Mamici de zmeurici de iulie - august 2009 (27)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisarh spune:

mony, catralu bine ati venit fetelor! si sarcini usoare o sa incerc cu kiwi, dar in ro nu prea am gasit sa fie bun. 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

Buna zi(seara) gravidutze

Nu am mai scris de luni seara si ma chinui de aseara sa recuperez...in schimb m-a recuperat sotul noaptea trecuta pe la 2..adormisem cu laptopul in brate
Pe mine m-ati pierdut de mult cu discutiile despre achzitiile pentru bebe...cred ca de la pagina 7 din capitolul anterior...si am si intrat si in panica cu ocazia asta...frate, da' multe sunt de cumparat pentru bebe dar panica provine din faptul ca trebuie sa faci ditamai analiza multicriteriala ca sa alegi si bun, si ieftin si util...multumim mamicilor cu experienta. Oricum eu m-am decis sa fac listuta si eventualele cumparaturi dupa echo morfofetala de la 22 saptamani...si eu ca si Muffinuta cu superstitiile

Eu sunt bine...am fost energica toata saptamana..am fost si la masaj, si la Pilates..iar astazi la aquagym...super. In schimb am si eu o mica neliniste...ca daca nu as fi avut parca ar fi fost prea suspicios..ca deh suntem gravide...Saptamana asta am avut de evaluat niste proiecte la minister...si cum ma intalneam cu o femeie ba in lift ba pe hol...veneau glont la mine sa ma intrebe daca sunt insarcinata, si ce am, si cate saptamani am. Ma simteam cam stanjenita...da' problema este ca se minunau toate ca am numai 16 saptamani pentru ca am burta destul de mare. Eu de-abia marti am urmatoarea echo...dar daca bebele e in grafic ca si dimensiuni, de unde poate sa provina totusi dimensiunea burtii? Sa am prea mult lichid???...ca kilograme nu am pus decat 3-4...Plus ca la sala sau la aquagym, mai erau alte gravidutze care si ele spuneau ca am burtica destul de mare

blanca felicitari pentru micuta balerina
Clara felicitari pentru micutul Bryce. Am vazut si eu putulica in poze...clar ca e baietel

Bun venit noilor zmeurici: Mony08 si Catralu. Sarcina usoara si bebei sanatosi si voiosi

Muffinuta stiu ca esti pe coclauri...dar da si tu un semn...sigur ai servit vreo echo in week-end. Nu ne tine in suspans...si asteptam ce minunatii ai servit pe acolo

Patricia imi pare rau ca a iesit cu risc crescut la DT. Ma bucur ca esti optimista si in primul rand rationala ...DT nu are rol de diagnostic...cred ca mai mult de bau bau...Eu fac marti echo si TT. Si eu ma gandesc de multe ori ca nu are sens...dar tre' sa am si eu motiv de stres si ingriorare, altfel nu as fi gravidutza, nu???

Alina eu nu am fost inovativa la capitolul retete saptamana asta. Am avut treaba...si singurele pofte au fost de mancare chinezeasca.

Week-end placut in continuare



Alinutza 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza78 spune:

Fetelor, ati vazut ca s-a deschis odiseea de noiembrie-decembrie??

Noi suntem deja veterane...mult a fost, putin mai este. Sa ne vedem toate in formula asta in iulie-august cu bebeii in brate...De-abia astept sa ne intalnim la o bauta

Alinutza 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Crisarh incearca prune uscate, garantat vei iesi la toaleta.
sau miere dim. pe stomacul gol si pe urma apa, ajuta si iaurtul cu fibre.
mony, catralu bine ati venit! sarcini usoare in continuare si bebei sanatosi.
Adriana Toys'R'US nu livreaza la noi, dar au magazine enorme de jucarii/haine. cel mai apropiat e in Viena, noi tot de pe acolo luam jucarii...cand avem ocazia. si hainele sunt ieftine si bunicele. au si foarte multe accesorii pt. bebei si carucioare. mori cand intri in ditamai magazinul, mai ales sa mergi si cu Cezar dupa tine.

_
Gio19+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Alinutza,stai linistita cu burta,depinde mult de conformatie,de tonusul muscular.Eu sunt la polul opus ,la prima sarcina am avut burta mica,cind m-am internat in maternitate ma speriam cind ma uitam la altele ce burtoaie au,ma gindeam ca fiica-mea va fi exact cit o pisicuta .Si a fost ok(3020 g si 50 cm),lichid amniotic am avut mereu in cantitate ok,pur si simplu asa e conformatia mea,nici acum nu am nu stiu ce burta,cu o camasa mai larga,unii nici nu se prind .

