Mamici si bebici din Pitesti 6

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna! aveti dreptate fetelor. copiii din ziua de astazi sunt altfel decat eram noi. sunt mai tupeisti si fac numai ce vor ei. m-am resemnat deocamdata cu poeziile, le vom invata noi pe parcurs. daca nu, asta este!!! va fi singurul copil care nu va sti poezii la serbare...
oricum am observat ca el pe toate le "remixeaza", nu numai poeziile ci si povestile. aseara ii spunea lui tati "scufita rosie" si inventa ce vroia el despre imaginile de acolo, iar unde aparea lupul canta "la la la". va dati seama ca nimeni nu i-a zis povestea asta cu vre-un cantec ci pur si simplu asa ii placea lui sa zica. el sta la citit povesti chiar si de 2 ori la rand aceeasi poveste. in schimb rebeca vrea sa stea in brate sa atinga pozele dar nu are rabdare sa citim. bine, ea e mai mica nu poti sa ii ceri asa ceva... in general rares se supara cand ne intrerupe rebeca, insa eu incerc sa ii fac sa se joace impreuna, sa colaboreze.
cateodata rares o iubeste, o pupa pe frunte sau pe manuta sau pe burtica, niciodata pe gurita sau pe obraz, desi eu ii pup peste tot pe amandoi. sau o ia in brate incercand sa o ajute sa ajunga la diverse lucruri pe care vrea ea sa le atinga, sau se tin de manuta i alearga dintr-o parte in alta prin casa, insa f rar se intampla asta. de cele mai multe ori este alungata de rares de la el din camera si ii sunt luate jucariile din manuta.
aseara de ex am vrut sa ma culc eu cu rares, dar el nu m-a lasat. a zis ca face nani cu tati, ca baietii nu fac nani c fetitele, ci cu baieteii. eu l-am contrazis si am zis ca nu e adevarat, baietii trebuie sa faca nani cu fetitele, nu cu baieteii, gandindu-ma de fapt la rebeca mai mult si la cum sa o accepte mai mult pe langa el, decat la situatia de la gradi unde ii aseaza baiat langa baiat si fetita lang fetita in patuturi.
ba astazi chiar am stat cu rares la gradi vre-o 15-20min si am incercat sa mai vorbesc cu copiii si cu doamna educatoare si mi-am dat seama ca desi rares pare destul de asezat si cumintel face destule prostiute si pe acolo. pe langa faptul ca nu se joaca decat cu cine vrea el (ceea ce stiam deja), le cam supara pe fete si in general copiii s-au invatat sa fie prieteni 2 cate 2. nu se joaca toti impreuna, ci sunt pe "prietenii", pe preferinte. eu as fi vrut ca rares sa se joace cu toti copiii, fette si baieti, insa fetitee prefera sa se joace intre ele 2 cate 2, si probabil si bietii la fel.
rebeca in scimb este f jucausa, este tare incantata sa mearga pe jos, plimbam bicicleta de pomana pe langa noi, se joac cu tti copiii care o baga in seama si este tare lipicioasa. mai sunt si copii care nu se lasa impresionati de farmecele ei si nu o baga in seama si se bosumfla f tare atunci. este tare haiosa cand se preface ca plange sau ca e suparata, iti vine sa o mananci. fetiteleau alte gesturi, sunt mult mai dragalase decat baietii. in schimb rebeca nu vrea sub nici o forma sa vorbeasca. se incapataneaza si nici mama nu vrea sa zica decat ff rar cand ma supar pe ea rau de tot si o ignor. la ea toti si toate sunt "tati sau tachi". in rest zice apa, papa, papi, nani, si PA cand plecam undeva. intelege tot ce ii zici, face tot ce o pui, insa nu vrea sa vorbeasca in ruptul capului.

Mirela cu Rares-Mihai (19 aug 2006) si Rebeca-Maria (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

salutare..
am si eu o rugaminte..un medic pediatru bun, stiti? ca as vrea sa-l mut pe baietelul meu, de 9 luni, ca degeaba are medic de familie, ca noi tot la dr Hotaran suntem luna de luna si "cotizam" cu 60 lei/ sedinta...

mamici si pitici

de minune 21.01.2009
! Doamne ajuta sa ne fie sanatosi copilasii! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Micola, nu cred ca gasesti un medic pediatru bun in Pitesti, adica unul de care sa fii multumita si de program si de prestatia medicala. Hotaran stiu ca este cel mai bun din pitesti. Acum, eu am mers intotdeauna pe varianta: medic de fam aproape de casa, sa nu alerg cu copii in brate prin tot orasul cand sunt bolnavi. Ptr un consult ocazional sunt multumita, nu ma pot plane. Macar stiu ca in ce privesc problemele pulmonare, asculta f bine. In rest, ca toti: sare cu antibioticul la cea mai mica raceala sau un punc de rosu in gat. Dar eu ascult cuminte sfaturile si diagnosticul si ii tratez tot cum stiu eu. din fericire nu am avut niciodata probleme mari cu piticii. Eu zic ca sa cauti unul langa casa si cand ti se pare ca medicul de fam este cam depasit sa apelezi tot la Hotaran, ca Bucurestiul este cam departe din pacate. In bUcuresti am si eu pe cineva, dar momentan nu a fost nevoie sa ajung pana acolo. Doar daca va fi strict necesar voi lua drumul Bucurestiului.
Multa sanatate puiului tau.

