Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Philip, subscriu si eu sa nu schimbi sanul asa repede. Pitica mea se satura dintr-un singur san. Daca il schimbi prea repede suge doar laptele apos de la inceput care nu ii tine de foame.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

de ce nu mai e "fierbinte" subiectul asta?!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Buna ziua mamici dragi. Va citesc din timpul sarcinii si datorita sfaturilor bune pe care le dati aici mamicilor cu probleme, am reusit cu succes sa alaptez exclusiv fetita mea care peste 4 zile implineste 7 luni. Am avut si noi momente cand refuza sanul sau celebrul puseu de crestere de 3 luni care a durat o luna si daca n-as fi citit ca bebe trebuie lasat sa pape cat de des vrea el, m-as fi descurajat si as fi apelat la laptele praf. Va multumesc pt ca rupeti din timpul vostru pretios alaturi de copii si familia voastra ca sa raspundeti la diferitele intrebari pe care le au mamicile referitoare la alaptat.


Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mirunica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Mihaela, felicitari pt realizare! Imi pare bine ca ai citit ce ti-au scris celelalte fete aici. Daca te tin puterile, continua cu alaptatul macar pana la un an :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

ei, am intrat si noi pe fagasul normal. sanii s-au obisnuit, mancam la 2-3 ore si uneori chiar mai des si taaare ne mai place tzatza. va multumesc de sfaturi si sustinere.

US

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Philip, ma bucur ca e totul bine acum . Alaptare placuta in continuare

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Buna,
Domnisoara mea are 10 luni si la 1 an vreau sa intrerup alaptarea. (trebuie musai sa incep un tratament hormonal, interzis in alaptare, tratament pe care l-am tot amanat din acest motiv).
Intrebarea mea e cum sa procedez - banuiesc ca cel mai ok e sa o dezvat treptat, dar ...cat de treptat?
Mai prost e ca fimea e total inlove cu mancatul la san, cred ca acum e cam 60% din ce papa ea, plus ca e evident partea preferata din mesele ei...


Mama lui Nic cel Mic
"Omnia mea mecum porto"
Nic cel Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Prea multe sfaturi competente nu pot sa iti dau pt ca noi inca nu am ajuns la faza de intarcat. Dar din ce am mai citit ai dreptate cu intarcatul treptat. Initial sa nu ii mai dai peste zi, apoi cam in doua saptamani sa nu ii mai dai dimineata( vezi eventual daca accepta alt lapte si dat de tati sau de altcineva din familie) si apoi si cel mai greu renuntatul la suptul de seara. Cred ca lucrul cel mai important e sa accepte alt lapte.

Mult succes si sa vii sa ne mai zici cum decurg lucrurile

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Sebi are nevoie de voi!!!
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Minunata treaba faceti voi aici, fetelor!
Eu sint o norocoasa, in afara unor ragade facute in primele zile in maternitate, alte probleme cu alaptatul nu am avut in primele 3 luni jumate, si sper sa nu am nici de acum incolo; dar de cite ori am avut vreo dilema intre ceea ce citisem si ceea ce mi-a spus pediatrul, am apelat la sfaturile de aici si la...bunul meu simt, la ce imi "spunea" organismul. De aceea cu exceptia citorva somnuri luuungi de noapte, nu m-am trezit nici cu sinii beton, nici ca nu mai am laptic.

Eu nu am simtit - si nici nu simt - acea fantastica apropiere de copil in timpul suptului; avem alte momente pe care le percep mai pline de...comunicare. Dar ea se linisteste de multe ori la sin, creste bine, chiar daca mai incet decit copii hraniti cu formula (ma refer strict la greutate), iar mie imi e usor, oriunde as fi, oricind imi cere, raspund imediat solicitarii ei. Maninc aproape orice - nu am mincat varza fasole si mazare si evit lactatele ne preparate termic - pentru ca tot atitea colici are.

Ce vreau eu sa spun, fara a fi o fanatica a alaptatului (am crescut cu lapte praf si sint mindra de mine) e ca MERITA, din toate punctele de vedere, de la cel afectiv la cel...economic. Asta trebuie sa stie proaspetele mamici care sint tentate sa renunte in primele zile, cele mai grele

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/ (poze noi)

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Buna Ani,
Asta cu acceptatul altui lapte va fi dificila.
Chiar nu suporta nimic din categoria tetine/biebroane/suzete.
Cu mare chin si noduri bea apa dintr-o sticla speciala, din aceea cu cioc moale. Cand am incercat sa ii dau lapte in acceasi sticla, a urlat si nu a mai baut nici apa din ea 24 de ore .
Asa ca a doua oara nu am mai incercat, eventual poate sa ii dau cu lingura lapte, ca s anu asocieze cana de apa cu el.
Sarah e un copil f incapatanat si care nu mananca decat san de placere. De aceea mi-e cam teama de intarcat.
Deocamdata am redus suptul de la "la cerere" - numai inainte de culcare (doarme de 2 ori ziua si evident noaptea).
Sa vedem cum merge asa..

Mama lui Nic cel Mic
"Omnia mea mecum porto"
Nic cel Mic

Mergi la inceput