Intamplari paranormale

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Gabi, cred ca mai degraba gnostica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

mai, terminati cu prostiile ca iar nu mai dorm la noapte
eu sunt cam asa...ca emoticonul asta: am zile cand TOT ce se intampla in jurul meu tine de paranormal sau supranatural, ..si zile in care sunt cel mai mare sceptic si imi demontez si teoriile proprii...

cea mai recenta faza care mi-a dat za creeps a fost anul trecut; noaptea, visam, eram in casa la geam si ma simteam f inspaimantata, era noapte...niste vecini afara; unul vine la geam si imi spune sa am grija ca a evadat o panterapleaca ala si peste cateva secunde o vad in curtea din spate, cum trecea pe langa geamuri...brrr..a fost atat de real...Dar...asta nu a fost tot. M-am trezit dimineata, aproape ca am uitat de vis cand aud stirea la radio cu pantera care evadase de la Zoo brrrrrr....

mai scrieti, ca-mi place subiectul
(vai si-amar ca peste 2 saptamani raman singura cu pitica vreo 14 zile si pun pariu ca fix in zilelea alea o sa ma loveasca tot paranormalul din jur)



www.bebelissimo.com/" target="_blank">Bebelissimo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui AnnaBaby
Deseori am legaturi telepatice cu sotul sau cu mama, dar se rezuma numai lacehstii simple, adica telefoane, vreau sa sun eu si tocmai atucni suna telefonul, etc.


am citit pe undeva explicatia telepatiei, o caut si revin. este o chestie super fireasca, n-are nici o legatura cu coincidentele lui gabi3604.


N-am zis ca telepatia are legatura cu coincidentele. Am avansat ideea ca nu exista telepatie, ci doar coincidente care ne duc cu gandul la ceva ce a fost denumit 'telepatie' .

Da, da, Conchi, vreau si eu o explicatie a telepatiei! Poate e ceva interesant... Si restul fetelor creka vor.
.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui Noe

mai, terminati cu prostiile ca iar nu mai dorm la noapte
eu sunt cam asa...ca emoticonul asta: am zile cand TOT ce se intampla in jurul meu tine de paranormal sau supranatural, ..si zile in care sunt cel mai mare sceptic si imi demontez si teoriile proprii...

cea mai recenta faza care mi-a dat za creeps a fost anul trecut; noaptea, visam, eram in casa la geam si ma simteam f inspaimantata, era noapte...niste vecini afara; unul vine la geam si imi spune sa am grija ca a evadat o panterapleaca ala si peste cateva secunde o vad in curtea din spate, cum trecea pe langa geamuri...brrr..a fost atat de real...Dar...asta nu a fost tot. M-am trezit dimineata, aproape ca am uitat de vis cand aud stirea la radio cu pantera care evadase de la Zoo brrrrrr....

mai scrieti, ca-mi place subiectul
(vai si-amar ca peste 2 saptamani raman singura cu pitica vreo 14 zile si pun pariu ca fix in zilelea alea o sa ma loveasca tot paranormalul din jur)



www.bebelissimo.com/" target="_blank">Bebelissimo


Mey Noe, sigur n-ai atzipit la televizor si-ai prins, semi-adormita stirea cu pantera evadata ? asta ar explica imediat visul din acea noapte (zi).

Ia, si ca veni vorna, poate o invoc acusi pe Blackpanterro . Mai stii? Poate apare! Asa, prin telepatie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui AnnaBaby
Deseori am legaturi telepatice cu sotul sau cu mama, dar se rezuma numai lacehstii simple, adica telefoane, vreau sa sun eu si tocmai atucni suna telefonul, etc.


am citit pe undeva explicatia telepatiei, o caut si revin. este o chestie super fireasca, n-are nici o legatura cu coincidentele lui gabi3604.


N-am zis ca telepatia are legatura cu coincidentele. Am avansat ideea ca nu exista telepatie, ci doar coincidente care ne duc cu gandul la ceva ce a fost denumit 'telepatie' .

