Intamplari paranormale

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui maraki
Mandi si eu am patit-o dupa ce am nascutAvea copilul 3 saptamani si taaare m.am speriat la mine a fost altfel, ceva strain a intrat in mine pt cateva secunde, m-am inchinat cu limba pt ca eram paralizata de frica, nu visasem, era pe la 3 noaptea si eram treaza pt ca se misca copilul sa se trezeasca, era langa mine in pat.....am vazut cum ceva negru se coboara de sus si intra in mine...horror ce sa mai zic.....dupa ce m.am inchinat am simtit cum iese, s-a intamplat de doua ori atunci


ok, mi s-a zburlit pielea. am trait-o si pe-asta, cel mai recent cand m-am mutat in casa noua. e vorba despre spirite si posedare. e super nasol. eu m-am enervat asa de tare incat am inceput sa-l trimit la naiba si sa-l intreb daca nu-i e rusine sa sperie o mama de copil mic.


Mie mi.a spus o prietena ca se joaca ursitoarele pana e botezat copilul, eu am perceput atunci ca pe ceva care vrea sa imi faca rau.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui maraki

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Fetelor, despre ce anume vorbiti? Cum adica...decorporalizare?

Va rog sa povestiti


adica iti iese spiritul/sufletul whatever din corp si calatoreste. poti sa calatoresti asa in spatiu si prin proiectii mentale. despre decorporalizare - este experienta cel mai des intalnita la cei aflati in moarte clinica sau sub anestezie la o operatie, sau sau...ai auzit vreodata povestindu-se cum cineva si-ar fi vazut propriul trup intins pe masa de operatie, sufletul privitor aflandu-se de fapt intr-un colt de sus al camerei?

nu stiu sa explic bine, nu-mi gasesc cuvintele, nici nu cred ca e bine sa povestesc...dar mi se intampla la fel ca in timpul decorporalizarii, pe jumate vreau (curiozitatea, maica), pe jumate mi-e teama. in orice caz, vezi lumile paralele si po****tiile aferente...



Deci te vezi pe tine(adica corpul tau) cum sta cuminte si doarme, iar tu..calatoresti ? Si mai tii minte ce vezi? Poti face ce vrei, poti gandi de exemplu? Si de ce te intorci?Si ce scop au vizitele astea, calatoria? te ajuta la ceva?Te intalnesti cu alte ´´spirite´´? Stii ca esti doar spirit fara corp? Cum te contopesti iar cu tine?

daca nu vrei sa povestesti te inteleg, scuza-ma ca insist asa dar mie mi se pare de neimaginat...am mai auzit ceva povesti asemanatoare dar fara detalii, de aceia insist...




Cum de ce se intoarce? pai ar muri sa nu se intoarca, nu?vai de mine ce vorbim.....

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5




Iarta-mi intrebarile, asta stiu si eu ca ar muri daca nu s-ar intoarce, dar DE CE se intoarce...intr-un anumit moment? pentru ca spiritul stie ca CORPUL va muri? Deci, spiritul...gandeste in acele momente, da?

Si se intoarce dupa cat timp?

Fetelor, chiar habar nu am, no ma scuzati ca intreb asa prosteste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Deci te vezi pe tine(adica corpul tau) cum sta cuminte si doarme, iar tu..calatoresti ? Si mai tii minte ce vezi? Poti face ce vrei, poti gandi de exemplu? Si de ce te intorci?Si ce scop au vizitele astea, calatoria? te ajuta la ceva?Te intalnesti cu alte ´´spirite´´? Stii ca esti doar spirit fara corp? Cum te contopesti iar cu tine?

daca nu vrei sa povestesti te inteleg, scuza-ma ca insist asa dar mie mi se pare de neimaginat...am mai auzit ceva povesti asemanatoare dar fara detalii, de aceia insist...



ok, voi povesti...Doamne iarta-ma daca nu fac bine ce fac.
eu nu am mai discutat despre astea cu nimeni de multa vreme. la inceput intrebam pe toata lumea, ca voiam sa inteleg ce mi se intampla.

nu dormi neaparat. mie nu mi se intampla in stari de veghe ca altora, desi da, mi s-a intamplat si asa, dar cel mai des e in stari de concentrare maxima, de emotii puternice, de extenuare...zilele trecute scriam un articol la comp si eram asa de senina si de fara griji ca deodata am simtit ca plutesc.

