Nasterea la Maternitatea Regina Maria

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

SI noi am semnat contractul cu ei, tot in RON...la fel am mentionat si noi, atat timp cat pe site preturile sunt in lei, nu avem de ce sa semnam in euro

noi am optat pentru nastere naturala + stem

orice zi in plus de spitalizare este 100 de euro, dar la astea se adauga si costul medicamentelor in caz de complicatii....la fel si la pretul nasterii, in caz de complicatii, mai creste pretul..acesta este pretul standard pentru nastere normala...

si eu o sa nasc tot cu Dl Dr Niculescu, dar eu merg la dumnealui din saptamana 7 de sarcina...am mare incredere in el...

eu am DPN 7 iulie, dar dl dr spunea ca s-ar putea sa vina pe la 36-37 saptamani...asta si pentru ca deja am stat cateva zile in spital cu risc de nastere prematura...

conditiile sunt intr-adevar foarte bune, eu la ei am fost internata, doar ca am emotii sa nu mai fie la fel de aglomerat...atunci asistentele nu mai faceau fata la avalansa de paciente...acum am vazut ca au suplimentat nr de rezerve

b6..tu cand esti programata la cezariana?

Bulina 33+ cu poznas

Doamne ajuta sa ajungem cu bine la termen si sa fim sanatosi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b66nmr spune:

Citat:
citat din mesajul lui racusor2010

SI noi am semnat contractul cu ei, tot in RON...la fel am mentionat si noi, atat timp cat pe site preturile sunt in lei, nu avem de ce sa semnam in euro

noi am optat pentru nastere naturala + stem

orice zi in plus de spitalizare este 100 de euro, dar la astea se adauga si costul medicamentelor in caz de complicatii....la fel si la pretul nasterii, in caz de complicatii, mai creste pretul..acesta este pretul standard pentru nastere normala...

si eu o sa nasc tot cu Dl Dr Niculescu, dar eu merg la dumnealui din saptamana 7 de sarcina...am mare incredere in el...

eu am DPN 7 iulie, dar dl dr spunea ca s-ar putea sa vina pe la 36-37 saptamani...asta si pentru ca deja am stat cateva zile in spital cu risc de nastere prematura...

conditiile sunt intr-adevar foarte bune, eu la ei am fost internata, doar ca am emotii sa nu mai fie la fel de aglomerat...atunci asistentele nu mai faceau fata la avalansa de paciente...acum am vazut ca au suplimentat nr de rezerve

b6..tu cand esti programata la cezariana?

Bulina 33+ cu poznas

Doamne ajuta sa ajungem cu bine la termen si sa fim sanatosi!!


Noi avem programata cezariana pe 26 mai (la 39 sapt).
Conform contractului, tariful pentru fiecare zi suplimentara de internare este de 200 euro; 100 euro se plateste in plus daca doresti sa te externezi dupa ora 14:00.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzilonghi7 spune:

Salut, am nascut la Regina Maria saptamana trecuta si nu pot decat sa ma felicit pentru decizia de ultim moment pe care am luat-o. Am nascut cu doctorul BOGDAN ALEXANDRU, care s-a purtat fantastic de bine cu mine. Am luat pachetul simplu de maternitate care m-a costat 2280 de euro, din care am avut o reducere de 300 de euro ca si platitot de CAS. Apoi am mai platit toate testele de screening care i se faceau copilului si tot nu mi s-a parut mult, desi nu prea imi puteam permite suma asta. Am fost extrem de multumita de tot, absolut toata lumea s-a purtat exemplar. In special era o asistenta la Terapie Intensiva, Odette, de care m-am atasat in mod special si care m-a tratat cu mai multa rabdare decat mama sau oricine altcineva pe lume. Conditiile excelente m-au facut sa ma recuperez in cateva zile si sa ma simt ca si cum nici nu as fi fost operata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Suzilonghi ai idee daca Bogdan Alexandru si-a facut rezidentiatul in Elias? Eu cand am nascut era rezident acolo, ultimul an, a fost mana a doua la operatie, dar s-a comportat super cu mine inainte de cezariana. Si mi s-a parut f bine pregatit si cam ce anticipase la mine s-a intamplat. Apoi a disparut, si-a schimbat si nr de telefon si chiar nu mai stiam unde s-a angajat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

sunt in 34s si inca nu am reusit sa iau o decizie, oscilez intre CMu si Medlife, pana acum am fost monitorizata la CMU si acolo am si abonament, in schimb Medlife cred ca au experienta de mai multi ani in nasteri si in plus, cu tot cu redurcerile de la CMU (10% din abonament si 300 euro prin CAS)la Medlife e mai ieftin, fara nicio reducere
bun...diferenta e pana in 10 mil, pretul n-o sa=mi influenteze decizia, dar as vrea sa stiu daca a mai comparat cineva sau ce va determinat sa alegeti CMu si nu alta maternitate privata?

cu bobinache 30s
Mami de Mikul Robert Constantin (19.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Nu a mai nascut nimeni la CMU intre timp, mai vrem amanunte. Mi-au trimis si mie contractul pe email, astept insa sa mai discut cu medicul, sa vad clar cum nasc, cezariana sau incercam normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2010 spune:

BUNA!
am nascut la Regina Maria de curand si consider ca am facut cea mai buna alegere(desi imi puneam si eu tot felul de intrebari).Desi costa ai tot ce ti doresti.Conditii excelente,aparatura moderna,produse farmaceutice(Germania) si produsele pt.copii de calitate foarte buna(Sanosan),ceai pt. lactatie hipp,personal foarte foarte amabil.Am nascut cu DR.Niculescu si moasa Axinte Elena 2 oameni deosebiti(atitudine si profesionalism).Moasa a stat cu mine de la 12 si pana la 20 chiar a ramas peste program pt.nasterea mea.Am nascut normal (a fost alegerea mea)nasterea a fost provocata(oxitocina,rupera membranelor)bebe avea deja 4 kg si nu dadea niciun semn,nu am vrut epidurala si nici nu am fost taiata.Sunt la a 2 nastere si pot spune ca a fost mult mult mai bine decat la prima.La 16.30 mi-au rup membranele si la 18.30 am nascut(sotul a asistat la nastere).Conditiile din maternitatea(ai si muzica de relaxare in sala de nasteri,)suportul medicului si al moasei m-au facut sa simt excelent si sa savurez din plin acest moment de fericire si sa-mi revin foarte repede.N-am simtit epuizarea,oboseala si m-am putut ocupa linistita de bebe.Nemultumirile au fost referitor :la mancare nu avea nici un gust indiferent ce comandam si doamna doctor neonatolog Dobrescu care a afirmat ca bebe mananca prea mult fara a cere informatii despre cat a mancat si la ce ora intr-o seara cand solicitam supliment de lapte praf.Dupa ce si-a dat seama ce a facut a incercat sa remedieze gafa facuta ca nu asta ar fi vrut sa spuna.
Medicul nostru neonatolog a fost Iordan Catalina foarte draguta si amabila.
Le multumesc din suflet doctorului si moasei(rar mai intalnesti astfel de oameni) si vi-i recomand.
Daca va mai intereseaza ceva,intrebati-ma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2010 spune:

Atentie la recoltarea celulelor stem in cazul nasterii vaginale.
Revin cu noutati.La o luna de la recoltarea celulelor stem primesc o notificare de la STEM HEALTH precum sangele recoltat din cordonul ombilical este contaminat cu 2 streptococi.Incep investigatiile de unde s-ar fi putut produce contaminarea(laborator,eu,copilul si medicul ginecolog) si raspunsul m-l da chiar medicul care a facut recoltarea dr.Niculescu ca in cazul nasterii vaginale exista imposibilitatea de a nu realiza conditii de asepsie deplina la momentul si locul recoltarii pt. ca vaginul este populat de o flora saprofita(am facut analize la secretia vaginala de citeva ori si chiar inainte de nastere si nu am avut nimic).Despre acest risc nu am fost informata de nimeni si nu se precizeaza nici in contract si imi mai retin si cei 100 euro pt. kit de recoltare de parca eu as avea vreo vina sau eram in cunostinta de cauza.Daca stiam ca s-ar putea intampla asa ceva alegeam clar nasterea prin cezariana.Sunt la a doua nastere la prima nu a existat aceasta posibilitate si acum aveam mai aveam o sansa.Sunt foarte suparata ca asa ceva se poate intampla in aceasta maternitate privata sa nu poti sa dezinfectezi cordonul ombilical sau sa nu ai dezifectantul cel mai puternic pt.a recolta sangele in conditii sterile si asta chiar in cazul dr.Niculescu si mai platesti si 100 euro pt.asta.As vrea ca acei 100 euro sa mi se restituie si incerc sa aflu cui ar trebui sa ma adresez si ce-ar trebui sa fac.
Fiti foarte atente cititi foarte bine contractul ,faceti complectari daca e cazul si daca nasteti natural+stem solicitati in mod expres in contract ca maternitatea sa suporte costul kit-lui de recoltare daca nu poate asigura conditii de asepsie totala.
daca cineva s-a confruntat cu aceasta situatie astept sa-mi scrie.
O sa revin cu noutati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Clau imi pare rau ca ti s-a intamplat asta. Daca in contract e prevazut faptul ca in caz de contaminare a probelor pierzi cei 100 euro nu prea ai ce sa faci, daca nu, poti cere maternitatii sa-ti returneze banii. Ai intrebat si te-au refuzat? Lasa ceva scris cum ca soliciti si returnarea celor 100 euro avand in vedere ca vina e a lor, daca spui ca analizele dinainte au fost ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

B66nmr, ne povestesti cum a fost nasterea? A trecut ceva vreme de atunci...


Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 12+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput