Luati atitudine!

Luati atitudine! | Autor: filofteia

Link direct la acest mesaj

Am stat mult daca sa deschid sau nu subiectul, cam o saptamana, pentru ca nu vreau sa para ca ma laud.

Am primit de mai multe ori un mail cu ATITUDINEA... de fapt diferenta dintre noi si celelalte popoare...mereu mi s-a parut ca vorbesc aiurea, pana zilele trecute in parc...

Eu nu prea merg cu copilul in parc, merge bona, seara mai facem lectii nu avem timp de parc.
Bona avand unele probleme am fost eu cu el in parc si am asistat la urmatoarea faza.

Un grup de copii de clasa a V-a, a VI-a se jucau la niste aparate de fitness, cu care este plin Pitestiul, intr-un parc din Centru, impartit in doua, o parte cu jucarii, una cu aceste aparate. Parcul plin de copii de totate varstele si de parinti. La un moment dat unul din copii din grupul mai mare l-a lovit intentionat sau nu pe un baietel de vreo 3 ani, nu foarte grav, adica nici macar o vanatatie sau sa cada jos copilul. Asta de trei ani incepe sa urle si vine la bunica-su (am tras eu concluzia), care nici una nici doua sare la baietelul mai mare sa-l bata...a reusit sa-i traga cateva si-l alerga prin parc. Am sarit ca arsa de pe banca, m-am dus la barbatul respectiv sa-l opresc din vanatoarea copilului, reusesc ne luam la cearta, ma rog, lasa copilul in pace. Apoi ma intorc nervoasa catre ceilalti parinti din parc si-i admonestez ca nici unul nu a luat nici o ATITUDINE, ca peste 5 ani poate va fi copilul lor cel batut. Abia atunci s-au mai ridicat ceva voci.
Am fost socata si a fost prima data cand am inteles ce ne lipseste in ATITUDINE.

M-am dus la copii sa-i linistesc si sa-i asigur ca daca vor sa plece am eu grija cand trec pe langa nenorocit (ca altfel nu-i pot spune).

Apoi a urmat o alta faza tare cand una din mamicile din parc nu a mai rezistat si a venit sa ma intrebe daca era copilul meu. I-am explicat iar ca nu era, dar copii la joaca se mai lovesc si nu este normal ca un alt parinte/bunic sa-ti bata copilul...peste 5 ani poate vor fi copiii nostri.

Am vrut doar sa va spun sa luati ATITUDINE!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anka1 spune:

Te felicit ca ai avut curajul sa aperi copilul acela de un bunic "nebun".

La noi, in Romania, este un act de curaj sa iei atitudine, sa-ti exprimi opinia in mod public. Crezi tu ca toti parintii de acolo erau de acord cu bunicul acela? Nu, bineinteles ca nu, dar gandirea lor este la modul:"Doar nu-i copilul meu, ce sa ma bag eu?" Si mai trist este ca vezi privirea lor atintita asupra ta, de parca tu ai fi nebuna ca reactionezi...

Imi amintesc si eu ce mi s-a intamplat si mie acum vreo 2 ani, tot in parc, Vlad avea vreo 5 ani jumate. Noi, eu si sotul meu, i-am tot explicat lui Vlad ca tot ce se afla in parc: leagane, balansoare, etc..sunt pt toti copiii si trebuie sa avem grija de ele, ca sa poata beneficia de ele cat mai multi copii. Si Vlad vede un copil, cam tot de o varsta cu el, cum trantea un balansoar de pamant, dupa aia se urca in picioare pe el si iar il trantea, parca avea o dorinta de a-l distruge.. In spiritul a ceea ce i-am tot "tocat noi la cap", Vlad ii spune copilului sa nu-l mai tranteasca, ca se va strica. Numai ce vad ca vine mama copilului si vorbeste cu Vlad..Ma duc si eu acolo, la timp ca sa aud de la acea mamica: "Vezi-ti de treaba ta si du-te la ma-ta, nu te mai lua de alti copii". Am intrebat-o foarte calm care e pb si mi-a zis ca ce ne pasa noua de ce face fiu-sau pe balansoar...ce, e al meu cumva?? Credeti ca explicatiile mele ca trebuie sa avem grija de ele, sa se poata juca si alti copii au fost de vreun folos? Eu, nu.. cred ca mi-am pierdut timpul degeaba. Si ma uitam in jurul si vedeam ori fete dezaprobatoare la adresa mea, ori
fete indiferente..

Unora le lipseste atitudinea, unora educatia, iar unora amandoua.

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Asa este Anka1...esti privit ciudat. Poate asta m-a enervat cel mai tare cand m-am intors si am dat cu ochii de ceilalti parinti , asa ca i-am luat si pe ei la rost. Copilul meu este destul de mare ca sa nu stau langa el in parc, deci practic eram cea mai departe de faza, dar ei erau acolo si au luat atitudine (doar cativa ) abia atunci cand m-am luat de ei. Altii si-au luat copii si au plecat, iar o mamica tragea de copil sa plece si-i spunea "Hai sa plecam, ca s-au incins spiritele".

Acum inteleg de ce nu suntem lasati in scoala de catre gardieni, la mometul respectiv mi s-a explicat ca au avut caz in care un parinte a venit si a batut un copil pentru ca acesta il batea pe al lui. Am crezut ca vorbesc aiurea, dar iata ca acum ii cred.

Mai grav mi se pare faptul ca asa vor creste si copiii nostrii, invatati sa fuga in loc sa ia ATITUDINE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisaelisa spune:

Filofteia,


Felicitari .

Daca am lua cu totii atitudine ori de cate ori consideram ca este cazul, multe actiuni lipsite de bun simt ar disparea.

Ceea ce ai vazut tu este putin pe langa circul la care am asistat eu in vara.

Eram in parc cu fetita ( da, pt binele ei imi fac timp si o duc la aer in parc )si vad cum o femeie in varsta se repede cu furie la un baiat cam de 10 ani si il loveste atat de tare peste gura, incat ii da sangele.

A venit si mama baiatului lovit si a inceput cearta, apoi sunat la politie si asteptat sa apara un politist.

Ce am inteles eu din incident :

Baiatul cel mare lovise un copil mai mic, care nu parea prea afectat totusi.

Hmm !



lisaelisa

mami de ingeras dragalas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:


Te admir pt ATITUDINEA ta si pt faptul ca facem parte din aceeasi categorie care... nu rabda nesimtirea si neimplicarea ca stil de viata...
Dar ca noi, sunt putini oameni, fie mame, tait sau bunici.
De exemplu, pt mine e groaznic ca sotul meu care imi cunoaste aceasta "meteahna" de cand ne-am cunoscut, si azi dupa 7 ani de casnicie imi reproseaza ca "ma bag si fac scandal"
Sau, de cele mai multe ori, imi spune "daca te apuci sa te certi, eu plec!"
Nu prea avem ce sa facem, marea majoritate a celor din jur prefera sa plece ochii si sa se faca nevazuti eventual, si asta cand e vorba de chestii grave gen furt sau bataia unui om/copil nevinovat...
Asta e Romania in care traim, si asta e cumplit de dureros pt mine personal, pt ca nu suport genul asta de atitudine.
Si, ca sa iti dau un exemplu graitor, acum cativa ani, eram in troleibuz aproape de casa si vad la vreo 4 persoane mai in fata un hot care incerca sa fure o doamna pensionara neatenta, in conditiile in care troliebuzul era intesat de oameni si in jurul ei erau inca alte 3 persoane - din care 2 barbati - care vedeau mai bine decat mine ce se intampla... Mi-am facut loc cu greu spre acea doamna, inca nu apucase tipul sa-i gaseasca portofelul, si ii spun "aaaa, buna-ziua!...ce mai faceti? ce ma bucur ca va vad..." Hotul se opreste, ea se uita la mine ca la felul 16 ,ca evident nu ma cunostea... O iau debrat subtil si ii spun, "chiar vroiam sa vorbesc cu dvs, vroiam sa va sun, ce bine ca v-am prins" si o trag spre mine printre oameni. Vine statia, hotul coboara uitandu-se super urat la mine...femeia scapa cu geanta intreaga. Dupa ce se inchid usile, aud un cor de glasuri in masina "fir-ar el al naibii de hot!" si " domnisoara, ce curaj ati avut... daca va facea ceva?!".... Femeia in cauza intelege in sfarsit ce s-a intamplat, incepe sa-mi multumeasca cu lacrimi in ochi si imi spune ca abia isi luase pensia de la posta.
Le-am spus celor ce ACUM imi purtau de grija, ca mi-e scarba ca nimeni din jur nu s-a sesizat cat hotul era in masina... si am coborat la prima...
Credeti ca sunt multi care ar face asta?!?....

Annablue & Adita & Bb2
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Sa luam ATITUDINE ..... pai in parc se uita toate bonele urat la mine ca eu sunt aia care comenteaza. Sincer nu e prea placut sa iei atitudine dar eu nu ma pot abtine. Sper sa nu mi-o iau pt asta.

Nico, mami de Andra si Alex
poze

Poze in concurs Clipe de viata 2008 www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=18" target="_blank">nm1 si nm2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Din a cest motiv suntem ,pe zi ce trece , mai asimilati de cei care au comportamente improprii . Oare cat va mai dura pana ne vom obisnui atat de mult incat ni se va parea normal ? Pentru ca ne indreptam vertiginos spre asta .

Mult mai deranjanta si surprinzatoare este lipsa de atitudine si reactie a celor care declarativ sunt de acord ca nu e in regula ce se intampla ,dar cand e vorba de fapte ...prefera sa nu se implice si te mai si privesc ,pe tine care iei atitudine , ca pe un nebun care n-are altceva mai bun de facut decat sa ...reinventeze roata .

Pentru ca suntem un popor mioritic si am inteles ,fatalisti ,ca n-are nici un rost ... Ne place mult mai mult rolul de victima , sa ne plangem de mila ca am fost abuzati ,ca uite ce ni se intampla noua ,sa-i privim ca pe niste ciudati pe cei care au reactie ,decat sa facem ceva in timp util sa preintampinam ...

Daca am reusi sa ne facem timp din iuresul de a exista zi de zi , sa realizam ce societate ,ce modele , ce exemple oferim copiilor nostri , poate ca intr-adevar am considera ca merita sa nu mai acceptam .Si am lua atitudine .
Nu ar fi nevoie decat ca fiecare atunci cand se confrunta cu o atare situatie sa reactioneze .Sigur ca e un act de curaj ,dar copiii nostri merita asta .





The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de Tibi-Mares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Din pacate cei care iau "atitudine" impotriva celor care lovesc, fie si din greseala, judeca la fel ca noi si apoi povestesc despre curajul de care au dat dovada.

In fiecare zi ai de facut 2 alegeri: fie sa te bucuri de viata, fie sa fii suparat pe ea.
Singurul lucru care este al tau si nu il poate controla nimeni este Atitudinea.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eve44 spune:

Foarte interesant subiectul si te felicit pentru el!
Sa va povestesc o intamplare pe care am trait-o f recent in USA.

Eram un grup de mamici ,toate din Romania (tb sa specific acest lucru)la o piscina .Toate aveam copilasi mai mici sau mai mari .

La un moment dat copiii erau toti in piscina si se jucau .Al meu (are 5,5 anisori) o stropeste din joaca (cu stropi mici)pe una din doamnele din gr nostru.
Ce credeti ca face dansa in acel moment ?se ridica brusc dupa sezlong si zbiara cat o tine gura "ca-i rupe urechile de nu se vede".
Eu eram de fata ,am amutit in momentul acela ,am crezut ca nu vad bine ce se intampla......
Ulterior am aflat ca mai este si cadru didactic si cu o functie de conducere prin scolile romanesti.

Restul no commnet.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditzadennis spune:

Eu iau atitudine...uneori mi-o iau peste bot sa zic asa...alteori chiar se intampla lucruri bune...Si totusi, nu pot trece nepasatoare pe langa astfel de scene...

Din pacate, insa, de cele mai multe ori ramai cu un gust amar....nu stiu cum sa zic, cu senzatia aia de teatru gratuit de care vorbea Formalhauti deunazi...

