Nasterea in Japonia

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Citat:
citat din mesajul lui lara_c

Kawaichan, multumesc mult pt linkuri si incurajari.




Cu mare placere,si eu sunt in aproximativ aceeasi situatie.Diferenta e ca sunt deja insarcinata iar distanta de la mine de acasa si pana la locul unde m-am decis sa nasc este doar de ~100km
Sa dea Dzeu sa ai o sarcina perfecta data viitoare si o nastere cat mai usoara oriunde va avea ea loc !

Samburel 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Subscriu celor spuse vis-a-vis de dr.Sakamoto, este cel mai bun medic din cati am intalnit eu.
Am mers la el timp de 3 ani, pana in momentul in care am ramas insarcinata.
Atunci am schimbat medicul,ptr ca nu mi-am permis financiar o nastere cu el...
oricum, m-as lasa cu ochii inchisi pe mana lui


Nikole, mami lui Albastrel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Lara,scuze ca n-am mai dat pe aici,nu am mai vazut subiectul.
Prietena mea mi-a trimis multe mesaje pe tot felul de site-uri gen "hi5" ,nu hi5 dar am uitat numele..eu nu intru(la inceput am facut citeva conturi dar din cauza mailurilor suparatoare am sters conturile)...sper sa o vad pe YM.
Nu cred ca e din familia cea mare de romani pt. ca sotul ei e din bangladesh(nativ)
Daca dau de ea ii zic de tine.

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas


I want to tell the world... a Story

Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Lara,scuze ca n-am mai dat pe aici,nu am mai vazut subiectul.
Prietena mea mi-a trimis multe mesaje pe tot felul de site-uri gen "hi5" ,nu hi5 dar am uitat numele..eu nu intru(la inceput am facut citeva conturi dar din cauza mailurilor suparatoare am sters conturile)...sper sa o vad pe YM.
Nu cred ca e din familia cea mare de romani pt. ca sotul ei e din bangladesh(nativ)
Daca dau de ea ii zic de tine.

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas


I want to tell the world... a Story

Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades





Multumesc Hannen, mi-ar face placere sa comunic cu ea, daca e de acord bineinteles.Si de ce nu, sa ne cunoastem , mai ales ca are copilasi ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikole

Subscriu celor spuse vis-a-vis de dr.Sakamoto, este cel mai bun medic din cati am intalnit eu.
Am mers la el timp de 3 ani, pana in momentul in care am ramas insarcinata.
Atunci am schimbat medicul,ptr ca nu mi-am permis financiar o nastere cu el...
oricum, m-as lasa cu ochii inchisi pe mana lui


Nikole, mami lui Albastrel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec


Nikole,ce surpriza placuta,esti prima persoana de prin zona pe care o aud vorbind de Sakamoto,mi s-au aprins toate beculetele:))
Eu merg acum la clinica lui din Omotesando(Sakamoto and Associates) dar nu ne-am brodit niciodata cu programul desi mi-as fi dorit mult sa-l cunosc.In clinica mai e o tipa,Tomoko Iide,care pana acum mi s-a parut destul de ok si care mi-a propus un alt sistem decat cel pe care-l practica S.-sa ma duc la ea la consultatii pana in sapt 34-36 dupa care ma trimite la Aiiku,shoukai-ul se face pana in 14 saptamani(inscrierea si rezervarea pt nastere plus platit 200.000 in avans).Ei nu-i platesc decat consultatiile care sunt la aceleasi preturi ca peste tot(un eco abdominal e 7.500 de ex),iar nasterea (la Aiiku) o sa fie in jur de 650.000,epidurala fiind un extra 7-10 man.Cu Sakamoto ar fi costat fee-ul lui in plus,ala de 35 de mani..de fapt stii.
Tu unde ai nascut,cum a fost? Scrie-mi pe PM eventual daca nu vrei sa dai amanunte aici,mi-ar place tare mult sa mai schimbam idei despre nasterea in Tokyo.
Ah, si felicitari pt flacau,e superb !

Kawaichan,cu baby boy la purtator 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui kawaichan

Citat:
citat din mesajul lui nikole

Subscriu celor spuse vis-a-vis de dr.Sakamoto, este cel mai bun medic din cati am intalnit eu.
Am mers la el timp de 3 ani, pana in momentul in care am ramas insarcinata.
Atunci am schimbat medicul,ptr ca nu mi-am permis financiar o nastere cu el...
oricum, m-as lasa cu ochii inchisi pe mana lui


Nikole, mami lui Albastrel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec


Nikole,ce surpriza placuta,esti prima persoana de prin zona pe care o aud vorbind de Sakamoto,mi s-au aprins toate beculetele:))
Eu merg acum la clinica lui din Omotesando(Sakamoto and Associates) dar nu ne-am brodit niciodata cu programul desi mi-as fi dorit mult sa-l cunosc.In clinica mai e o tipa,Tomoko Iide,care pana acum mi s-a parut destul de ok si care mi-a propus un alt sistem decat cel pe care-l practica S.-sa ma duc la ea la consultatii pana in sapt 34-36 dupa care ma trimite la Aiiku,shoukai-ul se face pana in 14 saptamani(inscrierea si rezervarea pt nastere plus platit 200.000 in avans).Ei nu-i platesc decat consultatiile care sunt la aceleasi preturi ca peste tot(un eco abdominal e 7.500 de ex),iar nasterea (la Aiiku) o sa fie in jur de 650.000,epidurala fiind un extra 7-10 man.Cu Sakamoto ar fi costat fee-ul lui in plus,ala de 35 de mani..de fapt stii.
Tu unde ai nascut,cum a fost? Scrie-mi pe PM eventual daca nu vrei sa dai amanunte aici,mi-ar place tare mult sa mai schimbam idei despre nasterea in Tokyo.
Ah, si felicitari pt flacau,e superb !

Kawaichan,cu baby boy la purtator 20+




Buna!

Scuza-ma ca raspund atat de tarziu, acum am vazut mesajul.
Nu stiam ca are clinica, eu mergeam mereu la el aici:

http://www.tmsc.jp/

Il sunam si imi faceam programare, ptr ca e foarte solicitat.
Oricum e un om de nota 10, tin minte ca l-am sunat odata pe la ora 22:00, acasa, eram insarcinata in 10 sapt si aveam sangerari...
a doua zi la prima ora eram la cabinet.

Din pacate mi-a cerut 12.000$ ptr nastere cu epidurala, nu aveam la vremea aceea banii astia, si mi s-a parut de altfel si f exagerat pretul.
Am mers pana la 4 luni la el, dupa care am ales sa merg la clinica din spatele blocului, o clinica stil japonez, cu medici japonezi, insa unde am fost tratata f bine.

Mi-am ales un medic dintre cei 5 , si mergeam la consultatii doar in tura lui, desi am fost sfatuita/rugata sa merg la toti medicii din clinica, ptr ca nu se stie de care dau cand ma apuca nasterea si ideal e sa fie familiarizat deja cu istoricul sarcinii.


Nu prea vorbea el, insa daca il intrebam ceva in legatura cu sarcina mereu imi raspundea si de obicei mi-a inlaturat toate grijile ce le-am avut.

La Aiiku am mers si eu de cateva ori la o dr. Bliach Claudine, ptr ca Sakamoto nu era in tara, si vroiam eu sa-mi fac urgent Pap-ul.
Totusi cunosc fff multe persoane care merg la Sakamoto, sau au nascut cu el, sau datorita lui au ramas gravide, pana acum nu am auzit pe nimeni sa fie nemultumit de el.E scump, dar asta e....

