Intamplari paranormale

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maddutz spune:

cat despre telepatie...
sunt mai multe studii pe tema asta.
un studiu interesant este cel in care niste maimute de pe o insula au fost invatate sa isi spele cartofii inainte de a-i manca. dupa cateva luni s-a observat un comportament similar si la maimutele de pe insulele invecinate, maimute ce nu fusesera invatate sa faca aceasta activitate, si nici nu puteau intra in contact direct cu maimutele de pe prima insula (le despartea oceanul, doar ). daca aveti alta explicatie decat telepatia....cert este ca cercetatorii au pus aces comportament pe seama ei
sau, bastinasii unui mic arhipeleag de insule, in momentul cand doresc sa comunice ceva cu un alt individ al comunitatii aflat pe o alta insula, se duce la un copac, isi sprijina fruntea de acel copac si transmite "gandul". se pare ca acel copac functioneaza pe post de telefon mobil! (ma rog, imobil in cazul copacului) ...pentru ca persoana vizata primeste telepatic mesajul!
telepatia, se pare ca, ar fi o accesare a "inconstientului colectiv".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui maddutz

cat despre telepatie...
sunt mai multe studii pe tema asta.
un studiu interesant este cel in care niste maimute de pe o insula au fost invatate sa isi spele cartofii inainte de a-i manca. dupa cateva luni s-a observat un comportament similar si la maimutele de pe insulele invecinate, maimute ce nu fusesera invatate sa faca aceasta activitate, si nici nu puteau intra in contact direct cu maimutele de pe prima insula (le despartea oceanul, doar ). daca aveti alta explicatie decat telepatia....cert este ca cercetatorii au pus aces comportament pe seama ei
sau, bastinasii unui mic arhipeleag de insule, in momentul cand doresc sa comunice ceva cu un alt individ al comunitatii aflat pe o alta insula, se duce la un copac, isi sprijina fruntea de acel copac si transmite "gandul". se pare ca acel copac functioneaza pe post de telefon mobil! (ma rog, imobil in cazul copacului) ...pentru ca persoana vizata primeste telepatic mesajul!
telepatia, se pare ca, ar fi o accesare a "inconstientului colectiv".



“Viata nu se masoara in anii pe care ii traim..., ci prin cantitatea de fericire care ne-a fost data”


uoaaa, am ramas ca la dentist...asa s-ar explica multe...
maddutz, ai unde sa ma trimiti pe net sa citesc si eu mai multe despre asta, te rog mult?
am ramas impresionata si de povestea ta cand aveai 4-5 ani. in cazul tau, nu e deloc valabil ce ziceam noi mai inainte ca anumiti factori fizici actioneaza asupra creierului cand ni se schimba starile sufletesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddutz spune:

conchita caut si-ti voi da detalii despre cele spuse mai sus. experimentul cu maimutele stiu ca e chiar destul de cunosocut.
cat despre constient si inconstient...
se pare ca eul reprezinta suma eului constient si eului inconstient. din pacate, nu prea stim sa "accesam" eul inconstient.
si cu eul inconstient ajungem la ce se vorbea mai inainte, la legea atractiei.
cand ne dorim ceva, in momentul cand reusim sa transmitem eului inconstient dorinta noastra, din inconstientul nostru, se poate transmite in inconstientul colectiv si...cumva, toate fortele incep sa lucreze pentru a ne transpune in realitate ceea ce ne dorim.
nu ati avut dorinte care vi se pareau imposibile, si totusi, ati ajuns sa le vedeti puse in practica?
se intreba cineva, cum s-ar explica atunci, bolile?! o explicatie ar fi campul energetic al fiecarei persoane si perturbatiile acestuia.
de fiecare data cand intru intr-un supermarket, mall, plec de acolo cu dureri de cap ati stat ceva ore intr-un spital? dupa 6 ore petrecute intr-un spital vin acasa sfarsita se pare ca sunt locuri mari "consumatoare" de energie
se vorbea la un moment dat de placebo, autovindecare prin puterea gandului. "folclorul" medical abunda de istorisiri de genul asta. cred ca fiecare medic are cel putin o istorisire de genul "vindecare inexplicabila". imi place sa cred ca, persoanele respective, au putut sa-si acceseze inconstientul si "arhetipul vindecatorului" care exista in noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddutz spune:

conchita poti citi despre experimentul cu maimutele www.damaideparte.ro/index.php/cum-ne-influenteaza-inconstientul-colectiv/137/" target="_blank">aici.
si aici este amintit, plus niste informatii interesante
si aici sunt cate ceva date interesante despre telepatie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

maddutz, multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

ok, am citit primul articol si imi scapa ceva: maimutele de pe celelate insule...lor cine le-a dat cartofii si pe ele cine le-a analizat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

"Secretul varstelor de aur" Pavel Corut.





Pot ... pentru ca eu cred ca pot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddutz spune:

conchita banuiesc ca acelasi grup de cercetatori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui IonescuOana

Se studiaza! Exista in Bucuresti ANCAP (Asociatia Nationala de Cercetari Aplicative Parapsihologice). Dar e ceva mai secret sau de genul asta - nu are nici un fel de info pe net.

O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED S-O IA CINEVA!


Asa ar si trebui sa fie, "mai secret", ca altfel se intampla ce a zis CONCHITA, adica apar deodata mii de sarlatani care intoxica lumea cu povesti si evident ca totul pica in derizoriu.

E o mare problema: cum sa faci diferenta intre studii serioase si minciunele puse la cale de indivizi sau chiar asociatii fara scrupule, care te mint fara jena si cauta sa-ti ia banii: fie cu pretinse vindecari, fie macar vanzandu-ti brosurele si carticele...

Uite, deja eu am dubii cu privire la ANCAP, care inainte de 2000 cica i-a dat diploma de masaj terapeutic, fitoterapie si presopunctura unui sarlatan:

http://www.ziaruldeiasi.ro/local/suceava/vraciului-din-burdujeni-i-s-a-infundat~ni1el8

Ma rog, dac-o fi adevarat, s-ar putea sa nu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Citat:
citat din mesajul lui maddutz

conchita caut si-ti voi da detalii despre cele spuse mai sus. experimentul cu maimutele stiu ca e chiar destul de cunosocut.
se intreba cineva, cum s-ar explica atunci, bolile?! o explicatie ar fi campul energetic al fiecarei persoane si perturbatiile acestuia.
de fiecare data cand intru intr-un supermarket, mall, plec de acolo cu dureri de cap ati stat ceva ore intr-un spital? dupa 6 ore petrecute intr-un spital vin acasa sfarsita se pare ca sunt locuri mari "consumatoare" de energie

“Viata nu se masoara in anii pe care ii traim..., ci prin cantitatea de fericire care ne-a fost data”


Exact! Acelasi lucru patesc si eu! Dupa un drum la mall sau la supermarket ma simt epuizata, sau statul intr-un spital ma consuma pur si simplu...

Mergi la inceput