Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (282)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Acum am vazut ca daria tot scrisnea dintisorii. Astazi s-a dar si singurica pe topogan. Pe unul mai inalt nu am avut curaj desi era o fetita de virsta ei care se dadea fara probleme.

Prisi multumesc pentru lamurire. Am comis-o cu ceva orez de la Daria dar am facut destula miscare in parc.

Papanash multumesc pentru toate informatiile despre Kika. Ma voi uita si la jucarii dar la hainute nu ma mai uit. Daca ar fi dupa mine i-as cumpara in fiecare zi dar chiar trebuie sa ma opresc. Imi pare rau ca s-a stricat camera. Te rugam sa imi pui o poza cu masa si scaunele sa vad daca sunt ceea ce caut.


-------------------------------

Erina si Daria (18.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Erina, se vede ca s-a distrat Daria. Eu am renuntat la cereale, dar cred ca o sa le incer din nou.

Si noi am fost in parc azi, am avut ceva treaba si am oprit pe la 11.30 in IOR, unde s-a jucat pana la 13 si apoi a adormit in carut(mergeam spre masina), a dormit pana la 15,noroc ca m-am intalnit cu nasa si bb mic,altfel il puneam in scaun si acasa, cand s-a trezit a cerut papa, nu stiam cum sa fug mai repede acasa.

Valentina, Andreea11, un IOR pe cand????????

Cecilia si Cristian Matei(07.09.2007)

poze noi

asa crestem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Buna seara !

Sa profit ca Maria e ocupata cu "gane" , adica ligheanul de rufe

In primul rand va multumesc pt sugestiile in privinta limbii germane . Nu vreau nici o diploma, pur si simplu vreau sa invat ca sa ma descurc in Germania
Mi-ar placea mult sa urmez un curs la Institutul Goethe, dar din pacate nu pot lua in calcul aceasta varianta, nu am cu cine s-o las pe Maria. Si oricum, nu m-as duce acolo cu nivelul zero, mai intai as studia singura, sa ma pot incadra pe un nivel cat de cat rezonabil. Dar, asa cum spuneam, e vis deocamdata frecventarea unui curs...
O sa ma apuc sa studiez singura, acasa, ideal ar fi ca pe langa o carte sa am si un suport audio. Sim, tu spuneai ca ai o carte, ai si ceva CD pt ea ?
Oricum, am luat in calcul si varianta pe care mi-a sugerat-o Rox, am intrat pe site la Eurocor si le-am cerut sa-mi trimita prin posta o lectie demonstrativa gratuita, sa vad despre ce e vorba. Desi, intre noi fie vorba, n-am o parere prea stralucita despre asemenea cursuri. Insa avand in vedere scopul pt care vreau sa invat germana si faptul ca in acest moment n-am nici cea mai mica notiune despre aceasta limba, cred ca ar fi ok si aceasta varianta, macar pt o vreme.

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Luy, nu pot sa-ti spun decat bafta.

Erina, nici noi nu suntem prieteni cu olita, am incercat si am reusit in toamna cam 10 zile, facea in fiecare dimineata pipi la olita, se trezea si mergea repede in baie, a racit si nu l-am mai dus in baie vreo 3 saptamani, iar in camera nu a mai vrut sa stea....am pierdut startul....acum, nu mai vrea sa stea decat cu pantaloni pe el, daca ii dau jos se aseaza si se ridica imediat....o sa-l mai las o prerioada si incercam din nou, daca nu in vara sper sa reusim, am inceput sa constientizam cum sta treaba, chiar am inceput munca de lamurire ca numai bebelusii mai fac in pampers(am zis ca daca a inteles treaba cu bibe noaptea, poate intelege si cu olita...sper, mai ales ca a vazut la nasicul mic, adica la bebe, cum sta treaba), iar baieteii fac la olita...

Cecilia si Cristian Matei(07.09.2007)

poze noi

asa crestem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Erina, scaunele din acelea cu Winnie gasesti la Mobexpert la Baneasa Shopping City, acum 2 sapt aveau, insa nu aveau masuta decat cu printesele Disney sau cu masinutele din Cars. Scaunele aveau si cu magarusul acela care e prieten cu Winnie, nu stiu cum il cheama.
Maria s-a indragostit pe loc de scaunelul cu "etzul", cu mare greutate ( si plansete ) am luat-o de acolo.

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Kriss79 am citit povestea ta si tare m-a intristat. Din pacate parerea mea este ca nu o sa se schimbe niciodata, iar eu nu pot sa inteleg iesirile astea nocturne cu prietenii, o data pe saptamana..eu una nu as fi de acord. Adica prietenii lui sunt casatoriti? Si ce fac ei pana dimineata? Poate vrei si tu sa iesi atunci cu prietenele tale sa te relaxezi noaptea....sau in cazul asta nu ii convine? nu vreau sa pun jar pe foc, dar ar trebui sa il controlezi cateodata, sau macar o data si sa vezi de fapt ce face. Este total anormal sa isi faca un program noaptea saptamanal fara tine...adica se poate sa mearga din cand in cand dar nu saptamanal. Si probabil ca de aici vine tradarea de care vorbesti. Am avut un exemplar cum este sotul tau 9 ani si pot sa iti spun ca am avut f multe experiente negative cu el si acum discutand cu el imi dau seama ce gandire mica avea si cum se gandea toata ziua la tampenii.

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
www.flickr.com/photos/15923681@N07/" target="_blank">Mario prima oara la mare
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Luy eu am invatat germana la scoala , ca doar am facut scoala germana si apoi liceul si in cele din urma facultatea cu predare in limba germana si apoi am fost si cu o bursa prin Germania in Darmstadt (acolo unde este Ramonaiani) si pot s aiti spun ca este o limba a naibii de grea si pe care degeaba o inveti daca nu o sa o folosesti constant. Eu dupa peste 17 ani de scoala cu predare in limba germana, acum spre rusinea mea nu mai stiu aproape nimic si asta pentru ca nu am mai vorbit deloc germana de cand am terminat facultatea, adica de prin 2004. Am incercat acum putin timp sa vorbesc cu un client in germana si mi-am dat seama ca bat campii si am trecut imediat pe engleza, nu de alta dar nu vroiam sa ma fac de ras. In schimb, scriu cu mult mai corect in germana decat in romana

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
www.flickr.com/photos/15923681@N07/" target="_blank">Mario prima oara la mare
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Luy, mult succes la studierea limbii germane. Poate ma mobilizezi si pe mine.

Yaia, din pacate nu prea e timp sa te vezi cu Ayumi, ai dreptate. Esti o draguta ca ma faci "slaba".

Ceamica, o avea puiul vreo suparare, lasa ca ii trece.

Erina, pupa frumusica, am vazut-o in parc la distractie. Nu era ud nisipul ala? Noi si in curte cand il scoatem pe Andrei se face ca un purcelus.



Rox , mamica
Alexandrei Maria (10.02.2004) si a lui Andrei Serban (31.08.2007) Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Am revenit si eu. Daria doarme de pe la 7.30. Astept sa vad cind se trezeste sa pape laptele.
Sotul e la fotbal, bine ca nu sta foarte tirziu ca daca mai citesc postari ca ale lui Betty acusi pun detectivii pe urmele lui.

Luy multumesc pentru info-ul despre masa si scaunel. Pacat ca nu aveau masa cu Winnie. Eu incerc simbata si sper sa o aiba. Pe magarus il cheama Eeorye (adica Iori) si sigur am cumpara si un scaunel cu el pentru o prieteni care vin in vizita. Stiu ca maria adora ursuletii. Mi-o imaginez ce necajita era sa plece.

Cecilia multumim pentru aprecieri. Nu strica sa incerci cu cereale.

Roxana, multumesc. nisipul era un pic umed in profunzime tocmai de aceea vreau sa ajung la Ikeea sa iau un disc albastru *se vede in fundal in prima poza) pe care Daria poate sta cind se joaca in nisip. Sper sa gasesc pentru ca m-a rugat sa ii iau unul si o mamica de fetita intilnita in parc.

Ceamica, e super Sebastian. Si daria avea tentative de urcat dar nu vreau sa o las sa puna mina pe pereti sau balustrada...ca nisipul ala din parc o fi mai curat...



-------------------------------

Erina si Daria (18.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Asa...in stilul caracteristic vin cu o intrebare la mamici. De unde va luati echipamentul pentru antrenament. Am pantofi sport Adidas din Japonia, am vrut sa imi iau echipamentul la fel-cel dinainte e cam strimt sau e prea roz, dar preturile sunt socante. 290Ron un pantalon care arata si aiurea. Tara lu' peste prajit!

Maruntzika, fug sa vad pozele!!! Revin cu impresii.

Nu pot sa nu remarc absenta Teodorei. Draga mea, sper ca doar distractia te tine departe de noi.

-------------------------------

Erina si Daria (18.09.2007)

Mergi la inceput