Intamplari paranormale

Raspunsuri - Pagina 41

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Nu, Denizel. Nu am fost rai. Eram doar tineri si nelinistiti. Si fericiti, foarte fericiti. Eram singurii iesiti pe salariu, aveam o garsoniera inchiriata in centru. Toti prietenii si colegii nostri cand ieseau de la facultate veneau la noi. Bere la kil, cartofi prajiti cu salata de ceapa, monopoly, spiritism, yoga, meditatii zen, ciorba de burta sa ne revenim (pe care o mancam la Sinaia - aveam trenu' nostru de 7.20), filme la video pe tv alb/negru.

Radeam mult si toata lumea era a noastra.

Azi ni se poate spune ca atunci eram paranormali.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bysko

Am citit subiectul cap-coada. Am fost interesata de paranormal, dar mi-a fost teama sa aprofundez tema. De fiecare data incerc sa ma conving ca exista niste explicatii logice
Intamplari proprii nu prea pot sa relatez; doar ca acum vreo 10 ani era cat pe-aci sa fiu calcata de o masina care a intrat intr-un stalp de la coltul unei strazi. eu tocmai facusem 2 pasi si eram pe mijlocul strazii(fusesem in locul respectiv cu 2 secunde inainte si pe acolo ar fi trebuit sa merg in continuare). Masina a rupt un indicator si gardul, intrand in curtea respectiva.
Cand ne-am hotarat sa facem un bebe nu am spus nimanui din familie, mai ales ca eram la facultate si ma asteptam sa nu fie de acord cu decizia noastra. Tata a visat ca a luat o rochita de pe un gard. Cand s-a trezit dimineata i-a zis mamei ca o sa aiba o nepotica in curand.Peste 2-3 zile le-am dat si eu vestea cea mare( de fapt le-am confirmat-o)



Ca si Viviana, admit ca nu vad ce treaba are paranormalul cu cele 2 exemple de mai sus. .

Sa crezi īn fenomene paranormale... e una. Dar sa ajungi sa iti fie frica de paranormal, atu cni deja gasesc ca ti-ai complicat viata inutil.

Adultii rād (macar īn gānd) de un copil care se teme de bau-bau. Dar aceiasi adulti se tem la rāndul lor de bau-bau. O fi de vina neotenia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucamea spune:

am insa o intrebare pt pers care au trait evenimente paranormale,
doar pt persoanele care sunt crestini:
ati discutat despre aceste intamplari paranormale cu parintii vostri dovohnici?


aveam eu asa o banuiala. crestinii nu prea sunt bantuiti de

intamplari paranormale. aveti cumva si vreo explicatie?!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariucamea

conchita, si eu am trait un timp in care am crezut ca o solutie la problemele mele ar fi sa sar peste mai multe trepte o data.

ulterior m-am intors si am parcurs si celelalte trepte.

apoi a urmat urcusul firesc.

o zi buna in continuare!


multumesc pentru gandul bun, si tie la fel.

mare vorba ai spus, inteleapta tare, asta cu arsul etapelor.
***

3x3, nu am terminat tot de citit, de aceea intarzii cu raspunsul. un singur lucru deocamdata: legat de faptul ca paranormalii se simt lebede printre gaste (exprimarea mea, nu te citez), e de inteles. senzatia mea in relatia cu ceilalti este ca ne desparte un zid de sticla gros, care face imposibila comunicarea verbala. si ca ne conversam prin semne, fara sa cunoastem unii altora limbajul specific. si iese haos. si cateodata mi se face mila de incapacitatea asta de intelegere mutuala, nu din superioritate, ci mila pura, ca atunci cand vezi un olog pe strada si iti dai seama ca nu va stii niciodata ce inseamna sa alergi pe doua picioare. da, comparatia e cruda, dar si paranormalii astia au un "organ" in plus, asta e realitatea. de-aia iti spun, nu te supara pe cine te batjocoreste, astea-s limitele, mai mult nu ai de unde sa ceri, deci nu cere.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariucamea
aveam eu asa o banuiala. crestinii nu prea sunt bantuiti de
intamplari paranormale. aveti cumva si vreo explicatie?!


imi pare rau sa te dezamagesc, dar MISA e plina de "crestini"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucamea spune:

apropo de MISA. cunosc o persoana care in tinerete a frecventat cursurile yoga. povestea cum la inceput esti prins de exercitiile respective, armonie, bla-bla-bla.

in momentul in care a ajuns in etapa avansata unde li s-a dat tema sa

repete niste cuvinte sau silabe ciudate (astfel urmau sa evolueze nu
stiu catre ce), dupa un timp a constat ca

nu mai putea sa-si scoata din minte acele ciudatenii.

atunci a hotarat sa renunte, si-a data seama cu cine incerca sa-i puna in contact mesteru yoga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariucamea

n-am reusit sa citesc toate mesajele.

eu nu prea sunt paranormala, adica nu am experiente de genul acesta.

am insa o intrebare pt pers care au trait evenimente paranormale,

doar pt persoanele care sunt crestini:

ati discutat despre aceste intamplari paranormale cu parintii vostri dovohnici?



Teoretic, un crestin nu ar trebui sa se lase tulburat in vreun fel de paranormal. Crestinismul reglementeaza foarte strict "regimul" manifestarilor si fenomenelor ce exced limitele normalului.

