Intamplari paranormale

Raspunsuri - Pagina 53

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Delyutz spune:

Nu, eu nu ma refeream la asemenea cazuri serioase (premonitii etc), ci strict la situatiile astea care se intampla destul de des, aceea de a te gandi la cineva si suna sau te intalnesti cu respectiva persoana. Am adus in discutie deoarece au fost cateva postari de genul acesta (m-am gandit si m-a sunat). Nu zic ca toate cazurile sunt la fel, dar eu tind sa cred ca in majoritatea cazurilor de genul asta e vorba de concidenta deoarece se intampla sa te gandesti de nu stiu cate ori la cineva si sa nu te sune totusi.

In ceea ce priveste premonitiile etc...nu se incadreaza in ce voiam eu sa zic. Astea chiar mi se par extrem de interesante si deloc coincidente.

Citat:
citat din mesajul lui conchita
suna plauzibil, dar e incomplet, din punctul meu de vedere. stii de ce? pentru ca nu avem "premonitii" legate de fiecare eveniment ca sa putem spune ca, statistic, le retinem pe cele favorabile. plus ca, dimpotriva, oamenii le retin pe cele mai malefice asa, prevestirile de rau. ai vazut si la topic din povesti, parca majoritatea au avut premonitii legate de moartea cuiva drag...



nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Creierul este ca un cazan urias in care fierb o multime uriasa de reprezentari (cuvinte, idei, notiuni, imagini, etc) ciocnindu-se unele de altele si formand asociatii mai mult sau mai putin intamplatoare, mai mult sau mai putin trainice. Insa numai o mica parte dintre aceste asociatii sunt constientizate.

Sau, ca sa citez un clasic in studiul constiintei, creierul este ca o scena de teatru plina de personaje insa constiinta spectatoare vede numai ceea ce se intampla acolo unde pica spotul luminos al reflectoarelor (atentia).

Prietenii nostri joaca permanent pe scena asta uriasa, dar numai atentia indreptata de cine stie ce stimul (o veste, etc) arunca brusc lumina reflectoarelor spre unul din ei si ne creeaza POST FACTUM impresia ca ne-am gandit la el inainte de a primi stimulul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Redau si aici aceasta povestioara, povestita cu ceva timp in urma fetelor din Japonia...o consider un miracol, tine pe undeva de domeniul paranormalului..

se intampla acum 20 de ani, in orasul din care provine fam. sotului, era aceasta familie foarte saraca, care aveau o fetita de 11 ani, bolnava in faza terminala de cancer(nu cunosc detalii)
Soacra-mea, si surorile ei, o luau pe rand si mergeau cu ea prin piata orasului, cateodata in orasele vecine, sa ceara bani de la trecatori, scoli, diferite institutii, ptr tratamentul copilului.
Fam era disperata, fetitei i se administra ceva morfina, nu stiu...offff...ptr alinarea durerilor, oricum.
Cumnata isi aminteste fatuca ei, era fff slaba , fara par, cu o voce f subtire, f calma, si matura ptr varsta ei...perfect constienta de ce i se intampla...
intr-o dimineata, fetita, Magdalena se numeste, o roaga pe mama ei sa o duca la biserica,ptr ca vrea sa se roage.
Mama,a luat-o in brate, si a dus-o la biserica din vecinatate, imediat langa locuinta lor...
fetita a stat acolo un timp, rugandu-se, mama in usa bisericii asteptand...la un moment dat, se ridica in picioare, iese din biserica, si spune mamei..."nu mai plange, Iisus m-a vindecat"...


astazi copila de acum 20 de ani, are 32 ani, este o femeie f frumoasa, cu un par luuung , blond, are familie, si doi copii...
si este unul dintre...din pacate...putinele mistere, si vindecari inexplicabile, dpdv medical.
Si absolut este f cunoscuta ptr povestea ei...nici un medic nu isi explica dispritia tumorii peste noapte...
ea spune ca a simtit, ca D-zeu a vindecat-o, dar nu se asteapta sa fie si inteleasa, de altfel nici nu prea vrea sa vb/explice...ptr ca nici macar ea nu poate descrie ce s-a intamplat in acea zi in timpul rugaciunii ei..
doar ca a simtit atingerea...

Probabil cat de curand o voi cunoaste si eu, fam. ei e apropiata de familia sotului, sunt vecini chiar...







Nikole, mami lui Albastrel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Citat:
citat din mesajul lui maddutz

gabi3604 cioran a fost un ateu convins pana cand....s-a dovedit a fi contrariul!

asa ca...nu zi hop pana n-ai sarit parleazul

(oare e cazul sa te feresti de parleaz?! )



Maddutz , eu am fost credincioasa toata viata, pāna acu' 1-2 ani, cānd "m-am trezit". Mi-e greu sa cred ca o sa ma mai sucesc īnca o data .

E un pic altfel ca la cioran...

pai ce s-a intamplat gabi cu credinta ca si eu am asa niste dungi negre de nu mai vad nimic in fata ochilor



Alaturi de Sebi


Aida ... 28+ ... cica
Poze cu noi
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici, te iubesc cu toata fiinta
"Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba" ... si cand reusiti sa ma invatati si pe mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Era in octombrie 2000. O seara de marti obisnuita in care primesc un telefon de la ai mei. Unul dintre fratii mei fusese internat in stare de inconstienta in spital cu o seara in urma. Era in coma si medicii ii dadeau 20% sanse de supravietuire. In maxim 2 zile urma sa se duca... asa ca sora mea m-a anuntat sa fiu pregatita. Am alergat la biserica Sf Anton de la Piata Unirii si am gasit, ca prin minune, icoana fara coada caracteristica zilelor de marti. M-am rugat pentru viata fratelui meu, m-am intors acasa, am plans o noapte intreaga. Joi ma pregateam sa plec spre orasul parintilor mei cand am primit un telefon: cu o seara in urma incepuse sa iasa din coma.DianaD & Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Un topic intradevar interesant!

Ce parere aveti de Sylvia Browne? Pt cei care au vazut-o in showurile lui M.Williams sau i-au citit cartile? Am citit citeva carti ale ei scrie lucruri f interesante si despre trecut si despre viitor, zicea ca "valul" dintre cele 2 lumi cea de aici si cea de dincolo se subtiaza tot mai tare si din ce in ce mai multe persoane vor avea trairi "paranormale"; mi se parea f interesant cum putea sa le spuna persoanelor din showul respectiv chestii f intime!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AVoogt spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikole

Redau si aici aceasta povestioara, povestita cu ceva timp in urma fetelor din Japonia...o consider un miracol, tine pe undeva de domeniul paranormalului..

se intampla acum 20 de ani, in orasul din care provine fam. sotului, era aceasta familie foarte saraca, care aveau o fetita de 11 ani, bolnava in faza terminala de cancer(nu cunosc detalii)
Soacra-mea, si surorile ei, o luau pe rand si mergeau cu ea prin piata orasului, cateodata in orasele vecine, sa ceara bani de la trecatori, scoli, diferite institutii, ptr tratamentul copilului.
Fam era disperata, fetitei i se administra ceva morfina, nu stiu...offff...ptr alinarea durerilor, oricum.
Cumnata isi aminteste fatuca ei, era fff slaba , fara par, cu o voce f subtire, f calma, si matura ptr varsta ei...perfect constienta de ce i se intampla...
intr-o dimineata, fetita, Magdalena se numeste, o roaga pe mama ei sa o duca la biserica,ptr ca vrea sa se roage.
Mama,a luat-o in brate, si a dus-o la biserica din vecinatate, imediat langa locuinta lor...
fetita a stat acolo un timp, rugandu-se, mama in usa bisericii asteptand...la un moment dat, se ridica in picioare, iese din biserica, si spune mamei..."nu mai plange, Iisus m-a vindecat"...


astazi copila de acum 20 de ani, are 32 ani, este o femeie f frumoasa, cu un par luuung , blond, are familie, si doi copii...
si este unul dintre...din pacate...putinele mistere, si vindecari inexplicabile, dpdv medical.
Si absolut este f cunoscuta ptr povestea ei...nici un medic nu isi explica dispritia tumorii peste noapte...
ea spune ca a simtit, ca D-zeu a vindecat-o, dar nu se asteapta sa fie si inteleasa, de altfel nici nu prea vrea sa vb/explice...ptr ca nici macar ea nu poate descrie ce s-a intamplat in acea zi in timpul rugaciunii ei..
doar ca a simtit atingerea...

Probabil cat de curand o voi cunoaste si eu, fam. ei e apropiata de familia sotului, sunt vecini chiar...







Nikole, mami lui Albastrel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec


Doamne ... ce minune, chiar m-a impresionat

http://alina-vachim.magix.net

AVoogt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Creierul este ca un cazan urias in care fierb o multime uriasa de reprezentari (cuvinte, idei, notiuni, imagini, etc) ciocnindu-se unele de altele si formand asociatii mai mult sau mai putin intamplatoare, mai mult sau mai putin trainice. Insa numai o mica parte dintre aceste asociatii sunt constientizate.

Sau, ca sa citez un clasic in studiul constiintei, creierul este ca o scena de teatru plina de personaje insa constiinta spectatoare vede numai ceea ce se intampla acolo unde pica spotul luminos al reflectoarelor (atentia).

Prietenii nostri joaca permanent pe scena asta uriasa, dar numai atentia indreptata de cine stie ce stimul (o veste, etc) arunca brusc lumina reflectoarelor spre unul din ei si ne creeaza POST FACTUM impresia ca ne-am gandit la el inainte de a primi stimulul.




Capcaunule, am pretentia ca exista o minima disciplina in ““cazan““. Ca daca nu exista se cheama ca avem oaresce probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Atata timp cat nu veti intelege ca suntem alcatuiti nu numai din "lut", nu o sa intelegeti cu ce alte potente suntem inzestrati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Atata timp cat nu veti intelege ca suntem alcatuiti nu numai din "lut", nu o sa intelegeti cu ce alte potente suntem inzestrati!

Sau poate TU nu intelegi uriasele potente ale lutului.

Mergi la inceput