Da, da, Conchi, vreau si eu o explicatie a telepatiei! Poate e ceva interesant... Si restul fetelor creka vor.
.


telepatia exista si e studiata intens, mai ales aplicatiile in medicina si psihologie, dar si in US Army. uite aici un jurnal de specialitate unde poti gasi articole despre cercetari stiintifice inclusiv asupra fenomenului de "prezenta simtita" despre care s-a mai povestit aici. trebuie sa te inscrii, dar sunt linkuri catre articole online, daca vrei.
http://www.find-health-articles.com/rec_pub_18775403-an-unexplored-domain-nonlocality-scientific-explanation-instrumental.htm

http://www.find-health-articles.com/rec_pub_18821169-case-report-prototypical-spontaneous-sensed-presence-sentient.htm

dupa cum vezi, telepatia este o referinta uzuala in limbajul stiintific:
http://www.questia.com/read/100292492?title=The%20ESP%20Experience%3a%20A%20Psychiatric%20Validation

si aici un scurt istoric despre perspectiva stiintifica asupra telepatiei:
http://www.experiencefestival.com/a/Telepathy_-_Telepathy_and_science/id/2079272

despre coincidente si scepticism:
http://www.questia.com/read/108847334?title=Parapsychology%3a%20%20Research%20on%20Exceptional%20Experiences

hai, ca google e generos, indrazneste. :-))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

In seeking and proposing a scientific explanation, some telepathy proponents have claimed there to be connections between scientific quantum theory as a basis for telepathy. Such modern concepts of telepathy have been attempted to draw both legitimacy and scientific curiosity, by making both general and specific analogies between the "unaccepted unknowns" of religion and parapsychology, and the "accepted unknowns" in the quantum sciences, where the classical and understood concepts of physics (time and space) don't generally apply. The clear example is in quantum mechanics and its inherently theoretical cousin, string theory. Both have radically changed modern concepts regarding the nature of time, space, energy, and matter, and the relationships between each.
(...)
Some physicists, such as Nick Herbert [1], have pondered whether or not quantum mechanics' "non-locality" (or "spooky action at a distance") principle would permit instantaneous communication such as telepathy. Experiments have been conducted (by scientists such as Gao Shen at the Institute of Quantum Physics in Beijing, China) to study whether or not quantum entanglements (connections allowing instantaneous information exchange) demonstrated at the level of electrons can also be verified between human minds. Such experiments usually include monitoring for synchronous EEG patterns between two hypothetically "entangled" minds. [2]

http://www.experiencefestival.com/a/Telepathy_-_Telepathy_and_science/id/2079272

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

pantera a evadata a doua dimineata..
si eu dormeam in dormitor, fara TV, dar cu geamul deschis



www.bebelissimo.com/" target="_blank">Bebelissimo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Noe

pantera a evadata a doua dimineata..
si eu dormeam in dormitor, fara TV, dar cu geamul deschis


nu-i mai transmite si tu mesaje telepatice cand tii geamul deschis. trimite-o la gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

OK. Sa ma fac si eu de ras cu Conchita&co.
Sa fie clar insa de la bun inceput ca eu sunt atee si consider ca toate cele "paranormale" au cu siguranta explicatii stiintifice doar ca inca nu au fost descoperite.
Am avut experienta decorporalizarii constienta si "volontira", m-am speriat ingrozitor, mi-am zis ca nu o sa mai repet si m-am tinut de cuvant.
Am avut vise in care am comunicat coerent cu persoane dragi decedate si cu spiritul fiului meu cand inca nu avem copii. Astea pot fi toate doar atat: vise.
Am avut experienta telepatiei cu fiica mea, inca de cand era bebelus, o am si acum.
Cred cu tarie in astrologie (excludeti de aici toate tampeniile gen horoscopul din ziar si tot felul de sarlatani sau persoane care fac literatura pe marginea unor desene si nume de planete) din simplul motiv ca m-a intrigat ideea, m-am documentat, am studiat si am ajuns la concluzia ca este reala si aplicabila. Nu stiu care este explicatia stiintifica dar sunt convinsa ca exista una.


Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui Noe

pantera a evadata a doua dimineata..
si eu dormeam in dormitor, fara TV, dar cu geamul deschis


nu-i mai transmite si tu mesaje telepatice cand tii geamul deschis. trimite-o la gabi.




Merci Conchi! Mi-ai dat de citit toata noaptea :)

... Pana acu m-am chinuit sa desfiintez: un soricel, o matza, un urs... si iaca, la pantera mi s-a infundat. Mai, sa fie


edit:
din pacate, nu pot accesa decat abstractul din primele 2 site-uri :(
Oricum, inteleg ca se cerceteaza fenomenul. Dar s-a obtinut vreun rezultat, stiintific vorbind? Sau doar se cerceteaza? Ca am vazut doar cuvinte gen "claim" "hypotethical" "attempt".
Site-ul find-healt-articles nu pare tocmai axat pe probleme atat de profunde... pare un site mai generalist, asa...
poate mai gasim si alte surse... sper

Mergi la inceput