Intamplari paranormale

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

M-ai lasat cu gura cascata.

daca nu te-as ´´cunoaste´´ chiar si virtual, daca nu ne-am fi intersectat deloc pe aici as spune ca-ti bati joc de mine.


Nici nu stiu ce sa-ti spun...
Auzisem de asemenea ´´evadari´´ insa nu stiu, pareau atat de SF incat nu m-am obosit sa consider ca ar fi pe bune.Ma gandeam ca, omul cu mintea lui poate face multe...insa sa vezi chestiuni care se petrec altundeva e deja o chestie...tare ciudata.

Nu stiu daca mi-as dori experienta asta.

Dar tu de unde stii ca, ceea ce ai vazut erau ingeri sau draci? Intelegi mai multe cand esti fara corp, sau...esti la fel de, sa spunem ´´limitat´´ ca intr-o situatie normala de viata?

Mi se pare de-a dreptul incredibil, ratiunea urla in mine si-mi spune ca-i imposibil.
Deci tu ca spirit, vezi, auzi gandesti. Inseamna ca inafara de functiile cognitive , psihicul(sau sa zicem sufletul) este pe deplin responsabil si de senzatii, perceptii, corpul, ochiul, auzul sau gura omeneasca nu au absolut nicio treaba individuala. Atunci, ma intreb, orbii daca..ies din corp, nu vad nimic?

Mi se pare incredibil ca, aceste functii, omenesti pana la urma,(a auzi, a vedea) sa existe si inafara corpului, psihicul sa fie capabil de ele la alt nivel.Stimulii exteriori actioneaza si in lipsa..omului, iar informatia ajunge la om.

Cred ca deja vorbesc prostii, dar sunt doar socata, ma-ntelegeti, da?


de ce mi-as bate joc de tine, Lady? tu chiar nu realizezi ca expundandu-ma in felul asta de dragul tau, sa-ti raspund, bataia de joc e mai degraba posibila cu privire la persoana mea?

dar mereu intampin aceeasi dilema: sa spun si poate foloseste cuiva? sa tac si poate foloseste mai mult acelorasi persoane?

cand vine vorba despre "adevaruri" dintr-astea, mintea mea e cam redusa la tacere de impuls, care e mai puternic: in fond, traiesc pentru adevar in sensul ca tanjesc dupa el. daca cineva mi-ar ascunde mie existenta acestor experiente, cum mi-ar fi? mi-ar fi puzzle incomplet si n-ar fi fair sa fiu lasata inca in pestera lui Platon, in timp ce altii s-ar lafai afara, la soare.

de unde stiu care erau ingeri, demoni, etc? nu cu ratiunea. "am stiut" in adancul sufletului. nu am vazut ingeri cu aripi si halou ca in folclor, dar asta nu inseamna ca am sa neg folclorul - altii poate ca au vazut asemenea ingeri. despre experienta cu demonii nu voi povesti, daca decorporalizarea ti s-a parut SF, precis o sa zici ca-s psihopupu dupa asta.

pot sa conving pe cineva de adevarul experientelor mele? hotarat, Nu. nici nu incerc. sunt constienta ca nu exista, inca, metode infailibile, stiintific vorbind, sa-mi fie analizate experientele. ce s-ar putea face? un scan la creier si s-ar observa ce? o schimbare in activitatea neuronala in anumiti centri. probabil ca as transpira abundent, pulsul marit...asa, si? schimbarile la nivel fizic n-ar fi o dovada ca eu haladuiesc prin alte locuri in acelasi timp, nu? cine nu e pregatit sa creada, nu crede pur si simplu. nu poti demonstra existenta altor lumi cu mijloacele lumii de-aici. trebuie sa fie o corespondenta: mere cu mere, pere cu pere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mariaa

chiar am intrebat un medic despre toate astea sa ma asigur ca nu am luat-o prin cucuruz. cica nu.