cum a inceput? prima oara s-a intamplat la 18 ani. dadusem examenul la btt local pentru ghizi montani si conduceam un grup pe varful omu cu prietenul meu. iarna, zapada pana la genunchi, mai trageam cate un nefericit din sant, mai caram si bagajele altora, mai una-alta, ajungem in varf: eu obosita moarta, eram la 50 de m de cabana aproximativ, nu mai puteam sa fac nici macar un pas. prietenul meu, vioi nevoie mare, era ca nou. vine la mine si-mi zice sa respir ca un bebelus, cu stomacul, de trei ori, adanc. ce-i aia? imi zice sa ma proiectez intr-un loc preferat, io zic ca vreau la mama, acum, cine m-a pus sa ma fac ghid montan? ma ghideaza, fac ce zice el si ma prabusesc in zapada ca un sac de cartofi. si-i zic ca tocmai am avut o halucinatie si ma doare tot corpul. de fapt, ma proiectasem acasa la mama, casa goala, mama era la job.

si prietenul asta al meu, yoghin, mi-a mai aratat o data cum sa ma relaxez pe stil yoga. si experienta asta, de data asta singura, s-a incheiat tot cu o decorporalizare. eram intinsa pe pat, acasa la mama, cu bratele paralel cu corpul, degetele de la mana desfacute, palmele in jos, respirand dupa tipic, si deodata am tasnit in tavan si ma uitam la mine de sus. dureaza cateva secunde, sa nu-ti inchipui ca e ca si cum ti-ai lua bilet de avion si-ai traversa oceanul.

de gandit gandesti, totul e identic si la fel, esti in doua locuri in acelasi timp. scopul? alta experienta, ghidata de data asta de o tipa din MISA, a fost sa aflu daca ma inseala prietenul (altul). am meditat, am facut o invocare, eram in cerc cu alte trei persoane si ne tineam de mana, toata lumea se concentra. si ne-am teleportat in acelasi timp.

cu spiritele...am vazut un inger, un gnom, un drac...si alti monstri, alte spirite, alti oameni, alte suflete...

te contopesti la loc cand doresti. senzatia fizica e de incordare si de scuturare...e deliberata. ca nush sa explic. si deschid ochii. la mine asa e. senzatia totala e de invartire super rapida, ca si cum te-ai desuruba din sine si cea de desprindere e dureroasa, daca esti ca mine, ne-specializat in de-astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui cici

Conchita, sunt multi oameni care se straduiesc sa obtina o decorporalizare si reusesc foarte greu.


asa mi s-a spus si mie. plus ca altii se chinuiesc ani de zile sa-si vada ingerul, or eu...

Citat:
Poate suna ca o scena copilareasca si necredibila povestea mea ,dar totusi s-a intamplat si de cate ori ma intalnesc cu fratele meu refacem filmul:
Aveam 7 ani, fratele meu 8 ani jumate, iar in camera noastra ,pe peretele de langa pat statea cuminte ,carpeta din catifea "Rapirea din Serai" .
Afara era noapte ,iar in camera ,singura lumina era cea de la razele lunii.La un noment dat unul din noi a vazut in locul carpetei ,cum se deruleaza un film ca la cinema ,cu persoane cunoscute noua.
Ne miram amandoi si descriam repede ,ce vedeam fiecare ,iar celelalat confirma .
Nu stiu ,nu-mi amintesc cate minute a tinut toata chestia asta, daca as fi trecut singura prin asa ceva, as fi uitat sau n-as fi povestit ,dar am fost doi.


asta nu stiu ce este. iarasi, trebuie sa specific, nu am nici o pregatire, nu am studiat asta indeaproape, nu am dorit niciodata sa trec in alte zone si la alte nivele...unii spun ca e un dar care trebuie fructificat si ca poti ajunge la abilitati fantastice daca te antrenezi, altii ca e un blestem. sunt in doua luntrii, cand mi se intampla, nu vreau. cand nu mi s-a mai intamplat demult, ma gandesc cum ar fi daca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Iarta-mi intrebarile, asta stiu si eu ca ar muri daca nu s-ar intoarce, dar DE CE se intoarce...intr-un anumit moment? pentru ca spiritul stie ca CORPUL va muri? Deci, spiritul...gandeste in acele momente, da?

Si se intoarce dupa cat timp?

Fetelor, chiar habar nu am, no ma scuzati ca intreb asa prosteste.


raspunsul e ca nu se desprinde de tot. daca s-ar desprinde de tot, adios. te intorci pentru ca vrei si cand vrei, altii cu experienta si antrenament pot sta asa mai mult. la mine dureaza in secunde, hai sa zic cel mai mult sa fi fost un minut.

totul ramane la fel, gandesti, vezi, esti constient...in perechi de ochi si de constiinta. e greu de explicat. adica auzi tot ce e in jurul corpului tau si in acelasi timp vezi si ce e "dincolo".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui Theiuta

Conchita, daca nu e cu suparare si ti s-a intimplat ceva mai neobisnuit si care poate fi incadrat in categoria fenomenelor paranormale, povesteste-ne si noua!

Theiuta


am mai povestit si m-a alergat lumea rea pe la alte topice cu a propos-uri. :-)) decorporalizarea e cea mai obisnuita care mi se intampla si nu vreau. m-am saturat. ma doare tot corpul si mi-e rau dupa aia. stii, cand ai un gogosar mai mare ca borcanu', iar gogosarul e inauntru si te chinui sa-l tragi afara? aia e decorporalizarea. nu stiu cum e la altii, dar la mine e dureroasa. si ma si sperie, desi mi s-a intamplat de n ori. dupa aia stau si ma framant sa dezleg misterul a ceea ce am vazut cand "am calatorit" prin locuri nepermise si ma dezechilibreaza in viata "reala".

masina timpului, aia despre care fac astia filme, e chiar sufletul nostru.

nici nu stiu daca procedez ok ca va spun. pe de o parte, m-am saturat si de scepticii care daca nu vad ei, nu exista, pe de alta si de folclorul tesut in jurul unor chestii care, pentru multi, e ceva destul de natural - in sensul ca li se intampla. ultimul episod a fost in seara dinainte ca pisi sa deschida topicul asta. cred ca ma apucasem sa povestesc si am renuntat. la ce bun? unii nu vor sa stie, altii nu-s capabili sa inteleaga, o parte se uita ca la girafa, altii ar gasi prilej de batjocura si tot asa. cati ar pastra mintea deschisa?


n-am intrat pana acuma aici gandindu-ma ca-i iarasi unul din subiectele 'alea' , dar devine interesant :)

legat de ce ziceti mai sus...huh...am experimentat de doua ori asta dar eu prima am comparat-o cu un soi de 'epilare' pe tot corpul, deh...atata am putut iar a doua cu ceva gen masinaria aia pentru astronauti, centrifuga sau cum ii zice...no, cu aia cand am 'iesit'.
in ambele dati m-am speriat si s-a terminat repede totul, s-au petrecut noaptea si au fost scurte ca durata.

conchita, daca esti trimisa la psihopupu, te insotesc cu drag, pun de-o cafa acolo




un copil creste in inima mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui maraki

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Fetelor, despre ce anume vorbiti? Cum adica...decorporalizare?

Va rog sa povestiti


adica iti iese spiritul/sufletul whatever din corp si calatoreste. poti sa calatoresti asa in spatiu si prin proiectii mentale. despre decorporalizare - este experienta cel mai des intalnita la cei aflati in moarte clinica sau sub anestezie la o operatie, sau sau...ai auzit vreodata povestindu-se cum cineva si-ar fi vazut propriul trup intins pe masa de operatie, sufletul privitor aflandu-se de fapt intr-un colt de sus al camerei?

nu stiu sa explic bine, nu-mi gasesc cuvintele, nici nu cred ca e bine sa povestesc...dar mi se intampla la fel ca in timpul decorporalizarii, pe jumate vreau (curiozitatea, maica), pe jumate mi-e teama. in orice caz, vezi lumile paralele si po****tiile aferente...



Deci te vezi pe tine(adica corpul tau) cum sta cuminte si doarme, iar tu..calatoresti ? Si mai tii minte ce vezi? Poti face ce vrei, poti gandi de exemplu? Si de ce te intorci?Si ce scop au vizitele astea, calatoria? te ajuta la ceva?Te intalnesti cu alte ´´spirite´´? Stii ca esti doar spirit fara corp? Cum te contopesti iar cu tine?

daca nu vrei sa povestesti te inteleg, scuza-ma ca insist asa dar mie mi se pare de neimaginat...am mai auzit ceva povesti asemanatoare dar fara detalii, de aceia insist...




Cum de ce se intoarce? pai ar muri sa nu se intoarca, nu?vai de mine ce vorbim.....

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5




Iarta-mi intrebarile, asta stiu si eu ca ar muri daca nu s-ar intoarce, dar DE CE se intoarce...intr-un anumit moment? pentru ca spiritul stie ca CORPUL va muri? Deci, spiritul...gandeste in acele momente, da?

Si se intoarce dupa cat timp?