Am asistat la o scena aproape identica, copiii de jucau in parc(al meu printre ei!), noi stateam pe banci. La un moment dat, unul sau doi s-au urcat pe o masina abandonata efectiv pe spatiul verde, in parc!...intr-o secunda a aparut proprietarul masinii si a inceput sa loveasca copiii la nimereala...unul mai mare a scapat cu fuga, unul de vreo cinci ani dupa o palma peste fata a facut pe el de frica! Bunica-sa l-a luat de mana vociferand, dar nu suficient cat sa se sinchiseasca bruta...Eu am vazut negru in fata ochilor!!!

L-am intrebat daca are autorizatie sa tina masina pe spatiul verde si a inceput sa urle ca el incearca s-o repare, in fine, am inceput si eu sa urlu, am facut un circ in toata regula, ca se pare ca era singura limba pe care o stia, si abia atunci s-au sesizat si alti parinti, au venit si m-au sprijinit...in final, n-as putea spune ca omul chiar a inteles cat de reprobabil s-a comportat, pentru ca bunica cu copilul ud s-a facut imediat nevazuta, la fel si celalalt pusti...noi ne-am impartit in doua tabere, unul pro si unul contra, ne-am certat ca chiorii si a ramas ca-n targ! Am sunat la politie dupa si m-au intrebat daca am martori!!!!

De obicei, cand iei atitudine gasesti si suport...de cele mai multe ori...finalitatea insa, lasa de dorit!

La mine in bloc se fuma in lift. Un fel de hobby imputit, sa zic asa...Am zis o data, de doua...nimic...Am facut patru afise: doua cu fumatul interzis, doua cu un mare avertisment si numarul politiei comunitare si le-am lipit, doua in lift, doua la usa liftului, jos. Le-am lipit pe spate, cu scoci pe doua parti...Am avut surpriza sa le gasesc a doua zi cu multe randuri de scoci puse pe fata, cumva, sa nu poata fi dezlipite...a fost un fel de aprobare, ca si cum toata lumea gandea la fel, doar ca nu avusesera timp/chef/bani/nervi sa faca afise...le-am facut acum o luna si pot sarbatori linistita o luna fara fum de tigara in lift!!!!

Sunt si situatii in care insa nu ai de ales...cand eram in liceu am vazut intr-o piata un furt...pe viu!...efectiv o mana in geanta unei femei!...aveam 15 ani...am deschis gura si am intins mana spre locul cu pricina...inainte sa si articulez un cuvant am simtit ceva in coaste si unul mi-a soptit in ureche ca daca zic ceva ma taie...nu stiu cand am plecat, cand m-am departat...imi tremura corpul intr-un hal...am avut cosmaruri un an de zile dupa!

Dar, pentru Dumnezeu, sunt total de acord, luati ATITUDINE!!!

Mai bine nebuna, decat proasta, zau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
Din pacate cei care iau "atitudine" impotriva celor care lovesc, fie si din greseala, judeca la fel ca noi si apoi povestesc despre curajul de care au dat dovada.

De asta mi-a fost teama, de m-am gandit mult inainte sa scriu...
Eu nu judec la fel ca ceilalti parinti impasibili din parc...acum imi este foarte clar...doar ca pana acum m-am considerat eu insumi o ciudata, o revolutionara ca sa spun asa ...de data asta insa m-am enervat rau de tot...a trecut aproape o saptamana si inca tremur cand ma gandesc...este prima data dupa o perioada lunga de timp in care m-am gandit iar la emigrare...atat ca eu iubesc Romania si pe oamenii din ea...poate ar fi bine sa invatam sa ne unim si noi astilalti cu atitudine...nu numai ceilalti impotriva noastra.

Citat:
De exemplu, pt mine e groaznic ca sotul meu care imi cunoaste aceasta "meteahna" de cand ne-am cunoscut, si azi dupa 7 ani de casnicie imi reproseaza ca "ma bag si fac scandal"

Annablue...macar aici eu am noroc...sotul meu este genul care ia atitudine...a reusit chiar sa inchida un bar din fata blocului .

Citat:
Ulterior am aflat ca mai este si cadru didactic si cu o functie de conducere prin scolile romanesti.

Eve , ce pot sa mai spun.

Cel mai tare pe mine nu m-a ingrozit atitudine barbatului ci lipsa atitudinii celorlalti...vom ajunge sa fim calcati in picioare.

Tuturor fetelor multumesc pentru raspunsuri si atitudine.

Mergi la inceput