Cu cumparaturile asa e,muuulte se aduna.Nici eu la primul copil nu am cumparat decit in ultimele 2 luni,acum am 90%din ce imi trebuie si mult mai multe chiar,abia astept sa creasca si asta micu'din burtica,sa le fac cadou,sa mai fac loc in debarale si in camere...dar atunci cine stie ce mai cumpar si loc nu o sa am niciodata .

_
Alina,mami de printesa si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mony08

crisarh pt constipatie am auzit ca ar fi bun sa manci kiwi ,sper sa ajute ca si eu ma confrunt cu aceeasi problema si n-am incercat kiwi.


Mony 15+

bine ai venit
sunt super kiwi,prunele uscate,activia chiar si ceaiul de musetel (nu florile)



pozici
vine BEBE 2
Ebonee (02.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nix spune:

Citat:
citat din mesajul lui adrianafedorca

si daca nu aveti ce face uitati-va si pe aici s avedeti ce preturi au astia la hainute, jucarii etc
oare trimit si-n romania?
http://www.toysrus.com/category/index.jsp?categoryId=2255985

_
Adriana mamica de Cezarica (23 aprilie2005) si minunea din burtica 21+
it's a girl !!!

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine
"A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler






Adriana, daca iti cumperi din State, unele site-uri livreaza in RO (de ex. victoria's secret) sa ai grija atunci cand iti calculezi pretul final sa iei in calcul faptul ca pentru produsele cumparate din SUA (de fapt din afara UE) se plateste taxa vamala, inclusiv la taxa de transport. Ceea ce de obicei iti va urca pretul final, cu minimum 10%. (de ex. pentru haine, eu am platit 18% taxa vamala).

Imi place ca discutia de pe aici s-a inveselit si ca se fac listute de cumparaturi. Mie imi prind tare bine si va multumesc mult tuturor mamicilor care impartasesc din experientele lor.

Noi luni mergem la eco 3D si sper sa aflam atunci si ce sex are bebe, pentru ca pana acum s-a sfiit sa ne arate.

O primavara plina de bucurii si muuulte flori!



18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Burtici noi,bine ati venit!In legatura cu kg. in plus....eu am deja 10,e ff.mult,le simt din plin,din pacate....De saptamana viitoare ma bag la regimVad ca se discuta si de constipatie....mie mi-a dat dr. de familie saptamana trecuta fier,dar inca nu am inceput sa le iau,sincera sa fiu mi-e frica de constipatie,in primul trimestru mi-a dat de furca...Plus ca dupa nastere am ramas si cu hemoroizi.Pooh,mami de Timea(15.06.05) si 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Pooh mie mi-a zis dr. meu ca nu e bine daca constipa fierul. eu nu am avut probleme cu el, am iesit zilnic, cu toate ca luam 2 pastile/zi.

Luni merg si eu sa-mi fac hemoleucograma si ex. de urina.
Miercuri mergem la eco pt. malformatii si 4D.

_
Gio19+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Nix, da' floare rara mai esti, din cand in cand mai scapi cate un mesaj, dar vad ca ne citesti, mai zi si tu una alta, sa stim ca esti bine!

Cine se arunca la haine de prin alte tari, eu zic ca ebay e la putere, si la preturi si la varietate. Multi livreaza in toata lumea, trebuie calculat daca merita cu posta cu tot si mai ales daca se pune problema de taxe...

Deci am inteles: bebe e ca la loterie , of, doar sa ne rugam sa ii avem din categoria castigatoare, , ca sa nu ramanem noi nu cearcane toata viata. Eu cred(eam) ca tine mult de cum actionezi tu ca mama, bine, nu e de uitat caracterul fiecaruia, dar imi plac toate studile astea despre "bonding" si le gasesc atat de folositoate!

danielle, frumusele pozele tale cu bebe, acum am si eu o pasiune: caditele de baie. Eu ma refeream la suport nu pe care sa stea, adik sa fie inalt ci suport ca sa stea bebe comod si sa nu alunece. Aici am vazut ca se poate cumpara separat asa ca un sezlong sau unul tip hamac.

Eu nu pot sa vad linkul unde apare Elenada. Hmmm, mai incerc.

Weekend placut si 1 martie plin de martioare! Cand eram mica era emotia cea mai mare, la fel aproape ca Mos Craciun, mai ales ca mama era profesoara si primea o tona de martisoare, pe care le imparteam cu sora!
Sa vina primavara si in Ro, cu soare, speranta si vesti bune!


19+


"Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby)

Mergi la inceput