Intamplari paranormale

Raspunsuri - Pagina 54

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Atata timp cat nu veti intelege ca suntem alcatuiti nu numai din "lut", nu o sa intelegeti cu ce alte potente suntem inzestrati!

Sau poate TU nu intelegi uriasele potente ale lutului.


Sa stii ca m-au interesat virtutile argilei!Nu este de neglijat si ma preocupa folosirea ei in rezervoarele pe care doresc sa mi le fac pt. colectarea apei de ploaie,.

Dar nu este suficient "lutul"ca sa fim functionali;in definitiv,ce ne fac unici si eterni:cele 21 de grame sau Qi-ul propriu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

In definitiv,ce ne fac unici si eterni:cele 21 de grame sau Qi-ul propriu?

Ma risc sa raspund - eterni nu suntem. Murim. Deci viata asa cum o cunoastem noi acum dureaza (cat era speranta medie de viata???) vreo 70 de ani. 70 de ani nu prea imi suna a eternitate. Intr-un anume sens ne poate face "eterni" ceva ce am creat si ramane ... o pictura, o statuie, o sonata ....

Unici ne face ADN-ul.
IQ-ul nu e deloc unic, sunt destul de multi oameni in lume cu acelasi IQ ca mine (chiar daca procentual sunt putin, sunt totusi multi ca numar ).

21 de grame = 21 de grame. Ce e "unic" la 21 de grame? Materialul cantarit??? Ma rog, asta n-am priceput-o.

Si ce legatura are chestia sta cu paranormalul???

Sorana si Monica (in curand scolarita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorana

In definitiv,ce ne fac unici si eterni:cele 21 de grame sau Qi-ul propriu?

Ma risc sa raspund - eterni nu suntem. Murim. Deci viata asa cum o cunoastem noi acum dureaza (cat era speranta medie de viata???) vreo 70 de ani. 70 de ani nu prea imi suna a eternitate. Intr-un anume sens ne poate face "eterni" ceva ce am creat si ramane ... o pictura, o statuie, o sonata ....

Unici ne face ADN-ul.
IQ-ul nu e deloc unic, sunt destul de multi oameni in lume cu acelasi IQ ca mine (chiar daca procentual sunt putin, sunt totusi multi ca numar ).

21 de grame = 21 de grame. Ce e "unic" la 21 de grame? Materialul cantarit??? Ma rog, asta n-am priceput-o.

Si ce legatura are chestia sta cu paranormalul???

Sorana si Monica (in curand scolarita)



Atat ar cantari sufletul omului, cica... 21 de grame
Nu stiu ce indivizi (oameni de stiinta presupun) s-au apucat sa cantareasca niste muribunzi si apoi trupurile dupa ce aceia si-au dat duhul. Au tinut cont de toate cele - zic ei - inclusiv de aerul rezidual din plamani si mai stiu eu ce chestii... Si ce sa vezi?? Le-a iesit de fiecare data fix 21 de grame.

De unde se vede ca cei care se cred cu suflet mare, si-i dispretuiesc pe altii ca n-au suflet, gresesc amarnic :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Cand veti gasi raspunsul la dilema:energia genereaza materie sau materia genereaza energie, veti afla toate raspunsurile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Cand veti gasi raspunsul la dilema:energia genereaza materie sau materia genereaza energie, veti afla toate raspunsurile!



Si nu ne dezvalui si noua ce stii pe tema asta, daca tot pari ca stii raspunsul? [;]
pliiiiz !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Cand veti gasi raspunsul la dilema:energia genereaza materie sau materia genereaza energie, veti afla toate raspunsurile!

Cand vei gasi raspunsul la dilema: gheata genereaza apa sau apa genereaza gheata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Cand veti gasi raspunsul la dilema:energia genereaza materie sau materia genereaza energie, veti afla toate raspunsurile!

Cand vei gasi raspunsul la dilema: gheata genereaza apa sau apa genereaza gheata?


Dar vaporii i-ai uitat?Cine ii genereaza?Apa genereaza vapori sau vaporii se transforma in apa?
Dar ce spui de compozitia corpului uman care are aprox.80% apa?
Ai dat un exemplu bun dar nu cred ca ai vrut sa spui mai mult decat ai spus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Dar vaporii i-ai uitat?Cine ii genereaza?Apa genereaza vapori sau vaporii se transforma in apa?

Bun, vad ca ai inteles intrebarea mea. Care este deci raspunsul tau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Capcaunule, a fost unul G.W.Leibniz care a vorbit despre monade si mie mi-a dat unele raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

b.nica, incearca sa depasesti teoriile depasite.

Mergi la inceput