Intamplari paranormale

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Gabi?! de ce iei personal un raspuns general? nici prin minte nu mi-a trecut sa te banuiesc!


Conchi, where's your sense of humor ? Glumeam! Si am crezut ca e evident ca glumesc, din moment ce eu nu cred ca cineva, chiar si daruit intr-un mod special cum e Catalina, ar putea sa-mi ghiceasca ceva.

In plus, ziceam ca personal mi se pare deplasat sa dai PM cuiva asa, netam-nesam, sa-i ceri ajutorul când nu e ceva foarte important. Auzi, sa întrebe când se marita , ha!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui micalondra
... Stiu ca dadeau exemple despre un grup oameni de stiinta care au facut o descoperire in laboarator si a durat cativa ani pana au reusit sa obtina un rezultat. Acest rezultat a fost tinut secret si au fost puse alte echipe, pe continente diferite, fara a sti una de alta, sa cerceteze acelasi lucru si celelalte echipe au ajuns la rezultat in decursul a catorva luni! Si s-a repetat acest gen de experiment si pe sobolani, maimute si alte animale de "laborator" si s-a constatat ca o data ce un lucru e asimilat, e descoperit de cineva din specia ta, restul speciei il are deja inmagazinat in subconstient!


Dupe câte am mai frunzarit si io, cam asta ar vrea sa fie aplicarea cuanticii in parapsihologie... Un "update" instantaneu al informatiei (si nu numai) fara mijloacele cunoscute de comunicare.

Dar daca ar fi asa, omenirea ar progresa continuu si vizibil... ceea ce nu e cazul... nu suntem mai destepti ca anticii, poate nici ca oamenii cavernelor, ci doar mai informati prin mijloace clasice... Sau inmagazinam in subconstient si habar n-avem? Atunci e ca si cum n-ar fi .

Omenirea nu doar ca n-a prea aratat ca ar fi beneficiat de vreun transfer "neconventional" de informatie de-a lungul istoriei, dar a si uitat ce stia... a uitat ca pamântul e rotund, a uitat o vreme chiar de roata... si abia apoi a redescoperit, caznit, tot ce se stiuse anterior...
Calugarii din Cordoba au intrat in contact cu cuceritorii arabi, care au le-au readus la cunostinta câte ceva din stiinta si arta antichitatii grecesti.

Ce pacat ca biblioteca don Alexandria a fost facuta praf si pulbere

Iar o serie de lucruri, de obicei dintr-ale tehnicii, s-au reinventat, pur si simplu. Doi indivizi pot avea aceeasi idee independent unul de altul, si in momente de timp diferite, nu-i asa? Fara interventia cuanticii, sau a telepatiei etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micalondra spune:

Da, dar cand omenirea si-a readus aminte ca pamantul e rotund si altele uitate, presupun ca a durat mai putin decat prima data cand au trebuit sa descopere. Eu nu am vrut sa punctez ca am fi mult mai inteligenti acum decat strabunii nostri (ca si cei din antichitate au construit lucruri pe care noi nici acum nu ni le putem explica cum!) ci ca invatam unele chestii mai rapid daca au mai fost facute anterior (cum e chestia cu pionieratul, misionarii care incep primii anumite actiuni si e greu, foarte greu cand fac pentru prima data ceva, iar acum, dupa cum spunea si Andreea Marin despre copii africani, ca nu sunt mai inapoiati mintal ca europenii, ca invata foarte repede sa lucreze la calculator chiar daca il vad pentru prima data!) . Explicatia mea (proprie!) e ca toata informatia, toate evenimentele se inmagazineaza undeva in univers si cine e destul de receptiv poate accesa usor informatia de care are nevoie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui micalondra
... Explicatia mea (proprie!) e ca toata informatia, toate evenimentele se inmagazineaza undeva in univers si cine e destul de receptiv poate accesa usor informatia de care are nevoie!





... Adica avem un fel de hyper-server undeva in Univers, iar cine ar o conexiune mai smechera, zbang, trage informatia de-acolo (o "pirateaza" , eventual). Ailalti tre' sa se multumeasca sa afle dupe aia, de la aia istetii, evoluatii...

Hotarât lucru, nu e dreptate în Univers :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micalondra spune:

Eu am dat de fapt o explicatie simplista a ceea ce se spune a fi "akasha" (nu stiu daca pot da link-ul, dar pe wikipedia am gasit o definitie mai buna a ceea ce am vrut sa zic).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui micalondra

E o explicatie simplista a ceea ce se spune a fi "akasha" (nu stiu daca pot da link-ul, dar pe wikipedia am gasit o definitie mai buna a ceea ce am vrut sa zic).



Inconstientul colectiv este format din arhetipuri. Acestea, spunea Jung, se transmit din genratii in generatii, cam ca genele asa..deci au o continuitate inconstienta a speciei.

