Intamplari paranormale

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

De ce totusi se iau in deridere starile/viziunile/halucinatiile date de droguri? Nu orice drog le provoaca, ori nu toate in acelasi fel, nu oricine care consuma le traieste si sunt experiente incredibile. Am vorbit cu 2 persoane care au consumat in tinerete LSD, e absolut incredibil. Acelea daa calatorii intregi cu lux de amanunte. Viziuni ce nu au legatura cu amintiri din viata reala, tocmai pt ca au o structura si o incarcatura absolut ireala.Nu fac reclama drogurilor, sa le ia naiba pe toate, dar am trecut prin zona aia si stiu ceva.Aici explicatia medicala e clara, nu avem ce comenta. Dar rezultatul e tot unul inafara amintirilor ori experientelor din viata de zi cu zi, pereti care se unduie si pleaca de'a dreptul, par care incepe sa creasca in palma, demoni si mai stiu eu ce fel de chestii. Lucrurile se amesteca pur si simplu. Ati ascultat muzica facuta pt ai' de's in transa data de droguri? In anii 70 erau pt calatoriile LSD ca sa zic asa:). E ceva altfel. Funtionam altfel cind se face un clik "acolo" chit ca e cu droguri chit ca e prin hipnoza, autocontrol...Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Conchita, te citez:
"...apoi, de ce, iarasi, exact acelasi tip de experienta in situatii deloc identice?"

Pai eu tocmai asta as lua ca proba ca "vinovatul" poate fi creierul. El e constanta in aceasta ecuatie, unde variabile sunt situatiile. Iar el, creierul, e unic la fiecare individ, chiar daca avem toti aceleasi trasaturi de baza.

Cat despre stimuli diferiti, de ce e ciudat ca pot genera reactii identice? E chiar firesc, cred eu. Stimulii sunt extrem de multi si de variati, reactiile sunt intr-o plaja ceva mai restransa (nici plaja asta nu e chiar saraca, e drept).
O analogie, nu neaparat foarte reusita: acelasi produs chimic se poate obtine pe mai multe cai, de ex. alcoolul etilic: se obtine industrial prin oxidarea etenei, dar poate reiesi si prin reducerea acidului acetic, iar acasa il facem cum stim cu totii, "la alambic" . Iese acelasi alcool, totusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604
Pai eu tocmai asta as lua ca proba ca "vinovatul" poate fi creierul. El e constanta in aceasta ecuatie, unde variabile sunt situatiile. Iar el, creierul, e unic la fiecare individ, chiar daca avem toti aceleasi trasaturi de baza.


Gabi, suna rezonabil ce zici tu. numai ca la alcoolul etilic, vorbim de elemente de acelasi tip. or cand vorbim de substante chimice si stari senzoriale, combinam elemente din lumi paralele. ceva nu se leaga. as intelege daca in moarte clinica elementul comun ar fi halucinatiile, dar ma complic cand incerc sa inteleg de ce toti vad tunelul de lumina? adica aceeasi "halucinatie"? unul ar putea vedea casa bunicii din scufita rosie, altul ar calatori in patagonia, asta as putea pricepe. asa ca revin la concluzia mea partiala: tunelul de lumina exista, independent de ce ni se intampla, individual. factorii care ne arunca in experienta asta sunt doar rute diferite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Eu o sa ma abtin sa citesc toate mesajele, ma cam sperie Conchita dupa raspunsul tau dat mie, de aseara dorm cu iconita sub perna.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

[...] revin la concluzia mea partiala: tunelul de lumina exista, independent de ce ni se intampla, individual. factorii care ne arunca in experienta asta sunt doar rute diferite.


E posibil sa fie cum spui tu, Conchita... Eu imi pun insa problema ca in moarte clinica (mai potrivit e termenul de "near-death experience", NDE) se blocheaza o serie de centri cerebrali, probabil si cei raspunzatori de memorie ... si-atunci, gata cu scufita rosie si preeriile patagoniei :). E posibil ca acei centri care raman activi sa nu fie capabili sa genereze alta perceptie decat tunelul de lumina si senzatia ca te vezi din tavan.
Dar si in NDE sunt diverse grade. La unii nu se inchid total ariile cu "memoria", si de aceea dupa TUNEL mai vad ba un inger, ba un impielitzat, ba pe parinti, ba ceva campii frumoase... Creierul e foarte complex, iar afectarea sa pana la punctul de NDE nu e ceva repetabil la niste parametri controlati, ca sa poti verifica. Nimic nu e masurabil in cazul Near-Death Experience.
... Iar voluntari pt. asta?... hmmm, I don't think so

Vezi tu, incerc si eu sa epuizez toate explicatiile rationale inainte de a trece la next level :), la paranormal.

