Nasterea la Maternitatea Regina Maria

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Din cate ni s-a explicat noua, am inteles ca maternitatea este foarte bine dotata, atat din punct de vedere al echipamentului medical, cat si al medicilor, ar putea ingriji prematuri de sub 1 kilogram. Insa costul pe zi al unui prematur depaseste 1000 eur, statul nu subventioneaza decat spitalele de stat in aceasta problema, motiv pentru care ei nu accepta prematuri. Am intrebat si la un spital de stat cam cat costa pe zi un prematur si mi s-a spus ca foarte mult, sunt foarte scumpe nu stiu ce substante pe care le folosesc pentru a-i ajuta sa traiasca. Deci nu a fost chiar bullshit. In plus, ar fi putut spune ca nu au dotarea necesara pentru prematuri, nu vad de ce ar fi trebuit sa minta. Si ni s-a mia spus ca , in curand, vor accepta nasteri incepand cu 34 de saptamani.

Ioana 34+ si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiralina spune:

Si eu am vizitat maternitatea si sunt f incantata de ceea ce am vazut. Arata f fain. Mi-a placut scaunul pt nasteri. :)
Si-au deschis si banca de celule stem. Nu stiu dc sa fac cu ei sau cu cei de la Cluj. Inclin spre Cluj, au ceva experienta si sunt mai ieftini.

28 saptamani cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bbee spune:

Asteptam sa ne povesteasca cineva experienta nasterii la maternitatea Regina Maria. E clar ca totul este exceptional la prima vedere dar ar fi bine de stiut si cum se simt bb si mama in realitate acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

Oana draghe, ba au aparatura
hai ca m-am lamurit: deci la regina maria au aparatura de prematuri si poti naste acolo si sub 37 de saptamani, dar in principiu te transfera la filantropia pe motiv de...banet
n-am putut vedea sala de asistenta fiindca era sterila, dar am intrebat
de exemplu, pentru plamanii prematurului trebuie o substanta numita surfactant; o fiola mica e 1000 de euro; statul ti-o deconteaza, dar ei nu au cum
daca vrei sa stai acolo si prematurul sa fie asistat acolo si ai bani sa platesti, nu te impiedica nimeni


Perlutele mele: Karolina (10.06.2007) si Eszter (DPN: 14.05.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui kiralina
Poate ar trebui sa fac si eu ca Nemora, adica sa merg la un doctor de stat pana la 36 sapt.... Insa au o atitudine atat de "comunista" ca imi piere orice cheful. De ex am vrut sa il iau si pe sotul meu la discutii cu medicul si nu a vrut sa il primeasca in cabinet, spunand ca nu sotul e insarcinat, deci nu are ce discuta cu el.


Dar poti merge la un medic la CMU si decizi la final daca nasti la stat sau la Regina Maria, nu?



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Citat:
citat din mesajul lui nemora

Oana draghe, ba au aparatura
hai ca m-am lamurit: deci la regina maria au aparatura de prematuri si poti naste acolo si sub 37 de saptamani, dar in principiu te transfera la filantropia pe motiv de...banet
n-am putut vedea sala de asistenta fiindca era sterila, dar am intrebat
de exemplu, pentru plamanii prematurului trebuie o substanta numita surfactant; o fiola mica e 1000 de euro; statul ti-o deconteaza, dar ei nu au cum
daca vrei sa stai acolo si prematurul sa fie asistat acolo si ai bani sa platesti, nu te impiedica nimeni


Perlutele mele: Karolina (10.06.2007) si Eszter (DPN: 14.05.09)


Ok, ei zic ca au: iti si arata un incubator intr-un colt. Dar a functionat vreodata? Eu stiu ca piesele de schimb pt. el si substantele pentru mentinerea prematurilor in viata (surfactanti)sunt foarte scumpe, in jur de 1000 de euro pe zi. Si atunci, de ce nu cumpara o doza de rezerva, sa zicem, spunand: UItati daca doriti noi va ingrijim prematurul aici, dar va costa suma X pe zi. Pentru ca sigur ar fi macar un amator pe luna, la ce dever au Euroclinicul si Medlife-ul in ultimul timp. Adica sa lase la latitudinea parintilor sa aleaga. Dar ei nu: tin aparatul de piesa de muzeu, nu-l folosesc dar spun parintilor ca au. Pai atunci de ce-l mai au, daca oricum nu-l folosesc? Zau asa, asta vroiam sa spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

Oana, pai mie exact asa mi-au zis
iti tinem prematurul (Doamne fereste) si te costa purcoiul de bani, daca doresti; sau te pasaportam la filantropia
mie-mi ajunge ca poti sa nasti in ce pozitie vrei si nu se baga la fundul tau sa te taie (asta zic de Niculescu ca restul...tot romani prosti is)


Perlutele mele: Karolina (10.06.2007) si Eszter (DPN: 14.05.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

E macar daca ti-au zis asa tot e ceva. Desi nici asa nu stiu daca _Doamne Fereste_ ar veni un prematur ar putea de pe o zi pe alta sa aduca tot ce trebuie ca sa puna aparatul in functie dupa ce n-a mers deloc sau de mult timp. Dar oricum sa nu ne mai gandim la asta ca nu e cazul
Anyway, de ce nu optezi pt. cezariana? Si eu am avut "spaima" taieturii la fund si am "cotizat" la un doctor de stat ca sa-mi faca cezariana. La privat se face la cerere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

fiindca stie care e diferenta intre naturala si cezariana, probabil

Perlutele mele: Karolina (10.06.2007) si Eszter (DPN: 14.05.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michisor spune:

fetelor dar de nascut a nascut cineva aici? ca asa sa ne dam cu parerea e usor si frumos.....

Mergi la inceput