Rugaciune ortodoxa pt. a dobandi prunci (31)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

jujuka, draguta, eu din cate inteleg din postarea ta (tot asa am inteles si de la Anamaria), daca tii canonul parintelui separat de postul Pastelui sau al Craciunului, poti manca de frupt in celelalte zile, adica luni si joi si vineri poti posti cu ulei. Eu cred ca e foarte greu sa suprapui peste perioada de post canonul parintelui, m-am minunat si m-am bucurat cand am vazut cata vointa a avut Anamaria si l-a tinut suprapus peste postul Craciunului, renuntand aproape in totalitate la mancat peste - caci aproape toate dezlegarile de peste din postul Craciunului sunt sambata si duminica. Eu zic sa va dea Domnul putere sa-l puteti tine. Si daca nu-l puteti tine acum suprapus, poate il veti tine dupa aceea, mai mergeti si va sfatuiti cu preotii. Doamne ajuta!

Doamne ajuta!
5+
Mami si tati te iubesc si te asteapta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Maria noi am asteptat pana in ianuarie, asa ca nu te grabi in Duminica floriilor. Oricum nu cred ca sunt 40 de zile de la inceputul postului pana atunci. Cel mai bine asteapta pana dupa Paste, ca si acolo scrie sa astepti cateva zile. Noi am baut ceaiul prin decembrie si abia in ianuarie am prins liber.Multi pupici

10+
Vine puisorul!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

ana bine ai revenit. ma bucur ca esti bine si ca bebe e bine si ca a crescut si ca misca....... ce mai...... ma bucur si sa iti dea Dumnezeu sanatate si sa te vegheze in fiece clipa si pe tine si pe bebe mic si scump.
te imbratisez cu drag.
acuma, sa ai grija de tine, da? te misti incet, nu te agiti, nu lasi pe nimeni sa te supere... aoleu, cum te bat eu la cap.... cand stii tu mai bine....


asteptand o minune... stau cuminte... cu sufletul la al meu viitor
Alex, hai la mama!
cand sa vie... ? repede sa vie...
Infertilitatea. O boala tratata ca atare in Uniunea Europeana. Nu si in Romania!
Au nevoie de ajutor ACUM

amintirea cea mai draga mie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Anaomaria:Am sa incerc sa vorbesc cu Parintele Iustin la telefon...data trecuta cand am fost mi-a dat un nr. si vreau sa vad daca pot vorbi cu Sfintia Sa. Daca nu, pana la sfarsitul postului poate mai ajungem o data la Petru Voda si-l intrebam exact( noi suntem tot din zona Iasului, dar acum stam in C-ta ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Maria, nu te pierde in detalii. E clar ca nu are cum sa te indrume vreun preot sa ai raport sexual in Duminica Floriilor, iar ceaiul e un aspect secundar. Poti sa-l bei cum ti-a zis parintele sau tot o data, cred ca nu se supara DD. Mie nu-mi era clar, de asta am ales a doua variata. Jertfa voastra va fi acest post, pentru asta v#259; va rasplati DD.
Fetelor, am doua mesaje si pe pagina 2, sa le cititi
Pupici

10+
Vine puisorul!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caciantoni spune:

MARCU ASCETUL

Despre legea duhovniceasca, in 200 de capete

Fiindca de multe ori ati dorit sa stiti ce este legea duhovniceasca de care vorbeste dumnezeiescul Apostol (Rom.7,14), care este cunostinta si lucrarea celor ce vor sa o pazeasca, vom: vorbi despre acestea, pe cat ne va fi cu putinta.

2. Intai stim ca Dumnezeu este inceputul, mijlocul si sfarsitul oricarui bine; iar binele este cu neputinta sa fie crezut si savarsit altfel decat in Hristos Iisus si Duhul Sfant.

3. Tot binele e daruit de Dumnezeu cu un rost oarecare si cel ce-1 primeste cu aceasta credinta, nu-1 va pierde.

4. Credinta neclintita este turn intarit. Iar Hristos se face toate celui ce crede.

5. Orice planuire a ta sa o incepi cu Cel ce este inceputul a tot binele, ca sa fie dupa voia lui Dumnezeu ceea ce ai de gand sa faci.

6. Cel ce e smerit in cugetul sau si implineste o lucrare duhovniceasca, cand ceteste dumnezeiestile Scripturi pe toate le aduce in legatura cu sine si nu cu altul.

