Fibrom uterin (22)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Buna seara fetelor!!!
Arinna, mersi de capitolul nou!Sa dea D-zeu sa fie unul cu multe vesti bune!Si multa sanatate.Ma bucur ca esti ok...si vad ca foarte optimista
Lyly, lasa, e bine ca a descoperit din timp infectia. Lasa ca se rezolva si apoi vei face embolizarea
Ninia, ce mai faci?Sper ca esti ok? Ai inceput tratamentul naturist?Sper sa fie bine cat mai repede si sa poti sa incerci sa lucrezi la bebe.
Bluel, salutari si tie si la Bubu!
Noi suntem bine, putin cam obosita ca am mult de lucru la serviciu, dar cred ca o sa imi iau un medical la inceputul lui aprilie sa ma mai odihnesc. In rest totul e ok...si abia astept sa ma duc la un nou control sa imi zica ca totul e bine
Va pe toate si va doresc sanatate si cat de curand bebei!

KIKI 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyly_mar spune:

kyky ,sa stii ca ti-am dus grija!
Bine ca esti bine!avand in vedere situatia prin care ai trecut.Am asteptat sa dai un semn.
Ce-a mai buna solutie este sa-ti iei un Concediu Medical,daca nu sunt probleme la serviciu,si chiar daca ar aparea ,tu si minunile din burtica sunteti cei mai importanti. Crede-ma ,nu-ti face nimeni statuie! Daca as putea sa dau timpul inapoi,as face vreo 2 copii cat mai devreme,chiar cand as fi studenta!Dar asta e, da-ne Doamne mintea de pe urma!
si ai grija de tine!
Fetele,vad ca nu mai dau niciun semn!?
Bluel tie si lui BUBU!
Pupici la toate fetele si vesti cat mai bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina36 spune:

Buna fetelor!
Nu am mai scris pentru ca am fost plecata 2 zile din localitate.
Am fost la Spitalul Universitar luni dimineata si am vorbit cu dr. Dorobat despre embolizare. Este un medic tanar si foarte cumsecade. A stat de vorba cu mine o jumatate de ora, timp in care mi-a explicat toata procedura. De 4 saptamani nu se mai fac embolizari deoarece:
1. nu au particule de embolizare,
2. internarea ti-o face doar ginecologul in urma unui consult amanuntit,
3. se asteapta de la ministerul sanatatii raspunsul daca aceasta interventie se va mai face prin casa de sanatate, dar dupa parerea lui, anul acesta, embolizarile se vor face exclusiv pe banii pacientelor. Nu au voie sa faca nici o miscare decat in urma raspunsului de la minister.
Eu i-am spus ca platesc si particulele si interventia, ca sa nu treaca prea mult timp si "monstrul" sa mai creasca, dar trebuie sa fiu dupa ciclul menstrual si apoi nici nu au locuri in spital.
Dorobat mi-a dat o carte de vizita si mi-a spus sa il sun joi sau vineri sa-mi faca programarea pentru consultul ginecologic. Daca acesta isi da acceptul interventia mi-o face a doua zi de la internare.
Lyly multumesc pentru telefonul si e-mailul doctorului, dar acum am cartea lui de vizita. Acum stau cu emotii sa nu imi gasesca si mie vreo infectie si sa ma amane cu toate ca la controlul din februarie am iesit ok si la doppler si la papa nicolau.
De maine incep sa il sun, pentru ca mi-a spus sa insist pana il prind. Cum am vesti va scriu.
Kyky asteptam vesti bune despre bebeii tai.
Va pup pe toate si mergeti inainte, trebuie sa reusim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Buna dimineata!!!
Va multumesc pentru gandurile frumoase fetelor!
Lyly, sa stii ca o sa imi iau medical cat de curand...cum ai zis tu nu imi va face nimeni statuie, dar mai stau inca vreo saptamana ca nu vreau sa place chiar ca o nesimtita...vreau sa le las toate in ordine si terminate...peste o sapt ma duc la doc si o sa ii cer sa imi dea.Si tu vrei sa faci embolizarea?Iti doresc bafta!
Gina, te inteleg perfect. Si eu eram in stare sa dau toti banii din lume numai sa scap odata de un gand!Asa ca abia astept sa ne zici ce ai mai rezolvat!
Va pup si va doresc cat de curand la toate!Doamne ajuta!

KIKI 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina36 spune:

Buna fetelor!!
Toata dimineata l-am sunat pe Dorobat dar nu mi-a raspuns. Oricum m-a avertizat ca trebuie sa insist. Putin mai devreme i-am scris totusi un email, ca sa fiu sigura si daca nu reusesc nici maine sa-l prind, atunci il bombardez cu e-mailuri.
Vad ca fetele noastre nu prea mai scriu pe forum.

lyly despre ce fel de infectie este vorba la tine? Ce tratament ti-a dat sa urmezi?
Kyky dupa ce faci eco sa ne scrii despre bebeii din burtica!
Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lyly_mar spune:

Gina,m-a suspectat de chlamydia si de endometrioza.mi-a dat sa fac anlize pt chlamydia,PAP,VSH,hemograma si un marker CA 125 care se face pt cancer ovarian,dar dr a zis ca se face si pt endometrioza si fibrom .
Pana ma duc cu rezultatele la el,mi-a dat sa iau un antibiotic:zynat.
Te rog,cand afli cat costa interventia sa-mi spui.
Cred ca fetele sunt mai ocupate,poate recupereaza cu scrisu in week-end
si cat mai curand!la toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Kiki,nu as putea spune ca sunt optimista, nu prea am de ce... poate putin mai echilibrata...incerc.Sunt cam suparata ca am fost chemata din nou la medic, acum cateva saptamani m-au sunat si trebuie sa merg martea viitoare. Presupun ca HCG tot nu a iesit bine, ar trebui sa fie 0 si nu e inca.Nu stiu in cat timp trebuie sa scada dar din moment ce m-au sunat (suna numai cand nu e ceva OK) nu are ce sa fie altceva pt ca ultima analiza a fost tot nivelul HCG . Daca e asa se pare ca imi va da metotrexat(am citit pe net) care e un citostatic toxic si cu care se inlatura urmele de tesut/celule din placenta sau cu care se scapa medicamentos de sarcina extrauterina.Din cate am mai citit, sunt situatii in care dupa operatie e nevoie si de acest tratament sau dupa o incercare de a remite sarcina etrauterina cu medicament se ajunge tot la operatie. Pe DC sunt putine fete care au luat, mesajele sunt vechi si nu stiu ce doza si ce efecte secundare are luat pe termen scurt(presupun ca termenul e scurt;pe termen lung, D fereste, ca orice citostatic- nu ma mai gandesc) Am mai citit ca nu ai voie sa incerci sa faci bb cel putin 6 luni dupa ce il iei, sa se elimine din origanism. Sunt in dilema pt ca nu mai pot sa am nici viata sexuala normala de teama altei sarcini mai ales acum cand inca nu e totul in regula dar si pt mai tarziu. Protejarea nu prea ne place si nici anticonceptionale nu am de gand sa iau avand in vedere problemele mari cu sanii.De varsta nu mai vorbesc, cu cat trec lunile cu atat e mai riscant.
Acum, ca se apropie ziua de marti- nici macar nu mi-au zis la tel despre ce evorba dar mai mult ca sigur este ce cred-nu prea sunt in apele mele. Poate doar sa-mi mai dea sa repet testul odata si apoi sa treaca la medicamente...ce sa mai zic

Ma bucur ca sunteti bineCand ma gandesc la doi bebelusi deodata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelac69 spune:

arinna curaj. Ai acum greutati dar ai sa vezi ca totul va fi bine. Incearca sa vezi si tu partea plina a paharului. Curaj si sa ne scrii si noua marti sa vedem ce ai facut la doctor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicooleta27 spune:

Buna fetelor,,,,ce multe noutati pe aici,,,veteranele gata,,,ne-am dat batute.
Am aterizat intr-o lume noua , lipsita de rautate , mizerie si de multe,,,in prima zi imi doream sa iau avionul inapoi spre Romania,,,acum ma mai gandesc,,,e un vis frumos chiar daca mi-l spulbera cateodata pachistanezii,,,eu oameni mai urati ca astia nu am vazut in viata mea,,,nu sunt rasista dar,,,nu-mi plece de ei. NU INTELEG CE CAUTA ASTIA AICI, E INVAZIE, PANA SI TIGANII LA NOI ERAU MAI PUTINI.
Sa trecem peste aspectul asta, fetelor aici domeneste linistea, ne mai brueaza cate un avion la 10 minute seara si dimineata, e superb. Oricata engleza ai sti aici te uti ca,,,,la poarta noua, vorbesc parca au prune in gura,,,dar se pun ei cu mine, le tai imediat dialectul si tot. Important este ca isi dau seama repede ca esti strain si incearca sa se faca intelesi ca sa-si vanda marfa.
Irina s-a acomodat foarte bine, e cea mai fericita cand vede cate un negrotei pe strada, o amauza,, mamaaaaaa. Am trecut prin multe in aeroport si avion pana am ajuns la destinatie, nu era copilul speriat cat era mamy. La aterizare m-a plans, ducea mititica manutele la urechi si tipa cat o tinea,,,eu simteam aceiasi presiune dar ce puteam sa fac,strangeam din dinti si incercam sa o linistesc.
Acum trebuie sa inchid, se foieste inamikul, va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelac69 spune:

Fetelor, nu mai e nimeni pe aici?

Mergi la inceput