ce face masajul.Ganditi-va:nu-i asa ca atunci cand voi ati facut o frectie sau un masaj,vi s-au incins palmele?Eu ma incing toata,transpir ca un cal de curse,insa am o stare obositoare de fericire...ma simt asa,cumva epuizata,dar foarte fericita de ceea ce am facut...de masaj,ca de asta vorbeam.
Cand Alexandru era micut...avea vreo 3-4 ani...locuiam singurei,grijile era imense...si ajungeam seara tarziu acasa impreuna cu el,el se juuca cu ce jucarii avea intro camera si pe mine ma cuprindea disperarea.Stateam si ma gandeam la noi,la cum s-o scoatem la capat mai bine...si ca sa nu ma vada asa catranita imi puneam capul in palme...ca ma apuca si durerea de cap.Ma vedea si venea la mine,imi lua obrajii in palmele lui sa ridic capul si pe urma isi aseza palmele pe fruntea mea si zicea :"Lasa mama,ca iti iau eu durerea de cap".Poate nu ma credeti,insa imi trecea durerea de cap,in cateva minute...grijile nu treceau.Il puneam sa se spele pe manute apoi si sa le scuture si nu avea nimic.Nu imi spusese nimeni sa fac asa...asa simteam eu ca trebuie sa fac.

Imi mai amintesc eu...

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

daca am avea capacitatea sa ne folosim creierul la o capacitate muuulttt mai mare decat o facem acuma in mod normal, aceste experiente nu ni s-ar mai parea paranormale, cu siguranta.

multumesc si eu de link-uri, tare interesante!



un copil creste in inima mea

Mergi la inceput