AUGMENTIN dauneaza lui bebe din burtica?

AUGMENTIN dauneaza lui bebe din burtica? | Autor: Lizzi-Maria

Link direct la acest mesaj

Sunt insarcinata in 7 saptamani si analizele mi-au iesit cu infectie urinara...medicul de fam. mi-a dat sa iau augmentin 1 la 12 ore,am citit prospectul si e antibiotic.Eu stiu ca orice medicament dauneaza embrionului cat este in crestere.Va rog ....ajutati-ma cine stie despre acest medicament.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

nu este nicio problema de administrare a augmentinului in sarcina. de altfel este mentionat si in prospect. sarcina usoara si bebelus sanatos!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzy78 spune:

Buna Lizzi,

mie in sarcina mi s-a administrat augumentin, am luat si in timpul alaptarii si bebe are 2 ani,


trebuie sa mai intrebi odata medicul d efamil;ie si gfinecolog, eu stiu ca doar de la 12 saptamani cand este format bebe se administreaza alte medicamente permise in sarnica, inafara de prenatale, mentinator de sarcina si acid folic

in rest sarcina usoara, si sa treaa infectia,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lizzi-Maria spune:

Suzy dar tu la cate saptamani ai luat augmentin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu se va intampla nimic cu bebe,stai linistita.Augmentinul nu face rau ca doar nu iei o luna.
Cat despre faptul ca nu trebuie luat nici un medicament asta depiunde de noroc.nici o viroza sau o raceala nu este buna in sarcina si decat sa te chinui mai bine iei ceva homeopat.

Sunt cazuri in care se face tratament cu antibiotic din primele zile de sarcina.

sanatate multa si
copii sanatatosi


Mada 16+Eva-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzy78 spune:

Neata Lizzi,

eu am luat augumentin la 20 saptamani, dar medicul trebuie sa stie mai bine si tu trebuie s ai incredee in el,

colega mea de birou are infectie urinara descoperita in sapt 8 in urmna analizeleor de sarcian si acum la 14 saptamani i s-a adminitrat amedicamente,

este ff important sa fie tratae infectile, dar din ce stiu eu dupa 12 saptamani,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lizzi-Maria spune:

Inca nu am inceput sa iau,am vb cu dr ginecolog si mi-a zis sa nu iau,sa beau apa si ceaiuri.......sarcina este mica,s-ar putea sa iau dupa 12 sapt,cum ziceai si tu SUZY

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raaluca spune:

LIZZI

atentie la orice fel de medicamente administrate mai ales in primul trimestru de sarcina. In aceasta perioada bebe e cel mai sensibil.
Medicul de familie nu prea se pricepe la sarcina asa ca cel mai bine intreaba ginecologul si repet : ATENTIE la orice fel de medicament administrat in primul trimestru in afara de acid folic si poate no-spa!!!

Insanatosire grabnica

37+ Lena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raaluca spune:

Ma simt obligata sa adaug ca am depistat o infectie urinara cu streptococcus agalactae in saptamana 38 si am luat si eu augumentin
Acum vorbesc din experienta!!!
La o sarcina trim III si medicul ginecolog si infectionistul mi-au spus ca augumentinul este medicament de risc B (alea de risc A, adica cel mai mic sunt extrem de putine...)si merge administrat. E mai important sa tratez infectia. Oricum, in timpul travaliului o sa mi se administreze antibiotic ca sa fie siguri ca nu se transmite si la bb.
Tocmai am terminat tratamentul si astept sa vina bb.


39+

Mergi la inceput