Asadar, eu am nascut intr-o mica clinica , particulara, cu doua moase.
Fara anestezic, fara nimic...doar cu respiratiile si ajutorul lui D-zeu.
Am suportat ok contractiile doar intr-o singura pozitie, aceea de sezut, si ma balansam in toate directiile.Daca ma intindeam, sau incercm sa fac cativa pasi...simteam ca ma taie cineva.
Asa ca...intre contractii mergeam la baie, ma spalam pe fata sa imi revin,mai beam apa, cand venea doamna durere deja stia al meu unde sa ma gaseasca, nu ma miscam de pe pozitii nici rugata.
Si respiratia m-a ajutat f mult, efectiv ia durerea cu mana, ma rog, o parte...
A fost un travaliu lung , cu contractii regulate la fiecare3-5 minute, nu m-am dilatat, decat 1 cm in 12 ore, a fost greu.
Pana la urma, am mers la moasa si i-am spus ca mi se face rau, ca ma ia cu lesin, ca nu mai rezist.
Mi-au pus perfuziile in vena,oxigenul la nas, si m-au lasat cam o ora pe masa de nastere, l-au monitorizat pe bebe, si...rabda!
Dupa o ora am avut dilatatie maxima, si apoi a inceput show-ul, ca nu iesea bebe, eu pierdeam contractiile, puterile...
bebe mare, eu nu stiam cum sa imping, ma lua somnul intre contractii...

au chemat medicul si mi-au spus ca bebe trbuie sa iasa si daca nu reusesc sa imping , vor interveni cu vacum-ul .
Atata mi-a trebuit sa aud...poate si nervii provocati al meu, ca-mi tot respira in ceafa si mai rau ma incurca, si spaima sa nu pateasca bebe ceva , nu stiu cum, dar am prins puteri , si din doua contractii destul de slabe, mai mult puterea mea decat ...forta naturii..a iesit Albastrel...

am intrat la 7 in sala de nasteri, am nascut la 10:16.
Apa mi s-arupt la 23:00 seara precedenta, asta asa, ca sa ai un...reper

Am scris repede si f. pe scurt din motive de bebe umblator peste tot, la care se mai adaga si un rau de la stomac, epuizant rau.






Nikole, mami lui Albastrel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Nikole multumesc mult de tot pentru relatare,felicitari pentru puterea pe care ai avut-o intr-un travaliu atat de greu si pentru scumpetea de bebe Albastrel !

La Sakamoto as fi mers si eu dar din pacate ca si tine nu imi permit.Din aia 12.000$ el isi ia doar vreo 3500$,din pacate trebuie sa platesti spitalul ca si cum ai naste cu doctorii lor,de aceea e atat de scump...Am inteles ca fetele care isi permit sa nasca cu el au si ceva asigurare privata,nu cea nationala,si pot astfel sa mai taie din costuri..baiul cu asigurarile private insa e sa subscrii din vreme la ei(cam un an inainte) ca altfel sunt egale cu zero.
Clinica din Omotesando e noua,deschisa in toamna anului trecut parca si acolo poti folosi National Insurance,spre deosebire de TMSC.BTW,cam cat era o consultatie acolo..fara analize fara nimic,una obisnuita cu eco doar..?In Omotesando ma costa 7500 yeni de obicei dar data trecuta mi-au facut si o lama si cu totul a costat 17.500 Ai facut cumva morfofetala,ca aici in Japo vad ca nu se sinchisesc astia deloc..nici doctorita mea n-a zis nimic,desi urmatoarea consultatie o am la 24sapt..

Sanatate multa,sper ca te simti mai bine pe azi


Kawaichan,cu baby boy la purtator22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Kawaichan, eu la TMSC, plateam 14.ooo yeni consultatia, fara lama.In consultratie intra echo parca...nu mai retin exact, dar parca asa era.
Lamele, pap-ul se platesc separat, dar nu imi amintesc cate era, parca 7.000 Pap-ul,tin minte, ca ultima consultatie la el, inainte de sarcina, cu PAP inclus, lama(mi s-a dat pe loc rezultatul la lama), echo intravaginal, m-a costat 37.000 yeni.
Clinica asta nu primeste nici un fel de asigurare, eu am asigurare privata, facuta de companie.

Ulterior, am mers la el, cand nu era urgenta in spitalul Hiroo, doar vinerea, odata pe sapt. consulta acolo, dar nu iti spun ce era in fata cabinetului, pluic ca sunam cu 2-3 sapt innainte , sa fac o programare.
Insa acolo plateam 200-600 yeni consultatia si eram la fel de atent consultata/tratata.El este si endocrinolog, si eu cum ma stiam cu ceva probleme la tiroida,am preferat sa mergla el si ptr analize, consultatii ce tin de endo mai mult decat de gineco.

Apoi...ti-am spus, m-am mutat la alta clinica, unde merg si astazi daca am nevoie.M-am obisnuit cu medicul, e aproape clinica, e ok.
Doamne fereste de o problema, as merge innapoi la el, dar doar ptr echo, lame, Pap-uri, nu se merita sa aruc atatia bani pe fereastra.

Morfofetala nu am facut, am intrebat, am solicitat, mi s-a spus ca nu ma incadrez in categoria de risc(nu am nasteri pierdute, sant sub 30 ani,nu am cazuri in fam de malformatii, etc), si nu se face, pot sa stau linistita.

Multumim ptr urari , si tie sanatate multa, si nstere usoaaaaara!
si absolut bebe perfect sa iti pape urechile ca as-i frumos

Al meu intoarce casa pe jos, am fugit dupa el





Nikole, mami lui Albastrel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Nikole multumesc mult,foarte utile informatiile toate
Eu cred ca m-as fi incadrat pt morfo,dar nu-mi mai bat capul.La consult tot timpul mi se spune ca e ff bine.
Bebe cica ar semana cu mine,a comentat doctorita ultima data,cica dupa forma nasului.Nu ca as avea vreo preferinta,dar mi s-a parut amuzant cum si-a dat ea seama asa dintr-o eco 2D doar.
Am vazut ca si bebe al tau e leit mami

Multu si eu de urari si tinem legatura sper O sa dau de veste pe aici ce si cum a fost dupa nastere

Kawaichan,cu baby boy la purtator 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui kawaichan

Nikole multumesc mult,foarte utile informatiile toate
Eu cred ca m-as fi incadrat pt morfo,dar nu-mi mai bat capul.La consult tot timpul mi se spune ca e ff bine.
Bebe cica ar semana cu mine,a comentat doctorita ultima data,cica dupa forma nasului.Nu ca as avea vreo preferinta,dar mi s-a parut amuzant cum si-a dat ea seama asa dintr-o eco 2D doar.
Am vazut ca si bebe al tau e leit mami

Multu si eu de urari si tinem legatura sper O sa dau de veste pe aici ce si cum a fost dupa nastere

Kawaichan,cu baby boy la purtator 22+



Daaa, nu te stresa, trebuie sa ai incredere in medicul tau, si...mergi pe mana lui.
Doamne fereste de ceva, se vede si la o echo normala, doar ca mai tarziu in sarcina, insa e inutil sa iti faci ganduri.

Poi daca e baby boy,va aduce mult cu mamiiii...
eu iti tin pumnii, nastere rapida si usoara.
Ce sa-ti spun...dormi bine, rasfat-te cat poti, si plimbata-te, independent de starea de bine, plimbarile te vor ajuta , se spune ca usureaza/scurteaza perioada de travaliu, nu stiu daca e o regula, in cazul meu nu a tinut, dar am auzit multe gravidute care sustin ca mersul pe jos le-au ajutat, chiar si medicul meu imi spunea sa ma plimb,mers pe jos, 1 ora dimineata , 1 seara innainte de somn.
Offff...cea mai frumoasa perioada din viata mea au fost cele 9 luni de sarcina...nici o oboseala, nici un stress, doar plimbari, cumparaturi, somn, DC, etc...

Totusi eu am ajuns la spital cu dilatatie 3,5...asa ca banui ca plimbarile zilnic au contribuit si ele la ceva.

si sanatate multa!
...mai vb...


Nikole, mami lui Albastrel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput