Copiii vostri mananca pui din comert ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Din comert ,este recomandat sa nu le dati cu pielita.

Nici a mea nu mesteca puiu,iata cum i-l prepar si mananca fara probleme:

piept pui sau curcan ,taiat in fasiute cat un deget ,pus la macerat cu lapte si putina sare de seara.Adoua zi ,dat prin faina alba ,ou batut si pesmet la sfarsit,prajit in tigaie cu putin ulei si absorbit pe o hirtie .
Merge cu piure de cartofi si salata de rosii,pitica mea adora.

Sophia 2ani 06.09.06
+35 Sarah
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

o sa incerc Ionica, mutumesc de idee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

de obicei din comert. Doar asa indraznesc sa le fac pe fetitele mele sa mai si "rontaie" ceva.. ca, daca le gatesc pui de tara, tre sa-l toc marunt-marunt si sa-l "ascund" pe dupa mancarea din castronel, sa nu simta ca-i mai tare..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

mai, ce sa zic, hai ca mi-am facut o parere, sau mi-am confirmat mai bine zis...anume ca plozii nostri nici de foame nici de placere nici ce frica n-ar manca papa mai sanatoasa.
Eu am crescut numai cu carne de porumbel, carne de iepure si carne de pasare de curte (pui, gasca, rata, curca, prepelita si bibilica), apoi mi s-a dat si porc cand am mai trecut de 3-4 ani...dar mereu am fost incadrata la categoria liliputan, ca nu mancam carne decat extrem de putina, de fapt mancam extrem de putin orice ar fi fost, daca se putea sa nu ma cheme la masa sau macar sa nu fie carne in meniu ci doar zeama de cartofi cu taitei eram chiar fericita pe ziua aia. Insa cand am ajuns pe la 13-14 ani a inceput sa-mi placa si mie carnea, si-mi placeau puii la ceaun facuti de mama, dar nu mancam decat o aripa, sau o pulpa mica. Nici acum nu-s carnivora, mananc putina carne pe cand sotul nu concepe sa manance un pranz fara carne, si nu putina, ci halci la propriu :)

Copiii mei desi mici (4 ani jumate si 2 ani si 2 luni )nici ei nu mananca fara carne de aia-s asa "fripta" sa le dau carne sanatoasa. La ei nu exista pranz fara carne, zi fara carne. Ba inca baiatul mananca si oua si carne in aceeasi zi. Nu mananca sufleuri, sau feluri fara carne pur si simplu. Nici baiatul nici fetita nu au acceptat diversificarea facuta ca la carte, adica intai supa de legume, apoi piure de legume. Au scuipat o luna de zile pana le-am bagat carnita in supa si-n piure. Abia atunci au mancat.

Asa ca in afara sa ma mut la Poplaca sa-mi infiintez un ranch, sa-mi iau cizme de cauciuc si roaba de coarne am de ales?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Eu am "Poplaca" aproape(20KM) insa dupa ce fierb trei ore gaina sau cocosul mai are proprietati nutritive(ai mei sunt atat de bio ca zburda prin tzarna toata ziua si iarna asta au dormit prin copaci si alte locuri inalte).Faina comparatia cu tutunul.
Cre ca trebuie sa investesc intr-o alta oala sub presiune desi mi-e frica de ea(trauma provocata de precedenta ).
Ca sa raspund la intrebare,DA,e singura carne pe care o inghite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

carne de pui / curcan de la tara ( am facut contract cu 2 familii care cresc pasari) + vanat ( pasaret).

Din comert doar daca am fost blambeca sa nu ma aprovizionez cu restul. Si asta se intampla rar ( anul trecut cam de 3 ori)

Un medic de la Parhon a recomandat pentru nepoata bonei ... sa-i scoata din alimentatie puiul "din comert" care contine tz chestii ce determina reactii / maturizari hormonale. Nepoata este grasuta si se pare ca se pregateste pentru prima menstruatie .. si are 8.5 ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

si noi tot din comert, n-avem neamuri la tara

Ingrid si Cristi 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

dorsillia, da ai de ales, insa trebuie sa te agiti un pic mai mult.
uite cum facem noi:
am neamuri la tara insa "emancipate" adica nu slujesc "la coada vacii" deci nu gaina, nu vita.
insa, ma anunta si imi fac rost de pasari si vitel de lapte de la vecini, oameni la o casa doua de ei, deci cu care se vad zi de zi. nu iau de la prsoane dubioase, care tin animalele in jeg. mai toate pasarile sunt acum vaccinate, iar vita il rog sa o duca mai intai la analiza la medic(in cateva ore se rezolva).
asa facem noi si nu e prea stresant ca nu iau o gaina sau 5 kile de vitel. nu, iau 5 gaini, 5 curcani, 50-60 kile de vitel, si imi ajung cam 4 luni.si culmea, le iau mai ieftine ca in comert. in nov am dat 9 lei/kg vitel de lapte, taiat. fierbe fff repede.
suntem si noi carnivori. daca ma gandesc acum la ce am gatit in frigider, 4 feluri de mancare, toate au carne. evident, cu legume si nu in cantitati industriale.
porc nu luam decat de craciun ca ni se pare f gras.
la fel fac si cu ouale, branza si laptele. pana acum ceva vreme luam de la ai mei dar "s-au lasat de sport" dar ei imi fac rost de la pers curate si de incredere, pe care evident le cunosc si ma cunosc.

dupa parerea mea, este alternativa cea mai buna la carnea din comert.












mami & bubu, foarte specialul meu


NU voi fi un parinte obisnuit, deoarece am ocazia sa fiu unul extraordinar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Din comert si eu....ca n-am de unde din alta parte

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Noi mai scapam si la cate un pui de "aprozar" dar pentru fetita doar gaini si curcani de casa. O parte de la socrul meu, iar cand se termina, de la cunostinte ale parintilor mei de la tara. Cat se poate voi incerca sa nu ii dau carne din market.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput