Intamplari paranormale

Raspunsuri - Pagina 55

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Acum strict la intrebarea initiala. Asa cum apa (lichida), gheata si vaporii nu sunt altceva decat tot apa, tot asa materia si energia sunt unul si acelasi lucru in esenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

b.nica, incearca sa depasesti teoriile depasite.

Capcaunule,daca nu au fost luate in seama la timpul cand au fost emise dar acum sunt reluate in forta (daca ai timp sa urmaresti acest subiect ajungi in mod sigur in Elvetia,unde se face acum,ma rog asa se pretinde,ceva in aceeasi idee), nu cred ca afirmatia se mai sustine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Acum strict la intrebarea initiala. Asa cum apa (lichida), gheata si vaporii nu sunt altceva decat tot apa, tot asa materia si energia sunt unul si acelasi lucru in esenta.


Aici sunt perfect de acord, dar cine determina schimbarea starii fizice:energia sau materia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
cine determina schimbarea starii fizice:energia sau materia?

Ce intelegi prin stare fizica?
Ti-am spus ca energia si materia sunt acelasi lucru. Daca il vedem ca energie sau materie depinde doar de interactiunea lui cu celelalte lucruri din jur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
cine determina schimbarea starii fizice:energia sau materia?

Ce intelegi prin stare fizica?
Ti-am spus ca energia si materia sunt acelasi lucru. Daca il vedem ca energie sau materie depinde doar de interactiunea lui cu celelalte lucruri din jur.


Capcaunule,nu cred ca ai dreptate,desi il citezi pe Einstein,pt. mine energia inseamna miscare si materia inseamna contrariul.
Sensul este:energie-materie-viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Capcaunule,nu cred ca ai dreptate,desi il citezi pe Einstein,pt. mine energia inseamna miscare si materia inseamna contrariul.
Sensul este:energie-materie-viata.

b.nica, am ENORM de multa dreptate. Enorm inseamna cel putin 20 kilotone TNT, adica energia uriasa in care s-a transformat un graunte minuscul de materie, mai precis circa o jumatate de gram (defectul de masa al bombei de la Hiroshima). Sensul a fost, din pacate pentru cateva zeci de mii, materie-energie-moarte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
cine determina schimbarea starii fizice:energia sau materia?

Ce intelegi prin stare fizica?
Ti-am spus ca energia si materia sunt acelasi lucru. Daca il vedem ca energie sau materie depinde doar de interactiunea lui cu celelalte lucruri din jur.


Capcaunule,nu cred ca ai dreptate,desi il citezi pe Einstein,pt. mine energia inseamna miscare si materia inseamna contrariul.
Sensul este:energie-materie-viata.


Starea fizica e starea de agregare. E corect si asa.
Materia e doar energie "solidificata", iar energia poate fi comprimata pentru a deveni materie.
Si intr-adevar, bine zice capcaunul... nimeni din lume nu si-ar dori sa fie prin preajma īn clipa cānd un nanogram de nisip, de ex., ar elibera brusc toata energia din legaturile care īl tin sub forma de materie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

B.nica de ce nu'ti aduni tu panseurile intr'o carticica. Ceva de genul Dileme lejere pentru dupa-amieze ploioase unde alaturi de intrebarea de mai sus sa adaugi si Care e lungimea de unda a unui tantar in zbor? si bineinteles traditionala intrebare Unde se duce mancarimea cand o scarpini?

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

b.nica, incearca sa depasesti teoriile depasite.

Capcaunule,daca nu au fost luate in seama la timpul cand au fost emise dar acum sunt reluate in forta (daca ai timp sa urmaresti acest subiect ajungi in mod sigur in Elvetia,unde se face acum,ma rog asa se pretinde,ceva in aceeasi idee), nu cred ca afirmatia se mai sustine.


Mai e putin si vom asista la revenirea in forta a teoriei flogisticului, oare??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

B.nica de ce nu'ti aduni tu panseurile intr'o carticica. Ceva de genul Dileme lejere pentru dupa-amieze ploioase unde alaturi de intrebarea de mai sus sa adaugi si Care e lungimea de unda a unui tantar in zbor? si bineinteles traditionala intrebare Unde se duce mancarimea cand o scarpini?

Come to The Dark Side ... we have cookies!


Ei, nu te mai agita cu atacuri la persoana!
Dupa ce imi trece "pedeapsa",imi iau jucariile si Paa,!
Plec de pe acest forum, ma duc acolo unde persoana mea nu declanseaza atacuri negative.

Mergi la inceput