Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micola spune:

emaaimee, musetto, ama mutumesc din suflet pentru sustinere. Nu i-am dat si nici nu o sa-i dau lapte praf. Alaptez exclusiv numai datorita sfaturilor de pe forum . Nici nu stiti cat face o incurajare din asta!
Sa va dea Dumnezeu sanatate!

de Alexutzu 21.01.2009
! Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sanatosi! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Trinity spune:

Fetele, vin si eu cu ceva intrebari aici.
Am postat si la Parintii intreaba. Poate era mai bine sa scriu direct aici, nici nu stiu....

Piticutza mea are 1 an si inca o alaptez dimineata si seara. Pana la 6 luni alaptata exclusiv, de vreo 3 luni am inceput munca si alaptatul de pranz a fost treptat scos.
E disperata dupa tzitzi si cred ca e mai mult psihologic decat nevoia de lapte.
Seara nu adoarme altfel decat la san, iar noaptea daca se trezeste nu adoarme la loc altfel. Face scandal mare.
Lapte nu prea mai am, iar biberonul nu vrea sa il accepte.
Cu bona adoarme in timpul zilei fara probleme, cu mine in we face scandal ca vrea la san.
Sambata e prima seara cand o las sa o adoarma bona, deci nu stiu cum va reactiona.

Daca ar fi dupa mine, as mai alapta-o putin, insa cantitatea de lapte e asa mica si face un scandal groaznic, dar nu de foame, ci doar pt ca nu mai curge.
Fetele care au alaptat pana mai tarziu, aveti vreun sfat pentru mine ca sa mai prelungesc putin momentul? (am luat si homeopate, si galactogil, bere fara alcool, ma ung cu un ulei special de plante pentru stimularea lactatiei - toate isi faceau efectul inainte, acum se pare ca nu prea)

Intrebarea despre intarcare o las acolo, unde am postat-o initial....

Multumesc mult


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Draga Trinity, in primul rand felicitari pt ca ai alaptat pana acum! . Eu cred ca e normal sa iti scada cantitatea de lapte, de vreme ce ai redus si tu frecventa cu care alaptezi. Daca vrei sa alaptezi in continuare, atunci o solutie pe care o vad este sa o tii la san pe fetita cat de des poti atunci cand esti acasa si nu doar dimineata si seara. Din pacate nu prea stiu sa iti dau alte sfaturi, si eu am avut uneori lapte mai putin, dar singurul lucru pe care l-am practicat si a functionat a fost sa alaptez des. Si inca ceva: sa stii ca e posibil sa ai mai mult lapte decat crezi tu. Asa cum iti zicea cineva la celalalt subiect, daca sanii nu mai arata plini si tensionati, asta nu inseamna ca nu mai ai lapte.

Citat:
citat din mesajul lui Trinity
Cu bona adoarme in timpul zilei fara probleme, cu mine in we face scandal ca vrea la san.


Exact asa patesc si eu cu fiica-mea (cu deosebirea ca ea merge la daycare) si intr-adevar, nu cred ca e de foame, ci din cauze psihologice. Fetita ta te-ar vrea de fapt langa ea permanent si de aceea incearca sa compenseze imediat ce prinde ocazia. Daca nu e prea obositor pt tine, incearca sa ii faci pe plac de fiecare data, e inca micuta si e important pt ea sa te aiba aproape cat mai mult.

Poate vin si alte fete cu sfaturi mai bune. Eu iti urez mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Trinity spune:

Citat:
citat din mesajul lui musetto

Draga Trinity, in primul rand felicitari pt ca ai alaptat pana acum! . Eu cred ca e normal sa iti scada cantitatea de lapte, de vreme ce ai redus si tu frecventa cu care alaptezi. Daca vrei sa alaptezi in continuare, atunci o solutie pe care o vad este sa o tii la san pe fetita cat de des poti atunci cand esti acasa si nu doar dimineata si seara. Din pacate nu prea stiu sa iti dau alte sfaturi, si eu am avut uneori lapte mai putin, dar singurul lucru pe care l-am practicat si a functionat a fost sa alaptez des. Si inca ceva: sa stii ca e posibil sa ai mai mult lapte decat crezi tu. Asa cum iti zicea cineva la celalalt subiect, daca sanii nu mai arata plini si tensionati, asta nu inseamna ca nu mai ai lapte.

Citat:
citat din mesajul lui Trinity
Cu bona adoarme in timpul zilei fara probleme, cu mine in we face scandal ca vrea la san.


Exact asa patesc si eu cu fiica-mea (cu deosebirea ca ea merge la daycare) si intr-adevar, nu cred ca e de foame, ci din cauze psihologice. Fetita ta te-ar vrea de fapt langa ea permanent si de aceea incearca sa compenseze imediat ce prinde ocazia. Daca nu e prea obositor pt tine, incearca sa ii faci pe plac de fiecare data, e inca micuta si e important pt ea sa te aiba aproape cat mai mult.

Poate vin si alte fete cu sfaturi mai bune. Eu iti urez mult succes!


