Fibrom uterin (22)

Fibrom uterin (22) | Autor: arinna

Link direct la acest mesaj

Capitolele 1-20 pot fi accesate aici ; Cap 21

Mamici:

Bluel,
Ela,
Nicooleta27,
Maryd
Mc Beal
Violetan,
Mada28 ,
Slimatei,
Rachel Owen,

Gravidutze:

Kiki_cri ( gemeni)
Maria_me_31

Fanta, GH, Aurel_Cris ( gravidute care nu ne-au mai tinut la curent; cu siguranta acum sunt mamici)

Exista multe alte mamici si gravidute cu fibrom uterin care nu activeaza la acest subiect sau care nu isi impartasesc experienta pe forumuri. In plus, nu toate fetele participante la acest subiect doresc bb: unele incerca sa isi conserve uterul, altele sa scape de metroragii sau pur si simplu impartasesc propria experienta.

Fibromul uterin

http://www.farmaciata.ro/SitFiles/articol_no_ph.php?id=83
http://www.pirasan.ro/noutati/fibromul_uterin.html
http://www.fibroidsecondopinion.com/pregnancy.htm

Se considera ca fibromul uterin ar putea constitui,in anumite conditii, cauza de infertilitate,avort spontan sau nastere prematura insa aceste evenimente nedorite pot fi cauzate de multe alte afectiuni.
Pana la a considera fibromul ca fiind cauza infertilitatii e bine sa controlati mai intai trompele uterine,ovarele/ovulatia, calitatea spermei partenerului s.a.)

De asemenea, multi medici,(nu numai in Romania)au tendinta sa sugereze histerectomia, cu prea multa usurinta, femeilor cu fibroame.Nu intrati in panica, solicitati si alte opinii, mai ales in situatia in care doriti copii!Aceasta poate fi o interventie absolut necesara in anumite cazuri( de ex.sangerari necontrolate,care pun in pericol viata)) O singura participanta la acest subiect a trebuit sa opteze pentru histerectomie(subtotala), in urma careia s-a simtit foarte bine.Alte femei au recurs la aceasta interventie din cauza hemoragiilor abundente sau a altor probleme majore create de fibrom si nu regreta.

Embolizarea arterei uterine

http://www.emcb.ro/article.php?story=20050630163251401
http://www.e-sana.ro/index.php?a=370

Din experienta noastra ,embolizarea arterei uterine poate fi facuta la:

S.U.U.B.- Spitalul Universitar de Urgenta Bucuresti ( Municipal)
http://www.endo-vascular.ro/fibrom.php
Din spusele fetelor care doresc sa faca embolizarea,mai nou, ( 2009) aprobarea se poate obtine numai de la seful sectiei ginecologie si doar pentru fibroamele care nu depasesc 4 cm. Aceasta informatie trebuie verificata periodic pentru ca lucrurile se pot schimba.

Clinica particulara Hemodinamic Bucuresti( inconvenient- pret mare) http://www.hemodinamic.ro/contact/index.html
care se afla in incinta Centrului de Diagnostic si Tratament "Dr. Victor Babes" http://www.cdt-babes.ro/servicii/angiografie.php (v.lista preturi!)

Tg. Mures, Dr. Marginean Lucian (Spitalul Municipal?)

Se preconizeaza infiintarea unei clinici Hemodinamic si la Tg. Mures http://www.ziare.com/Centru_medical_de_angiografie_la_Victor_Babes_-103122.html (si crearea unei retele nationale)

Pentru ca durerile care urmeaza embolizarii nu sunt de neglijat, discutati acest aspect cu medicul care o face, intrebati ce/daca aveti voie sa luati, cat de eficient este, cum interactioneaza cu procedura embolizarii.

Kiki_cri,27 ani, fibrom subseros de 5 cm descoperit la 26 de ani in urma durerilor aparute.Recomandare medici : miomectomie (clasic) sau sa incerce sa aiba un bb. Embolizare august 2008 (la Tg. Mures),insarcinata cu gemeni dupa 5 luni de la embolizare(2009)
Mirelac69 propunere medici -histerectomie in urma embolizarii(SUUB) fibromul a scazut de la 8 cm la 3,7 cm in 6 luni.(2009)
Maimu, embolizare(SUUB), fibroamele nu s-au mai dezvoltat.(2009)
Nicooleta27 - fibrom de 3/3 cm descoperit in aprilie 2005;pana in decembrie 2005 a crescut la 6/6 cm moment in care s-a decis pentru embolizare;in noiembrie 2006 a ramas insarcinata ( la aproximativ un an dupa embolizare )Are o fetitza nascuta prin cezariana, la termen, pe 16.08.2007
Arinna - uter polifibromatos ,debut 30 de ani,in prezent 39 ani, metroragii menoragii cativa ani,noduli fibromatosi cu dimensiuni intre 2-5 cm, intramurali ;Parere medici:fara posibilitati de bb,necesar histerectomierecurs la embolizare (SUUB) in febr 2005 avand ca rezultat reducerea dimensiunii fibroamelor la 1-4 cm si oprirea metroragiilor/ menoragiilor.Incearca sa aiba bb din octombrie 2006.Intre timp fibroamele au capatat dimensiunea de 4-5 cm fiecare insa hemoragiile nu au mai aparut, uterul a fost conservat.Iunie 2008 - Inseminare intrauterina nereusita."Solutie" medic clinica fertilitate : ori alta inseminare ori histerectomie(=) Dec.2008- operatie sarcina extrauterina(care putea fi rezolvata cu o doza de methotrexat dar s-a ajuns la incizie clasica pentru ca acelasi medic, desi dupa 2 luni fara CM, nu a recomandat niciun test, presupunand ca "dereglarea" poate fi din cauza varstei) cu conservarea trompei ( cealalta ar putea fi blocata).Doreste bb.(2009)
Oanalu - fibrom 8/8 cm, menoragii, metroragii, embolizare avand ca rezultat stoparea acestora
AGL - embolizare in 2007
Carmenus - embolizare
Sylvya - embolizare?
Giliola - embolizare in mai 2007
Maryd - embolizare (urmata de miomectomie;a devenit mamica)
Rachel Owen - fibrom uterin subseros de 9 cm, 26 ani, recomandarea unor medici - histerectomie(?), A facut embolizare( SUUB)(printre primele cazuri) ramanand insarcinata in scurt timp;are un baietel nascut prin cezariana, la termen;fibromul nu a fost operat.

Doresc sa faca embolizare :

Gina 36
Ninia 81 ?
Lyly_mar
Mihaela 65, fibrom 6 cm,
Ely2804
(2009)

2 Miomectomie + miomectomie precedata de embolizare sau Diphereline

Blue spot - Gonapeptyl, actiune similara cu Dipherelyne, fibromul a scazut de la 9,7 cm la 6 cm in 3 saptamani.Urmeaza miomectomie?(2009)
MarcoSeb- 33 ani,nodul intramural de 3,5 cm, descoperit in 2005;nu a ramas insarcinata; diphereline preoperator 3 luni ( in urma tratamentului fibromul, care crescuse pana la 6 cm in 2007 a scazut cu 2 cm), miomectomie la spitalul Elias,Dr T., doreste bb.
Mcbeal - miomectomie,
Fanta - miomectomie in anul 2004, nodul fibromatos de 5 cm intramural si submucos (2007).Insarcinata.
Didi Edi - 28 ani, un fibrom intracavitar, 6 cm, descoperit la 27 ani;simptome:ciclu abundent,dureri in Z1,recomandare si recurs la miomectomie,operatie clasica,nu a ramas insarcinata anterior,doreste bb dupa refacere.
Happyface - fibrom initial descoperit in 2005,peste 3 cm, la miomectomie(clasic) in 2007 avea 8,7/6,5,doreste bb
Maryd - embolizare (2004) miomectomie clasica(2005),este mamica
(2008)
Otilia Lia - miomectomie(clasic) 15 fibroame subseroase, unul de 8 cm,doua de 4 cm si restul sub 2 cm, doreste bb
Greatanca - 32 ani - in urma unui control la varsta de 29 ani, s-a constatat existenta unui fibrom uterin; a urmat tratamente naturiste si hormonale ; medicii au considerat ca exista posibilitatea de a face bb dar nu a ramas insarcinata.A recurs la miomectomie, cand s-a constatat existenta a doua fibroame,unul de 10/15 cm, intramural,pliat si unul de 1/2 cm care bloca trompa stanga.Doreste bb dupa perioada de refacere
Buburutza - fibrom 6 cm intracavitar, miomectomie, , laparoscopic doreste bb dupa refacere
Giulia71 - 2 fibroame, miomectomie,in prezent fibrom 10 cm (?)
Gabi_Ducu - fibrom subseros fundic, 6/8cm,Diphereline 2 luni, miomectomie, doreste bb dupa refacere
Teonikol - 34 ani,ultima eco: un conglomerat de noduli fibromatosi de 3,5 cm, subendometrial perete anterior cu dezvoltare endocavitara, cu vascularizatie abundenta depistat la 33 ani;simptome: un an de sangerari masive cu cheaguri si dureri + scurgeri maronii;sarcina obtinuta usor dar oprita in evolutie la 7 saptamani cu un fibrom de 5-8 cm, cat era si la depistare;tratament naturist 3 luni;solutii propuse de medici: operatie clasica, operatie laparo+diphereline; a urmat tratament preoperator cu Diphereline;miomectomie prin histeroscopie,doreste bb.


