Intamplari paranormale

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Salutare ...io m-am dat cotita o vreme...m-ati cam pierdut pe drum olecuta...insa revin cu noi intrebari paranormale...hehehehehehe....Mi-a trecut un gand prin cap...mi-am amintit despre filmul "1408"...sigur l-ati vazut.
Eu de doua ori l-am vizionat,prima data nu prea am inteles ,asa ca a doua oare l-am urmarit cu mare atentie...
Ati remmarcat ca ziaristul(John Cusak)nu a crezut nici o clipa ca ceea ce se petrece este real,isi tot sppunea ca este o festa pe care i-o joaca creierul...pana cand a stat de vorba cu fiica sa decedata.Si nici atunci nu a fost convins,in ciuda durerii si a dorului,ca ceea ce i se intampla,este real...
Normal ca in afara de directorul hotelului,nimeni nu l-a crezut cand a povestit ceea ce i s-a intamplat,cu atat mai putin fosta sotie.Si,daca va amintiti secventa din finalul filmului,cand fosta sotie aduna si impacheta diverse lucruri,discutau despre intamplarea horror din care ziaristul iesise si sotia ii spunea ca totul a fost in imaginatia lui si ca intradevar creierul ii jucase o festa urata.S-a lasat liniste intre ei,iar ziaristul ia ,din lucrurile recuperate din incendiul declansat de el,minicasetofonul cu care inregistrase aproape tot evenimentul din hotel,ii da drumul si incepe sa se auda conversatia dintre el si fiica lor decedata...moment in care sotia scapa ce tinea in brate si are un soc....Va amintiti?
Pe mine m-a impresionat filmul....Ok,o sa vina gabi si o sa spuna ca e doar un film...(nu te superi gabi,please...).Da,e un film,dar ca orice alt film realizat se leaga de o farama,macar,de adevar...Ce ziceti?Eu cred ca e posibil ca astfel de fenomene sa se petreaca si in realitate...este paranormal sau nu?

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana68

Salutare ...io m-am dat cotita o vreme...m-ati cam pierdut pe drum olecuta...insa revin cu noi intrebari paranormale...hehehehehehe....Mi-a trecut un gand prin cap...mi-am amintit despre filmul "1408"...sigur l-ati vazut.
Eu de doua ori l-am vizionat,prima data nu prea am inteles ,asa ca a doua oare l-am urmarit cu mare atentie...
Ati remmarcat ca ziaristul(John Cusak)nu a crezut nici o clipa ca ceea ce se petrece este real,isi tot sppunea ca este o festa pe care i-o joaca creierul...pana cand a stat de vorba cu fiica sa decedata.Si nici atunci nu a fost convins,in ciuda durerii si a dorului,ca ceea ce i se intampla,este real...
Normal ca in afara de directorul hotelului,nimeni nu l-a crezut cand a povestit ceea ce i s-a intamplat,cu atat mai putin fosta sotie.Si,daca va amintiti secventa din finalul filmului,cand fosta sotie aduna si impacheta diverse lucruri,discutau despre intamplarea horror din care ziaristul iesise si sotia ii spunea ca totul a fost in imaginatia lui si ca intradevar creierul ii jucase o festa urata.S-a lasat liniste intre ei,iar ziaristul ia ,din lucrurile recuperate din incendiul declansat de el,minicasetofonul cu care inregistrase aproape tot evenimentul din hotel,ii da drumul si incepe sa se auda conversatia dintre el si fiica lor decedata...moment in care sotia scapa ce tinea in brate si are un soc....Va amintiti?
Pe mine m-a impresionat filmul....Ok,o sa vina gabi si o sa spuna ca e doar un film...(nu te superi gabi,please...).Da,e un film,dar ca orice alt film realizat se leaga de o farama,macar,de adevar...Ce ziceti?Eu cred ca e posibil ca astfel de fenomene sa se petreaca si in realitate...este paranormal sau nu?

Ana-Maria



Ei, cum sa ma supar .
Imi pare rau ca n-am vazut filmul, sau poate nu-mi amintesc de el
Daca poti vorbi cu mortii, nu stiu... personal nu cred, dar cine poate sti...

In alta ordine de idei, mi-am adus aminte de un experiment legat de hipnoza in masa (de demult): publicul in sala, iar pe scena un hipnotizator si un copil. Totul a fost filmat. Hipnotizatorul a spus salii ca vor vedea decapitarea copilului ... Cum o fi facut omul, el stie, dar intreaga sala a trait experienta oribila a decapitarii copilului... figurile lor erau schimonosite de groaza, nu parea prefacatorie catusi de putin. Tzipete... Lesinuri... ei, acum ce -sa vazut pe camera indreptata catre scena: nimic, evident! Omul a stat tot timpul cu mainile pe capul baietelului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Gabi...
Iti recomand filmul,asa se numeste "1408"...este numarul camerei de hotel in care se petrec fenomenele alea horror.Cauta-l si vizioneaza-l,e cam dur,dar eu zic ca merita.
A fost pe protv in decembrie,parca...

Cat despre hipnoza in masa...dap,"ezista"...si se poate....Trebuie ca cel ce o face sa fie foarte priceput si sa aive cunostinte temeinice in domeniu,altfel risca sa-i lase pe unii dintre spectatori tarati pe viata...cu sechele mintale...Doamne fereste!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddutz spune:

ana ana nici eu nu am vazut filmul. in schimb am vazut mare parte din serialul Medium de pe canalul Hallmark. imi place tare mult. prima data am spus ca e un serial dragut, usurel, potrivit sa-mi relaxez neuronul obosit pe urma, am aflat ca eroina principala exista si in realitate, iar viata ei a inspirat producatorii filmului. nu stiu daca ati vazut filmul. oricum s-a mai pomenit, la un moment dat de-a lungul topicului, de persoane cu vise premonitorii care lucreaza cu politia in elucidarea unor cazuri de crime, rapiri, etc.
vise premonitorii am avut si eu (vreo 4 sau 5), dar cu privire la evenimente absolut fara nici o importanta. asa ca...nu stiu ce sa zic. o explicatie logica ar fi cea cu inconstientul colectiv, pe care unele persoane, se pare, ca il pot accesa mult mai facil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddutz spune:

cat despre hipnoza, nu are nimic de-a face cu paranormalul. si nici nu e greu de realizat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddutz spune:

ups...mi-am mai adus aminte de un eveniment "paranormal". odata, cred ca prin anul 2000, am insotit niste prieteni in vizita la o manastire. era vestita pentru un preot cu un har mai deosebit. in timpul slujbei s-a iscat o zarva grozava. o tanara "posedata" a inceput sa urle si sa aiba niste manifestari....cam ca in genul celor pe care le vedeti in filmele cu posedati. sincer, a fost o scena impresionanta! dar....nici atunci si nici acum nu cred in astfel de fenomene. cred ca totul se petrece in mintea acelei persoane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Ana - descarcat film , vazut film.Dragutel.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui maddutz

ups...mi-am mai adus aminte de un eveniment "paranormal". odata, cred ca prin anul 2000, am insotit niste prieteni in vizita la o manastire. era vestita pentru un preot cu un har mai deosebit. in timpul slujbei s-a iscat o zarva grozava. o tanara "posedata" a inceput sa urle si sa aiba niste manifestari....cam ca in genul celor pe care le vedeti in filmele cu posedati. sincer, a fost o scena impresionanta! dar....nici atunci si nici acum nu cred in astfel de fenomene. cred ca totul se petrece in mintea acelei persoane.


Astea cu "posedatii', fie sunt atacuri de epilepsie sau lucruri similare, fie chiar neshte facaturi "cu ochi si cu sprancene", cum se zice.
Daca omul e autentic in manifestari de felul asta, trebuie tratat urgent dpdsv psihiatric. Nu e nimic malitios in asta. Bolile psihiatrce nu sunt nimic rusinos sau de ascuns. In plus, multe dintre ele au un prognostic bun.

Sper ca nu mai suntem in Evul Mediu, sa mearga exorcizarile la probleme care sunt bine cunoscute si stapanite medical... Paranormalul nu ar trebui sa se "combine" cu alte categorii, caci va fi spre dauna sa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddutz spune:

nu sunt atacuri de epilepsie. sunt crize schizoide, de-a dreptul. in epilepsie nu scoti urlete "diabolice" si afirmi ca esti alta persoana am mai vazut pe la psihiatrie, candva, un caz. o profesoara care sustinea ca o vedea pe fecioara maria si povestea cu ea. inainte de tratament oricum, pentru cineva neavizat, clar ca par fenomene paranormale. din acest motiv a si ajuns biata fata la popa in loc sa ajunga la psihiatrie. poate, ca intr-un final o fi ajuns si acolo, nu am de unde sa stiu. acum, rememorand acest episod mi-am adus aminte ca in urma cu ceva vreme, nu demult, a fost acel scandal cu preotul si calugaritele care au omorat o tanara incercand sa o exorcizeze! groaznic! chiar ca in evul mediu!
candva am citit un articol despre stigmatizati si posedati. acolo se sustinea ca astfel de manifestari apar doar la persoanele profund religioase, care nu sunt intotdeauna congruente (la posedati). sinele lor nu e intotdeauna congruent cu rigorile religioase. si atunci...cedeaza
oricum, filmul "stigmata" daca l-ati vazut, e destul de impresionant. e un film mai vechi, de referinta pentru acest gen de filme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddutz spune:

pe reality tv si pe discovery mai sunt emisiune cu fenomene paranormale. le urmariti? unele cu locuri bantuite. aseara a fost pe reality cu un caz de posedare imi permit sa fiu iar toma necredinciosu'. vis a vis de posedare
...chiar amu pe reality e o emisiune "mediumul salvator"

Mergi la inceput