Alegerea numelui copilului si destinul ...

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adastero spune:

E foarte important si ca prenumele sa nu faca nota discordanta cu numele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

eu am un nume destul de comun in locul in care m-am nascut, chiar imi displacea numele meu... aici lumea il gaseste foarte frumos si original... si evident sunt unica cu acest nume si ma simt bine, ceea ce-mi doresc si pentru bebelusul meu. Ne-am gandit cu sotul la un nume gen Caius ( el mai mult la bascalie cica), dar toti mi-au dat vot de blam - pana si mama a tinut sa rada de alegerea mea si sa pronunte numele copilului cu o in loc de a...
sotul insista pe numele unui coleg de-al meu de munca pe care eu nu-l pot suporta (nume de apostol)(nu-mi pot suporta colegul si nu vreau ca bebelusul sa-mi aminteasca de aceasta persoana, toti imi spun ca e o prostie sa fac asocierea...).
Imi mai place si Arian, dar mi-e sa nu-i zica toata lumea Adrian, si asocierea asta chiar ar fi periculoasa (din cauza cuiva de care am fost atasata)... pana la urma nu stim ce sa alegem - niciun nume nu-mi suna bine, toate mi se par banale... l-am intrebat o data pe domnul daca ar fi in stare la starea civila sa-i puna copilului alt nume decat cel convenit, a ras ca da si mi-a venit sa-i sar la gat... deci ar fi in stare.
Cu primul copil pana la urma a fost sa ma gandesc la un nume si dupa ce am nascut sa ma razgandesc, mi-a fost frica sa-i pun numele fantezist pe care i-l pregatisem, ca vor rade copii, ca nu-i vor putea pronunta numele bunicii si asa am ales numele frumoasei Elena din Troia, care la tzara la bunici suna atat de drag. Imi imaginez cum ma duc la tzara cu ala micu si ajunge sa se joace in nisip cu Ionica si Mihaita si intimideaza rau pe toata lumea cu numele lui Arian si nici nu stiu cum sa-l alinte si pana la urma se alege cu o porecla deochiata....
De ce oare noi parintii ne dorim copii atat de speciali?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kj74 spune:

eu sunt insarcinata in sapt 20 si stiu sigur ca voi avea o fetitza. imi doresc mult sa o cheme fiona, insa problema e ca am o pisicutza, pe care tot fiona o cheama...credeti ca e ok? ma gandesc, la urma urmelor, ca atunci cand voi striga fiona o sa se prezinte la apel si mitzi si copilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adastero spune:

Citat:
citat din mesajul lui kj74

eu sunt insarcinata in sapt 20 si stiu sigur ca voi avea o fetitza. imi doresc mult sa o cheme fiona, insa problema e ca am o pisicutza, pe care tot fiona o cheama...credeti ca e ok? ma gandesc, la urma urmelor, ca atunci cand voi striga fiona o sa se prezinte la apel si mitzi si copilul


Pune-i Fiona, ca pana la urma e vorba de copil, pisica cine stie, maine poimaine nu o mai ai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza21 spune:

Stiu de pe propria-mi piele cum e sa ai un nume rar intalnit.
Copiii sunt copii si in orice colectivitate se va gasi intotdeauna unul care sa faca haz pe seama asta.
Eu ma confrunt si acum cu reactii ciudate a celor din jur. Ma simt impovarata pentru restul vietii.
Fiona duce cu gandul la personajul de desene animate. Nu cred ca ai vrea sa-o strige copiii la joaca Shrekarita. Cu tot respectul, cred ca ar trebui sa te mai gandesti.
Cand am ales numele viitorilor nostri copii ne-am gandit sa fie nume 100% romanesti, dar nici foarte uzuale gen Matei, Luca, Rares, Maria, Bianca, etc, care sunt nume f frumoase, dar pe care le intalnesti acum cam la 7 copii din 10.
Asa ca a iesit Dragos Stefan si Denisa Elena.
Pupici si multa bafta in alegerea numelui perfect.

27 + : Dragos & Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

www.desprecopii.com/INFO.ASP?id=1926" target="_blank">Nume de copii inspirate de Kabala

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

www.desprecopii.com/info.asp?id=2071" target="_blank">Cele mai populare nume de fete din Romania, 2009

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza21

Stiu de pe propria-mi piele cum e sa ai un nume rar intalnit.
Copiii sunt copii si in orice colectivitate se va gasi intotdeauna unul care sa faca haz pe seama asta.
Eu ma confrunt si acum cu reactii ciudate a celor din jur. Ma simt impovarata pentru restul vietii.
Fiona duce cu gandul la personajul de desene animate. Nu cred ca ai vrea sa-o strige copiii la joaca Shrekarita. Cu tot respectul, cred ca ar trebui sa te mai gandesti.
Cand am ales numele viitorilor nostri copii ne-am gandit sa fie nume 100% romanesti, dar nici foarte uzuale gen Matei, Luca, Rares, Maria, Bianca, etc, care sunt nume f frumoase, dar pe care le intalnesti acum cam la 7 copii din 10.
Asa ca a iesit Dragos Stefan si Denisa Elena.
Pupici si multa bafta in alegerea numelui perfect.

27 + : Dragos & Denisa


Hai mai Maduta ,
Am doua colege Fiona....

E nume de fata...Si de unde stii ca maine nu va crea cineva vreun desen/film cu orice nume am alege pt copii. Poate chiar cu numele alese de tine...
In acelasi timp si eu consider ca trebuie alese nume care sa se potriveasca cu numele de familie si sa fie evitate cele prea iesite din comun.
Bine..acu' vad ca in RO si FIona e iesit din comun...

Eu i-am ales numele Lui BB2 de acum 2 ani...cand faceam listute si cu nume de baietei pana sa aflam ca vom avea fetita. Si asa ramane.
Si eu am un nume mai rar intalnit cel putin acu' 28 de ani in Ro si am fost intotdeuna mandra de el. Nimeni nu a facut misto ca nu vad nimic amuzant...
Tin minte doar ca o data intr-o tabara de mate profesorul m-a intrebat cum ma cheama si dupa ce i-am spus mi-a zis ' Bine si numele tau real care e ca o fi tabara dar aici studiem matematica nu ne alintam cu nume straine' LOL

Ce ma regretat mereu este ca am un singur prenume. Ba chiar cochetez cu ideea de a-mi adauga unul...Asa ca ambii mei copii au dua prenume.

Intrebare pt mamicile de baietei : ce parere aveti despre folosirea prenumelui tatalui?






Lara w18+ Jamie and Errie 18mths

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali * India*Nepal



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_flo spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

www.desprecopii.com/info.asp?id=2071" target="_blank">Cele mai populare nume de fete din Romania, 2009

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |


am intrat pe acest link si imi da o lista cu cele mai populare nume de baieti

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elizuka spune:

Nu stim inca daca va fi fetita sau baiat, insa imediat dupa aflarea vestii ca sunt gravida am ales numele Sofia si Christopher. Sofia l-am ales eu si imi place la nebunie, iar semnificatia sa (intelepciune) sper sa se manifeste in personalitatea bebelushei noastre. Poate ii vom pune fetitei si un al doilea nume, eu as tine mult sa se numeasca si Maria. Pt baiat a ales tati, Christopher este un nume care i-a placut intotdeauna si nici nu s-a pus problema sa nu isi numeasca fiul asa. Imi place mult si mie, asa ca acum asteptam cuminti eco pentru a sti ce nume ramane.

Mergi la inceput