Intamplari paranormale

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Si eu am avut parte de o intamplare paranormala in timpul liceului. Am mers la tara in timpul verii. Bunicii mei au in curte 2 case, iar ei locuiesc intr-una din ele. Ca sa nu ne aglomeram, eu dormeam in cea in care nu statea nimeni. In aceasta casa, cu toate ca era construita cu multi ani in urma, nu era decat o camera mobilata, si asta numai cu un dulap, un pat si o masa, in rest absolut nimic, nici un decor nimic nimic. Ei bine, intr-una din nopti m-am trezit dintr-o data pentru ca se auzea un ceas, din perete, asa aveam impresia, mai exact dintr-un colt al peretelui. Am vrut sa plec, dar pur si simplu nu puteam sa ma ridic din pat, am stat cu ochii deschisi toata noaptea atintiti spre coltul respectiv, pana dimineata, de parca eram paralizata. Insa nu pot spune ca imi era extraordinar de frica, era numai un sentiment de neputinta. Dimineata le-am povestit alor mei iar reactia unchiului meu a fost "eu v-am zis si nu m-ati crezut". Ideea e ca au chemat preotul la cateva zile dupa intamplare, acesta a zis ca stie despre ce e vorba dar nu poate spune, a facut cateva cruci pe pereti...Insa nu stiu daca s-a mai auzit sau nu ca nici in ziua de azi nu doarme nimeni acolo... Eu curioasa din fire, am tot cautat sa ma documentez ce ar fi putut fi cu ceasul acela, dar nimeni nu m-a putut lamuri. Si acum, dupa aproape 10 ani imi aduc aminte ca si cum ar fi fost ieri.

My baby...to come
www.lingua-translations.com" target="_blank">and my job
Arbeite klug, nicht hart!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui maddutz

cat despre telepatie...

sau, bastinasii unui mic arhipeleag de insule, in momentul cand doresc sa comunice ceva cu un alt individ al comunitatii aflat pe o alta insula, se duce la un copac, isi sprijina fruntea de acel copac si transmite "gandul". se pare ca acel copac functioneaza pe post de telefon mobil! (ma rog, imobil in cazul copacului) ...pentru ca persoana vizata primeste telepatic mesajul!
telepatia, se pare ca, ar fi o accesare a "inconstientului colectiv".



“Viata nu se masoara in anii pe care ii traim..., ci prin cantitatea de fericire care ne-a fost data”


Maddutz, tu chiar crezi in treaba asta?

Fraieri aia din tarile tehnologizate ca s-au apucat sa mai inventeze telecomunicatiile alea scumpe, complicate si chiar poluante. Iete ca exista deja pomul-telefon .

Cat despre maimute ... toata lumea stie ca sunt destepte foc, iar cand e vorba de imitat n-au frontiere .
Dar cercetatorilor nu le-a trecut prin cap ca poate si pe alta insula, o maimuta mai isteata si mai mofturoasa la nisip, s-a gandit si ea, independent de vecinele de arhipelag, ca e cool sa-si spele desertul? De ce e nevoie de telepatie pt. asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:


Draga mea,nu esti singura...cred ca putem deschide cu succes un club al celor ce sufera de scenarita cronica...Si eu ca si tine.A fost o perioada din trecutul meu cand numai scenarii morbide aveam in fata ochilor si ulterior acestei perioade,cand am reusit sa aflu si sa inteleg ca pot fi si fericita si multumita de viata mea,mi-am dat seama ca o mare parte a anturajului in care imi duceam traiul contribuia extrem de mult la scenarita mea.Acum am ameliorato...nu pot spune ca nu-si mai face vant uneori,din adancurile mele,catre suprafata...insa invat s-o controlez si sa-i dau in gura sa coboare in jos...mai catre calcaie,si sa ma lase in pace,ca n-am timp de asa ceva.Este cumva legat si de premonitiile alea...de ma abtin sa le ejectez din mine...

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

[
gabi,aici nu a fost vorba de paranormal...asa cum ai spus si tu,era vorba chiar de chimicale...de substantele fericirii si stare de bine,scapasei de o teama,de o grija ...cea draga tie,bunica ta,era bine,se insanatosea.
Paranormal ar fi fost,imi dau eu cu parerea,sa vizualizezi starea de bine a bunicii tale si ukterior mama ta sa ti-o confirme...fara ca tu sa fi stiut in prealabil,dintro sursa materiala,palpabila.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

a 'masurat' cineva cat poate dura o decorporalizare? ma refer evident mai ales la cei care au indus aceasta stare.



un copil creste in inima mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui maddutz

conchita caut si-ti voi da detalii despre cele spuse mai sus. experimentul cu maimutele stiu ca e chiar destul de cunosocut.
cat despre constient si inconstient...
se pare ca eul reprezinta suma eului constient si eului inconstient. din pacate, nu prea stim sa "accesam" eul inconstient.
si cu eul inconstient ajungem la ce se vorbea mai inainte, la legea atractiei.




“Viata nu se masoara in anii pe care ii traim..., ci prin cantitatea de fericire care ne-a fost data”




E vorba despre cele 3 instante elaborate intai si intai de Freud.
Sinele ( inconstientul, partea cea mai ascunsa, in care se afla impulsurile, refularile, comportarile arhaice)
Este un fel de camara ascunsa a ceea ce suntem noi.