Dar foarte multi amesteca fara grija convingeri crestine cu superstitii pagāne si cu elemente ale religiilor orientale. Rezulta un interesant ghiveci ecumenic, ca sa zic asa...

Sa spui ca "Divinitatea nu are culoare" religioasa (n-am mai auzit expresia asta), apoi sa spui ca rosteai "rugaciunea" inimii" si īn fine sa schitezi un curs introductiv de electrotehnica astrala (cu servere, hub-uri receptori si emitatori de energii paranormale e o ilustrare a noului trend īn materie de esoterism :)

Cei convinsi de existenta paranormalului, care au trait astfel de experiente, se simpt inevitabil superiori (adineauri am citit ca noi astilalti suntem ca niste ologi, care stārnim mila celor alesi)... Eu, oloaga, as putea fi la rāndul meu condescendenta fata de ei, desi e ceva de admirat la ei: au o imaginatie foarte, foarte bogata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Propun un experiment simplu pentru cine vrea sa-l incerce:

Este vorba de relaxare.

Ca o introducere: unii psihologi sustin ca in timpul somnului REM (rapid eye movement)adica atunci cand visezi, se produce o stare de alterare a constiintei. In literatura exotica -paranormala- pentru a face anumite lucrurui trebuie sa ajungi la aceeasi stare.

Experimentul
Dormitor. Lumina difuza. Zgomote cat mai putine.
1. Va asezati intinsi pe pat, pe spate, cu picioarele usor departate si cu mainile pe burta cu degetele usor desfacute si cu ochii inchisi.
2. Incercati sa va goliti mintea de orice gand. Va dura.
3. Respiratia va deveni usoara.
4. In timp nu veti mai percepe niciun zgomot.
5. La un moment dat veti avea impresia ca mainile nu mai sunt pe abdomen ci sub voi.
6. Starea va fi ceva intre somn si real. Pace si liniste.
7. Atunci, daca vreti, va veti putea vizualiza corpul, de deasupra, din colturile camerei sau de unde alegeti voi (cu ochii mintii). Deasemenea va veti putea lasa gandurile sa patrunda fara nicio opreliste in casele celor dragi si sa vizuaizati ce fac ei.
Aceasta va fi o "stare de alterare a constiintei", voita, un fel de dorm, dar nu dorm.
Eh, totul va dura foarte putin. Pentru ca un "clopotel" va suna si va spune - de ce imi simt mainile sub mine nu acolo unde sunt ele? si vraja s-a rupt.

Asta este tehnica mea de relaxare care imi aduce nenumarate beneficii.

Alta tehnica de relaxare o fac la mare.
Locul: pe faleza la Constanta, pe banca cu ochii la mare.
Ma uit la mare pana reusesc sa ma relaxez si sa "ma rup" de ce este in jurul meu. Apoi imi las gandurile sa zboare. Totul sa amesteca pana cand nu mai gandesc nimic.
Ultima oara am facut chestia asta la sfarsitul lunii ianuarie. Cand m-am trezit din reverie si m-am uitat la ceas trecusera 20 de minute. 20 de minute in care nu am facut si nu am gandit nimic. A fost fain.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Inainte sa ma duc la comisia de expertiza pentru a'mi ridica pensia de handicapat neclarvazator am si eu o obiectie:

De ce nu faceti voi ceva util cu sufletul odata ce'l scoateti pe nas? Numarul potentialelor aplicatii este infinit. Ati putea cauta petrol sau apa. ati putea gasi mineri blocati in mine sau copii pierduti in padure, v'ati putea duce pana in centrul pamantului pentru a ne lamuri in sfarsit daca nucleul este solid sau lichid sau ati putea sa cercetati pesterile prabusite ale planetei Marte cautand urme de viata, sau nu, mai bine sa explorati crevasele inghetate ale Europei si imensele sale oceane subterane inotand cu ce mai bantuie pe acolo, sa mergeti pana la capatul galaxiei aducandu'ne si noua nebinecuvantatilor un cat de micut lucru nou, nestiut de nimeni.

Dar nu, asta nu se poate! Cum s'ar putea ca cele mai luminate suflete ale umanitatii sa exploreze intreg spatiul cosmic atunci cand au la dispozitie mult mai vastul spatiu cosmetic.
La ce bun tot Universul nemarginit cand poti sta chircita in coltul camerei pe tavan minunandu'te cat de bine arati de sus.


Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Inainte sa ma duc la comisia de expertiza pentru a'mi ridica pensia de handicapat neclarvazator am si eu o obiectie:

De ce nu faceti voi ceva util cu sufletul odata ce'l scoateti pe nas?


Exact acelasi lucru m-am īntrebat si io, Xeno...

Cānd vad cum se extaziaza unele persoane la cine stie ce 'coincidente' (sau chiar mai putin)*, iar altele au puterea de a īntrezari īn viitor... de ce nu īncearca sa īsi ajute semenii, avānd acest dar??


* miracole gen: la nici o luna upa ce m-am maritat, mama m-a visat cu un biberon īn māna... si, ce sa vezi??? abia trecura 5-6 luni, si MINUNE!!! am ramas īnsarcinata !!!

Mergi la inceput