Intamplari paranormale

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui maddutz

gabi3604 stii in ce nu cred? in cei ce sustin ca trateaza cu bioenergie....am fost la o astfel de terapeuta (m-a trimis mama in "recunoastere"). aberatiile care mi le-a indrugat mi-au facut parul maciuca (de indignare)
sunt convinsa ca exista persoane care au astfel de abilitati. dar...pana la a le putea folosi in scopuri terapeutice...drumul e lung.
si daca o persoana se duce la un astfel de "terapeut" si, apoi, sustine ca s-a vindecat sau se simte cu mult mai bine, cu siguranta este vorba de "autovindecare" si efectul placebo



Asa e Maddutz, iti dau dreptate fara rezerve.
Uite, aseara era la TV "John of God", un vraci brazilian la care se duc mii de oameni anual sa se vindece. Saracii... sunt evident oameni cu boli foarte grave, la care medicii nu mai dau sperante, sau oameni care spera sa se ridica din carucioare... Oameni disperati.
Sigur ati auzit de el... zice ca face operatii vizibile si operatii invizibile (?). La cele vizibile mi se pare o nebunie, taie oamenii pe burta cu bisturiul nesterilizat ... sau le rācāie corneea de parca ar curata un morcov! Chiar te ia cu frig cānd vezi.
Si daca vedeai cum se inghesuiau oamenii cu "testimonialele", ca erau jumate morti si-acum sunt ca nou-nouti... Am zis si eu ca fie e autosugestia, cum spuneai si tu, fie unii din ei chiar incaseaza oarece banuti ca sa zica frumos de "John of God".

Vad ca autoritatile il lasa sa-si faca de cap. Iar biserica... e prea ocupata acolo sa excomunice medici autentici si mame care vor sa-si salveze copilul, si nu prea mai au timp (sau motivatie, poate) sa critice sarlatania si minciuna ... .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

gabi...acei oameni chiar sunt disperati...cu adevarat.Si tot atat de adevarat este ca acei...sarlatani,vindecatori,vraci,tamaduitori...sunt aceia ce dau oamenilor disperati speranta,o farama de iluzie ca inca se mai poate face ceva,in ciuda celor ce le-au spus ca nu mai au nici o sansa.
Nu condam aceste practici,fiecare e liber sa faca ce doreste si sa creada in ceea ce vrea...insa am facut un exercitiu de imaginatie si m-am intrebat:daca intro buna zi,am sa merg la doctor si o sa-mi spuna ca sufar de ceva incurabil...ca pot urma un tratament de stopare a bolii,insa oricum finalul este acelasi...si stiu ca nu vreau sa ajung prea repede la acel final...as urma tratamentul ,insa daca cineva ar veni si mi-ar zice ca mergand la acest vraci am toate sansele sa ma vindec,as merge.Un om disperat face orice pentru binele lui (sau al celor dragi lui)...Imi vine in minte mama mea,care bolnava de cancer fiind,a urmat tratament citostatic...ce a scoso din circuitul normal al vietii.Apoi a auzit despre un homeopat...a urmat tratamentul omului respectiv...era mai bine cu boala,insa ea era slabita...a mers la un control,la medic oncolog,care a certato pentru tratamentul homeopat.A intrerupt tratamentul naturist si a inceput sa manace normal si sa ia tratament clasic dat bolnavilor de cancer...A incercat orice i se spunea ca o va vindeca sau macar ca ii va ameliora boala...si?Si uite asa ne-a parasit in mai putin de 2 ani,dupa ce a fost operata la san.
Eu una nu-i condamn pe acesti vanzatori de iluzii...ii condamn pe aceia care fac averi de pe urma celor bolnavi si care cred in ei...

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana68

... Eu una nu-i condamn pe acesti vanzatori de iluzii...ii condamn pe aceia care fac averi de pe urma celor bolnavi si care cred in ei...



Nu prea inteleg fraza ta de final. Tu ai vreo indoiala ca vanzatorii de iluzii sunt EXACT cei care profita si fac averi de pe urma disperarii oamenilor? Eu sunt foarte convinsa ca "John of God" conduce afacerea in mod personal, in profitul sau. El incaseaza tot, desigur impreuna cu "subcontractorii", cu antreprenorii care ii aduc clienti.

