Mamici si bebici din Pitesti 6

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

aaaa, am uitat:
Maaaamiiiiciiilorrrrrrr!!!!!! Mai treceti si pe aici sa mai stim si noi ce mai faceti? Cum sunt copii la gradi? Ce activitati mai aveti? Pe unde mai colindati?

Mami de doi ingerasi Rares (15 oct 2006) am 2 ani si Miruna (1 febr 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna! tanima, ce pot sa zic decat ca va doresc ca intr-o zi sa va mutati si voi la curte... la curte este super super super (exceptand "tonele" de nisip pe care le aduc copiii in pantofi in buzunare si peste tot prin hainute). desi la inceput nu m-a incantat ideea sa impart curtea cu cineva (socrii si cumnata mea locuiesc la parterul casei) si imi doream propria mea curte in care sa nu dau darea de seama la nimeni, pe parcurs mi-am dat seama ca locuitul cu cineva care sa te ajute cu copiii conteaza mult mai mult decat sa fii singur "cuc" intr-o curte. oricum ne gospodarim fiecare in parte, nu suntem legati cu nimic unii de ceilalti, dar sa poti sa dai drumul copiilor prin curte ca sa faci curat sau mancare sau sa speli vasele sau sa intinzi niste rufe pe sarme si totusi sa fie supraveheati de cineva ca sa nu li le intample ceva ese cel mai important lucru. cat despre confort, acum depinde de fiecare ce intelege prin asta. noi avem 3 dormitoare (fiecare cu camera lui, de fapt asta a fost si motivul pt care ne-am mutat aici), un mic living unde petrecem majoritatea timpului, baie si bucatarie si in plus posibilitatea de extindere in mansarda pe care inca nu am menajat-o din motive obiective: lipsa banilor necesari, economii la incalzirea inca unui etaj in plus, si cel mai important supravegherea mai indeaproape a copiilor. am preferat sa fac spatiu cat mai util, sa avem camere mai mici, dar una langa alta, sa fim toti laolalta, decat sa ne mutam noi sau vre-un copil la mansarda. mobila am cautat sa fie cat mai rezonabila la pret ca sa nu ne doara sufletul daca se strica ceva atata timp cat copii sunt inca mici. mai avem de cumparat covoare, galerii pt perdele si draperii, o hota pt bucatarie, ceva mobila pt living si alte mici chestii care tin de asa-zisul "confort", insa in timp le luam noi. dar astea deja sunt detalii. lucrurile importante le-am facut deja. se vede ca sunt tare mandra de realizarile nostre, nu?!? e drept ca am facut ceva sacrificii si ne-am stresat un pic pana am terminat pt ca totul sa fie asa cum este acum, dar zicem noi ca a meritat.


Mirela cu Rares-Mihai (19 aug 2006) si Rebeca-Maria (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

haideti ca m-am luat c povestile despre etajul nostru si am uitat sa va zic despre copii.
in privinta caminului, rares nu cred ca va zice vre-o data el de buna voie ca rea sa mearga sau ca ii place acolo. protesteaza un pic cand il trezesc dimineata pt ca i-ar placea sa mai doarma dar pana la urma sta sa il imbrac, se urca in masina si mergem de manuta pana la intrare (asta este un mare progres pt ca inainte trebuia sa il iau din casa in brate sa il urc in masina, tot in brate il duceam de la masina pana la intrarea in camin si apoi in clasa, acelasi ritual in brate si la intoarcerea de la camin), insa imediat ce a pus piciorul inauntru se schimba la 180grade. abia il descalt de adidasi sa ii pun papuceii, unori nu vrea sa dam hainuta si caciula jos asa ca il bag in claa imbracat cum este si il dezbraca educatoarea mai tarziu, de fiecare data si fara nici o exceptie imediat ce intra in clasa se intoarce la mine si ma apuca de picoare c sa plece cu mine inapoi acasa, asa ca educatoare este nevoita sa-l "cantareasca" in brate in fiecare dimineata pt ca eu sa pot sa plec. am intrebat si eu cum se descurca in colectivitate si mi-au zis ca dupa ce plec eu la 1-2 min isi revine si nu mai plange dupa mine. are un anumit baietel langa care face nani, se joaca doar cu anumiti copii care ii plac lui (eu banuiesc ca doar cei care i se supun lui), le ia jucariile la copii cand vrea el, insa el nu prea da jucariile lui la nimeni. de recitat cica ar recita cu copiii, dar este destul de rusinos cand este intrebat de vorba: ori nu raspunde, ori se intoarce cu spatele sau se piteste cu nasul in umar. apropo de poezii mie nu mi-a zis nici o poezie pana acum, iar semestrul trecut stia o multme din astea scurte, dar acum ori le-a uitat ori nu mai vrea sa le zica, nu stiu ce se intampla cu el. uneori cand il intreb ce poezie a invatat astazi la camin zice ca una noua, cand il mpun sa o zica zice asa: "catelus cu parul cret, a furat rata din cotet, a zis ca nu o fura si a furat-o" si gata!!!! a terminat baiatul... am incercat sa mai repet cu el asa cum facem semestrul trecut insa nu vrea de nici o culoare. nu stiu ce metoda sa adopt la capitolul asta ca parca mi-e si ciuda: noi, niste parinti cu atata scoala/carte si el sa fie un "bolovan" care nu stie nimic!!!! si daca nu as incerca sa ma ocup de el as zice, dar asa... voi cum procedati?!? cum ii invtati pe cei mici cantece si poezii? dati-mi si mie niste sfaturi de metodica/practica pedagogica ca se pare ca eu nu am gasit solutia potrivita.


