Alaptatul-Help Line-(11)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geo_ionita spune:

Musetto: bafta si tie si multa rabdare!

Georgiana,
mamica clopotelului Bianca Maria (25.12.2007)
http://www.flickr.com/photos/34990427@N04/?saved=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anoma1 spune:

asa cum am promis revin cu un raspuns. am fost la medic pt vaccinul de 2 luni. atentie ca exista 2 tipuri de vaccin. unul oferit gratuit de stat (cred ca pina la virsta de 1 an, adica si cel care trebuie facut la 4luni, la 6 luni si un an)si mai este unul din farmacii care este in jur de 250 lei. noi am aflat in ultimul moment inainte de a pleca la pediatra la cabinet ca exista si gratuit oferit de stat. pediatra nu mi-a spus decit de cel cu plata si chiar ma miram cum sa fie vaccin obligatoriu dar totusi cu plata... asa ca aviz celor cu bebei mici. singura diferanta intre cele 2 este ca cel cu plata acopera si meningita pt care oricum se face vaccin separat la virsta de 1 an si ceva. asa.
deci mara este ok, sfatul doctoritei a fost tot sa continui cu alaptarea ca si pina acum ca altfel pierd laptele si daca nu suge (ca are obiceiul sa oboseasca si chiar sa adoarma dupa max 20 min) sa o infometez. aseara asa am procedat, la masa de 8 seara a supt un pic si a adormit. asa ca nu i-am mai dat supliment (eu iau ceaiuri pt stimulare lactatie si ei ii este lene sa suga iar pe mine ma dor sinii) iar la 11 la ultima masa cine era fomila?.... oricum nu e o metoda sa sar peste o masa dar incerc sa o aduc cit mai mult la sin si sa ii dau supliment doar si cit mai cere ea.... inca o data multumesc mult pt ajutorul prompt si faptul ca ati creat acest forum care ajuta o gramada de proapete mamici. sunt o gramada de spitale care nu acorda asistenta maternala (caritasul e unul dintre ele) asa ca iti ramine doar instinctul, cartile si experienta de pe acest forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

musetto- mult succes. si sper sa fii mai bine, insanatosire grabnica. si eu ii mai spun tot bebe. si in iul face 4 ani trece timpul...
Georgiana- spor la dezvatat clopotzica metoda de intarcare treptata mi s-a parut mai putin traumatizanta pt mami si sugarici
va urez sa aveti cat mai putine probleme

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anoma1

asa cum am promis revin cu un raspuns. am fost la medic pt vaccinul de 2 luni. atentie ca exista 2 tipuri de vaccin. unul oferit gratuit de stat (cred ca pina la virsta de 1 an, adica si cel care trebuie facut la 4luni, la 6 luni si un an)si mai este unul din farmacii care este in jur de 250 lei. noi am aflat in ultimul moment inainte de a pleca la pediatra la cabinet ca exista si gratuit oferit de stat. pediatra nu mi-a spus decit de cel cu plata si chiar ma miram cum sa fie vaccin obligatoriu dar totusi cu plata... asa ca aviz celor cu bebei mici. singura diferanta intre cele 2 este ca cel cu plata acopera si meningita pt care oricum se face vaccin separat la virsta de 1 an si ceva. asa.
deci mara este ok, sfatul doctoritei a fost tot sa continui cu alaptarea ca si pina acum ca altfel pierd laptele si daca nu suge (ca are obiceiul sa oboseasca si chiar sa adoarma dupa max 20 min) sa o infometez. aseara asa am procedat, la masa de 8 seara a supt un pic si a adormit. asa ca nu i-am mai dat supliment (eu iau ceaiuri pt stimulare lactatie si ei ii este lene sa suga iar pe mine ma dor sinii) iar la 11 la ultima masa cine era fomila?.... oricum nu e o metoda sa sar peste o masa dar incerc sa o aduc cit mai mult la sin si sa ii dau supliment doar si cit mai cere ea.... inca o data multumesc mult pt ajutorul prompt si faptul ca ati creat acest forum care ajuta o gramada de proapete mamici. sunt o gramada de spitale care nu acorda asistenta maternala (caritasul e unul dintre ele) asa ca iti ramine doar instinctul, cartile si experienta de pe acest forum.


par toate bune si frumoase, dar eu nu am inteles o chestie:

a adormit la ora 8 si nu i-ai dat sa suga pana la 11, pentru ca ai asteptat ora 11, sau pentru ca la ora 11 s-a trezit si a cerut sa suga?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Georgiana, Musetto...succes!
Si eu sunt in aceeasi "oala"! Adica vreau sa intarc fata de 1 an si 6 luni, dar n-am vrut sa scriu nimic aici...unde se vorbeste atat de frumos e alaptat! Pe la inceputurile alaptarii mele am gasit si eu aici multe raspunsuri bune care m-au ajutat! (chiar, in afara de Musetto, mai sunt fete care au alaptat asa de mult?)

