Intamplari paranormale

Raspunsuri - Pagina 42

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Fetelor, despre ce anume vorbiti? Cum adica...decorporalizare?

Va rog sa povestiti


adica iti iese spiritul/sufletul whatever din corp si calatoreste. poti sa calatoresti asa in spatiu si prin proiectii mentale. despre decorporalizare - este experienta cel mai des intalnita la cei aflati in moarte clinica sau sub anestezie la o operatie, sau sau...ai auzit vreodata povestindu-se cum cineva si-ar fi vazut propriul trup intins pe masa de operatie, sufletul privitor aflandu-se de fapt intr-un colt de sus al camerei?

nu stiu sa explic bine, nu-mi gasesc cuvintele, nici nu cred ca e bine sa povestesc...dar mi se intampla la fel ca in timpul decorporalizarii, pe jumate vreau (curiozitatea, maica), pe jumate mi-e teama. in orice caz, vezi lumile paralele si po****tiile aferente...



Si mie mi s-a intamplat chestia asta , nu stiam ca e ceva din categoria paranormalului.
O data s-a intamplat cand am avut timpanul perforat, inainte sa lesin de durere cand am intrebat unde este baia , m-a luat o asistenta de mana si in drum spre baie ma simteam din ce in ce mai rau . La un moment dat parac ma priveam din afara corpului cum ma tarasc pe coridorul cu lumina difuza , am ajuns la baie si cand am auzit "acum am curatat baia" am lesinat ma precocupa si curatenia se pare
Alta data s-a intamplat cand m-am imbatat prima oara . Atunci mi se parea ce eu sunt inchisa in corp care nu reactioneaza la ce vreau sa fac.
Tot nu ma cred prietenii ca eram perfect lucida si vedeam si auzeam tot ce spun ei .
Mie mi se pare ca e o izolare a psihicului fata de raul fizic, cel putin in cazul meu. Nimic paranormal.


Referitor la visat , am visat inainte sa fiu cu prietenul meu ca un amic mi-a spus sa nu ma intalnesc cu alt baiat pt. ca M ma iubeste si-mi va spune totul la coltz la scoala , cand ma va saruta.
Evident cand m-am trezit eram amuzata , pana cand il asteptam pe M la scoala , la colt , a venit la mine si m-a sarutat.
Cu alt prieten la fel , am visat inainte cum ne vom ... combina Cuvant urat , da' nu-mi vine altceva in minte.
Cine stie , poate eram sigura rau pe mine si de-aia

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Fetelor, despre ce anume vorbiti? Cum adica...decorporalizare?

Va rog sa povestiti


adica iti iese spiritul/sufletul whatever din corp si calatoreste. poti sa calatoresti asa in spatiu si prin proiectii mentale. despre decorporalizare - este experienta cel mai des intalnita la cei aflati in moarte clinica sau sub anestezie la o operatie, sau sau...ai auzit vreodata povestindu-se cum cineva si-ar fi vazut propriul trup intins pe masa de operatie, sufletul privitor aflandu-se de fapt intr-un colt de sus al camerei?

nu stiu sa explic bine, nu-mi gasesc cuvintele, nici nu cred ca e bine sa povestesc...dar mi se intampla la fel ca in timpul decorporalizarii, pe jumate vreau (curiozitatea, maica), pe jumate mi-e teama. in orice caz, vezi lumile paralele si po****tiile aferente...



Si mie mi s-a intamplat chestia asta , nu stiam ca e ceva din categoria paranormalului.


Nici nu este . Creierul tau s-a straduit sa se adapteze situatiei critice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Referitor la visat , am visat inainte sa fiu cu prietenul meu ca un amic mi-a spus sa nu ma intalnesc cu alt baiat pt. ca M ma iubeste si-mi va spune totul la coltz la scoala , cand ma va saruta.
Evident cand m-am trezit eram amuzata , pana cand il asteptam pe M la scoala , la colt , a venit la mine si m-a sarutat.
Cu alt prieten la fel , am visat inainte cum ne vom ... combina Cuvant urat , da' nu-mi vine altceva in minte.
Cine stie , poate eram sigura rau pe mine si de-aia



Aio vazut ca stii??

PS : Iti dai seama, dupa visul acela, cānd l-ai īntālnit pe M. īn realitate... ce ocheane tre' sa fi pironit pe el ??? Eh, de-aia te-a pupat, fata draga ... nu din cauza vreunei legaturi paranormale cu visu' respectiv.

Am visat si io de 2 ori ca "ma combin" - de fiecare data cu Alt tip. Si asa s-a īntāmplat de fiecare data, dar ... unde ar putea fi paranormalul īn asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Gabi , eu nu arunc "ocheane", nu aveam de ce , si daca se intampla sa fac asta nu cred ca se impresiona atat de tare.
Vezi ce am scris referitor la ideea ta cu creierul

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Haide sa ma dau si eu lebada :))

Acum doua saptamini eram la alt market decit ala la care ma duc de obicei, Sarah era la gimnastica si Maya era cu mine. In timp ce alegeam ardei rosii vad un tip ca se uita la mine insistent. Trece pe linga, se intoarce si iar se uita, apoi vine si ma intreaba direct:
-Tu esti Alice, fosta nevasta a lui Alin?
-Da - raspund mirata- da' tu cine esti
-Eu sint Stefan, il cunosteam pe Alin si stiu ca l-ai omorit.
-Hmm... pai a murit de overdoza, am acasa rezultatul autopsiei.
-Ba nu...tu l-ai omorit, ca esti vrajitoare. Asa se aude la biserica.(mama-sa lui Alin cinta in strana la biserica Toti Sfintii din Toronto) De ce oare s-a casatorit cu tine intr-o saptamina daca nu i-ai facut farmece??
-Mai baiatule... Daca as fi stiut sa fac farmece, as fi facut sa ii vina mintea la cap si sa traiesc fericita cu el. Si da...i-am facut o vraja: i-am aratat pasaportul Canadian si toata familia a fost hipnotizata, de asta au venit cu totii aici, sponsorizati de mine, o vrajitoare.

Asa ca sint si eu paranormala: vrajesc oamenii, ii omor cu gindul... si nu ma intelege nimeni ca eu m-am retras cu copiii mei si traiesc o viata normala, ca nu cer nimanui nimic... dar ma ataca astia ultra ortodocsi chiar si cu copilul de fata.

Asa ca mi se face sila si de pretinsii credinciosi care marginalizeaza prin minciuni si acuzatii paranormale o femeie care isi creste copiii singura. Nu este prima data cind a venit la mine o persoana necunoscuta sa imi spuna acelasi lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

vrajitoareo! Si eu am fost acuzata de vraijitorii de un barbat de care ma chinuiam din rasputeri sa scap. De fapt de vreo 2. Ca cica de aia is amorezati ei, de atitea vraji de ale mele. Is nebuni maica... ca alte treburi nu are lumea.Dar chiar asa vrajitoriile, voodoo&co tot la paranormale intra?Sa ma risc sa intreb daca vi s-a intimplat asa o grozavie? Ca deja 2 vrajitoare sunt asa ca orice e posibil!Dar oare de ce numai barbatii au fost vrajiti in toata traditia romaneasca pe tema? Macar la alte popoare sunt si femeile vrajite?Si uite asa iar tre sa zic: ce frumoasa e viata asta in starea ei pura! Pacat de atitea contaminari si sarit gardul in alte lumi imaginare inutil inventate.Vikinga 10+ cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga
Si uite asa iar tre sa zic: ce frumoasa e viata asta in starea ei pura! Pacat de atitea contaminari si sarit gardul in alte lumi imaginare inutil inventate.


de la tine am pretentii. pe ce te bazezi cand afirmi ca-s inventate? ai experimentat ceva vreodata ca sa vezi ca era numai imaginatia de vina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Mie mi se pare ca e o izolare a psihicului fata de raul fizic, cel putin in cazul meu. Nimic paranormal.


cuvantul paranormal e o conventie, ca sa fie delimitate experientele astea de ce se vede cu ochiul liber=normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita
Citat:
citat din mesajul lui vikingaSi uite asa iar tre sa zic: ce frumoasa e viata asta in starea ei pura! Pacat de atitea contaminari si sarit gardul in alte lumi imaginare inutil inventate.
de la tine am pretentii. pe ce te bazezi cand afirmi ca-s inventate? ai experimentat ceva vreodata ca sa vezi ca era numai imaginatia de vina?nimic
Ma gindeam sincer la 3*3 si la o prietena de a mea pe care am iubit-o tare mult si care exact asa vorbea. Pina a intrat intr-un fel de MISA unde "gurul" a dorit-o, normal, ca era tinara si frumoasa si ..in fine povestea e lunga. I-am admirat tot timpul sufletul ei de artist care parca plutea peste astea lumesti, avea multe lucruri care ma atrageau si le vedeam fascinante. Dar e o poveste trista pina la urma. Decit sa fii amator in ceva inutil de ce sa nu traiesti si sa nu te bucuri de frumusetea a celor ce se vad, se simt, ori e ascuns dar e totusi acolo? Pentru ca am acasa un mic astronom zilnic ne dam pe site-uri de gen, pai acolo frumusete, mister, atractie si ce mai vrei fara riscuri de guru care sa-ti vrea fundul tinar, banii din buzunar si mintea pe deplin. Se zice ca religia acopera aceasi necesitate in oameni ca si a celor dependenti de astfel de fenomene paranormale, dar macar are respectul meu ca e mai organizata.Poate am imbatrinit si m-am acrit, dar sincer nu mai dau 2 bani pe inutilitati din astea. Am fost crescuta si speriata ca ar exista diavoli, ca bunica-mea nu lua dracu' la modul metaforic. Nu vazui nici unul si sincer mai bine imi ziceau mai multe pov cu zine ca prea mi-au consumat momenete din viata mea de copil pe care mai bine le pierdeam la batut mingea. Cind primul meu iubit ma insela si nu mai presta cu citeva luni inainte de noaptea nuntii, maica-sa zicea ca sigur are vraji. Pina si alergiile sunt explicate la noi cu vrajile si dusul prin babe. Si da, mi s-a intimplat sa visez ceva de genul decorpolizarii, prea neclar episodul ca sa ma declar. Mai degraba as zice ca am fost prea obosita, ca at cind esti frint si visezi ca te impiedici si cazi si tresari odata de se sperie cel de linga tine ori cind visezi ca zbori zbori si iar zbori si stii ca visezi, vrei sa te opresti pe o creanga ceva si nu poti controla treaba asta sub nici o forma. Eu visez mult, povesti intregi. Ei si? Tre sa facem din starile de ralaxare ale creierului o religie? Ca si iesirile astea tot asta sunt, cred eu. Asa cum tot creierul nostru creeaza ca o refulare a ceea ce traim zilnic, povesti si forme in lumea viselor la fel si acei monstri ori ingeri vazuti isi iau de fiecare data alta forma in fct de cel ce are aceste "calatorii".Prietena mea reusea toate tertipurile astea de care tot ati vorbit aici, daca minca numai verdeturi si se concentra singura in ale ei. Imi zicea ca aia raii erau inaripati si zburau deasupra ei intotdeauna, asta o facea probabil sa se simta in nesguranta iar ingerii, nu mai stiu, parca luau tot o forma inspirata din cultura asiatica pe care o devora. Prietenul ei ii vedea pe aia rai altfel, imi amintesc ca nu cadeau niciodata de acord, el citea inainte literatura SF, poate-s rea dar ar fi putut fi o explicatie. Acum nu ar vorbi sub nici o forma despre toate astea. Ea a pus punct si gata, stiu ca toate astea au incetat cind ea si-a dorit cu adevart si a fost probabil constienta pe deplin de nulitatea lor. Si a incercat sa-si recistige anii pierduti. Pentru mine e un raspuns bun.Bine voi pe aici, infara lui 3*3 nu ati creat din asta vreun mare hobby ori stil de viata. Asa ca ramine altceva, un moft de femei curioase:) ca si vecina nemaritata care-si da in carti. Dar e pacat de fetele care se sperie si ajung sa tremure singure in casa de frica. Hai mai ca e pacat! Ori sa dormiti cu lumini aprinse din dorinta de control asupra monstrilor astora ori a scirtiitului de mobila. Unde citii ca exact femeile ce muncesc noaptea ori obisnuiesc sa doarma in semi intuneric au un risc crescut de cancer la sin. Si explicatia e mai logica decit toate fantomele astea. Asa ca mai sanatos un somn bun noaptea pe intuneric deplin si siguranta deplina pe sine, ca daca si la noi in pat nu e frica...apai e greu. nelinistea, frica si insomnia nu au cum sa faca bine.Vikinga 10+ cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucamea spune:

vikinga a scris Am fost crescuta si speriata ca ar exista diavoli, ca bunica-mea nu lua dracu' la modul metaforic. Nu vazui nici unul si sincer mai bine imi ziceau mai multe pov cu zine ca prea mi-au consumat momenete din viata mea de copil pe care mai bine le pierdeam la batut mingea.

dar chiar iti doreai sa fi vazut vreun dracusor si n.ai reusit pana acum?!

nu cred ca e indicat sa vezi vreunul in carne si oase, totusi ii poti simti prezenta in pacate cum ar fi: curvia, omorul, adulterul, incestul etc. daca privesti mai atent in jur sau cine stie... materie prima e din belsug.

Mergi la inceput