7. Roaga pe Dumnezeu sa deschida ochii inimii tale, si vei vedea folosul rugaciunii si al cetirii.

8. Cel ce are vreun dar duhovnicesc si sufera impreuna cu cel ce nu-1 are, isi pastreaza darul prin impreuna patimire; iar cel mandru si-1 va pierde, scufundandu-se in gandurile trufiei.

9. Gura celui smerit in cugetare graieste adevarul; iar cel ce i se impotriveste se aseamana cu sluga aceea care a palmuit peste obraz pe Domnul.

10. Nu te face ucenic al celui ce se lauda pe sine, ca nu cumva, in loc de smerita cugetare, sa inveti mandria.


Dragutelor, cu ajutorul lui Dumnezeu si al Maicutei Domnului am sa incerc sa va postez in fiecare zi cate 10 cugetari pana ajung la sfarsit. Sper sa va fie de folos


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Asadar am fost, am vazut bb mic, mic si cuminte in burtik . Nu se vede mai mult de un cerculet, dar e bine, e sanatos a zis dr. si am vazut si cum bate inimioara (in fine, un fel de puls cu rosu depistat de calculator) si are 105 batai pe minut. Acum sunt foarte linistita. Dr. a zis sa iau doar acid folic in continuare, si restul cat mai natural. Doamne ajuta! Va doresc tuturor sa treceti prin aceste clipe minunate.

Doamne ajuta!
5+
Mami si tati te iubesc si te asteapta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Buna fete dragi,


Anadomnica, multumim pentru noul capitol si felicitari din suflet pentru inimioara .
Marijan, felicitari si tie pentru sarcina, acum am citit in primele pagini ale acestui capitol, insa trebuie sa citesc si ultimele pagini ale capitolului precedent ca sa iti gasesc postarea.
Luca, Doamne ajuta la noul Pap .
, post usor si Doamne ajuta .

Cu siguranta se va intampla minunea !!!
Doamne ajuta tuturor
..."Ce te surprinde cel mai mult la oameni?
Dumnezeu a raspuns:
-Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca, apoi iarasi tānjesc sa fie copii; ca īsi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi īsi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea; faptul ca se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.
...ce ai dori ca oamenii sa stie ?
Dumnezeu m-a privit zāmbind si a zis:
-Doar faptul ca sunt aici, intotdeuna…"
"Interviu cu Dumnezeu" - Octavian Paler
Anul asta se va intampla !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

Buna fetele!

Luca; o sa fie bine ai sa vezi

Noi suntem bine si ne rugam zilnic la Dumnezeu ca sa ne lumineze si sa ne ajute sa ajugem cu bine la termen si sa pot naste natural.

pupici miii sa se ia

elleni, parca trebuia s ate testezi sau gresesc? Scuze daca ai zis si nu am vazut

27 + minune de Maicuta Domnului ne vegheaza si ne protejeaza!
binecuvantarea si minunea noastra
www.calendar-ortodox.ro/luna/noiembrie/noiembrie26.htm" target="_blank"> Sf. Stelian ne vegheaza si El
just "us" si burticutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stuart spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria08

Theiuta, Jujuka: Aveti pm!
Stuart: Ma bucur sa vad ca mai treci pe aici! Fructele de mare probabil sunt permise in zilele cu dezlegare la peste, nu? SE gaseste pe undeva cartea despre care spui? Sa stii ac pana la urma nu am mai primit plicul de care vorbeam la sarbatori. Imi pare rau!


Maria, in cartea de care am vorbit scrie ca fructele de mare sunt permise in post pt. ca nu au sange. Si eu am crezut pana atunci ca sunt permise numai in zilele de dezlegare la peste, i-am povestit pr. Iordache despre isprava sotului si a zis ca este ok. Nu stiu insa, daca in cazul canonului pr. Iustin se aplica!? Cartea se poate gasi la orice biserica sau la libraria Sophia din Buc. In dec cand am fost in Buc am vazut-o la Manastirea Radu Voda. Eu o am de la prima editie si mi-a fost de un mare folos in toti acesti ani.
In ceea ce priveste plicul...si mie imi pare rau ca nu l-am pus recomandat...am facut contestatie sa vedem ce raspuns imi vor da!





Ai izbutit?Continua!
N-ai izbutit? Continua!
(Nansen)

Mergi la inceput