Intamplari paranormale

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micalondra spune:

Da, si eu imi doream ceva mai simplu...sau mai la obiectul propus de pisi_ella si atatea explicatii ma plictiseau ...sincer. Eu vroiam sa citesc ce au trait si alte persoane pentru ca sunt convinsa ca pentru unii sunt experiente "paranormale" iar la altii, care le traiesc mai des sau le pot chiar controla, au devenit deja "normale".
Si off topic: da, chiar locuiesc in Medias.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Poate ca cor mai fi postari referitoare la paranormal....sincer,eu mi-am cam epuizat intamplarile personale...ma rog,sunt prea minore pentru a fi povestite si ce am avut de scris si mi s-a parut mai important ,am scris.

Ma bucur ca esti medieseanca...iubesc acel oras si ma leaga multe evenimente si amintiri de el.Duminica tocmai am revenit dintr-o plimbare pana acolo,de la tatal sotului meu ,care locuieste in Gura Campului

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Super fain subiectul. Cum de l-am descoperit abia acum, mai ales ca doua persoane foarte dragi mie posteaza aici... deh, neuronii obositi or fi de vina.

Revenind la subiect, cand eram copil aveam premonitii. Aveam doar vreo 3 ani, eu nu mai tin mine, dar se povesteste in familie, cand am mangaiat-o pe bunica pe mana si am zis .. vai, uite buba. In seara aceleiasi zile, bunica a inchis fereastra la bucatarie, rama s-a ciocnit de geam si un ciob imens i s-a infipt in mana, in locul mangaiat de mine ceva mai devreme. Si au mai fost ... iar ai mei erau cam speriati. Asa ca, atunci cand am crescut, am inceput sa-mi "cenzurez" senzatiile....

Printre povestile paranormale insa, una mi-a ramas adanc in minte. Eram copil, nu mai stiu exact varsta, oricum nu mergeam la scoala ... Ceea ce povestesc acum e, in mare parte, rememorat din povestile a lor mei, care, a propos, nu prea le au cu paranormaulul.

Oricum, se pare ca m-am trezit intr-o dimineata cu mare chef de sapat prin parcul din spatele casei, spunand tuturor ca vreau sa gasesc banutii ... M-au lasat in legea mea, am facut o groapa foarte ingusta, dar nu prea adanca, si am aparut victoioasa cu un banuut din arama. Un prieten de-al tatalui meu l-a datat ca fiind din timpul asediului Timisoarei din.... nu mai tin minte. Toti s-au mirat de norocul de a gasi un banut si ... gata. Dupa un timp insa ma trezeam din somn plangand ca omul care mi-a dat banul vrea sa-i dau apa ... erau niste cosmaruri cumplite! Ai mei nu au prea bagat chestia in seama ... cosmaruri de copil, spuneau ei. Unchiul meu insa, probabil satul de circoteca, ma intreaba unde-i omul. Si-l duc in parcul din spatele casei si ii arat un loc, foarte aproape de cel in care gasisem banutul. Unchiul meu pune mana pe o sticla de lapte, o umple cu apa si o toarna in locul respectiv. Se pare ca i-am spus ca trebuie mai multa. Iar omul, rabdator, mai toarna vreo 2 litrii. Visele urate au incetat si ai miei il felicitau pe unchi ca ce idee faina a avt sa linisteasca copilul. Boon, de atunci au trecut ani buni si, la un moment dat, in acelasi parc se faceau ceva prospectii de teren pentru o constructie. EXACT in locul cu pricina, mult mai adanc, au descoperit un schelet. Cica ar fi fost al unui soldat mort in timpul unui asediu. Langa schelet, cativa ramasite de punga de piele cu cativa banuit de arama.

Mamica de spiridus

"Nu inteleg cum o femeie poate iesi din casa nearanjata - e o lipsa de politete. Si nu poti sti niciodata, poate chiar aceea este ziua in care-ti intilnesti destinul. Iar in fata destinului trebuie sa apari cit poti tu de frumoasa."
Coco Chanel

NOI

Spiridusul meu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Uau...Dana...cripy...bine ca ai gasit pe unchiul tau care sa te inteleaga!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Eh, nu ma intelegea el, da' vroia liniste in casa.

