Alegerea numelui copilului si destinul ...

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alesssia_27 spune:


Dragele mele,

Inca dinainte de a ramane insarcinata stiam ce nume sa ii pun fetitei mele, respectiv Alessia. Insa acum mi se pare asa de frecvent folosit, incat nu as vrea sa i se intample si eu ce mi s-a intamplat mie la scoala. Eram multe fete cu acelasi nume si mi s-a spus pe al doilea nume. VA rog ajutati-ma. Imi place numele si totusi prea folosit. Aveti sugestii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dreambaby spune:

Daca tie iti place numele Alessia, de ce sa nu o cheme asa? Am fost zilele trecute in parc si am auzit aproape numai numele: David, Luca, Petru, Matei. E o perioada in care numele astea de baieti sunt folosite. Eu am abia o luna de sarcina, dar dinainte am stiut cum se va numi copilul meu. Daca e baiat il voi boteza Cristian Andrei (Cristian ii place sotului, mie imi place numele Andrei). Iar pentru fata a fost mai greu dar intr-un final am gasit combinatia perfecta: Teodora Elena (Teodora o cheama pe soacra mea, Elena o cheama pe mama mea).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggie_33 spune:

Daca ai in familie,de curand, sau in cercul de prieteni/ cunoscuti pe cineva care a pus acelasi nume....e cam nasol sqa pui la fel, pentru ca ei l-au pus primii si vor zice ca te-ai luat dupa ei...dar daca nu ai pe nimeni care a nascut de curand si a pus numele preferat de tine...nu poti sti daca in clasa la scoala va nimeri in clasa cu vreo alta Alessia, sau Alexia sau Alessandra...asa ca nu trebuie sa te ghidezi dupa asta.
Oricum parintii vor spune ce nume prefera, iar copilul de mic va avea preferinte. Cunosc pe cineva care copil fiind la bloc, nu-i placea numele lui Ioachim, si le spunea tuturor ca-l cheama Danut :)... acum are peste 40 de ani, dar inca multa lume il striga Danut :)...deci toata treaba este extrem de subiectiva.

Magda 15+
blogul meu

“I may not be totally perfect, but parts of me are excellent” Ashleigh Brilliant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns -_Criss_- spune:

noi inca lucram , dar speram sa se intample curand. vrand un bebic asa mult, deja am ales numele. daca e fetita (speram), o s-o cheme Freya. daca e baietel, o sa-l cheme Cassiel. ne ferim de nume comune, vrem sa se simta speciali cand vor fi mari. legat de destin, de mult zic eu ca o sa-mi numesc baietelul cassiel. de curand am fost tare curioasa sa vad de unde vine numele si am descoperit ca e un inger si e ocrotitorul capricornilor. eh, eu sunt capricorn :D nu-i foarte spectaculos, dar tare bine m-am simtit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui -_Criss_-
ne ferim de nume comune, vrem sa se simta speciali cand vor fi mari. l


Sau sa se simta penibil de cate ori se prezinta cuiva...
(eu cunosc o gramada de oameni cu "nume comune" care nu doar ca se simt dar si sunt foarte speciali|)
Ma rog, conceptii si conceptii...dar daca si-asta e un motiv sa te simti "special" (in sennsul de mai cu motz sau stea in frunte:)) fiindca parintilor le-a tunat sa te cheme "Floarea-Soarelui", "Toporash" sau "Budimex"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_76 spune:

Inainte de a ramane insarcinata imi doream un baietel si aveam si numele pregatit : David Cristian.
Doar ca socoteala nu s-a potrivit si o sa avem o fetitaacum sunt mult mai bucuroasa si tati e in al noualea cer de fericire, ca el isi dorea fetita.
Am discutat si o sa alegem Alessia Maria....speram ca pana la sfarsitul sarcinii sa ramana acelasi sex...cred ca sigur o sa vedem la morfofetala de trim.II, adica la sfarsitul lunii septembrie.

Carmen 18+ cu UM 24-04-2012; DPN 24-01-2013

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Citat:
citat din mesajul lui -_Criss_-
ne ferim de nume comune, vrem sa se simta speciali cand vor fi mari. l


Sau sa se simta penibil de cate ori se prezinta cuiva...
(eu cunosc o gramada de oameni cu "nume comune" care nu doar ca se simt dar si sunt foarte speciali|)
Ma rog, conceptii si conceptii...dar daca si-asta e un motiv sa te simti "special" (in sennsul de mai cu motz sau stea in frunte:)) fiindca parintilor le-a tunat sa te cheme "Floarea-Soarelui", "Toporash" sau "Budimex"...

IULIA va invinge CANCERUL

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.




Budimex, lol!

De ce nu, Stralucirea, Pasaportu, Semaforu sau Granita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns -_Criss_- spune:

numele pe care le-am ales noi sunt mitice si frumoasa, noua ne plac, familiei la fel, suna frumos, dar nu sunt comune. acum sa vedem ce o sa avem. dar da, cand pe copil il chiama chichi chan, brusli, stralucirea, cum am vazut pe la tv te apuca rasul si mila in acelasi timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kasha_ro spune:

si eu observ ca multi parinti aleg sa isi boteze copii cu nume de pet-uri.am auzit niste idei de nume de iti sta capu' si greu le poti retine si reproduce.am in cercul meu de priet
eni o tipa care are un baietel pe nume Aris si o alta prietena cu un catzel care poarta numele Aris.mai cunosc pe cineva care vrea sa ii puna fetitzei cand se va naste numeleAlma si un prieten care avea o catzea pe nume Alma.dupa mine numele astea li se poatriveau perfect catzeilor.am cicit un articol legat de alegerea numelor pt copii in care un studiu facut de americani spunea ca majoritatea parintilor cu IQ scazut si conditie sociala precara tind sa aleaga nume sofisticate si mai putin comune copiilor sai,in ideea de a le schimba destinul.insa nu se gandesc spca din contra le pot creea un handicap in viata.saracii copii!bine ca au posibiliatatea sa isi schimbe numele cand devin majori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela87 spune:

Intradevar nu este o alegere usoara...eu zilele trecute am aflat ca o sa am baietel..am simtit de la inceput ca va fi baiat..pana sa mi se confirme imi facusem o lista cu cate doua prenume si nu ma puteam hotari..In ziua cand am venit de la eco stateam linistita in pat si vorbeam cu bebe gandindu-ma ce nume i s-ar potrivi si mi-a venit in minte "David Gabriel", i-am spus si lui tati si a fost deacord. pupici la burtici !
19+

Mergi la inceput