1. senzatie de piscare pe tot corpul de la cap spre picioare, dintr-o data, brusc si aproape violent.
proiectie in sus, da m-am vazut pe mine si pe sotul meu care era langa mine. senzatia a fost de pace, liniste, complet liniste. ce m-a speriat si a facut ca experienta sa se incheie repede a fost ca totul era verde, absolut totul. pana si aerul din camera...nush cum sa explic.
am vazut hainele verzi si asta m-a contrariat foarte tare!
"ce haines-a alea?? ca eu nu am asa ceva!!" si gandul asta a pus punct.

2. senzatie ca esti smuls de o forta gravitationala - proiectie spre stanga mea, m-am vazut in pozitia in care eram insa senzatia a fost mult mai dureroasa si asta a pus punct foarte repede experientei dar si teama, recunosc.
n-am auzit nimic, absolut nimic. senzatia de liniste a fost cea mai puternica in momentele alea.


wow, exact asa si la mine...
stii, poti sa ajungi la asta, daca vrei. de fapt, e super simplu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

hmmm...zau ca vreau sa stau la soare, sa nu raman in pestera aia, si ceva pasi timizi am facut da' stau sa ma gandesc cat de tare vreau s-o fac controlat, adica cu voia mea...

totusi...just in case,
cum faci ?





un copil creste in inima mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mariaa

hmmm...zau ca vreau sa stau la soare, sa nu raman in pestera aia, si ceva pasi timizi am facut da' stau sa ma gandesc cat de tare vreau s-o fac controlat, adica cu voia mea...

totusi...just in case,
cum faci ?


e periculos. trebuie sa te controlezi puternic ca sa revii, ca riscul stii care e, nu? daca ti se mai intampla, roaga-te pur si simplu si ramai senina si calma. daca e sa se intample, se intampla. daca ti-e dat sa vezi, o sa vezi. daca nu, o sa treaca repede. :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

mmmm, cred ca o sa-ti cer pe PM adresa de mess :)
nu stiu, care-i riscul? sa nu gasesc drumul inapoi?!

am mai avut o experienta in urma cu un an cand mama era in agonie, DD s-o odihneasca acum!
am vegheat doua nopti langa ea in spital. eu cu ea in salon noaptea. a fost cumplit. in agonia aia avea niste schimonoseli pe fata de parca era altcineva acolo...a fost prima data cand am asistat la asa ceva.
in momentul ala nu i se mai putea face nimic deci eram doar eu cu ea acolo in salon...
o spaima ca atunci n-am mai trait ever...am cea mai tare convingere ca n-am fost singure in salon in noptile alea, cam la modul asta a fost senzatia...
mama avea o carte de rugaciuni langa pat si imi amintesc ca am luat-o si am deschis absolut aiurea si m-am rugat cu toata puterea si forta. abia am vazut sa citesc, asa tremuram, nush daca ma credeti.

dimineata a deschis ochii si m-a intrebat foarte senin de ce sunt imbracata, eu asa am dormit?!

io-s destul de puternica de fel insa aia a fost naucitor pentru mine si n-o sa uit cat traiesc noptile alea doua.


un copil creste in inima mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mariaa
mama(...)am cea mai tare convingere ca n-am fost singure in salon in noptile alea, cam la modul asta a fost senzatia...


n-am dat quote la tot, ca poate in viitor, cine stie, vrei sa stergi.

acum, vreau sa spun ca ma socheaza cate experiente identice avem noi doua...ok, hai pe PM. :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Conchita, nu, nu ma intelege gresit!

Stiu ca nu-ti bati joc, asta si spuneam..stiu ca te expui, multumesc ca ai ales sa scrii aici, ca mi-ai satisfacut curiozitatea

Nu cred ca esti nebuna...ce idei ai.
Iti spuneam ca, inaite de a citi aici, acum ceva vreme citeam in diferite surse despre asta si mi se pareau SF...iti dai seama cred ce greu imi e sa cred, defapt nu sa cred, sa inteleg, atata vreme cat eu sunt paralela cu astfel de experiente.

Uite vezi, despre ce vorbeam la celalalt subiect..am un adevar (despre asta) care se pare ca nu-i format luand in calcul toate coordonatele. Vezi cata relativitate?

Acum sunt in situatia in care cred pe bune, insa incerc sa gasesc o explicatie, fie ea cat de mica,sa-mi astampar ratiunea, si ghici...cine mi-o poate da? Nimeni probabil...

Am prieteni care pe demonstratelea, mi-au aratat cum functioneaza telepatia.
Am vazut cu ochii mei cum cineva misca un tablou cu ochii..cu puterea mintii. Insa ce citesc aici, bate toate experientele astea.

Cred ca cel mai mare defect al meu e curiozitatea. Nu ma lasa sa dorm...daca prind pe cineva dispus sa stea de vorba cu mine despre chestii din astea..sensibile, pai stau frate toata noaptea la taclale. Sunt efectiv enervanta.
Pendulez printre adevaruri, la naiba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

Fetelor, sunt forumuri unde se vorbeste despre decorporalizare si despre cum se poate controla ,asa cum vorbim noi pe DC despre scutece.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui cici

Fetelor, sunt forumuri unde se vorbeste despre decorporalizare si despre cum se poate controla ,asa cum vorbim noi pe DC despre scutece.


casuta cu pitici


ai linkuri, te rog frumos? mi-ati redeschis curiozitatea. poate a fost o greseala sa raman voit in ignoranta referitor la ce mi se intampla...si ma mai bat cu caramida in piept ca io si adevarul, ca hansel cu gretel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Conchita, nu, nu ma intelege gresit!

Stiu ca nu-ti bati joc, asta si spuneam..stiu ca te expui, multumesc ca ai ales sa scrii aici, ca mi-ai satisfacut curiozitatea

Nu cred ca esti nebuna...ce idei ai.
Iti spuneam ca, inaite de a citi aici, acum ceva vreme citeam in diferite surse despre asta si mi se pareau SF...iti dai seama cred ce greu imi e sa cred, defapt nu sa cred, sa inteleg, atata vreme cat eu sunt paralela cu astfel de experiente.

Uite vezi, despre ce vorbeam la celalalt subiect..am un adevar (despre asta) care se pare ca nu-i format luand in calcul toate coordonatele. Vezi cata relativitate?

Acum sunt in situatia in care cred pe bune, insa incerc sa gasesc o explicatie, fie ea cat de mica,sa-mi astampar ratiunea, si ghici...cine mi-o poate da? Nimeni probabil...

Am prieteni care pe demonstratelea, mi-au aratat cum functioneaza telepatia.
Am vazut cu ochii mei cum cineva misca un tablou cu ochii..cu puterea mintii. Insa ce citesc aici, bate toate experientele astea.

Cred ca cel mai mare defect al meu e curiozitatea. Nu ma lasa sa dorm...daca prind pe cineva dispus sa stea de vorba cu mine despre chestii din astea..sensibile, pai stau frate toata noaptea la taclale. Sunt efectiv enervanta.
Pendulez printre adevaruri, la naiba.


nu esti enervanta!! daca esti, suntem la fel. :-)
probabil ca cel mai usor pentru tine sa te convingi ca nu te mint, este sa ai tu la randul tau experienta asta, indusa. dar! unii sunt naturali, ca sa zic asa, altii se chinuie si nu prea obtin...deci, sa stii dinainte ca nimic nu e sigur. daca ai cunostinte care practica genul asta de experiente (din ce povestesti, se pare ca da. am inteles gresit?), roaga sa fii inclusa macar pentru o demonstratie. daca am fi fost aproape, ti-as fi aratat...

eu nu recomand nimanui sa purceada la calatorii dintr-astea neasistat, fara ghidaj. este periculos si nu glumesc!

Mergi la inceput