Intamplari paranormale

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Gabi, eu nu sunt dusmanul tau, nici macar al ideilor tale, deci te rog sincer sa nu te lasi stresata de interventiile mele sau sa simti ca am ceva cu tine. imi esti simpatica, esti volubila, desteapta, o persoana placuta pentru dialog.

eu sunt ca Noe: cand mi se intampla - sunt bulversata, cand nu mi se mai intampla - sunt cinica si sceptica si caut toate explicatiile plauzibile din lume ca sa explic rational ce mi s-a intamplat. si nu gasesc. de-aia iti zic, nu am probleme ca tu ai argumente contra si explicatii, problema e ca nu-s satisfacatoare si le dai cu o usurinta induiosatoare, fara macar sa fi cautat cat de cat informatie despre asta. iti respect cei 9 ani de studii, imi inchipui cat ai muncit si ai invatat, dar nu ai studiat paranormalele, corect? din cate inteleg, nici nu ti s-a intamplat vreun paranormal pana acum, dar reactionezi ca si cand stii exact despre ce e vorba la fiecare persoana care a povestit pana acum, desi tu nici n-ai fost prezenta si nici nu ai minimum de informatie despre asta...fara suparare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

M-am gandit mult daca este cazul sa scriu sau nu. Dar poate daca va povestesc si voua....gasesc o explicatie.

In urma cu ceva ani, in vremea studentiei, eram acasa la prietenul meu. Eu eram intinsa in pat iar el statea in dreptul usii de la sufrageria si vorbea cu mine. La un moment dat m-a vazut desfigurata iar eu balmajeam "in spatele tau, in spatele tau". Omul a fost la un pas de a face atac de cord. S-a intors, nu a vazut nimic.

Ca o paranteza , apartamentul era cumparat de la un unchi care la randu-i il primise mostenire de la o matusa. Matusa acum decedata pe care nici macar prietenul meu nu a vazut-o vreodata.

Cand m-am linistit i-am explicat ca am vazut o femeie si am descris-o pana la cel mai mic detaliu. S-a speriat si l-a sunat pe unchiul lui.I-a povestit tot ceea ce am spus eu iar acesta i-a spus ca exact asa arata doamna de la care a primit apartamentul.

Tot prin timpul studentiei am inceput un joc prostesc. Pretindeam ca vorbesc cu spiritul celor disparuti.Dar care dintre noi nu a incercat macar o data jocul cu cartea si cheia ?
Pana intr-o zi cand prietena unei colege m-a rugat sa vorbesc cu mama ei. I-am explicat ca a inteles aiurea si ca nu fac asa ceva...ca eu am legatura directa numai cu Eminescu sau Veronica Micle . M-a rugat sa incerc. Si am incercat. Iar ceea ce voi spune este purul adevar, fara nici o urma de exagerare.

Am inceput sa ii povestesc cum arata camera ei din casa parinteasca. Sa ii spun ca mamei ei ii placea sa bea. Ca a murit lovita de masina , beata fiind in timp ce se certa cu o ruda. La sfarsit m-a intrebat de unde stiu toate astea pentru ca ea nu a povestit nimanui.
Si am inceput sa insist....sa ma joc cu prietenele mele. Sa le povestesc cum arata camerele lor sau alte prostii...de fapt era ca un exercitiu.
Intr-o alta zi o prietena m-a rugat sa ma intalnesc cu o cunostinta de a ei. Si m-am intalnit. Si am vazut lucruri ingrozitoare. Nu am sa intru in detalii. O sa spun numai ca tatal ei era in inchisoare. Nu am stiut. Stiu doar ca am vazut si am simtit moartea.
Dupa ce a plecat prietena mea mi-a spus ca partenerul tatalui persoanei care a fost la mine a fost gasit mort asa cum am povestit ,unde am povestit. Dar ca tatal ei nu era in inchisoare pt asta. De fapt criminalul nu a fost prins...

Iar de atunci mi-am spus ca mai bine jocul ia sfarsit...

Ciudat este ca la mine toate experientele au legatura cu moartea. Am fost la un preot care mi-a explicat ca sunt persoane care se afla la trecerea dintre lumi. Nu am inteles si nu am crezut.
Am inteles un singur lucru. Ca simt moartea.

Mi-a povestit mama destul de tarziu ca eram mica si am urcat in lift cu un vecin si fetita acestuia care avea 3 ani. Cand am intrat in casa i-am spus "Irina o sa moara". Dupa cateva zile....a cazut in Dunare si a murit.
Nu stiu cat este de paranormal...dar daca voi aveti o explicatie am sa va rog sa imi spuneti.
Cu exceptia celei ca nu am toata tigla pe casa . P'asta o stiu.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui catalina2307
Cu exceptia celei ca nu am toata tigla pe casa . P'asta o stiu.


Catalina, ar trebui sa renunti sa mai vorbesti despre tine in felul asta depreciativ. tu stii cel mai bine care e adevarul experientelor tale, mai ai si martori, deci? bineinteles ca ai toate tiglele pe casa, important e sa-ti si ramana toate acolo. adica nu te ridiculiza, ca incep sa pice una cate una si e pacat. eu cred ca esti speciala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

conchita - cunosc explicatia ,nu admit ca am tigla lipsa.

Stii ce este cel mai ciudat si poate trist...ca toate persoanele care au fost lang mine in momentele cu pricina usor ,usor au disparut din viata mea. Si nu au disparut pentru ca asa s-a intamplat pur si simplu. Au disparut la scurt timp dupa intamplarile cu pricina.

Iti multumesc pentru apreciere...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui catalina2307

M-am gandit mult daca este cazul sa scriu sau nu. Dar poate daca va povestesc si voua....gasesc o explicatie.



Catalina







Asa doamnelor..ca acum o sa fac noapte alba, cine mai poate dormi?
Catalina, mi s-a ridicat parul pe maini cand am citit. Pai bine mey, eu incerc sa gasesc explicatii cat de cat posibile de digerat cu constiinta si voi mai veniti cu o bomba din asta de-mi dati toate cele peste cap...

Zau , ma gandesc acum la toate cunostintele mele de psihologie si incerc sa gasesc ´´explicatiunea´´(simt io ca acolo e ascunsa, in psihologie-inconstient-energie..)
Da nu promit sa reusesc

Deci Catalina, Nu stiu , habar nu am ce sa zic!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Catalina, oh, ok, scuze, intelesesem eu gresit.
legat de oamenii care pleaca, am avut si eu aceeasi senzatie. dar mi-am spus sa nu pic in capcana teoriei conspiratiilor malefice, ca oamenii pleaca tot timpul, inclusiv de la cei ne-paranormali.

Lady, si io la fel, cateva zile am incetat sa mai citesc aici ca sa pot dormi ca lumea. :-)) dar ma trage magnetu' inapoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

da Cochi, e o forta a naibii p-acilea.

Am si eu o intrebare, la ce va referiti, tu si Catalina ,cand spuneti ca ´´oamenii pleaca de langa voi´´?
Intreb pentru ca mi se pare ca va referiti la mai mult decat cuvintele asa...in sine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

In cazul meu la scurt timp dupa ce aceste persoane au asistat la una dintre intamplari...au disparut. Nu au mai sunat de cinci ori pe zi, nu au mai avut timp sa ne vedem la o cafea, sa ma viziteze, nu au mai raspuns la telefon ...
In cazul prietenei care a recomandat-o pe cea cu tatal la inchisoare a fost mai simplu. Mi-a raspuns fratele ei la telefon si m-a rugat sa nu mai sun. La o saptamana dupa eveniment.

Singurul care nu a disparut imediat a fost prietenul meu. Iar el cand a disparut, in mod sigur nu a disparut din vina matusei .Acolo stiu exact ce s-a intamplat .





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Si eu citesc, citesc de la inceput...eu mi-am explicat foarte bine experientele pe care le-am avut, nu sunt multe si nu sunt asa "adanci" ca a multora dintre voi. Cred ca e greu sa explice cineva doar citind o povestire a intamplarilor prin care a trecut altcineva. Tot ce se poate face e sa incerci sa explici...dar nu e sigur ca reusesti. Si eu sunt pentru explicatiile stiintifico-psihologico-chimice(wow mama ce cuvant am "scos"). Eu cred ca fiecare isi poate explica pentru sine insasi. Daca crede in ele, in explicatiile stiintifice. Ca daca nu, raman parapsihopupu . Ma scuzati pentru expresie, e veche, din tinerete si nu vreau sa vizez pe nimeni cu ea. Pur si simplu mi-am adus-o aminte si sunt dupa o "tura" de terapie de ras, pe bune. Nu ca nu iau in serios ce scrie fiecare aici, sunt si eu convinsa ca sunt cat se poate de reale dar undeva acolo in chimia creierului. Explicatii mai "adanci" nu pot da din pacate, ca nu am studiat...asa cum bine zice conchita. Doar ca nu pot sa ma extaziez si sa spun ca DA! e paranormal acolo...nu m-a convins nimeni ca e...tot cum zice conchita..."n-am fost de fata". Nu pot zice nici ca DA nici ca BA...citesc doar.