Mami de doi ingerasi Rares (15 oct 2006) am 2 ani si Miruna (1 febr 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

multumesc, tanima

mamici si licurici

de 21.01.2009
! Doamne ajuta sa ne fie sanatosi copilasii! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Micola noi pe langa medicul de fam. tot la Hotaran am fost si pana acum s-a dovedit ok, da n-am avut cine stie ce problema. O cunostinta de-a mea merge la d-na dr . Visinescu (Samardan) si zicea ca i se pare ok, da pt probleme mai mari a fost la Bucuresti si am mai auzit si de dr Vasilescu (pediatrie+ in particular da nu stiu unde).
Multa sanatate!

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157613393630890/detail/" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

La Multi Ani tuturor Mihaililor si Gavrililor, Mihaelelor, Gabrielelor si tuturor care au sarbatorit ieri
sa fiti sanatosi si fericiti!

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157613393630890/detail/" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetelor! ce mai faceti? nu prea va faceti timp sa dati pe aici vad. sunt fete de care nu am mai auzit de luni de zile nimic. nu pot sa cred ca nu aveti timp sa scrieti cateva randuri macar o data sau de 2 ori pe luna. la fel cum nu pot sa cred ca nu aveni nimic nou de povestit. asa ca va dau bile negre din partea mea.
anca multumim pt urari. noi am serbat in familie cu bunicii si matusile. deocamdata rarutzu este destul de micut si nu avem f multi prieteni cu copii deci trebuie sa se multumesca asa. a primit bani, f multe haine si bineinteles jucarii de care a fost cel mai incantat: 3 tractorase care mai de care si un politist mare. desi nu a fost ziua ei, nici beki nu a fost uitata asa ca ea a primit doar jucarii: papusi si pe twuity.
micola si eu tot la medicul de familie apelez cel mai des. a terminat pediatrie ca specialitate si a lucrat cativa ani ca medic de interventie pe salvare, dupa care si-a luat specialitatea de medic de familie. am destul de multa incredere in ea si pana acum nu m-a dezamagit. cand a fost nevoie de interventii mai avizate am mers la buc, dar pt probleme legate de picioare nu pt raceli sau altfel de boli. in primul rand medicul de familie l-am ales , ca si tanima, sa fie cat mai aproape de casa si sa fie disponibil sa vina la noi in vizita ori de cate ori am nevoie si sun la ea. prefer sa vina dr acasa la copii si sa ii vada decat sa ma duc eu cu ei in brate la dr sau sa astept ore in sir la coada la usa cabinetului (cum mi se intampla inainte, la primul medic la care il inscrisasem pe rares si la care am renuntat dupa 4 luni).



Mirela cu Rares-Mihai (19 aug 2006) si Rebeca-Maria (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

pe toata lumea si va oresc ca Mosul Nicolae sa va aduca multa fericire!
La multi ani tuturor sarbatoritilor zilei de duminica.
Ce mai faceti?

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157613393630890/detail/" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

anca iti urez din tot sufletul "LA MULTI ANI!" pt erica, multa sanatate, fericire ai noroc in viata. i-ai facut petrecere? probabil ca mosu' a fost destul de darnic in asa zi mare pt ea.
la rares vine mos craciun astazi, insa din cauza gripei nu ne-a dat voie si noua, parintilor, sa participam la serbare. vor face doar ei acolo o festivitate si le da cadouri din partea caminului o mica atentie. imi pare rau ca nu particip, mai ales ca era prima serbare a lui si a invatat si poezia f bine. am avut ceva de munca cu el pt ca nu vroia deloc sa o repete asa ca trebuia sa il mituiesc in fiecare zi cu cate ceva ca sa o zica macar o data pe zi. pana la urma a invatat-o, insa sper sa aibe CURAJUL sa i-o zica si lui mosu mai ales ca este prima data cand se intalneste fata in fata cu personajul acesta. pana acum nu a vazut nici un mos in carne si oase, nu a avut prilejul sa se apropie de nici unul. decat ce a vazut la tv in emisiuni, filme, desene etc... am emotii pt el!!!

Mirela cu Rares-Mihai (19 aug 2006) si Rebeca-Maria (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

la voi cand iau vacanta copiii? la rares se ia acum vineri pe 11 dec (chipurile ar avea zilele alea fara plata cum au bugetarii) dar cred ca nu va mai veni nimeni vineri. cred ca nici maine nu vor mai veni multi copii mai ales ca au serbarea astazi. asa ca pana va merge din nou la gradi o sa imi manance zilele in vacanta asta prelungita. cred ca se va dezobisnui si nici nu va mai dori sa mearga deloc.

Mirela cu Rares-Mihai (19 aug 2006) si Rebeca-Maria (4 iun 2008)

Mergi la inceput