Fetelor, chiar habar nu am, no ma scuzati ca intreb asa prosteste.


se intoarce pentru ca mai are treburi de terminat aici.
n-are nici o treaba cu corpul care e doar o haina a spiritului.



un copil creste in inima mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mariaa
n-am intrat pana acuma aici gandindu-ma ca-i iarasi unul din subiectele 'alea' , dar devine interesant :)

legat de ce ziceti mai sus...huh...am experimentat de doua ori asta dar eu prima am comparat-o cu un soi de 'epilare' pe tot corpul, deh...atata am putut iar a doua cu ceva gen masinaria aia pentru astronauti, centrifuga sau cum ii zice...no, cu aia cand am 'iesit'.
in ambele dati m-am speriat si s-a terminat repede totul, s-au petrecut noaptea si au fost scurte ca durata.

conchita, daca esti trimisa la psihopupu, te insotesc cu drag, pun de-o cafa acolo


Mariaa
senzatia aia de epilare pe tot corpul e ca un fel de curent electric pe piele? la mine asa e, un fel de energizare care incepe la ceafa, coboara pe coloana si urca in varful capului, se concentreaza mai ales intre sprancene. si centrifuga aia...simti ca se invarteste totul cu tine? si auzi un murmur surd asa, ca motorul la masina, de-ti vajaie urechile?

ai "vazut" ceva cand ai iesit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

M-ai lasat cu gura cascata.

daca nu te-as ´´cunoaste´´ chiar si virtual, daca nu ne-am fi intersectat deloc pe aici as spune ca-ti bati joc de mine.


Nici nu stiu ce sa-ti spun...
Auzisem de asemenea ´´evadari´´ insa nu stiu, pareau atat de SF incat nu m-am obosit sa consider ca ar fi pe bune.Ma gandeam ca, omul cu mintea lui poate face multe...insa sa vezi chestiuni care se petrec altundeva e deja o chestie...tare ciudata.

Nu stiu daca mi-as dori experienta asta.

Dar tu de unde stii ca, ceea ce ai vazut erau ingeri sau draci? Intelegi mai multe cand esti fara corp, sau...esti la fel de, sa spunem ´´limitat´´ ca intr-o situatie normala de viata?

Mi se pare de-a dreptul incredibil, ratiunea urla in mine si-mi spune ca-i imposibil.
Deci tu ca spirit, vezi, auzi gandesti. Inseamna ca inafara de functiile cognitive , psihicul(sau sa zicem sufletul) este pe deplin responsabil si de senzatii, perceptii, corpul, ochiul, auzul sau gura omeneasca nu au absolut nicio treaba individuala. Atunci, ma intreb, orbii daca..ies din corp, nu vad nimic?

Mi se pare incredibil ca, aceste functii, omenesti pana la urma,(a auzi, a vedea) sa existe si inafara corpului, psihicul sa fie capabil de ele la alt nivel.Stimulii exteriori actioneaza si in lipsa..omului, iar informatia ajunge la om.

Cred ca deja vorbesc prostii, dar sunt doar socata, ma-ntelegeti, da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

chiar am intrebat un medic despre toate astea sa ma asigur ca nu am luat-o prin cucuruz. cica nu.

1. senzatie de piscare pe tot corpul de la cap spre picioare, dintr-o data, brusc si aproape violent.
proiectie in sus, da m-am vazut pe mine si pe sotul meu care era langa mine. senzatia a fost de pace, liniste, complet liniste. ce m-a speriat si a facut ca experienta sa se incheie repede a fost ca totul era verde, absolut totul. pana si aerul din camera...nush cum sa explic.
am vazut hainele verzi si asta m-a contrariat foarte tare!
"ce haines-a alea?? ca eu nu am asa ceva!!" si gandul asta a pus punct.

2. senzatie ca esti smuls de o forta gravitationala - proiectie spre stanga mea, m-am vazut in pozitia in care eram insa senzatia a fost mult mai dureroasa si asta a pus punct foarte repede experientei dar si teama, recunosc.
n-am auzit nimic, absolut nimic. senzatia de liniste a fost cea mai puternica in momentele alea.

edit: am fost foarte surprinsa de experientele astea ca s-au petrecut cam la 3 zile distanta si destul de curand, cam acum 4 saptamani. felete mai apropiate de pe Impreuna Timisoara stiu povestea. e foarte posibil ca starile de emotii puternice prin care trecem noi acuma sa dea nastere la asa ceva, nush ce sa zic.


un copil creste in inima mea

Mergi la inceput