In schimb m-am convins singura ca ceea ce am "trait" eu a fost mult pe baza de anxietate, frica, necunoastere de "sine". Cum sa va zic...din momentul in care am constientizat ca nu e nimic anormal in ceea ce mi s-a intamplat, evenimentele "au plecat". Cum spuneam, nu au fost nici pe departe atat de adanci ca ale altora...e doar experienta mea.

Dar va citesc cu placere. Pe bune. Mai ales ca nu mi se face parul maciuca...e ca un roman. Sunt convinsa insa ca fetelor care scriu aici si au experiente cum am tot spus "adanci" nu li se pare asa. Tot respectul .


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Gabi, eu nu sunt dusmanul tau, nici macar al ideilor tale, deci te rog sincer sa nu te lasi stresata de interventiile mele sau sa simti ca am ceva cu tine. imi esti simpatica, esti volubila, desteapta, o persoana placuta pentru dialog.

eu sunt ca Noe: cand mi se intampla - sunt bulversata, cand nu mi se mai intampla - sunt cinica si sceptica si caut toate explicatiile plauzibile din lume ca sa explic rational ce mi s-a intamplat. si nu gasesc. de-aia iti zic, nu am probleme ca tu ai argumente contra si explicatii, problema e ca nu-s satisfacatoare si le dai cu o usurinta induiosatoare, fara macar sa fi cautat cat de cat informatie despre asta. iti respect cei 9 ani de studii, imi inchipui cat ai muncit si ai invatat, dar nu ai studiat paranormalele, corect? din cate inteleg, nici nu ti s-a intamplat vreun paranormal pana acum, dar reactionezi ca si cand stii exact despre ce e vorba la fiecare persoana care a povestit pana acum, desi tu nici n-ai fost prezenta si nici nu ai minimum de informatie despre asta...fara suparare.


Conchi, chiar te agreez, imi place modul tau scrutator de a analiza lucrurile; postarile tale aici si la alte topicuri au fost intotdeauna de mult bun-simt si-mi arata ca tu iti pui problema din cat mai multe perspective posibile. I like that

Nu am negat nici una din experientele relatate aici de fete, dimpotriva: am mers pe ideea ca ele au fost intocmai cum ne-au fost redate. Dar la foarte multe am gasit o explicatie rationala, sigur, in opinia mea - care opinie poate f.bine sa fie gresita. La alte experiente, intr-adevar, nu am de unde sa stiu ce era sau nu era in spatele lor... ex. la povestirea de ieri a Catalinei nu as putea sa gasesc nici o explicatie. nici nu incerc...

M-a interesat de fiecare data posibila cauza, nu am avut de ce sa pun sub semnul intrebarii veridicitatea celor relatate.

Am citit 'Cerul vazut prin lentila" al lui HRP, unde scrie printre altele despre posibila abordare prin prisma mec.cuantice a unor fenomene cu aplicabilitate la individ. Mi s-a parut deosebit de interesant la vremea aceea (sunt multi ani de atunci...).

In rest, sper ca nu am suparat pe nimei cu scepticismul meu. Un topic in care toata lumea e de acord, de regula se stinge repede . Mai trebuie si cate un gica-contra, sa insufleteasca dezbaterea, nu? - in fine, glumesc si eu...

Conchi, , noua ne sta bine sa ne contrazicem, mai ales c-o facem frumos .

PS: am avut si eu experienta mea interesanta, am scris despre ea: m-am rugat intens sa am un raspuns de la Dzeu la o intrebare a mea, si am auzit o Voce... dar ulterior am cazut de acord cu mine insami ca Vocea fusese din capul meu, nu dinafara.

Mergi la inceput