Nasterea la Maternitatea Regina Maria

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicofa25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisucmic

Dragele mele
Am intrat si eu in luna a 7a si as vrea sa nasc la CMU Regina Maria, deci deja ma gandesc sa culeg informatii.
- eu le-am trimis 2 mailuri ca sa cer niste informatii preliminare in decembrie, dar nu am primit niciun raspuns la ele. Voi ati corespondat si prin mail, sau i-ati contactat telefonic si ati organizat o vizita?
- daca da, la ce telefon ati sunat, si ce ati solicitat exact: o intalnire, o vizita? Cum e cu acea prima miercuri din luna ptr prezentare, te inscrii pe o lista?


Eu le-am trimis mail folosind formularul de contact de la ei de pe site, le-am lasat si nr. de telefon si m-au contactat in aceeasi zi pentru a stabili o intalnire. Pentru intalnirea care are loc in prima miercuri din fiecare luna, trebuie sa suni cu o zi inainte sa confirmi prezenta.
Cu atat te pot ajuta eu deocamdata... mai ales ca inca nu sunt hotarata 100% ca o sa nasc la ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Michisor, sa ne spui si noua cum tre sa arate. Eu habar nu am, banuiesc ca trebuie sa fie ceva de genul: x este asigurat la y, angajat la z si i se elibereaza prezenta pt nastere.

Pisuc, reducerea este acceasi, indiferent de casa. Si eu tot la opsnaj sunt. Eu am preferat sa discut telefonic. Am avut intalnire cu Diana Frunza. Contractul nu te obliga nimeni sa il semnezi pe loc. Se discuta, ti se ofera draftul de contract, il analizati si atunci cand sunteti hotarati, se face si semnarea. Oricum, dintre cele 3 maternitati particulare, asta este cea mai rasarita, din punctul meu de vedere. Ai facut o alegere buna.

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 32+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michisor spune:

va spun va spun :)) eu deja am pitici si sunt foc si para pe medicul meu de familie. cred ca o schimb dupa ce termin cu pre/post-natalele. dupa ce ca nu m-a vazut aproape deloc in atatia ani de zile acum cand am nevoie de ea se face ca nu stie/nu poate. mi-e sila de sistemul sanitar de stat din Romania.
si intradevar ai dreptate, si mie Regina Maria mi s-a parut cea mai super dintre toate. Si cea mai scumpa ce-i drept dar....

36+ Stefan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cin spune:

Buna
Voi naste la Regina Maria... DPN 05.02...si cand am fost pt intalnirea cu anestezistul si medicul neonatolog am intrebat ce acte mai am nevoie. Fetele de la receptie mi-au zis ca e nevoie de adeverinta de salariat (de la locul de munca, valabila 3 luni) si bilet de trimitere de la medicul de familie, valabil 30 de zile. Am cerut detalii despre continutul acestuia si mi-au zis ca este un formular tipizat. Am fost la medicul de familie, dar am lasat vorba asistentei, pt ca era f aglomerat in acea zi...si astept sa ma sune asistenta cand e gata biletul...(sper ca corespunda cerintelor)
Merg din nou luni la maternitate pt inca o cardiotocograma...sper sa am si biletul de trimitere sa vad daca este ok.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michisor spune:

Citat:
citat din mesajul lui cin

Buna
Voi naste la Regina Maria... DPN 05.02...si cand am fost pt intalnirea cu anestezistul si medicul neonatolog am intrebat ce acte mai am nevoie. Fetele de la receptie mi-au zis ca e nevoie de adeverinta de salariat (de la locul de munca, valabila 3 luni) si bilet de trimitere de la medicul de familie, valabil 30 de zile. Am cerut detalii despre continutul acestuia si mi-au zis ca este un formular tipizat. Am fost la medicul de familie, dar am lasat vorba asistentei, pt ca era f aglomerat in acea zi...si astept sa ma sune asistenta cand e gata biletul...(sper ca corespunda cerintelor)
Merg din nou luni la maternitate pt inca o cardiotocograma...sper sa am si biletul de trimitere sa vad daca este ok.





vad ca avem acelasi dpn :) tu cu cine nasti si cum?
si fituica mea e tipizata si completata cu pixul. dar e mai mult ca vechile scutiri :))daca mai tineti minte cum aratau.
eu marti merg la intalnirea cu cei doi. poti sa imi spui te rog in ce au constat? multumesc mult.

36+ Stefan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cin spune:

O sa nasc natural, cu dna dr Doina Mihailescu.
In mare, neonatologul mi-a povestit cam ce se intampla cu bebe imediat dupa nastere, ce vaccinuri li se fac si ce alte teste suplimentare se pot face in maternitate. a fost interesat de cum a decurs sarcina, eventuale probleme cu bebe, grupele sanguine ale parintilor...De asemenea cu anestezistul ...mi-a explicat cum si cand se face anestezia, m-a intrebat de probleme de sanatate, din sarcina si dinainte, medicatia din sarcina.
Si tot atunci mi s-a recoltat sange pt hemoleucograma, plus un EKG

Michisor, tu cu cine vei naste? probabil ca ai scris mai in urma, dar memoria mea e zdrente

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michisor spune:

stai linistita...si a mea e la fel. cu sorin badescu o sa nasc. eu vreau natural... numai ca se pare ca nazdravanul meu nu s-a intors. marti merg la eco la 10 si apoi la 11.40 la intalnirea cu cei 2. mi-a zis medicul sa merg dupa ce am ecografia facuta ca sa vada si cei doi cum e bebe-in ce pozitie. sper sa fie ok pana la urma...mi-e cam frica de cezariana culmea mai mult decat de nasterea normala.
am gasit pe net un model de trimitere, e gen concediu medical si scrie sus de tot "bilet de trimitere pentru investigatii paraclinice decontate de cas". cred ca asta e. am printat si intreb marti daca asta e.... oricum nu seamana deloc cu ce mi-a dat mie zuza aia

36+ Stefan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cin spune:

Michisor, ce noutati ai? cum e bebe? s-a intors?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michisor spune:

da s-a intors :) numai ca acum are cordonul in jurul gatului.
neonatologul cu care am vb azi a zis ca e ok ca e doar o sg data. sa vedem acum. tu aveai recomandare pt cardiotocograma? mie nu mi-au facut :(
despre biletul de trimitere... este un document tipizat, numerotat si inseriat. am o poza cu el dar nu stiu sa atasez aici.sper sa fie ok daca atasez un link aici. gasesti modelul undeva pe pagina asta.
http://www.legestart.ro/Ordin-nr-384-din-2009-(MzI4NDUw).htm
pupici pe burtici



37+ Stefan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cin spune:

Ma bucur ca s-a intors; macar ai scapat de operatie..Si d-soara mea are circulara de cordon de multa vreme iar medicul mi-a zis sa nu-mi fac probleme, ca asta nu e motiv de ingrijorare...si nici nu impune cezariana
Eu nu am avut recomandare pt cardiotocograma, dar imi face saptamanal si o platesc...60 ron. Medicul meu este angajat CMU si merg saptamanal in zilele in care e dansa de garda, pt ctg si control. mi-a facut si o analiza de secretie (mi-a iesit infectie cu stafilococ hemolitic grupa b), mi-a mai dat trimitere pt sumar de urina si urocultura...astept rezultatele
si...pana la urma ce ti-a dat medicul tau de familie este ok? :)

Mergi la inceput