3 Diphereline

Diphereline -
a se vedea postare Teonikol


Bluel - 33 ani,uter fibromatos,primul fibrom descoperit la 25 de ani, dimens.0,5 cm, tratamente naturiste.Mai tarziu s-au descoperit 3 fibroame de 3cm, 4cm si 5cm subseroase/intramurale,a urmat tratament homeopat, naturist, a luat Diphereline in vederea miomectomiei insa nu a dat rezultate, fibroamele nu s-au micsorat iar operatia nu a putut fi fi facuta.A ramas insarcinata iar fibromul de 5 cm a ajuns la 7 cm ca dupa nastere sa scada la 4 cm.In prezent este mamica(2009)
Mada28 - a urmat tratament cu Diphereline in vederea operatiei si in prezent este mamica (26 septembrie 2007)
Break fast9- 38 ani,uter polifibromatos,doi noduli intramurali(anterior), de 3 si 4 cm,unul posterior de 5/5 cm si unul fundic de 2/2 cm, descoperiti in 2000 si evoluand in timp;nu a ramas insarcinata, doreste bb;solutia medicilor:Diphereline preoperator si miomectomie


4 Alte optiuni de tratament( naturist, acupunctura, bioenergie s.a.)+ fara tratament


Ela35,3 noduli fibromatosi de 5cm(subsros si intramural) ,8cm(intramural) si 10 cm(subseros) ;in timpul sarcinii, cei mari au ajuns la 9,5 cm si 13 cm.Parerea medicilor: nicio sansa de a avea bb;a ramas totusi insarcinata; parerea medicilor: nu ar fi trebuit sa ramana insarcinata, fapt care ar face imposibil chiuretajul in situatia data si ar conduce la pierderea uterului( histerectomie) iar altul i-a comparat uterul cu un sac de cartofi si a presupus ca e o sarcina cervicala.Din fericire,un al treilea medic a constatat ca sarcina era bine implantata, la nivelul fundului uterin, in partea opusa fibroamelor .A devenit mamica in Ianuarie 2009, credinta ajutand-o foarte mult(2009)
Maria_me_31,2 fibroame de 4,8cm si 6 cm, insarcinata,(2009)i-au fost propuse intreruperea sarcinii si miomectomia .La scurt timp, un alt medic, vazand ecografia a constatat ca respectivele fibroame nu constituie o problema(2009)
Iazminn - 34 ani,fibrom 19/16 mm,intramural posterior,asimptomatic. Doua FIV fara rezultat, urmeaza al treilea.(2009)
Ninia81, tratament naturist.Urmeaza miomectomie? Embolizare?(2009)
Maimu - 29 ani,descoperit recent 2 noduli fibromatosi de 4,5 si 4 cm,doreste bb dupa rezolvarea problemei fibroamelor (2009)
Jenn

Gina 36

Lyly_mar

Mihaela 65, fibrom 6 cm,

DJmama - in urma cu 3 ani fibromul mare avea 35/37mm intramural si subseros perete posterior si lat. stg. medio-corporeal si altul 22 intramural perete anterior. In prezent are 38.8/34.6mm ;a fost descoperit in urma cu 9 ani si s-a propus histerectomia ; ramas insarcinata avand aceste fibroame dar fatul a incetat in evolutie la 8 saptamani, nu se cunoaste cauza
Noela Carmen - 38 ani,nodul intramural cu dezvoltare submucoasa care deformeaza usor cavitatea uterina de 1.8/2 cm,nodul istmic si posterior cu evolutie intramurala si subseroasa de 5.8/5.4 cm,nodul posterior si spre fundul uterin intramural cu evolutie subseroasa de 5.8/4.6. uter fibromatos marit de volum cat o sarcina de 3-4 luni; se pare ca mai exista unul de 1 cm, pe peretele anterior si inca 2 de aprox 2,5 cm tot spre fundul uterin;descoperite la 36 ani,la un control de rutina, din cauza hemoragiilor care au cedat la acupunctura, doreste bb
Chantal - fibrom 1,7/2,7 cm,intramural,perete posterior,descoperite dupa nastere prin cezariana la 29 ani, simptome: durere, menoragii, metroragii,recomandari contradictorii ,de la miomectomie si slabe posibilitati pt bb la opinii pozitive in ce priveste bb ,fara necesitatea operatiei; a urmat tratament cu produse FLP(forever) cu rezultat scaderea fibromului cu 1 cm,in prezent urmeaza trat naturist,doreste bb.
MadaS - problemele au inceput la varsta de 32 ani(2004)primind diagnosticul de chist ovarian drept de 2 cm ( in urma mai multor eco realizate in diferite cabinete particulare)si urmeaza tratament cu Diane 35.Marimea "chistului"nu justifica insa durerile intense iar in 2005 la o alta ecografie realizata de Dr Herghelegiu se constata ca diagnosticul a fost eronat, fiind vorba de un fibrom subseros necrozat de 4 cm ajuns la aceasta dimensiune in 4 luni, datorita tratamentului prescris pentru chist si care de fapt a daunat fibromului. Pentru fibrom urmeaza tratamente: naturiste, homeopate, acupunctura 2,5 ani.Repeta eco la fiecare 6 luni-in 2007 fibromul avand 6 cm (desi in august 2006 aparea de 4 cm si s-a depistat si existenta unui chist, posibil endometriozic) IR se modifica negativ (0,8-0,6), vascularizatia devenind din ce in ce mai intensa.Durerile atroce alterneaza cu perioade linistite.Solutie propusa de medici: Diphereline properator si miomectomie laparo sau operatie clasica ( fara Dipehereline)
Mioritza US - 39 ani,noduli fibromatosi de 1,5 si 2 cm situati intramural- subseros si un fibrom de 1,8 cm, fundic, anterior, subseros;descoperite la 36 de ani in urma operatiei de extirpare a unui ovar,menoragii, metroragii;a urmat tratament cu utrogestan,trat naturist,homeopat, acupunctura,montare sterilet Mirena( are un dozator cu progesteron de sinteza);in urma acestuia hemoragiile s-au oprit, nodulii fibromatosi s-au resorbit insa dupa un timp unul dintre noduli se evidentiaza din nou
Ada_b -diphereline doar o luna,fara relevanta; fibromul mare care in ianuarie 2007 avea 8/8 cm,in martie5/4 cm apoi a disparut in urma tratamentului naturist (pag 13 cap 18)si a sedintelor de bioenergie.Acest fibrom a creat mari probleme,necrozandu-se , a avut infectie, hemoragii,chiuretaj.In prezent mai are cateva fibroame mici dintre care cel mai mare are 2/1,70 cm. Doreste bb.
Credocred - fibrom 12 cm,histerectomie subtotala, ( Ginecoland )ulterior stare generala f buna.
Gina 73 - fibrom de cca.6,5 cm? 4,8/5,8 - doreste bb.
Ali_clau - 3 noduli fibromatosi 3-4 cm, doreste bb
GH - fibrom intramural de 1,2 mm, descoperit la 31 ani,la ecografie de rutina.Recomandarile medicilor-tratament hormonal insa nu l-a urmat.In 6 luni fibromul a ajuns la dimensiunea de 2,8 cm.S-a manifestat prin dureri in timpul CM,care era abundent.A ramas insarcinata de doua ori in intervalul de timp de 6 luni mentionat mai sus insa a pierdut ambele sarcini(una din cauze a fost caderea de pe bicicleta) Se presupune ca fibromul a crescut in dimensiune datorita sarcinilor(situatie frecvent intalnita).In prezent nu i s-a recomandat un tratament. Insarcinata in 11 saptamani in mai 2007,fibromul crescand la 4,9/3,8 cm.
mmi - 34 ani,fibrom avand dimensiunile 59mm/55mm,intraligamentar,descoperit intamplator,urmeaza tratament naturist.Solutia medicilor - operatie.Dupa 3 luni de tratament va face un nou control .
Violetan- fibrom 6 mm, 2007.A devenit mamica.Slimatei, fibrom.A devenit mamica
Adinap, uter polifibromatos
Idaira
Dear_bambie
Mirabela11
Rosa Sinensis - 3 noduli fibromatosi?