Dar, sa nu uitam ca aceste arhetipuri NU sunt accesibile constiintei asa cum sunt ele, pentru ca arhetipurile sunt coduri.Aceste ´´informatii-codate´´ ajung la noi din indepartatul inconstient pe calea viselor de exemplu. Iar constienul le interpreteaza...in functie de individ, deci actiunea constienta asupra acestor arhetipuri este foarte importanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Citat:
citat din mesajul lui micalondra
... Explicatia mea (proprie!) e ca toata informatia, toate evenimentele se inmagazineaza undeva in univers si cine e destul de receptiv poate accesa usor informatia de care are nevoie!





... Adica avem un fel de hyper-server undeva in Univers, iar cine ar o conexiune mai smechera, zbang, trage informatia de-acolo (o "pirateaza" , eventual). Ailalti tre' sa se multumeasca sa afle dupe aia, de la aia istetii, evoluatii...

Hotarât lucru, nu e dreptate în Univers :(



io nu jtiu de ce razi, pentru ca asta zice si fizica aia cuantica. plus Jung, cum am mentionat deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

e vorba de Allison Dubois,http://www.allisondubois.com/ are si ceva carti scoase, eu am citit-o pe a doua. Daca e adevarat ce scrie ea acolo, as muri de inima...Eu mai am inca indoielile mele

Citat:
citat din mesajul lui maddutz

ana ana nici eu nu am vazut filmul. in schimb am vazut mare parte din serialul Medium de pe canalul Hallmark. imi place tare mult. prima data am spus ca e un serial dragut, usurel, potrivit sa-mi relaxez neuronul obosit pe urma, am aflat ca eroina principala exista si in realitate, iar viata ei a inspirat producatorii filmului. nu stiu daca ati vazut filmul. oricum s-a mai pomenit, la un moment dat de-a lungul topicului, de persoane cu vise premonitorii care lucreaza cu politia in elucidarea unor cazuri de crime, rapiri, etc.
vise premonitorii am avut si eu (vreo 4 sau 5), dar cu privire la evenimente absolut fara nici o importanta. asa ca...nu stiu ce sa zic. o explicatie logica ar fi cea cu inconstientul colectiv, pe care unele persoane, se pare, ca il pot accesa mult mai facil.



“Viata nu se masoara in anii pe care ii traim..., ci prin cantitatea de fericire care ne-a fost data”


Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!
Doamne'ajuta!

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604



... Adica avem un fel de hyper-server undeva in Univers, iar cine ar o conexiune mai smechera, zbang, trage informatia de-acolo (o "pirateaza" , eventual). Ailalti tre' sa se multumeasca sa afle dupe aia, de la aia istetii, evoluatii...

Hotarât lucru, nu e dreptate în Univers :(



io nu jtiu de ce razi, pentru ca asta zice si fizica aia cuantica. plus Jung, cum am mentionat deja.


Nu fizica cuantica zice asa, ci aceia care au încercat s-o aplice în parapsihologie etc.
Nu cred ca zice ea despre spirite.
E ca si cum numerologii ar afirma ca "matematica spune ca numerele prime au semnificatia cutare, ca numerele pare sunt malefice, cele impare benefice "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micalondra spune:

Eu consider ca fiecare are o interpretare a lui, proprie si personala, indiferent ce scrie cutare sau cutare om de stiinta sau clarvazator sau ce o fi. Eu mi-am format o imagine a mea despre aceste "fenomene paranormale" si pana acum nu am citit ceva cu care sa fiu 100% de acord. Consider ca totul in univers se bazeaza pe rezonanta (sau, cum spun in "The Secret", pe atractie) si pe "legea" cauzei si efectului: gandesti si actionezi corect si pozitiv, atunci asa vei primi inapoi; ai momente de slabiciune si de indoieli, astea inseamna abandon la ceea ce ai inceput; ai momente de furie, de nervi, stari urate si evenimente neplacute atragi catre tine.
Am avut si eu vreo 2 nopti (in ultimul an) in care am avut experiente urate in vis. Ultimul fiind cam asa: stiam ca dorm si sunt in vis, dar am vazut si simtit cum vine un spirit malefic catre mine si intra pe jumatate in corpul meu si ma apasa de abia mai puteam respira. Eu am vrut sa strig dupa sotul meu care era in alta camera si bineinteles ca nu am putut scoate nici un sunet, asa ca mi-am facut cruce cu limba si l-am impins cu picioarele de a trecut prin zid . Dar eu visul mi-l explic prin faptul ca eram foarte obosita in acea perioada si nu am mai putut pastra controlul asupra mea. Iar dupa vis m-am si trezit si eram epuizata energetic datorita efortului ce l-am facut sa scap de spiritul acela. Acum 15 ani am avut si eu parte de o decorporalizare in timp ce mergeam pe strada. A durat doar cat am traversat o straduta iar "eu" eram deasupra corpului meu si priveam strada si oamenii de mai sus. Dar atunci am avut niste stari foarte frumoase, de armonie, calm, fericire!

Mergi la inceput