Eul- este ca o ´´vama´´. Este filtrul dintre inconstient(sinele) si constient. Se mai numeste sub-constientul.Este functia de adaptare la realitate. Eul ´´transforma´´ cele venite din inconstient(sinele) astfel incat informatia sa se adapteze realitatii(constientului)


Supra-Eul- instanta suprema, constientul.Domeniul idealurilor, al valorilor,al interdictiilor, al moralei.


Este foarte interesanta actiunea celor 3. Dus-(din inconstient spre constient) si intors(din constient spre inconstient)

Daca nu se indeplinesc exigentele Supra-Eului(constientului) apar sentimente de culpabilitate.


Sinele lui Freud era individual.Al lui Jung, e si individual si colectiv(acolo sunt ´´informatii´´ care ne-au fost transmise de la stramosii nostri, ne nastem cu ele)


Inconstientul este vast, musteste de informatii, care ajung la noi codificat(la noi adica in constient) pentru ca doar asa le-am putea intelege. Constietul e plin de principii, tot ce ajunge in constient trebuie sa fie conform a ceea ce credem.
De aceia spuneam ca daca,crezi cu tarie in ceva, unele info din incostient pot ajunge, pe calea visului, codificat(conform a ceea ce crezi) in constient...este o parere proprie, deci neavizata:-))

Daca informatii in inconstient, trec de ´´politistul´´ subconstient si ajung la noi ne-cosmetizate, probabil ca apare acel ´´paranormal´´ acel ceva ce nu intelegem si ne sperie..nu ni-l putem explica astfel incat sa-l putem intelege conform constientei noastre..Plus ca, ´´informatiile ´´ astea care patrund din inconstient in constient pot fi refulari vechi,cine stie ce amintire, gand sau viziune foarte veche, ajunse distorsionat la noi,(in constient) si nu ´´se pupa´´ cu realitatea noastre.Care trebuie ´´descifrate´´ si de obicei ajutorul vine de la terapeut.


Miss Parker, esti prin zona`? Tu ai ceva experienta legat de ceea ce incerc eu sa spun aici, poti confirma? (sau infirma)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddutz spune:

gabi3604 imi place sa cred, totusi, ca oamenii de stiinta care au studiat grupul de maimute (cateva generatii de maimute, studiul intinzandu-se pe 30 de ani) erau mai destepti decat maimutele!

ladyJ multumesc de completari. imi era lene azi noapte sa scriu si-mi era teama sa nu dau informatii prea "tehnice". oricum, le-ai detaliat mai mult decat as fi facut-o eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddutz spune:

gabi3604 stii in ce nu cred? in cei ce sustin ca trateaza cu bioenergie....am fost la o astfel de terapeuta (m-a trimis mama in "recunoastere"). aberatiile care mi le-a indrugat mi-au facut parul maciuca (de indignare)
sunt convinsa ca exista persoane care au astfel de abilitati. dar...pana la a le putea folosi in scopuri terapeutice...drumul e lung.
si daca o persoana se duce la un astfel de "terapeut" si, apoi, sustine ca s-a vindecat sau se simte cu mult mai bine, cu siguranta este vorba de "autovindecare" si efectul placebo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddutz spune:

dearChris uite aici ceva interesant pentru tine:
http://blog.360.yahoo.com/blog-4h7RttE4bqib7FGL0oVN?p=62
http://www.vth.biz/driver/imusic

ai auzit de terapia prin muzica cu frecventa inalta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

maddutz...eu citisem ca dearChris intrebase de vindecare,in linkuri e vorba de terapie...Interesante linkurile...cel cu doctorul hawaian(nu stiu sa-i scriu numele) mi s-a parut extrem de interesant,de unde iarasi mi se intareste convigerea ca in fiecare din noi stau ascunde puteri nebanuite,in stare de amorteala si ca puterea gandului este chiar o forta...

Mi-am amintit de o faza,inexplicabila pentru mine...si totodata amuzanta,mie asa mi se pare.
Intro seara,stateam la tv,culcasem ambii copii,sotul la calculator butona de zor...si intro pauza de descarcarea unui fisier(sau ce facea el acolo...) vine langa mine si ma dragaleste...si imi sopteste la ureche...stiti voi ce...Si zic "stai sa merg sa vad daca au adormit copiii",ca nu cumva sa avem vreo surpriza...El se pune pe scaunul lui si eu...asta e culmea...chiar am mers pana in camera copiilor,am vazut foarte clar ca dorm,m-am apropiat de cea mica si i-am auzit respiratia...si m-am pus inapoi in pat,in sufragerie,locul de unde plecasem.Si am continuat sa ma uit la tv.Dupa cateva clipe sotul imi spune:"Ai zis ca mergi sa vezi ce fac copiii?Nu te duci?".Eu ma uit la el mirata si spun:"Pai am fost,dorm." La care el:"Cand ai fost,ca nici nu te-ai miscat de pe pat...?".Initial ma ras si mi-am zis ca e el tra la la...ca nu-i atent,pe urma mi-a intrat asa ca o idee:daca asa a fost cum a zis el?
Ce credeti?Ca eu nu stiu ce sa cred?

Ana-Maria,mami deAlex&Luana


Album pi casa

Pi casa nou



Amalgam de ganduri





Mergi la inceput