Intamplari paranormale

Raspunsuri - Pagina 48

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bluel spune:

A nu se intelege gresit, nu sunt avida de senzational, dar eram curioasa sa vad daca cineva a mai trait astfel de experiente ca ale mele pt. a cauta sa-mi explic eu insami ce si cum....daca vroiam explicatii stiintifice, nu mi le luam dupa forum. In plus, eu asa am inteles ca se dorea de la autoarea topicului. Nu ma deranjeaza rationamentul celor care au incercat sa gandeasca, dimpotriva

In general, sunt o persoana destul de echilibrata si caut si in acest domeniu, sa nu fiu nici prea implicata, dar nici pe langa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bluel spune:

Ei si acum, sa vedem, chiar nici un doctor docent pe aici in fenomenul mainilor/ palmelor care li se arata, in general, copiilor? Ca se pare ca s-a studiat deja ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana
Si nu-i firesc, Gabi?

Zi si tu, nu-i mai auto-flatant, pentru cei mai multi, sa se rezume la a se considera lebede in tara gastelor si dotati cu un organ in plus printre ologi, decit sa incerce sa-si desluseasca trairile dintr-o perspectiva cit de cit rationala?

E cam cea mai la indemina atitudine. The easy way...


www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details


eii, ma lasi? cine gandeste aici, iileana? sa nu-mi spui ca doar "ciubota" si "eruditul"? mai, mai, mai cum unii au dreptul sa faca mizerie pe jos, iar altii tre sa vina mereu cu maturica si farasul. care e comparatia care TE priveste pe tine, in toata povestea asta? ai participat pana acum la discutie, ca nu te-am vazut? acum te-ai suparat si pe licentele poetice?

rationale au fost toate doamnele care si-au povestit experimentele, iar userul g..nu mai stiu ce numar nu e invitata speciala cu dat peste bot la fiecare mesaj timp de patruj'de pagini, una, ca n-a studiat nika legat de subiect, a doua, ca vorbeste complet paralel si paralelogram cu logica si bunul simt, a treia ca daca nu-ti place meniul, te duci si canti la alta masa, poate altii servesc pe gustul tau.

are careva vreo problema cu dreptul la libera asociere de discutat chestii care intereseaza un grup restrans de oameni, din perspectiva lor si numai a lor? bineinteles ca da. grupul beretelor roz, ca intotdeauna cand e de atacat in haita.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Multi se arat chiar iritati de īncercarile de a gāndi, de a īntelege, de a explica...

Si nu-i firesc, Gabi?

Zi si tu, nu-i mai auto-flatant, pentru cei mai multi, sa se rezume la a se considera lebede in tara gastelor si dotati cu un organ in plus printre ologi, decit sa incerce sa-si desluseasca trairile dintr-o perspectiva cit de cit rationala?

E cam cea mai la indemina atitudine. The easy way...


www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details



Ba da iileana, , e probabil un lucru foarte normal

As īndrazni chiar sa avansez ideea ca adoptānd o astfel de atitudine, orice om se simte mai bine, eventual se simte superior, īi creste self-confidence ... ca urmare a secretarii unor endorfine specifice.

Dar ma tem ca iarasi o sa supar lumea cu chimicalele mele ,
si cred ca deja i-am plictisit destul pe multi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga

Citat:
nici dreptul sa te plangi cand reactioneaza (dupa puteri).





Care puteri Conchita, ca nu mi-e clar? Sper ca nu ti le supraestimezi dupa mesajul in care ma facui in fel si chip data dupa cuvinte ca dupa visini. Ala poate fi maxim ofensator din lispa de originalitate, exact ca asta ai mai scris sute pe aici de incep sa cred ca faci copy din vreun caietel de atac tinut cu grija sub perna. Puterea de scritoare a fost aici ori la care te referi?
Ca puterea de om ori de femeie ca sa nu mai zic de pretinsa mare crestina o vad din..

Citat:
nu ma simt bine sa dau in cap celor deja loviti, poate ma confunzi cu ce vezi in oglinda?


De ce-i Alice asa "lovita" dear? Ca-i divortata si-si creste copii singura? Pai tocmai tu sa zici asta! Cita sinceritate..


este cel mai low mesaj al tau de la ultimul tau scandal faimos. ce legatura are Happy ca femeie divortata??!! si de ce eu si sinceritatea mea si de ce tocmai eu? imi poti arata un singur mesaj pe forum, PE FORUM, care te indreptateste la asemenea remarca? nu. deci, low, foarte low, extrem de low.

lovitul in cel cazut, in cazul lui Happy se referea strict la subiect. 3x3 a pierdut un copil, dar probabil ca asta deja v-a scapat, preocupati de atacul absolut abominabil, in haita, iarasi repet, si de efortul supradimensionat, avand in vedere miza (o discutie ca oricare alta) de a desfiinta un user cu fulgi cu tot. suntem mame, unele, ar trebui sa fim mai bune. si ca tot ai deschis discutia despre viata privata a altora care ar trebui sa ramana pe privat (daca mai aveai vreo indoiala de ce repet "low" de enspe ori), da, suferinta ar cam trebui sa ne faca mai bune si intelegatoare cu suferinta altora...ceea ce nu e cazul la topic. caci, nu-i asa, pentru cine a inteles perfect comparatia cu ologul caruia ii lipseste un picior, aluia nu-i poti spune niciodata ca se poarta ca o cizma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Conchita, pe mine nu m-a suparat nimic .
Si, de altfel, nimeni nu-mi pare suparat pe-aicea, cu exceptia ta.