Oricum, povestea e cripy dar are o logica. imi spuneau cei de la muzeu ca in zona centrala a Timisoarei, cam pe unde sapi dai de tot felul de vestigii, inclusiv morminte ... Poate stii si tu ca au gasit asa ceva in Piata 700 -cica era cimitirul unei manastiri, pe urma langa Bega - in piata Sf. Gheorghe la fel, anul trecut chiar cand reparau ceva tevi au gasit iarasi un cimitir, sub Parcul Central cica e o groapa comuna cu cei morti intr-o epidemie de ciuma, pe unde stau eu a fost cazarma Transilvania - musai ca aveau si astia cimitirul lor .... asa ca "material didactic" din belsug in zona.

Mamica de spiridus

"Nu inteleg cum o femeie poate iesi din casa nearanjata - e o lipsa de politete. Si nu poti sti niciodata, poate chiar aceea este ziua in care-ti intilnesti destinul. Iar in fata destinului trebuie sa apari cit poti tu de frumoasa."
Coco Chanel

NOI

Spiridusul meu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micalondra spune:

Ca in filme!
Eu nu prea am ce povesti, doar mai mult chestii de empatie, adica stiu dinainte sa raspund la telefon daca persoana care suna e grabita, nervoasa sau calma. Si de multe ori il intreb pe sot direct care e problema?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui micalondra
... doar mai mult chestii de empatie, adica stiu dinainte sa raspund la telefon daca persoana care suna e grabita, nervoasa sau calma. Si de multe ori il intreb pe sot direct care e problema?


as zice de telepatie
empatia se refera mla capcitatea de a te pune in pielea altuia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micalondra spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Citat:
citat din mesajul lui micalondra
... doar mai mult chestii de empatie, adica stiu dinainte sa raspund la telefon daca persoana care suna e grabita, nervoasa sau calma. Si de multe ori il intreb pe sot direct care e problema?


as zice de telepatie
empatia se refera mla capcitatea de a te pune in pielea altuia.



Ai dreptate. Am gresit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micalondra spune:


Acum 10 ani, chiar in noaptea dupa ce a murit tatal sotului meu (pe atunci nu eram casatoriti si nici aveam in plan) am trait ceva ciudat: in prima noapte dupa ce a murit, chiar la 12 noaptea (ca m-am uitat si la ceas dar, culmea, nu mi-a fost frica!) au cazut 2 cutii cu carti ce le aveam la mine in camera. Aveam 4 cutii cu carti puse langa dulap, una peste alta si erau aproape pana pe la 1,5 metri inaltime. Le aveam de 2-3 luni acolo si nu au dat niciodata semne ca s-ar dezechilibra! Iar in acea noapte m-a trezit zgomotul facut de caderea a doua cutii exact cu gura in jos! Si toate cartile din cele 2 cutii erau imprastiate pe jos. Eu m-am apucat sa le pun inapoi in cutii si in acelasi timp am zis "Nu ma speria, nea Crisane!" si m-am linistit. Eu de felul meu fiind foarte fricoasa cand era vorba de spirite, fantome, etc., m-am mirat ca atunci nu mi-a fost frica si asta a fost primul gand si chiar am vorbit cu voce tare ce am gandit! Am adunat cartile si singurele ce le-am tinut minte ca le-am bagat in cutie au fost 2 carti: "Cartea tibetana a mortilor" si "Cartea egipteana a mortilor" si in ele e vorba de ritualuri ce se fac la moartea unui om. Si decedatul era atras de paranormal (cat timp a fost in viata). I-am zis a doua zi sotului meu ce am patit si i-am propus sa faca ce scrie in cartile respective sau macar adaptat cumva (ca parca trebuia facut de cineva din familie...din cate imi amintesc) dar nu a facut nici pana in ziua de azi. Iar sotul si in prezent simte ca ar mai avea ceva de rezolvat cu tatal lui. Iar cand trece prin perioade grele in viata il viseaza pe tatal lui ca vine si il ajuta si a doua zi chiar gaseste rezolvarea problemei ce il framanta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3
salut la toata lumea!
viata mea cred ca fost presarata cu multe fenomene paranormale: vise cu simbolistica specifica, decorporalizare, ridicarea energiei kundalini(nu integral, ca s-a blocat inainte de a se produce combustie interna), vizualizarea aurei, precognitii,vindecari(!) leviatie (o singura data), calatorii astrale cu vizualizari de situatie din alte zone, parti, magie...;in universitate am studiat obtional paranormalul, ca alternativa la patologic si normal. raspunsul l-am gasit in credinta!

Salut!
Cum a fost experienta levitatiei?

Mergi la inceput