Nasterea la Maternitatea Regina Maria

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns h_3llena spune:

Buna!
Stiti cumva sa imi spuneti si mie cat costa la regina maria monitorizarea lui bebe din trim 3?.. Voi ati facut asa ceva?...
Mi-a zis dr data trecuta ca ar trebui facuta o monitorizare prin sapt 35-36 dk e totul in regula dar am uitat sa o intreb de pret...
Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui h_3llena

Buna!
Stiti cumva sa imi spuneti si mie cat costa la regina maria monitorizarea lui bebe din trim 3?.. Voi ati facut asa ceva?...
Mi-a zis dr data trecuta ca ar trebui facuta o monitorizare prin sapt 35-36 dk e totul in regula dar am uitat sa o intreb de pret...
Va multumesc!


60 de lei

te tine conectata la un aparat timp de 20 minute ca sa urmareasca contractiile tale si bataile inimioarei lui bebe...tu trebuie sa apesi pe un buton de fiecare data cand bebe misca...si o sa miste, o sa vezi ca se trezeste cand iti pune electrozii si gelul rece pe burtica

mami de brotacel Andrei Ioan
9 iunie 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Racusor mie nu mi-a zis nimeni sa apas pe niciun buton si bebe a miscat tot timpul, dadea cu piciorul chiar in senzor de bruia la greu semnalul.
Acum depinde despre ce monitorizare e vorba, ce a spus Racusor se numeste Cardiotocograma, dar poate sa-ti faca morfologie de trim 3, nu stiu exact cat costa, eu urmeaza s-o fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mh spune:

Mayaione, ar fii trebuit sa ti se spuna. Monitorizarea include cardio si o eco ptr masurarea cantitatii de lichid amniotic. Morfo e altceva. Preturi, nu mai stiu a trecut ceva de atunci..


Mihaela, Irina nov 2005 si Ania mai 2009



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Mh pai eu mai am pana la 36 sapt, am facut cardiotocograma pt 30 sapt, acum am observat ca h_3llena era chemata pt 35-36 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mh spune:

La mine a fost mai diferit, oricum cantitatea de lichid amniotic se urmareste pe tot parcursul sarcinii. Dar medicul decide in cele din urma.


Mihaela, Irina nov 2005 si Ania mai 2009



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns h_3llena spune:

Multumesc de raspunsuri!
Eco morfo de trim 3 am facut-o la 31 de sapt. Dupa aceea cand am fost la dr tocmai intra in concediu asa ca mi-a dat de refacut niste analize si mi-a zis ca dupa concediul ei trebuie sa facem o monitorizare. N-am mai apucat sa o intreb ce si cum ca m-a urcat pe calul balan si n-am mai gandit f coerent... oricum neuronu meu nu prea ma mai ajuta in ultimu timp... nici el nu mai suporta cat sunt de gravida....
Saptamana viitoare ma duc la dr sa vad cum mi-au iesit analizele si tot atunci o sa stabilim data pentru monitorizare.. Presupun ca e pentru miscarile lui bebe si lichidul amniotic... n-am habar... Sapt viitoare o sa intru deja in sapt 35...
Voi ati facut monitorizare mai devreme?... sau mai des?..


Elena burtica de 30+ cu... fata... baiat... fata... baiat... uff... nici noi nu mai stim...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

monitorizarea asta (CTG) se face in luna a noua saptamanal din cate stiu...si trebuie sa apesi pe buton, ca sa coreleze miscarile lui bebe cu ce se intampla atunci in uter - respectiv activitate uterina mai intensa

de asta e nevoie sa apesi pe butonul respectiv, sa vada si cat misca bebe in cele 20 de minute si cum raspunde uterul la miscarile lui

in functie de aceasta monitorizare pot sa isi dea seama daca se apropie nasterea sau nu sau daca bebe e bine acolo in burtica

lichidul nu se masoara decat la eco, si intr-adevar, ar mai trebui facuta una pe la 34-36 saptamani

in ziua cand am nascut (la 36 saptamani) eu am fost la monitorizare si asa au vazut pentru inceput ca lui bebe ii batea inimioara din cand in cand cu 110 batai pe minut (cand limita inferioara e de 120)

Dr meu nu m-a lasat sa merg acasa, desi nu aveam contractii, doar uterul foarte tare, si dupa 5 ore de monitorizare continua a lui bebe, in momentul in care inimioara lui a coborat la 70 de batai pe minut, s-au decis sa imi faca cezariana de urgenta....eu aveam si lichid cam putin si probabil de asta uterul era foarte contractat

scuzati ca m-am intins, dar monitorizarea asta este foarte importanta in ultima luna si ii furnizeaza multe informatii doctorului

pe noi ne-a salvat practic, pentru ca bebe intrase in suferinta fetala si eu nu aveam nici un simptom care sa ma faca sa creada ca nu e totul in regula cu bebe chiar si miscase pana atunci...

mami de brotacel Andrei Ioan
9 iunie 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catinca29 spune:

Dragele mele,

Solicit urgent informatii despre costul unei nasteri prin ceazariana la CMU...
Iata povestea mea: la ultimul consult (pe 3 septembrie), medicul meu (Dr. Niculescu, CMU) mi-a spus ca din motive medicale ar fi mai indicata o cezariana si mi-a fixat si data pt nastere (in aprox.10 zile).

In aceasta situatie, nu am mai stat pe ganduri si am semnat imediat contractul cu CMU. Initial, as fi dorit sa nasc natural si stiam costul unei nasteri naturale la CMU (1880 euro). Nu eram insa la curent cu tariful pt ceazariana. Reprezentanta maternitatii care a completat contractul m-a intrebat daca pot aduce adeverinta de salariat, caz in care as beneficia de o reducere. I-am spus ca nu e cazul meu. Am fost surprinsa sa vad pretul final trecut in contract, 2900 euro, pt o nastere prin ceazariana. Am semnat, usor nedumerita. Ajunsa acasa si odata trecut socul vestilor medicale si al nasterii iminente, am intrat pe site-ul CMU. Aici vad ca pretul unei ceazariene este 2280 euro si nu...2900. Am sunat-o a doua zi pe reprezentanta medicala care se ocupase de contractul meu. Mi-a spus senin ca pretul acela indicat pe site, 2280, este pretul care rezulta in urma reducerii CAS, de care eu nu beneficiez.

Am mai inghitit odata galusca, si m-am informat. Din ceea ce am inteles, cei care beneficiaza de reducerea CAS platesc mai putin de 2280; adica reducerea se aplica acestui pret standard...dar nicidecum acest pret nu este pretul rezultat in urma aplicarii acestei reduceri...
Am impresia ca halucinez...maine ma duc la CMU sa lamuresc problema!

De aceea va solicit ajutorul! A mai nascut cineva recent sau urmeaea sa nasca la CMU, fara acea reducere CAS? Ce tarif ati platit pt cezariana?

Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Catinca ai solicitat si recoltarea de celule stem? Daca da, cam atat e cezariana. Daca vrei numai cezariana simpla mie pe email mi-au trimis suma de 2.200 euro din care se scad 300 euro daca sunt asigurata. Nu stiu de ce ai ajuns la suma asta, in contract ce scrie? Poate au bifat si analizele optionale, cine stie. Sper sa nu ma trezesc si eu cu cine stie ce suma, am tot citit contractul, ma duc cu el semnat de acasa sa fiu sigura.

Mergi la inceput