5 Diagnostic "fibrom uterin" eronat

aurel_cris - presupus fibrom 22/20 mm , intramural, care deformeaza cavitatea uterina,la histeroscopie s-a constatat ca de fapt nu exista acest fibrom, doreste bb.FIV reusit, e mamica.
Kim - mai multi ani s-a considerat(in Romania si Canada) ca are fibrom uterin,a urmat diferite tratamente naturiste, a ramas insarcinata dupa multe incercari dar, cu putin timp inainte de nastere s-a constatat ca aspectul presupusului fibrom (7 cm ?) e specific pentru un chist.La nastere,inceputa natural dar in final avand loc prin cezariana,intrucat chistul s-a spart(ajungand in prag de septicemie),s-a constatat ca era de natura endometriozica.In prezent, este fericita mamica a fetitzei Alicia Maria
Elena.2006, 28 ani,s-a considerat ca are fibrom intracavitar situat la intrarea in uter,descoperit dupa nastere,in mai 2007; a avut dureri de spate si abdomen, ciclu abundent, stare de nervozitate, anemiere, slabirea organismului.Dimensiunile s-au modificat in doua luni de la 11/12 mm la 18/10mm.Se presupune ca "fibromul" nu exista inainte de sarcina dar nu se stie exact.Solutia unui medic: embolizarea arterei uterine;urmeaza sa consulte si alt medic.Ca tratament i s-a recomandat Exluton .Tratament naturist urmat :tinctura de tataneasa, ceai antitumoral si de trifoi rosu. Doreste si alti copilasi.
Surpriza:
A fost la un alt medic pentru ecografie si i s-a spus ca nu mai are nimic.A repetat ecografia dupa CM si a avut acelasi rezultat: daca a fost ceva nu mai este sau a fost un "rest" de la nastere pe care primul medic l-a diagnosticat ca fiind fibrom.Uterul este curat, colul la fel.

metroragii = scurgeri de sange in afara fluxului menstrual
menoragii = menstruatii care depasesc durata de 6-7 zile
IR = vascularizatie
CM = ciclu menstrual


6 Intrucat experienta noastra poate fi utila altor persoane avand probleme similare, in vederea completarii listei ar fi deosebit de util sa ne dati cateva date:

-ce varsta aveti( numai daca doriti) Mentionez ca varsta trecuta in lista va ramane cea de la data inscrierii.Pe cat posibil am trecut un an de referinta al celor mai importante evenimente sau al actualizarilor)
-cate fibroame, ce dimensiuni, unde sunt situate(sau au fost), vascularizatie
-cum le-ati descoperit si la ce varsta
-ce probleme v-au creat(simptome)de ex: durere, menoragii, metroragii,ciclu abundent
-ce tratament/interventie ati facut
-ce solutii/prognosticuri v-au dat medicii(embolizare, histerectomie, miomectomie etc,; daca v-au dat sanse sanse de bb sau nu)
-situatia in prezent
- intentionati sa ramaneti insarcinate cu fibrom
- ati ramas insarcinate cu fibrom
- ati nascut ( de cand aveti fibroamele)
- daca fibromul a evoluat/involuat in timpul sarcinii si dupa




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Modificat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyly_mar spune:

Buna fetelor,
De cand mi-am propus sa fac embolizare,am zis sa ma duc si la un dr de la Sp Municipal,pt a-mi da Ok pt operatie. Dar,surpriza, la control mi-a spus ca am infectie pe care trebuie sa o tratez,inainte de embolizare, pt ca orice interventie externa la aparatul genital este o sursa de microbi,Si tinand cont ca am dureri care nu provin de la fibrom ,ci din cauza infectiei pe care trebuie sa o tratez si apoi sa ma gandesc la embolizare ca, pregatitoare pt operatie (pt ca fibromul este destul de mare).Asa ca,acum trebuie sa fac tratament cu antibiotic si mi-a dat o serie de analize si eu si sotu,pt ca infectia o avem amandoi.
Trebuie sa recunosc ca,este primul dr care imi explica pe indelete, si care s-a minunat ca in timp ce am facut IA ,nu am facut si analize.Mi-a spus ca fibromul meu s-a marit din cauza stimularilor ( s-a hranit cu hormonii luati). Asa ca,fac analize si tratament si vedem ce facem mai departe.
Oricum ,am inteles ca orice interventie(chiuretaj,histerosalpinografie, operatie clasica,embolizare ) este o sursa de introducere in organism de microbi.
si astept vesti de la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Lyly_mar, ca o paranteza, eu am facut histerosalpingigrafie, laparoscopie si operatie clasica pt sarcina extrauterina, toate anul trecut, in canada si nu mi-au dat niciun antibiotic dupa. Doar in Romania.Poate e de vina si starea spitalelor care e la noi.Oricum nici eu nu sunt pt antibiotice "preventiv", numai in caz de nevoie

Si eu am facut embolizare in Romania si mi-a dat antibiotic dupa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyly_mar spune:

arrina,nu stiu ce sa mai zic,poate infectia nu am luat-o in urma interventiilor,dar mi s-a parut logic ce a zis el.Atata timp cat am infectie in organism nu trebuie sa fac nicio interventie(embolizare sau operatie).
Sincer,m-am saturat la cati dr am fost.Unul mai renumit decat altul,recomandati de fostele lor paciente sau chiar de alti doctori de alta specialitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelac69 spune:

Lyly mar[/i] si eu am luat antibiotic dupa embolizare, dar inainte de embolizare eu am facut papa-nicolau ca sa fiu sigura ca nu am nicio infectie sau altceva in corp. E mai bine si pentru tine si pentru doctor.
Hai ca iti tinem pumnii.

Pentru toate fetele, cu ocazia zilei de 8 Martie:

Nu-i niciodata prea tarziu,
O poarta sa deschizi iubirii,
Si langa cine-ti este drag,
Sa mergi pe drumul fericirii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Citat:
citat din mesajul lui lyly_mar

arrina,nu stiu ce sa mai zic,poate infectia nu am luat-o in urma interventiilor,dar mi s-a parut logic ce a zis el.Atata timp cat am infectie in organism nu trebuie sa fac nicio interventie(embolizare sau operatie).
Sincer,m-am saturat la cati dr am fost.Unul mai renumit decat altul,recomandati de fostele lor paciente sau chiar de alti doctori de alta specialitate.



Foarte bine ca ti-a fost depistata infectia din timp;aici nu mi-a facut nimeni nici un test inainte, nici nu au ridicat problema.Parca nici in tara, inainte de embolizare.
Asa pateam si eu inainte sa plec.Am mers la peste 10 medici.Pe undeva e bine, dar pe de alta parte e mult consum nervos si prea multi bani cheltuiti.Aici nu am decat unul, m-am mutat la cel care m-a operat pt ca primul mi s-a parut neprofesionalist si am cerut medicului de familie sa imi faca trimitere catre celalat.Nu prea vroia dar cand i-am explicat de ce, a fost de acord.Ce-mi placei aici e ca nu te controleaza cand mergi la gineco.Stie deja ce ai dupa ce stabileste prima oara si pe urma doar discutii,analize de sange, ecografii sau alte proceduri.Control adevarat doar la med de fam si atunci doar pt papanicolau.

Iti doresc sa scapi cat mai curand de ei, sa-i vezi numai pentru bb

Mirela, multumim pentru urari si poezioara

Celor mai dragute fete si si prietene adevarate, La multi ani cu ocazia zilei de 8 Martie, sa fiti fericite si implinite !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyly_mar spune:

Mirela si Arinna ,multumim pentru urari


Pentru toate fetele,de 8 Martie:

Fie ca toate implinirile frumoase, sanatatea si spiritul zilei sa va insoteasca pretutindeni, fie ca primavara iubirii sa va inunde sufletul cu bucurie si cu parfumul tuturor florilor sale. Va doresc un 8 Martie cat mai frumos! La Multi Ani! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

La multi ani tuturor femeilor si mamicilor de 8 martie!

Visul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyly_mar spune:

Gina,mie mi-a raspuns dr Bogdan Dorobat in 2 zile dupa ce i-am trimis mesajul,in sensul ca pot sa-l contactez la tel:0722/378568 si la adresa de email:bdorobatz@gmail.com.Daca iti este de folos.........
Eu deocamdata mai aman...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Lyly,capitolul trecut ma intrebai ce probleme am-mi au iesit enzimele hepatice marite ,trebuie sa repet analizele.Succes in tratarea infectiei!

Mergi la inceput