Intamplari paranormale

Raspunsuri - Pagina 43

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariucamea spune:

vikinga, facem din starile de relaxare ale creierului o religie? Ca si iesirile astea tot asta sunt, cred eu. Asa cum tot creierul nostru creeaza ca o refulare a ceea ce traim zilnic, povesti si forme in lumea viselor la fel si acei monstri ori ingeri vazuti isi iau de fiecare data alta forma in fct de cel ce are aceste "calatorii".

vikinga, sper ca nu te referi la crestinism, nu?

prea le amesteci, scuza.ma ca trebuie sa-ti spun, faci un ghiveci de monstri, ingeri, demoni asiatici, etc.

prostioarele astea nu au nicio legatura cu crestinismul. sunt rataciri. cu atatea mijloace de informare la indemana e cam rusinos sa le mai amesteci intr.o oala pe toate. mergi la sursa si informeaza.te. faci niste confuzii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

vikinga, ii dau dreptate lui mariucamea, le amesteci pana le faci vraiste, nimic coerent in rationamentul tau. zici ca poate ai visat si tu ca te-ai deocorporalizat? si ca restul care au "visat" acelasi lucru isi pierd vremea din curiozitati frivole cu paranormale. primo, ca e imposibil ca milioane si milioane de oameni sa viseze identic si la fel, culmea coincidentei, taman o corporalizare mica; secundo, paranormalul asta nu e ca o reteta noua incercata la cratita. deci tu poti incerca sa-l minimalizezi si frivolizezi pana poimarti, tot pe-alaturea vei ramane.

esti extrem de departe de adevar si nu numai ca nu incerci sa intelegi despre ce e vorba in propozitie, dar te aventurezi sa mistifici totul si sa-l servesti asa pe tava cu nonsalanta, poate-poate s-or gasi unul, doi ignoranti in materie sa te creada pe cuvant. iar eu in polemici cu tine nu intru, ca tocmai mi-am adus aminte ca esti insarcinata.
---------------

pe langa aricii-pogonici care intra pe taramul asta necunoscut fie cu bocancii, fie cu nasul pe sus, or mai fi si oameni onesti care, poate, chiar trec prin chinuri incredibile si nu-si doresc "darul" asta cu nici un chip. asa ca, mistocareala ieftina si parada involuntara de ignoranta la topicul asta sunt cu atat mai ridicole. care decat ca nimic nou sub soare, vezi proverbul cu fudulul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariucamea

prostioarele astea nu au nicio legatura cu crestinismul. sunt rataciri. cu atatea mijloace de informare la indemana e cam rusinos sa le mai amesteci intr.o oala pe toate. mergi la sursa si informeaza.te. faci niste confuzii...




Si ce legatura au paranormalul, misticismul si magia cu crestinismul?


Nu este nimic paranormal sa vezi ca Vikinga a scris mesajul pentru mine, din solidaritate si simpatie. I love you too, Laura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

pe langa aricii-pogonici care intra pe taramul asta necunoscut fie cu bocancii, fie cu nasul pe sus, or mai fi si oameni onesti care, poate, chiar trec prin chinuri incredibile si nu-si doresc "darul" asta cu nici un chip. asa ca, mistocareala ieftina si parada involuntara de ignoranta la topicul asta sunt cu atat mai ridicole. care decat ca nimic nou sub soare, vezi proverbul cu fudulul.

nimic


Nici asta nu o iteleg... Adica acei oameni care sint chinuiti de aceste daruri se uita in jur si le e mila de oamenii de rind care sint ologi si nu pot fugi sau sint lebede printre giste?
Ori e dar si esti speciala cum afirmai citeva mesaje mai sus... ori este un blestem de care vrei sa scapi?
Intreb si eu in prostia mea fudula...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga
... Si uite asa iar tre sa zic: ce frumoasa e viata asta in starea ei pura! Pacat de atitea contaminari si sarit gardul in alte lumi imaginare inutil inventate.



Deh, Vikingo, stiu si eu ce sa zic? Omu' si-o fi inventat lumile astea imaginare si cu un oarecare scop... anume ca sa aiba unde evada cānd realitatea e pra naspa. Uneori e bine sa te poti refugia de realitate... daca poti.
Daca nu, traiesti īn realitate, asa cum e ea. Eu asa fac (de la o vreme, nu dintotdeauna...).
Ca īn mai toate cele, esential e de modul de utilizare... daca abuzezi, poate sa basculeze in directie opusa.

PS: vad ca ti-ai luat deja posetute si umbrelute īn cap pentru erezia ta - cum poti sa nu crezi in lumile imaginare, mey ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariucamea

vikinga, facem din starile de relaxare ale creierului o religie? Ca si iesirile astea tot asta sunt, cred eu. Asa cum tot creierul nostru creeaza ca o refulare a ceea ce traim zilnic, povesti si forme in lumea viselor la fel si acei monstri ori ingeri vazuti isi iau de fiecare data alta forma in fct de cel ce are aceste "calatorii".

vikinga, sper ca nu te referi la crestinism, nu?

prea le amesteci, scuza.ma ca trebuie sa-ti spun, faci un ghiveci de monstri, ingeri, demoni asiatici, etc.

prostioarele astea nu au nicio legatura cu crestinismul. sunt rataciri. cu atatea mijloace de informare la indemana e cam rusinos sa le mai amesteci intr.o oala pe toate. mergi la sursa si informeaza.te. faci niste confuzii...




mariucamea - ai un nick simpatic de tot

Īndraznesc sa te īntreb ceva: poti accepta ca unii oameni siuteaza "prostioarele" esoterice si religia (crestina iudaica sau musulmana, dupa caz) pe acelasi plan?
Ca nu li se pare cu nimic mai breaz crestinismul, sa zicem, fata de povestile cu energii astrale, decorporalizari samd..?

