Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(47)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinutza23 spune:

Carla cele 9 luni de sarcina nu se calculeaza de cand ramai? Ca nu mai pricep nimic. Eu asa stiam: 40 de saptamani de la um sau 9 luni de la conceptie. In cazul meu, desi dupa calculul cu um+7zile imi iese dpn 12 iunie, doctorul mi-a spus clar de la bun inceput ca am dpn 17 iunie. Nu il contrazic, pt. ca mi se potriveste: la noi pe 17 sept. s-a intamplat stiti voi ce si pe 17 iunie se fac fix 9 luni. Apoi, nasa mea a avut acum doi ani aceeasi um ca mine si a nascut pe 16 iunie.

Eu sunt destul de disperata din punctul asta de vedere, pt ca am auzit de ceva cazuri de lichid verde cu meconiu si inghitit de bebelus pt. ca s-a nascut prea tarziu. Nu doresc nimanui o experienta ca asta, mi se pare infiorator.

26+ cu Catalin-George
A piece of our life

GOD is a DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Buna fetele!!

Multumim de capitol nou..sa fie cu vesti bune si bebelusi sanatosi!!

Yioanna,Carla...ma bucur ca v-a placut site-ul si ca v-ati amuzat...
Cosminica...am petrecut mai bine noaptea trecuta...
Otilia..
Blue..sa ai grija de tine si sa respecti sfaturile medicului..cu siguranta va fi totul bine!!Bine ca simti bebelusul mai linistit si este el ok..asta e cel mai important!!
Carla..ai mancat crema de zahar ars pe stomacul gol?Sper sa treaca repede starea de rau..
Miruta..multumesc!!A trecut vad ,durerea...
Alynutza...nu stiu daca e aceeasi chestie...dar eu m-am nascut cu lichidul verde..Mi-a zis mama ca aratam jalnic...imi intrase si in ochi...a trebuit sa facem amandoua injectii cu penicilina..si din cauza asta nici nu m-a alaptat ..am crescut cu lapte praf..si in ciuda problemelor..uite-ma ce mare sunt!!

28+ Darius Nicholas

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

http://www.baby2see.com/pregnancylength.html

Sper sa fie corect si sa va ajute in dilema cu saptamanile si lunile de sarcina!!

28+ Darius Nicholas

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza23 spune:

maria multumesc. Ma bucur ca ai fost ok, sunt si cazuri fericite! Si fratele meu s-a nascut la 42 de saptamani si e ok. Totusi iti dai seama ca imi doresc si va doresc tuturor sa avem parte de bebei sanatosi si de nasteri cat mai usoare si fara peripetii nefericite. De aceea mi-e un pic teama si nu cred ca e nejustificata. Pentru ca poate aparea oricand orice si fiind la prima sarcina, mai e si frica de necunoscut.
Eu sunt mai emotiva de felul meu si ma panichez destul de repede, poate de aici tendinta de a sti cat mai multe amanunte, cred ca imi inspira un fel de siguranta.
Oricum, legat de subiect, eu una stiu ca ma ghidez dupa dpn, pe care o am intre 12 si 17 iunie. Pana atunci imi pastrez calmul, vedeti voi atunci ce-or sa mai curga apele pe mine de emotii.

26+ cu Catalin-George
A piece of our life

GOD is a DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinutza23

maria multumesc. Ma bucur ca ai fost ok, sunt si cazuri fericite! Si fratele meu s-a nascut la 42 de saptamani si e ok. Totusi iti dai seama ca imi doresc si va doresc tuturor sa avem parte de bebei sanatosi si de nasteri cat mai usoare si fara peripetii nefericite. De aceea mi-e un pic teama si nu cred ca e nejustificata. Pentru ca poate aparea oricand orice si fiind la prima sarcina, mai e si frica de necunoscut.
Eu sunt mai emotiva de felul meu si ma panichez destul de repede, poate de aici tendinta de a sti cat mai multe amanunte, cred ca imi inspira un fel de siguranta.
Oricum, legat de subiect, eu una stiu ca ma ghidez dupa dpn, pe care o am intre 12 si 17 iunie. Pana atunci imi pastrez calmul, vedeti voi atunci ce-or sa mai curga apele pe mine de emotii.

26+ cu Catalin-George
A piece of our life

GOD is a DJ


Departe de mine gandul de a zice ca ai vreo teama nejustificata!!Fiecare ,ne facem o mie si una de ganduri..e teama de necunoscut si e de inteles!!Eu doar am incercat sa iti povestesc din experienta mea...atat cat mi-a povestit si mie mama,ca nu am nici eu prea multe detalii!!Iar pe alta parte...parerea mea e ca degeaba ne chinuim cu gandurile si situatiile dificile,oricum nu putem rezolva nimic dinainte!!E cel mai bine pt psihic sa fim optimiste..sa ne bucuram de perioada asta,iar atunci cand va fi momentul si daca va fi cazul,sa actionam in consecinta!!

28+ Darius Nicholas

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Philip..tin pumnii stransi sa fie bine la test si sa vii cu vesti bune de la medic!!

28+ Darius Nicholas

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza23 spune:

maria Si sa ne sustinem!
dani_3lla, tiana, mh, nemo, picky, cata si restul colegelor de odisee, ce faceti, pe unde umblati?


26+ cu Catalin-George
A piece of our life

GOD is a DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

neata
mey, dar nu va mai ajunge un capitol, acum avem doua capitole 47? hehehe, nesatulelor!
am fost la test, cica ar dura o ora pt rezultat, vom vedea. ma duc sa citesc din urma.

philip
27weeksbabyboy
mommyandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

carla are dreptate, blue. ai 6 luni jumate incheiate de sarcina si esi in luna a saptea in care am intrat si eu miercuri.
acum am vazut ca oana a deschis 2 capitole, eram dezorientata.
eu cu philip am fost in travaliu pentru 22 de ore pana s-au hotarat idiotii sa-mi faca cezariana si mi-au spus ca el micutul (uf, mi se rupe inima cand ma gandesc ce stresant a fost pt el) a scapata meconium si ne-au pus pe amandoi pe antibiotice. philipinul a avut o branula intr-o vena din cap. eram asa distrusa. cu toate astea e ok, un copil frumos si sanatos.
eu am facut vergeturi pe sani si pe pulpe sus la prima sarcina, deocamdata sunt ok, dar nu inseamna ca voi sta asa. este si celulita, ca doar n-oi face eu exceptie...

philip
27weeksbabyboy
mommyandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

unde esti mh-ule?

philip
27weeksbabyboy
mommyandreea

Mergi la inceput