Mirela cu Rares-Mihai (19 aug 2006) si Rebeca-Maria (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

pe toata lumea siva doresc un week-end placut.
Tamina si noi am facut 10 zile de broncho si luni le incepem pe urmatoarele 10. Am vazut pe aici ca de abia dupa a 2-a tura au efect. Cat despre oboseala...curaj mami
Mirela in primul rand felicitari pt realizarile voastre. Si eu zic ca a fost greu, dar cu siguranta a meritat.
Cat despre poezii si cantecele: nu mai face baiatul bolovan ca te iau la bataie. Nu vrea pt ca incerci sa-i impui. Trebuie sa te bucuri ca are personalitate. Eu cu a mea cant pe cutiutele muzicale si dansam. Ca sa vrea sa invete ceva totul trebuie sa fie o joaca. De colorat/desenat nici nu se pune problema ca nu are rabdare. Va veni si timpul astora...


Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157613393630890/detail/" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Restul fetelor pe unde umblati? Ce mai faceti?

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157613393630890/detail/" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetelor. ce vreme de tot rahatul... rares astazi isi incerca norocul sa nu mai mearga la gradi. aproape ca ma convinsase si pe mine. nu de alta dar imi era cam lene pana si mie sa ma ridic din pat ca sa ma imbrac si mi-ar fi placut ideea sa ne rasfatam impreuna in pat pana tarziu. dar mi-a zburat repede gandul pt ca in secunda urmatoare in timp ce ii incalzeam lapticul la bucatarie iar el, credeam eu, ca sta si astepta linistit pe scaun, m-am trezit cu el aruncand cu tot ce gasea pe masa. asa ca decat sa imi fac nervi cu el toata ziua in casa mai bine am preferat sa il duc la gradinita ca sa isi consume energia acolo.
zilele trecute mi-a zis d-na la gradi ca a ramas surprinsa de rares ca s-a oferit pt prima data sa zica el poezia pt ca nici nu stia d-na ca o stie din moment ce el nu repeta cu ceilalti copii, insa desi nu arata ca ar fi atent, se pare ca el zice in gand tot ce se spune in clasa. ma bucura treaba asta desi as vrea sa deschida mai des gura sa spuna poezii este totusi un inceput fata de cum credeam eu ca nici macar nu e atent la ce se vorbeste acolo.
cutiutele muzicale nu i le-am mai pus de mult. le ascultam si noi cand era el mic de tot insa de cand cu rebeca nu am mai avut timp de dans si cantat dupa ele. el nici la tv nu prea asculta muzica. mai mult se prosteste. cand da boxele la maxim de zici ca sare casa in sus cand le trage din priza ca sa nu mai ascultam deloc. el nu danseaza si nu canta, pe cand rebeca da. in schimb incerc sa imi fac timp sa ii citesc povesti. cateodata are rabdare si citim 1 chiar si 2 povesti, iar cateodata abia citim 2 pagini si inchide cartea ca sa luam alta sau da la anumite pagini unde ii plac lui imaginile si ma pune sa citesc si sa inventez la nesfarsit despre imaginea respectiva. iar pe rebeca o impinge, nu o lasa sa se uite si ea cu noi pe carte in timp ce ii citesc lui.

Mirela cu Rares-Mihai (19 aug 2006) si Rebeca-Maria (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

PE TOATA LUMEA SI VA DORESC O ZI SUPER!

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157613393630890/detail/" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna tuturor! ieri rares s-a dus tare frumusel, imbracat la costum si camasa alba, pt ca a avut lectie deschisa. una dintre doamnele educatoare si-a dat diferenta de grad sau ceva de genul asta. mi-au zis ca ar fi recitat si rares o poezie insa nu stiu ce sa mai cred. cred ca ma amagec singura, iar educatoarele nu sunt sincere cu mine si imi zic ccea ce vreau eu sa aud, pt ca dupa ce am plecat, in masina, l-am pus sa ne recite si mie si lui tati poezia pe care a spus-o el la gradi si in loc sa zica ceea ce ma asteptam eu sa aud, a "remixat" o poezie lipind versuri dintr-o poezie cu "mos craciun, tu esti darnic si esti bun..." (cred ca o stiti si voi si pe care o mai repeta mama mea cu el cateodata) si rugaciunea "inger ingerasul meu, ce mi te-a dat Dumnezeu ..." (pe care o mai zic eu cu el cateodata). nu stiu de unde a scos asa o incalceala de poezie unindu-le pe astea 2, cum de i-a dat prin cap asa ceva, si mai ales m-a uimit faptul ca parea serios cand o "recita", adik nu se prstea cum face el de obicei, insa clar nu era ce trebuie. asa ca AM RAMAS FARA CUVINTE si sunt profund dezamagita in contnuare....

Mirela cu Rares-Mihai (19 aug 2006) si Rebeca-Maria (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

si va dorim un week-end placut tuturor.
Mirela nu te mai supara atat, ca nu are sens. Nu-i plac poeziile si gata. Oricum faptul ca a reusit sa le combine e o realizare. Poate ii plac cantecelele, povestile. A mea n-ar sta sa-i citesc o poveste sub nici o forma, da nu cedez
Restul fetelor ce faceti?
Ralu cum merge? Botezul?

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157613393630890/detail/" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Mirela, nu te mai necaji, cred ca sunt la varsta la care nu mai vor sa faca ce le zicem noi, se prostesc si fac pe "prostii".
La fel face si al meu, ma intreba zilele trecute cate luni are el, desi sunt convinsa ca stie ca are 3 ani, acum 2-3 luni stia ca o sa vina ziua lui si ca face 3 ani, stia ca are 2 ani si 9 luni....etc. Legat de poiezii, stia atat de multe pana nu demult, iar acum daca il intrebi spune ca nu stie niciuna, dar sunt convinsa ca nu vrea sa spuna. Daca il intreaba cineva de vb tace malc, de zici ca este mut, iar acasa nu ii tace gura nici in somn. La cresa spune poiezii, dar numai cand vrea el. Aseara si azi l-am facut sa-mi spuna si mie poeziile de le-a invatat la cresa. Eu mi-am scris poiezia, este afisata la intrarea in sala, si ma fac ca nu stiu , ii spun doua trei cuvinte si il intreb pe el, sau ma fac ca gresesc si el ma corecteaza, deci le stie dar nu vrea.
Noi nu prea mai reusim sa trecem pe aici, pe la pitestence, este din ce in ce mai greu sa le fac fata celor doi nazdravani. Mai nou Rares are si o mare gaura in cap, are 3 copci si ne-a terminat de cata energie poate sa dea dovada, el niciodata nu este obosit si nu ii este somn, desi uneori nu mai doarme nici la pranz, dar seara nu s-ar culca daca nu il obligam.
Fetelor, mai treceti pe aici si mai spuneti-ne despre copii, ce mai fac?


Mami de doi ingerasi Rares (15 oct 2006) am 2 ani si Miruna (1 febr 2009)


Mergi la inceput