Acei oameni exista si se numesc unii atei, altii agnostici? Si īn ciuda a ceea ce s-ar putea crede, sunt oameni normali (nu aghiutze, nu vrajitori, nu ticalosi, nu rataciti).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO

Citat:
citat din mesajul lui conchita

pe langa aricii-pogonici care intra pe taramul asta necunoscut fie cu bocancii, fie cu nasul pe sus, or mai fi si oameni onesti care, poate, chiar trec prin chinuri incredibile si nu-si doresc "darul" asta cu nici un chip. asa ca, mistocareala ieftina si parada involuntara de ignoranta la topicul asta sunt cu atat mai ridicole. care decat ca nimic nou sub soare, vezi proverbul cu fudulul.




Nici asta nu o iteleg... Adica acei oameni care sint chinuiti de aceste daruri se uita in jur si le e mila de oamenii de rind care sint ologi si nu pot fugi sau sint lebede printre giste?
Ori e dar si esti speciala cum afirmai citeva mesaje mai sus... ori este un blestem de care vrei sa scapi?
Intreb si eu in prostia mea fudula...


daca vikinga vorbea cu tine ceva mai sus, eu nu vorbeam deloc cu tine, plus ca, unde am scris ca vorbeam despre mine? asa ca nu inteleg de ce imi reinterpretezi cuvintele?

pe de alta parte, nu esti tu aia care i-a zis lui 3x3 ca e dusa ( in timp ce moderarea levita sau se decorporaliza, nu se stie precis)? in cazul asta (a se citi la nivelul asta), nu am nici o picodorinta sa discut chestiunea asta cu tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucamea spune:

gabi, multumesc pt apreciere!

Īndraznesc sa te īntreb ceva: poti accepta ca unii oameni siuteaza "prostioarele" esoterice si religia (crestina iudaica sau musulmana, dupa caz) pe acelasi plan?
Ca nu li se pare cu nimic mai breaz crestinismul, sa zicem, fata de povestile cu energii astrale, decorporalizari samd..?

cum sa nu gabi pot accepta si deplange in acelasi timp. fiecare dintre noi este desigur raspunzator pt viata sa si va da socoteala pt alegerile sale.

mi.am amintit cum i-a spus un mare parinte unui fiu duhovnicesc:

"ma, tu esti sinteza harababurii din casa voastra!"

si mai e ceva gabi, multi se pot documenta muult si bine,

insa daca le lipseste partea duvohniceasca a vietii, hmmm schioapata rau de tot...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604
Omu' si-o fi inventat lumile astea imaginare si cu un oarecare scop... anume ca sa aiba unde evada cānd realitatea e pra naspa.


La teoria asta ader si eu. Si atat timp cat nu incercam sa ne impunem unii altora propriile noastre realitati, totu-i bine si frumos, fiecare poate sa isi dea ce explicatii o/il multumeste la experientele de viata pe care le are.

Mi s-au intamplat si mie doua chestii similare cu ce s-a mai scris pe aici si chiar daca sunt iesite din normalul meu, au cu siguranta explicatii stiintifice in opinia mea. Cred ca am si citit mai demult un articol care explica treaba cu pacientul care vede alb in jur, simte ca pluteste si se admira pe sine insusi in timpul operatiei, printre altele se pare ca ar fi vorba de o reactie a creierului la anestezice. Dar asemenea explicatii n-au nik fascinant in ele, nu? In fine, ii invidiez pe medicinistii care se ocupa cu studiul capacitatilor creierului uman, cred ca au o meserie... fantastica :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui musetto
Cred ca am si citit mai demult un articol care explica treaba cu pacientul care vede alb in jur, simte ca pluteste si se admira pe sine insusi in timpul operatiei, printre altele se pare ca ar fi vorba de o reactie a creierului la anestezice. Dar asemenea explicatii n-au nik fascinant in ele, nu?


ba mie mi se par fascinante, dar partial inutile. atata vreme cat poti reproduce experienta respectiva din proprie vointa, independent de salile de operatie sau somn, pur si simplu treaz fiind, explicatiile celorlalti despre experiente la care NU au acces nici macar in vis mi se par naive si ridicole, cum am mai spus. exact din acelasi motiv mentionat de tine: nu incerca sa-mi impui viziunea ta despre experienta mea, atata vreme cat nu o poti reproduce singur, in conditii identice, ca sa ai dreptul sa te pronunti cu pretentia de obiectivitate.

premonitiile nu-s inventii si nici lumi imaginare si nici vrajitorii si vad ca pana acum "oamenii de stiinta" in spatele carora se ascunde, de cele mai multe ori, argumentul ignorantilor, nu au nici o explicatie. dar unii isi permit sa inventeze cateva, una mai abracadabranta decat alta.

Mergi la inceput