sport in timpul sarcinii

sport in timpul sarcinii | Autor: simonnete

Link direct la acest mesaj

buna seara!
am un baietel de 4 ani si as vrea sa-i mai fac un fratior; ma intereseaza sa aflu( de la un cadru specializat sau poate a fost vreo mamica activa dpdv sportiv ) daca pot face sport pe perioada sarcinii si aici ma refer la aerobic, step aerobic, tae-bo;
multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Pai intii ramii gravida si vezi daca sarcina e in regula ca sa poti face efort. Pe urma intreaba medicul ce-ti recomanda. Eu am inotat si am facut exercitii usoare prin casa. Tae-bo si aerobic mi se par prea mult daca nu sunt facute cu incetinitorul, ritmul de la sala nu e pentru o gravida care nu vrea sa piarda sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Se face la giulesti gimnastica pentru gravide, cel putin se facea acum vreun an si ceva cand eram eu gravi.
Dar nu tae-bo si nici nu cred ca e recomandat asa ceva pentru o gravida.




Important!!!! Tb sa fim auzite!!!! Mai sunt 6 zile!!
Voteaza blogul SOS infertilitatea aici si microblogingul Infertilitate aici pe butoanele de la cele 2 sectiuni. Pt a vota tb sa va creati un cont aici Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Citat:
citat din mesajul lui simonnete

buna seara!
am un baietel de 4 ani si as vrea sa-i mai fac un fratior; ma intereseaza sa aflu( de la un cadru specializat sau poate a fost vreo mamica activa dpdv sportiv ) daca pot face sport pe perioada sarcinii si aici ma refer la aerobic, step aerobic, tae-bo;
multumesc

Acuma faci ceva sport? ai facut constant in ultima perioada?
Teoretic se recomanda pt gravide sporturi mai linistite/safe.
Se recomanda de ex inotul fiindca preia o parte din greutate si ca pastreaza o temperatura constanta pe tot parcursul sesiunii.
Sportul pentru gravide se face pt mentinerea tonusului nu pt cresterea fortei sau a masei musculare, pentru flexibilitate, pentru atenuarea unor probleme gen dureri de spate...
Ramai graviduta si fa plimbari cat mai multe, fa inot usurel si eventual sa te inscri la o sala unde se face sport special pt gravide. Trebuie sa fi f atenta mai ales in prima perioada si in faza finala.
Eventual daca iti propui sa zicem un termen: in august raman gravida,foloseste perioada ramasa sa faci sport in forta, sa-ti tonifici bine corpul in special abdomenul si picioarele care sufera mult cand te ingrasi.

poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput