Intamplari paranormale

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Cat despre paranormal, eu sunt perfect de acord cu ce a scris Gabi. Ne-am mai intersectat pe la alte subiecte si m-au surpins raspunsurile tale, atat de bine mulate pe gandirea mea.



Mihaela draga . Cele mai multe "paranormale" si "miracole" se bazeaza pe oareshce hocup-pocus cu reactii chimice . Noi barem mai stim despre ce e vorba.

Mi-aduc aminte ca multe fete se intrebau dac-o fi adevarat cu focul rece (si sacru, of corz :) de la Ierusalim... he-he-he, neshte fosfor al cu olecutza de seu si haidaaa, gata miracolul. Iar minunea asta nu se intampla, domne, decat fix la doishpe noaptea de Invierea ORTODOXA... Ca fapt divers, io as fi bagat-o asa, ca promo, macar odata si de Invierea CATOLICA. Ca doar BC si BO sunt bisercic-surori, nu? In fine, not my business...

Citat:

Intr-o vreme eram si eu cu idei paranormale...in acea perioada vedeam si eu fantome, chipuri, auzeam zgomote, simteam mereu ca parca cineva e in spatele meu...apoi am intalnit pe cineva care mi-a explicat atat de logic si normal toate paranormalitatile astea si mi-am "lamurit" creierul ca e numai vina lui . De atunci au disparut toate paranormalitatile din viata mea. Adica nu, ma mai tintuieste cateodata cineva de pat si nu ma lasa sa ma ridic...cum va ziceam, visez...si deseori eu cu sotul meu gandim la fel, sau la acelasi lucru. Aici pe forum patesc la fel...sunt pure coincidente. Oameni care au aceleasi interese, aceeasi cultura sau amintiri din aceeasi perioada, e normal sa se gandeasca la fel in anumite momente.



Mey Miha, chiar ca gandim fix la fel! Si eu credeam inainte toate alea, iar cand am inteles ca de fapt sunt treburi perfect naturale si explicabile, aproape ca m-am rusinat: atata stiinta facuta in facultate si dupa, ca dupa aceea sa ma comport atat de "schizoid": pe de o parte stiam sa ma duc la doftor (nu la popa) cand eram bolnava, pe de alta o coincidenta de gandire eram gata s-o cataloghez ca un semn divin, si sa astept apoi sa mi se-ntample ceva special si bun si frumos si bla-bla-bla, DOAR pe baza acelei coincidentze . How stupid could I be??

Gata cu comportamentul schizoid!!! Acum, in fine, ma simt "coerenta". ...Si nici nu e asa de rau , parol d'honeur!

PS: spre deosebire de Miha, pe mine nu m-a 'luminat' cineva, ci m-am lamurit usor-usor, singurica. O vreme aveam mai mult timp de net ca de obicei, si nush cum, am nemerit pe siteuri cu copilasi nascuti cu incredibile probleme genetice, care le incheie viata prematur si prea adesea nici nu le permit sa stie adesea nici macar ce e in jurul lor... Am aflat ca 20-25% din embrioni sfarsesc prin avort spontan... ca povestea aia in care ma complaceam, cu "Vaaaai, ce masinarie minunata si perfecta e viata, nu e cu putinta sa nu existe o forta divina care sa orchestreze totul, bla-bla..." e doar o minciuna pioasa cu care ma mangaiam eu, ca sa dau un sens vietii!...

In fine... ma opresc, altfel devin amara precum chinina... ca sa revin la chimie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Acum foarte multi ani, a murit cea mai buna prietena a surorii mele, la doar 14 ani....dupa cativa ani, a visat-o...era imbracata in alb si i-a intins mana si-a chemat-o la ea. Sora-mea a zis ca nu poate sa vina ca are familie si prieteni, nu-i poate lasa...respectiva a tot insistat, si cand a vazut ca sora-mea nu-i intinde mana, a plecat. De atunci n-a mai visat-o, da si acuma se intreaba ca oare ce s-ar fii intamplat daca ii dadea mana...a zis ca tentatia sa mearga la prietena ei a fost foooooarte mare

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604
Cele mai multe "paranormale" si "miracole" se bazeaza pe oareshce hocup-pocus cu reactii chimice . Noi barem mai stim despre ce e vorba.

Mi-aduc aminte ca multe fete se intrebau dac-o fi adevarat cu focul rece (si sacru, of corz :) de la Ierusalim... he-he-he, neshte fosfor al cu olecutza de seu si haidaaa, gata miracolul. Iar minunea asta nu se intampla, domne, decat fix la doishpe noaptea de Invierea ORTODOXA... Ca fapt divers, io as fi bagat-o asa, ca promo, macar odata si de Invierea CATOLICA. Ca doar BC si BO sunt bisercic-surori, nu? In fine, not my business...


Mey Miha, chiar ca gandim fix la fel! Si eu credeam inainte toate alea, iar cand am inteles ca de fapt sunt treburi perfect naturale si explicabile, aproape ca m-am rusinat: atata stiinta facuta in facultate si dupa, ca dupa aceea sa ma comport atat de "schizoid": pe de o parte stiam sa ma duc la doftor (nu la popa) cand eram bolnava, pe de alta o coincidenta de gandire eram gata s-o cataloghez ca un semn divin, si sa astept apoi sa mi se-ntample ceva special si bun si frumos si bla-bla-bla, DOAR pe baza acelei coincidentze . How stupid could I be??

Gata cu comportamentul schizoid!!! Acum, in fine, ma simt "coerenta". ...Si nici nu e asa de rau , parol d'honeur!

PS: spre deosebire de Miha, pe mine nu m-a 'luminat' cineva, ci m-am lamurit usor-usor, singurica. O vreme aveam mai mult timp de net ca de obicei, si nush cum, am nemerit pe siteuri cu copilasi nascuti cu incredibile probleme genetice, care le incheie viata prematur si prea adesea nici nu le permit sa stie adesea nici macar ce e in jurul lor... Am aflat ca 20-25% din embrioni sfarsesc prin avort spontan... ca povestea aia in care ma complaceam, cu "Vaaaai, ce masinarie minunata si perfecta e viata, nu e cu putinta sa nu existe o forta divina care sa orchestreze totul, bla-bla..." e doar o minciuna pioasa cu care ma mangaiam eu, ca sa dau un sens vietii!...

In fine... ma opresc, altfel devin amara precum chinina... ca sa revin la chimie :)


I am stupid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

I think I am stupid too.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui kitzy

Acum foarte multi ani, a murit cea mai buna prietena a surorii mele, la doar 14 ani....dupa cativa ani, a visat-o...era imbracata in alb si i-a intins mana si-a chemat-o la ea. Sora-mea a zis ca nu poate sa vina ca are familie si prieteni, nu-i poate lasa...respectiva a tot insistat, si cand a vazut ca sora-mea nu-i intinde mana, a plecat. De atunci n-a mai visat-o, da si acuma se intreaba ca oare ce s-ar fii intamplat daca ii dadea mana...a zis ca tentatia sa mearga la prietena ei a fost foooooarte mare

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca de Diana (24.04.2008)



Nu stiu daca parerea mea e interesanta, dar eu cred ca nu s-ar fi intamplat nimic. Visele sunt doar vise, reflectari ale subconstientului cand restul mintii e "la repaus".
Se poate intampla sa visezi ceva, pe o tema, apoi sa se intample ceva relationat, sau similar... mi se par coincidente. Contrar a ceea ce crede lumea, coincidentele NU sunt ceva extrem de rar intalnit! M-am lamurit de treaba asta urmarind un experiment care reproducea in laborator miscarea browniana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

I am stupid.


vorbeam strict de mine, Conchi. La altii nu se aplica automat. Depinde si de backgroundul personal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Mai fetelor eu sunt de acord cu realismul vostru, da' URSU meu? Ursu meu o fi de acord? Data viitoare cand o sa-l vad, o sa-l intreb cum chimia lui o fi aparut in mintea mea si abia APOI in viata mea...

Si eu mi-s tot chimist de formatie si zau ca pe asta nu mi-o explic. No ofense!



Pot ... pentru ca eu cred ca pot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui felix76

Mai fetelor eu sunt de acord cu realismul vostru, da' URSU meu? Ursu meu o fi de acord? Data viitoare cand o sa-l vad, o sa-l intreb cum chimia lui o fi aparut in mintea mea si abia APOI in viata mea...

Si eu mi-s tot chimist de formatie si zau ca pe asta nu mi-o explic. No ofense!



Fi-tzi-ar ursu' de rās, mey Felix , ca l-am cautat de-am capiat pāna am dat de el.

In ce zona ai fost tu anul trecut la munte , unde "se stie ca nu sunt ursi", era la noi in tzara?? Ca m-as duce si io acolo, parol, ca mi-e frica de ei. S-au īnmultit rau de tot... eu nu stiu de vreo zona montana in RO unde sa nu fie ursi, si asta īmi creeaza disconfort, ma rog ...

Presentimentul legat de urs mi se pare perfect firesc, si eu am de fiecare data o TEAMA de-a dreptul, cand tre' sa merg pe munte... La cate cazuri stim de ani de zile cu ursi care ataca oameni, le-am vazut la TV cu totii ...

Faptul ca l-ai si vazut a doua zi e remarcabil, e interesant, existau f.mari sanse sa nu dai nas īn nas cu el ... dar erau si sanse reale sa īl vezi, nu crezi? De ce ar fi asta ceva asa... nemaipomenit si paranormal?

Aa, daca aveai un vis, sau un presentiment despre ... o zebra... o tarantula ... si-apoi chiar te īntālneai LA MUNTE la noi cu asa ceva, atunci aveam si io o mare problema . Dara asa...
MUNTELE si URSUL nu sunt chiar asa de straine una de alta precum Baba Safta si pasaportu' biometric , parerea mea.

Chimia, biata de ea, n-are nici o treaba īn cazul aista, zic io. Decāt daca totusi ai avut o vedenie, si n-a fost urs adevarat, desi probabil ca nu, probabil chiar ai dat de un urs īn carne si oase.

PS: ce ofense, draga Felix? Aici ne dam si noi cu parerea, relatam experiente . Nu e loc de ofensa, de ce ar fi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Na ca te pusei pe jar sa cauti ursu meu . L-am vazut pe Cozia, stiam de la un padurar de pe acolo ca nu-s ursi. Noi faceam traseul asta frecvent si nu mi-a fost niciodata teama ca m-as intalni cu ursu, cu exceptia ultimei drumetii, cand l-am simtit dinainte si l-am vazut. Aia e, nu ma mai duc pe acolo si imi trec si paranormalele mele. Dar tot cred in ele si va citesc cu drag.





Pot ... pentru ca eu cred ca pot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui felix76

Na ca te pusei pe jar sa cauti ursu meu . L-am vazut pe Cozia, stiam de la un padurar de pe acolo ca nu-s ursi. Noi faceam traseul asta frecvent si nu mi-a fost niciodata teama ca m-as intalni cu ursu, cu exceptia ultimei drumetii, cand l-am simtit dinainte si l-am vazut. Aia e, nu ma mai duc pe acolo si imi trec si paranormalele mele. Dar tot cred in ele si va citesc cu drag.



Esti o dragutza, Felix
Mey, daca functioneaza asa, īncearca data viitoare cu unr urs panda... , mie mi se par dragutzi tare ursuletzii panda .

... auzi, stii care ar fi culmea-culmilor?? Dupa ce am tot povestit io ca nu cred in paranormal si vise si mai stiu eu ce, sa am eu o experienta "tzeapana" de felul asta .

Huh, daca se īntāmpla asa ceva, vin si va povestesc tot, si īmi recunosc ratacirea si ma caiesc public , ... adik aici la voi, nu chiar la OTV .

Mergi la inceput