N-am participat la topic pentru ca n-am nimic de povestit (deh, gāsca :) si nici de explicat.

Nu-mi permit sa pun sub semnul intrebarii veridicitatea celor povestite de voi, (oricum, nu cu voce tare) dar ma surprinde atitudinea usor mioritica de acceptare fara a incerca o explicatie.
Pai eu incerc sa pricep ce mi se intimpla si cind ma doare o masea, daramite daca mi s-ar intimpla ceva asa de....special...

De-aia zic, nu mai pune tu pe fuga pe cei care fac efortul unei intelegeri, ca topicul e mai interesant daca-s si ei prezenti.








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui mandyksch

Gabi, nu cred ca s-a vrut a fi o sezatoare topicul acesta , e foarte constructiv daca exista pareri pro si contra. Eu cred ca de aici lipseste o tar' de toleranta si respect fata de parerile/trairile altora. Eu cred ca trebuie sa il respect si pe cel care e ateu/religios/gnostic/etc. Fiecare are dreptul sau de a crede sau nu in ceva.



Uff, mandysch draga...

Stiu, ai drepatate... dar īti spun sincer ca acest etern "political correctness" pe care trebuie sa-l adoptam la fiecare vorba, īn orice circumstanta, ma oboseste din ce īn ce... La orice subiect intru, nu pot gasi 2-3 pareri usor divergente fara inevitabilul corolar: "fiecare are dreptul sa creada sau nu cutare", "trebuie respect pentru toate opiniile" ... "trebuie sa facem īn asa fel īncāt sa fie bine si frumos" samd, ad nauseam *

Prefer subiectele la care oamenii sa se exprime liber si nestingherit (īn limitele regulamentului, desigur), chit ca apar opinii divergente. Asta e tot farmecul! Daca toti ar fi de acord, ce-ar mai fi interesant īntr-un topic ? Eu doresc sa stiu parerile si experientele altora, le citesc cu atentie si interes, inclusiv (mai ales...) pe cele cu care nu rezonez.


* Vin de la subiectul cu grasuti, si-acolo gasesc exact de-astea: "nu conteaza ca cineva e gras / sla, important e altceva..." , "trebuie sa gāndesti frumos despre oricine, indiferent de cutare cusur al lui"... Īn acel topic am intervenit doar cu eventuale solutii / sfaturi pt. ci care vor sa slabeasca... nu cu binecunoscutele "nu are nici o importanta ca esti gras", "trebuie sa ne respectam unii pe altii", "trebuie sa facem... ", "trebuie sa dregem... "... caci sigur toata lumea stie lucrurile astea demult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Conchita, pe mine nu m-a suparat nimic .
Si, de altfel, nimeni nu-mi pare suparat pe-aicea, cu exceptia ta.

N-am participat la topic pentru ca n-am nimic de povestit (deh, gāsca :) si nici de explicat.

Nu-mi permit sa pun sub semnul intrebarii veridicitatea celor povestite de voi, (oricum, nu cu voce tare) dar ma surprinde atitudinea usor mioritica de acceptare fara a incerca o explicatie.
Pai eu incerc sa pricep ce mi se intimpla si cind ma doare o masea, daramite daca mi s-ar intimpla ceva asa de....special...

De-aia zic, nu mai pune tu pe fuga pe cei care fac efortul unei intelegeri, ca topicul e mai interesant daca-s si ei prezenti.


situatia se prezinta invers. pe fuga au fost pusi cei care doreau sa-si povesteasca intamplarile. suparate sunt beretele roz, ele au inceput cu ferentarii, de si-a sters 3x3 toate mesajele si nici ca mai vine pe dc. epitetele de la beretele roz au inceput sa curga. acum, daca esti cum te pretinzi, adica iti pui intrebari si incerci sa observi obiectiv despre ce este vorba, nici n-ai fi avut nevoie de mine sa-ti explic ce s-a intamplat.

faptul ca jignesti + jigniti a nu stiu cata oara postantele la topic ca-s irationale si ca nu incearca sa inteleaga ce li se intampla, e si asta iarasi low, foarte low.

ce s-a intamplat la discutia asta seamana cu mersul la restaurant, unii comanda x, y, z vine chelnerul si, suparat ca astia isi permit asa ceva, chestii al caror gust el nu-l pricepe, se pune cu cicaleala pe ei la fiecare imbucatura: nu manca, da' incearca un hot dog, ba mai bine un hamburgher. si cand nu-i poate convinge, le scuipa in farfurii. ASTA s-a intamplat la topic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bluel spune:

Fetelor, nu va mai certati, mie imi sunteti toate dragi si poate ca, pe undeva, aveti dreptate, mi-am adus aminte ca pana si lucrarea mea de licenta se numeste "Elemente ale Fantasticului in Literatura Chineza" , dar uitasem, ca au trecut mai bine de 10 ani de atunci ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

... de altfel, nimeni nu-mi pare suparat pe-aicea, cu exceptia ta.




Asta remarcasem si eu, iileana

mesajele conchitei abunda de pace interioara, armonie, detasare si iubire de semeni .

Mergi la inceput