PS: De unde stim ca exista lumi paralele, intai ce sunt alea? Poti sa-mi sugerezi o bobliografie pt. asa ceva? Nu prea cunosc mare lucru in materie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604
PS: De unde stim ca exista lumi paralele, intai ce sunt alea? Poti sa-mi sugerezi o bobliografie pt. asa ceva? Nu prea cunosc mare lucru in materie...



Gabi, sunt destul de needucata si de neinformata in materie, deci nu, n-as putea sa-ti recomand mare lucru. citesc acum Worker In The Light, de George Noory, dar el e doar un jurnalist, sort of. e un radio host pentru o emisiune cu si despre paranormali.

dar pot sa inteleg, daca mi se explica. :-)) sper. oricum, despre moartea clinica, un singur lucru mai adaug: de ce nu vad toti tunelul daca creierii ne sunt la fel? adica, pentru unii muma, pentru altii ciuma, asta cu stimulii pe cerebel?

Maraki, uitasem, acum o luna si ceva mi s-a mai intamplat o chestie si cu o icoana, dar se poate interpreta usor la categoria coincidente (desi,foarte multe coincidente, prea multe). asa ca, ma abtin. eniuei, ramai in Lumina si roaga-te, cea mai buna aparare. plus, nu toate spiritele sunt rele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

... despre moartea clinica, un singur lucru mai adaug: de ce nu vad toti tunelul daca creierii ne sunt la fel? adica, pentru unii muma, pentru altii ciuma, asta cu stimulii pe cerebel?



Merci pt. trimitere, C.

Eu aveam impresia ca doar o minoritate din cei in moarte clinica vad tunelul de lumina. Cei mai multi n-au norocul sa ramana o regiune cerebrala activata in asa fel incat sa-l vada. La majoritatea cred ca se da un "shut down" mai viguros, care-i trimite intr-o anestezie ca lumea.
NDE, ziceam mai devreme, are pesemne multe grade, nu survine la toti in aceeasi masura, mi se pare chiar foarte probabil sa fie asa...

Oricum, mai studiem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604
Oricum, mai studiem!


eu mi-as dori sincer sa existe o disciplina stiintifica serioasa care sa studieze paranormalul. dar e prea mult dispret si prea mult ridicol. adevarul e ca e si dificil sa alegi graul de neghina, sunt multi impostori, altii cu bubite la creier care se imagineaza mesia pe pamant, altii se cred profeti, alesi, altii sunt in afacerea asta pentru castiguri personale sau pentru a prosti si mai mult prostimea. cateodata mi se pare ca bruiajul e intentionat si are sursa malefica.

plus, ca sa discreditezi o persoana nu-ti ia mult...iar sa pui etichete nici atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Se studiaza! Exista in Bucuresti ANCAP (Asociatia Nationala de Cercetari Aplicative Parapsihologice). Dar e ceva mai secret sau de genul asta - nu are nici un fel de info pe net.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddutz spune:

decorporalizare....hmmm...
pai....aveam cam 4-5 ani. si abia asteptam sa ma duc sa fac nani. de fiecare data dupa ce adormeam, se pare ca, ma decorporalizam, si "sufletul" meu se refugia undeva, intr-un colt de sus al camerei si statea acolo, sau plutea deasupra corpului meu ce "dormea" in pat, pana dimineata cand ma trezeam, sau pana ce, unul din parinti intra in camera sa vada daca am adormit si sunt invelita! era o senzatie super faina sa ies din corp si sa plutesc. nu ieseam din camera. fie ma ridicam deasupra corpului meu, fie intr-un colt superior al camerei, asa cum am mai spus. senzatia super nasoala, era cand intrau parintii in camera. atunci, "intoarcere" in corp era foarte brusca si neplacuta. mi-era ciuda pe parinti ca ma fac sa ma "prabusesc". oricum, noptile acelea erau fantastice. nu stiu cat a durat acea perioada. cred ca vreun an de zile. pe atunci nu prea aveam notiunea timpului!
stiu ca le povesteam parintilor. multi ani dupa radeau de mine si ma intrebau "iti aduci aminte cand povesteai ca plutesti in camera, cand dormi?" dupa revolutie au auzit si ei, si mai tarziu si eu, de decorporalizare. nu au mai ras!
am mai incercat, dar...nu am mai reusit mi-ar place, insa! dar sa traiesc, exact aceeasi senzatie din copilarie. da, stiu, am citit ca in astfel de experiente te tpoti intalni cu tot felul de entitati, nu tocmai prietenoase. asa ceva nu as vrea, insa, sa experimentez

Mergi la inceput