Tarife psihoterapie?!

Tarife psihoterapie?! | Autor: alexa_m

Link direct la acest mesaj

O prietena foarte apropiata de-a mea, care sufera de anxietate generalizata, a inceput sa mearga la psihoterapeut. A fost deja de 3 ori, este multumita de psihoterapeutul respectiv, dar costa destul de mult (o sedinta de terapie 90 ron). Stiti cumva ce tarife se practica la cabinetele de psihoterapie? E mult, e normal cat i se cere?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alsa spune:

Da, este normal. Acesta e pretul. Cunosc pe cineva care dadea pentru o ora, in toamna 2008, 80 RON. Se ducea cu copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

s-ar putea sa dea chiar putin!!!eu am dat ptr.o sedinta,in oct.2006,700.000.leinvechi,la o zuza,ma scuzati,mare profesor universitar de la fac.de psihologie,care m-a luat la misto tot timpul,in concluzie nu mai m-am dus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popescudora spune:

Dar stiu ca sunt piperati, nu gluma...tinand cont de faptul ca nu "te rezolva" in 2-3 sedinte, poate nici in 20-30...

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

asa este, iti trebuie muuulte sedinte... si mie mi se pare cam mult pretul, insa probabil acestea sant "tarifele".

Oricum, daca terapeutul este bun, merita sa platesti... rar gasesti pe cineva bun..

Ingrid si Cristi 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_m spune:

Multumesc pentru raspunsuri. Din ce ati scris inteleg ca e normal sa fie asa mari tarifele. Eu intrebam pentru ca ma gandeam sa merg si eu sa-mi rezolv niste chestii pe care nu reusesc sa le depasesc singura. Dar mie mi se pare cam mare tariful. Si totusi, psihoterapeutul respectiv este cautat, chiar daca are tarife asa mari .Deci se gasesc persoane care sunt dispuse sa dea sume asa mari.
Mai astept si alte raspunsuri de la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Mamei mele i-a luat, in toamna 2008, 100 RON.

Theiuta

Mami si Nicolas


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Este un tarif normal. Bineinteles ca tariful este dependent de experienta terapeutului si de locul pe care il are pe piata.

Daca este un terapeut bun si mai ales au o relatie benefica prietenei tale atunci merita 90 RON.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Eu am inceput de luni o psihoterapie de tip cognitiv comportamental la o clinica care are contrct cu casa de asigurari si fac 4 sedinte pe luna. Trei dintre ele costa 60 de roni per sedinta, iar a patra este este decontata de casa de asigurari - prin medicul de famile.
Pentru copii daca sunt minori costa 30 de lei per sedinta, dar in acest caz casa de asigurari numai supora nicio sedinta.

Eu sunt multumita de terapia asta cognitiv comportamentala si preturile mi se par ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nuschu spune:

Eu am platit de curand 100 de lei pentru o sedinta.

Nu are rost sa judeci pretul in functie de necesarul de sedinte, cum zicea mai sus cineva (de genul "cam piperat, avand in vedere cate sedinte sunt necesare"), pentru ca demersul terapeutului nu incepe cand ai intrat pe usa si nu se sfarseste cand ai iesit. Mai mult, nu e o consultatie, sau o anamneza de tip medical (ce-ai mancat, cat, dureri etc.), e un act care dureaza aproape o ora. O ora in care psihoterapeutul nu are voie sa-si lase mintea sa umble brambura. Iar informatiile de i le oferi le reproceseaza dupa sedinta prealabila si inainte de urmatoarea.

E drept ca poti da peste te miri cine si atunci e chiar frustrant. Unombun, tipa cu care ai discutat tu nu are voie sa aiba asa o atitudine! Ai verificat ce atestat are ea? Cine i-a dat dreptul sa profeseze? Sa faci parte din invatamantul superior nu e nici pe departe o conditiei suficienta sa fii psihoterapeut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Si eu am fost in urma cu 5 ani pentru o stare de anxietate ,doar 3 sedinte pentru ca mie nu imi ajuta metoda aceea (terapie cognitiva ).
In urma celor 3 sedinte ajunsesem sa-mi fie frica de frica din cauza ca psiholoaga imi repetase ca daca mai imi este frica o sa mi se intample chiar , ceeea ce imi inducea o spaima si mai mare .
E destul de delicata povestea .Conteaza mult pe mainile cui ajungi .

Mergi la inceput