Problema la noi este ca nu mananca prea bine solide si nici bibe nu-l vrea cu laptic, decat cu ceai, putin, apa o bea cu paharul sau cu pai.
Iar in perioada asta (de vreo doua aptamani) e si foarte nervoasa, cred ca ii ies caninii...sau ar trebui sa-i apara. Asa ca o mai las ...cat...nu stiu...mi-am dat termene la un moment dat, dar n-am reusit sa ma tin de ele. Vehementa cu care cere tzatzi a fost mai puternica decat mine.

Va pup pe toate si daca aveti sfaturi la problema noastra, le astept cu mare drag!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)
Poze Maria Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Ecaterina, esti constanteanca de-a mea cel mai bine/ideal(daca e posibil) ar fi sa o intarci intr-o perioada fara evenimente majore in viata ei( raceli, schimbari de casa/job, etc). ajunge un singur stress- fara lapte de la mami
va pup

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anoma1 spune:

ama, am lasat ea sa se trezeasca la ora 11 cind era urmatoarea masa. adica nu am mai insistat la 8 seara sa manince daca a adormit nu am mai trezit-o asa ca la 11 s-a trezit ea cu foame mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anoma1

ama, am lasat ea sa se trezeasca la ora 11 cind era urmatoarea masa. adica nu am mai insistat la 8 seara sa manince daca a adormit nu am mai trezit-o asa ca la 11 s-a trezit ea cu foame mare...


e ok... mai bine zis perfect!!!

alaptarea la san facuta bine este la cerere, si nu la orar. un copil alaptat la san nu mananca aceasi cantitate de lapte de fiecare data cand vine pus la san, deci nu poate face aceasi pauza intre mese, pe langa faptul ca laptele matern desi este foarte hranitor este foarte usor digeribil, in minim 20 minute in maxim 90 se digera tot...

pupici la toti si rabdare la alaptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_ionita spune:

Sa va spunem si ce am mai facut noi
Ziua nu i-am mai dat deloc...i-am distrat tot timpul atentia in alta parte, ba am tinut-o afara mai mult sa oboseasca...si dupa-amiaza am culcat-o fara tzatza, a fost mai dificil, se tot invartea prin pat ca un leu in cusca, pana apuca sa puna capul jos si inchidea ochii. Plus ca nu i-am mai dat nimic sa manance dupa ce o aduc de afara( pe la 8, opt si ceva) pentru ca aveam obiceiul sa ii mai dau ceva sa pape sau daca mancam noi(eu si tati) ii dadeam si ei, asa ca ii se face foame si pe la 21;30 ii fac lapte praf si bea. Intr-o zi i-am facut si a baut cam 150 ml, asta intr-o zi buna iar dupa baitza a supt mai putin decat deobicei, ea care statea la tzatza si 40-50 de minute pana adormea. Daca am observat ca ii este cam lene sa suga din biberon, indiferent de biberon, pentru ca are si de la Avent, chicco, pre'natal,si m-am gandit sa ii iau un biberon de la primii pasi si sa ii tai tetina cu o forfecuta in forma de x ca sa ii curga mai mult cand trage...si ce credeti, am reusit sa o fac sa bea mai mult lapte. Saptamana viitoare vreau sa ii scot sanul de dimineata, la 6 sau la 7 cand se trezeste si sa ii dau biberon. Ma gandesc ca dimineata este mai odihnita si l-ar accepta mai usor...mai greu o sa fie cel de la culcare si la "trezirele" de noapte...dar sper sa fie bine.

Georgiana, mami de Bianca Maria (25.12.2007)
www.flickr.com/photos/34990427@N04/?saved=1/FeUpp1/.png" target="_blank">BIA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Georgiana, emaaimee, creem, multumesc pt incurajari ! Si la cele care luptati cu aceeasi pb, va doresc mult succes :) Eu am observat la fiica-mea ca dimineata si atunci cand vine de la daycare tine cel mai tare sa pape de la san (asta pt ca e mai mult psihologic, nu ii e foame). In rest, o pot pacali relativ usor. De cateva zile o culca taica-sau si chiar daca dupa aceea ma asez langa ea, doarme fara sa se trezeasca pana pe la 6 dimineata, ceea ce e bine. Sa speram ca treptat putem renunta si la suptul de dimineata.

Anoma1, iti urez multa rabdare si succes in continuare cu alaptatul!

Pupici la toata lumea si weekend placut

Mergi la inceput