Nimeni nu condamna oamenii disperati de boala ca incearca oirce, doar-doar s-o lecui, de unde pana unde?... Poate si eu as face exact ca ei, e chiar foarte posibil (nu la John of God, ci la alti sarlatani... sau vindecatori, ma rog...).

Problema mea era ca unul ca acest 'John of God' isi face de cap si isi bate joc de suferinta atat de reala a oamenilor, si e lasat bine-mersi in pace :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

pe john of god asta nu-l stiu, dar o stiu pe joyce meyer. eram intr-o perioada mai so-so si imi da cineva sa ascult un cd cu prelegerile ei. e teleevanghelista. inutil sa spun ca m-au cucerit la culme, comand o duzina, ii citesc cartile, ce mai, eram gata sa ma mut inapoi in bible belt sa lucrez la studioul ei de televiziune. si dau peste o stire pe net ca e investigata si aflu ca are un veceu de 40,000 de dolari, ca se rafuieste cu irs pe taxe (ea zice ca biserica e non-profit, irs zice ca atata vreme cat isi plateste salariu de un milion jumate pe an, inclusiv tuturor membrilor din familie, nu prea mai e non-profit), tot tacamul. incetez sa-i mai ascult cd-urile, nu mai trimit donatii. vreau sa va spun ca nu e saptamana sa nu primesc scrisori cu cerseala pentru donatii de la ea, o fi sau nu o fi semnatura ei, ma rog. asta, de vreo doi ani de zile deja. ajuta oamenii? probabil, mai mult da, decat nu. profita de pe urma increderii celorlalti in harul ei? iarasi, mai mult da, decat nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

gabi,... "Eu una nu-i condamn pe acesti vanzatori de iluzii"...se referea la acei oameni care nu cer nimic in schimbul "muncii" lor si ar fi trebuit in propozitia de sus ca iluzii sa fie intre ghilimele...
Exista,inca,si oameni care fac o fapta buna fara sa ceara nimic la schimb,la acestia m-am referit.In schimb pe cei ca John asta sau ca cucoana descrisa de conchita...scuze,dar astia sunt niste falsi prooroci,falsi vindecatori.Asta e parerea mea.Fac avere pe spatele celor disperati.Si din pacate sunt destui...

conchita...in ce fel te "vrajea" doamna asta?Prin intonatia vocii sau era o magie in cuvintele ei?Nu stiu...intreb si eu.
Ca un apropos la treaba asta:in Timisoara umblau tineri imbracati la costum negru,camasa alba,cravata neagra...cu Biblia in mana,care racoleau oameni pentru...nu stiu ce.cert este ca m-au abordat si pe mine unii o data,am refuzat politicos,insa au insistat sa ii ascult...au o tonalitate a vocii,un fel mieros de a se exprima,cred ca e studiata chestia asta...ca te cuceresc...Cum eu cu partea de preotime si bisericime nu le am...aici au ratato...m--am scuzat politicos si am dat sa plec...si au insistat,si au insistat,pana a trebuit sa ridic putin tonul si sa le spun ca nu sunt deloc interesata sa particip la o intrunirea de-a lor,ca sunt botezata ortodox si ca nu ma dezic de credinta mea.Si m-am intors cu spatele si am plecat.
Pe mine m-a impresionat stilul de a "vraji" persoana "racolata"...

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana68
conchita...in ce fel te "vrajea" doamna asta?Prin intonatia vocii sau era o magie in cuvintele ei?Nu stiu...intreb si eu.


cred ca forta credintei...

vorbeati de subconstient, vise, freud. Jung propune un model al cunoasterii care a fost dovedit valid mai tarziu de cercetarile americanilor asupra remote viewing, asociate fizicii cuantice. stiu, suna ca alaturarea magarului de catar, dar asta e adevarul si nu le-am asociat eu, ci ei.

Jung crede ca visele sunt porti de acces la un hardware al constiintei colective, un fel de matrice. si ca poarta asta e accesibila oricui, iar visele premonitorii sunt doar un input primit de la hardware. mai mult, toate amintirile noastre sunt individuale, dar si colective, existand in acelasi timp in subconstient, stocate si legate la matricea universala. tot el crede ca putem influenta viitorul re-scriind alt program peste programul ego-ului.

am uitat sa va zic ca daca vi se intampla sa va decorporalizati, nu uitati sa va vizualizati imbracati in lumina. cand treci dincolo, vorba lui Jung, ajungi in matrice. si asa cum tu ii poti vedea pe ceilalti, asa si ceilalti te pot vedea pe tine. si unii is malefici, btw de indoiala lui LadyJ daca ne vrea cineva raul sau are putere asupra noastra. are si poate si vrea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddutz spune:

hmmm...hai sa va spun alta intamplare "stranie"
eram in clasa a 12-a. eram in camera si invatam pentru admitere, plimbandu-ma prin camera cu cartea in mana. la un moment dat vad la cativa pasi de mine o mata neagra care sare de pe covor pe fotoliu, se aseaza in fund, se uita la mine, iar apoi, incepe sa se spele. clipesc repede din ochi, scutur capul si...mata...dispare!
....inutil sa va spun ca nu aveam mata, nici noi, nici vecinii, stateam in bloc la etaj si a fost primul si ultimul moment cand am vazut-o! pe respectiva ...ca mate negre am tot vazut, si nu am superstitii cum ca ar aduce ghinion!
probabil oboseala, probabil stresul...sper totusi sa fi fost o simpla halucinatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddutz spune:

si o alta intamplare "stranie"
acum vreo 10 ani. vin de la servici si ma pun sa dorm un pic. (ador somnicul de dupa masa ). la un moment dat ma trezesc brusc si vad niste norisori cenusii plutind prin camera! speriata sar din pat si fug in bucatarie, crezand ca am uitat ceva pe foc. iesind din camera...nimic. totul limpede, aragazul ok, nimic arzand....no, sigur am visat! asa ca...consider ca e cazul sa ma duc sa-mi reiau somnicul, ca de...se impunea! adorm si...ce credeti? ma trezesc iar brusc, iar norisori cenusii prin camera (atunci observ ca sunt norisori nu fum). de asta data, intai mi s-a facut parul maciuca , apoi fuguta la bucatarie sa vad daca nu e ceva, totusi, pe foc (nu era), ma intorc in camera, norisorii inca erau deschid geamul sa vad, daca nu vine "fum" (nu mirosea insa) de afara (nu era cazul), intorc capul in camera...nimic...nici urma de norisor!
deci...interesant, inexplicabil (refuz sa cred ca am visat de 2 ori succesiv acelasi vis cu ochii deschisi). si nici nu am mai auzit de genul acesta de "experiente".

mentionez ca nu am necesitat tratament de specialitate, internare sau observare atenta si nu am mai avut alte halucinatii de atunci. deci nu pot fi inclusa in sfera patologica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Hai, Maddutz....
Cred ca stii si fara confirmarea cuiva ca a fost o vedenie de la oboseala. Nu era nici o matza, nici un spirit, nici un remote viewing pe-acolo >

Uite, eu eram odata, acum multi aani, singura si diserata ... Credeam (pe atunci) ca facusem un pacat. eram credincioasa pe atunci... Si m-am concentrat cat am putu de tare si L-am rugat pe D-zeu sa imi vorbeasca, caindu-ma de acel "pacat". Am stat ceva vreme... si odata aud eu o voce, cam repezita si oarecum hodorogita, nu-stiu-cum... : "Il n'en est pas question de ressurection!" (nici nu poate fi vorba de inviere - era vorba de invierea mea, de mantuirea mea, caci la asta cautam eu raspuns de la D-zeu). M-am scuturat brusc, m-am speriat cumplit, credeam ca e raspunsul lui D-zeu... Febril, cautam sa ma conving ca e alta voce, nu a Lui. M-am linistit cu greu, dandu-mi seama ca D-zeu ar fi trebuit sa mi se adreseze in limba materna, ca asa sunt exemplele din Biblie...

...Acum rad de toata tarasenia, stiu ca vocea nu a existat, nimeni nu mi-a spus nimic, doar mintea mea a scos fraza aia, prin puterea autosugestiei...

uita de matza aia neagra :)


PS: nu cred nici ca era aghiutza cel care ar fi incercat sa ma pacaleasca . Nu cred nici in

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddutz spune:

aaa...si era sa uit! imi pot "lipi" diverse obiecte de frunte (in dreptul celui de-al treilea ochi)

gata mi-am terminat toate experientele paranormale!


Mergi la inceput