Multumesc mult musetto, asa ma bucur ca primesc incurajari sa nu intrerup....
Sincer, legat de pusul la san cat mai des, eu am evitat pentru ca am observat de ex ca daca o puneam la pranz sa suga, seara parea ca nu mai aveam aceeasi cantitate, se enerva tare ca nu mai curge, etc. Stiu regula cu cerere-oferta si m-am mirat ca nu mai parea a fi asa, nu stiu ce sa zic. In plus mai e o problema, daca in timpul zilei (in we) o adorm la san, apoi nu doarme cum trebuie, se trezeste din 30min in 30min si tzipa ca vrea la san , cred ca sunt pe post de suzeta .
O sa incerc insa sa o pun cand nu e ora de somn, eventual cand se trezeste, ceva de genul asta, poate avem succes.
Merci mult


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

trinity, fetita ta are nevoie de tine. in timpul zilei iti simte lipsa si seara cand te vede, vrea sa recupereze si sa stea la tine in brate... dar cum noi femeile venim acasa si incepem jobul numarului 2, nu avem timpul necesar sa ne jucam cu copii nostrii ca avem de gatit sau mai stiu eu ce, asa ca... copilasii nostri au invatat ca daca vor sa stea langa mami, trebuie sa ceara san... daca vor in brate, ii pasam taticilor... dar daca vor in brate la mami si noi ii pasam taticilor, ei iti cer ceva ce numai mami are... san...

incearca sa te joci cu copilasul tau cand ajungi acasa, ia-l in brate si ai sa vezi ca se va lasa de tzitzi...

seara e posibil sa fie mai putin lapte... lactatia buna are foarte multi "parametri": cererea si oferta, hormonii, odihna, lichidele destule baute de mama, mancarea variata, pozitie comoda a mamei, pozitie corecta a bebelusului la san, etc... cu alte cuvinte mama posibil sa fie obosita seara... deci si lactatia posibil sa fie mai mica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

iar eumooor de ciuda cand va citesc ca bbii vostri plang dupa tzitzi,a mrea plange dupa bibi si asta de vreo 2 zile,urlaaa la tzitzi ,da daca mulg e cea mai buna papa. ce sa fac??? suge noaptea si dimineata,ieri si la amiaza,dar azi parca ii dau otrava asa urla...eu vreau sa o alaptez,e asa de frumos sa o vad la sanooof


29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Lisa, imi pare tare rau pt mofturoasa. Stiu ca una dintre explicatiile pt plansul la san era ca vine laptele cu presiune prea mare si se ineaca. Eventual sa incerci sa te mulgi un pic inainte de a suge sa mai scada din presiunea laptelui. Alt sfat nu stiu s aiti dau decat multa rabdare si sa incerci sa ii dai pe cat posibil de la san sa nu se obisnuiasca cu biberonul. Eventual daca chiar nu vrea, sa ii dai cu lingurita sau cu seringa laptele.

Sper sa treceti peste faza asta cat de repede

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisa79

iar eumooor de ciuda cand va citesc ca bbii vostri plang dupa tzitzi,a mrea plange dupa bibi si asta de vreo 2 zile,urlaaa la tzitzi ,da daca mulg e cea mai buna papa. ce sa fac??? suge noaptea si dimineata,ieri si la amiaza,dar azi parca ii dau otrava asa urla...eu vreau sa o alaptez,e asa de frumos sa o vad la sanooof


29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!


este prima data ca ii dai biberon? daca este prima data,este impresia ta ca plange dupa el!!!! tine cont ca un copil de varsta asa mica nu are de unde stii de existenta biberonului, deci nu ti-l poate cere... deci nu poate plange dupa el...

faptul ca plange la san poate fi jetul laptelui cum zice puisorul, desi e cam prea mare bb ta sa fie asta motivul... asta o fac copii in primele luni... fetita ta e deja experta la supt... dar mai pot fi si alte cauze, de exemplu otita... mergi la un pediatru sau incearca singura sa vezi: apasa-i pe urechiuse vezi daca plange...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

nu e prima data cu bibe...dar nu m-am lasat deloc impresionata,a supt azi-noapte de 2X,azi dimineata la 7,la 10 si la 12.30(era la biserica,dupa imparatsanie ne-am retras...a plans un pic dar n-a primit ce-a vrut si a supt din nou),la fel si acum la 15.00. poate ne invatam,e mai greu pana incepe sa traga,cand trage in gol se enerveza tare,dupa aia incepe sa ii placa.
chiar daca va plabge cateva zile,renutam complet la bibe si doar san exclusiv... e pacat ca am lapte si imi place la alaptez.
off ce bine,manca-o-ar mama pe galusca

29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_ionita spune:

Salut!
Avem o veste buna: am reusit sa intarc fata! Offff...ca la un moment dat am crezut ca asa ceva nu e posibil...dar am reusit...de joi nu a mai mancat san deloc. Asta dupa ce am inceput sa il scot treptat treptat. A fost deajuns sa mergem la niste prieteni, am venit mai tarziu acasa si i-am facut biberon, a baut din el cam 150ml si a adormit instantaneu. A doua seara am chemat-o pe mama soacra sa o adoarma pe Bianca si gata am zis ca nici nu ii mai dau...si asa a fost. Cred ca a fost si ea pregatita pentru ca nu mi-a mai cerut deloc. Nici tricoul nu mi l-a mai ridicat.
Marea mea problema este alta: ca am ramas cu sanul drept mult mai mare decat cel stang, era si inainte de a naste si a alapta putin mai mare, numai ca acum e vizibil cu mult mai mare fata de celalalt. Mai ales ca si Bianca sugea cel mai mult din asta, era preferatul ei, daca pot spune asa. Ce sa fac? Vine vara, mergem la plaja si o sa imi fie rusine...abia maine merg la dr de familie sa cer o parere.
Si alta intrebare: acum dupa alaptat pot lua niste vitamine, calciu?

Georgiana, mami de Bianca Maria (25.12.2007)
www.flickr.com/photos/34990427@N04/?saved=1/FeUpp1/.png" target="_blank">BIA


Mergi la inceput