Nasterea la Maternitatea Regina Maria

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b66nmr spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabrielama

Larissa, da, mai am o fetita, care are 6 ani. E totul OK, abia l-a asteptat, dar mai are mici-mici gelozii. Incercam sa facem tot ce putem sa nu simta schimbari, speram sa fie totul OK si pe termen lung.

Bebe - Filip - este OK, cumintel, doarme cateva ore legate, e linistit, pana acum n-a avut probleme mari cu burtica. Speram sa o tinem tot asa.

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!


Sa va traiasca ambii ingerasi!
Lui bebe Filip ii dai picaturi pt colici sau pur si simplu nu a avut el problemute cu burtica pana acum?
Nu mi-ai spus ce greutate si lungime a avut la nastere si la cate saptamani a venit pe lume...
La externare cum te-ai simtit cu operatia/ coloana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

BB66,

n-am avut - nu am - probleme nici cu operatia si nici cu coloana; am venit acasa vineri (am nascut marti) si de atunci urc si cobor scarile din casa de 100 de ori pe zi, fara probleme. Eu in general ma refac repede... si la prima nastere tot asa am fost; si timp de 6 ani n-am simtit niciodata si nu m-a deranjat niciodata operatia.

Azi a avut prima data colici; am luat Infacol, care este recomandat si de medicii din maternitate, si pare OK.

Si Filip a avut 53 de cm si 3,490 kg; desi se spune ca al doilea copil (mai ales baiat) este mai mare, el a fost cu 400 de grame mai mic decat Mara - care a fost super bebeloi!

Cand trebuie sa nasti?

Larissa, cunosc scenariul cu gelozia... si eu sunt a ei si numai a ei. Si Mara adoarme numai cu mine... pana acum dormea numai cu mine; este insa minunata si a inteles ca pentru o vreme, cat mai creste Filip putintel, trebuie sa dorm cu el. Seara, la baie cu amandoi si la culcare cu amandoi, cel putin in faza asta cand F este atat de mic, este o intreaga aventura... Succes si tie!

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b66nmr spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabrielama

BB66,

Cand trebuie sa nasti?



Noi avem programare la cezariana pe 26 mai (asta daca mai sta bebe pana atunci fiindca este f agitat)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

b66nmr, ai semnat contractul cu ei? Mi-a zis cineva care a stat internata zilele astea 2-3 zile ca era cam aglomerat pe acolo. Astept si de la tine impresii dupa nastere!

Larisa 29 fix cu Nectarie si mamica de Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinasis spune:

Larisa, am citit ce ai postat acum cateva zile referitor la ingrijorarea ta legata de cum ar decurge nasterea.
Cred ca experientele noastre se aseamana oarecum. Si eu am nascut la stat - Municipal - primul copil, in 2007. Nu a fost o experienta dramatica, dar nu m-am simtit in siguranta decat cat a fost dna dr. Grigoriu prezenta, adica in momentul efectiv al expulziei. Mai aveam un pic si nasteam, si nici o moasa sau asistenta nu verifica.
Al doilea copil l-am nascut la "Regina Maria". Ca si tine am stat destul de mult in cumpana daca sa investesc o suma atat de mare de bani in 3 zile de spitalizare, mai ales ca munca cea mai grea o faceam eu :) In final mi-am dat seama ca imi doresc o experienta frumoasa, relaxata, vreau atentie permanenta si daca se poate si un zambet. Dar partea cu atentia permanenta a primat.
Am ajuns la maternitate pe ultima suta de metri, cu dilatatie aproape completa si am nascut la f. scurt timp. Era 12.30 noaptea, o moasa a stat permanent cu mine, medicul de garda m-a asistat la nastere, caci dna dr.Grigoriu nu a mai avut timp sa ajunga. Medicul de garda, dr.Doina Mihailescu, m-a indrumat si m-a incurajat si mai ales a reusit sa nu faca epiziotomie. Si cand zic a reusit, chiar cred ca e meritul ei, caci a efectuat niste manevre sa destinda perineul cat mai mult. Am nascut fara probleme, mi-au gasit venele din prima, dupa nastere moasa mi-a masat burta vreo ora jumate si a vorbit cu mine si m-am simtit singura ei preocupare tot timpul cat am stat in sala de nasteri. A doua zi nu-mi venea sa cred ca nu am nici o durere. Puteam sta in fund, puteam merge, ma aplecam, totul fara probleme. La prima nastere am avut epiziotomie, si desi nu am suferit prea mult, nu era o experienta pe care sa vreau sa o repet.
Referitor la intrebarile tale legate de costuri, eu am intrebat despre preturi si am aflat ca cea mai mare parte a banilor platiti pt. actul medical se duce la medic. In ceea ce priveste spitalizarea, cred ca e evident de ce costa mai mult decat la stat. Conditiile sunt excelente si cred ca mentinerea lor costa ceva bani. Oricum, indiferent ce vei decide, iti doresc o nastere usoara si clipe minunate langa puiul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b66nmr spune:

Citat:
citat din mesajul lui larissa_79

b66nmr, ai semnat contractul cu ei? Mi-a zis cineva care a stat internata zilele astea 2-3 zile ca era cam aglomerat pe acolo. Astept si de la tine impresii dupa nastere!



Speram sa semnam contractul maine dimineata. Noi vrem sa semnam de 3 saptamani (in fiecare saptamana am facut cate un drum pana la ei pt a semna), dar au facut niste modificari la contracte si se cam bat cap in cap ce au trecut ei pe acolo. Speram ca au facut si ultimele modificari si sa semnam maine fiindca pot naste in orice moment si nu stiu in ce parte sa o iau...

Desigur ca o sa revin cu vesti cand ne vom intoarce acasica! Sper doar sa ma simt si eu la fel de bine ca tine dupa cezariana si, bineinteles, sa fie si BB sanatos.

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

irinasis, multumesc de raspuns. Cumva m-am si decis...ca din ce am mai auzit stanga dreapta la Municipal mare lucru nu s-a schimbat si daca ma duc acolo sa nasc ma duc cu un disconfort psihic si stres din prima. Iti multumesc mult pentru detalii..mi-as dori sa fie si la mine asa usor...La mine a masat burta dupa nastere sotul ca asistentele imi trantisera mie punga pe burta si plecasera. Sa imi fac masaj singura...eu abia stateam sa nu lesin. Norocul meu e ca l-au lasat pe sot cu mine si mi-a facut masaj f f bine si burta s-a retras si m-am refacut frumos.
BB66, astept detalii dupa ce semnezi. Doamne ajuta sa fie toate bune si sa semnezi maine!

Larisa 29+ cu Nectarie si mamica de Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b66nmr spune:

Bineinteles ca ne-am prezentat ieri ca doua floricele la maternitate unde aveam programare pt semnare contract (a nspea oara), consult neonatolog si consult anestezist; ajungem acolo dupa un drum infernal prin Bucuresti si ni se spune franc ca sunt full, au o gramada cezariene neprogramate (s-a inchis si sectia de maternitate de la Universitar si majorittatea pacientelor au venit neprogramate la CMU) si ca doctorii sunt ocupati pana la ora 19:00; suplimentar, contractul nu era gata si, eventual, poate revenim in alta zi... again!
Va dati seama ca am facut soc! Puteau sa ne sune dinainte ca sa nu mai batem a nu stiu cate oara drumul de pomana pana acolo (nu mai punem la socoteala ca sotul meu si-a irosit zilele de concediu aiurea); asa ca m-am crizat un pic si le-am spus ca nu plec pana nu discut cu doctorii si m-am infiintat pe scaunel la receptie; pana la urma am vorbit cu ambii (si neo si anestezista care coborase saraca de la o cezariana si a intrat in alta dupa ce a discutat cu noi).
Trecand peste aceste neplaceri, doamnele doctore au fost f ok, au raspuns la toate intrebarile mai mult sau mai putin stupide pe care le-am avut (nu ca mi le-as mai fi adus aminte pe toate dupa nervii pe care mi i-am facut).
Varianta finala a contractului trebuia sa o primim in aceasta dimineata pe mail. Voi ati vazut-o?!! K la mine nu a ajuns!
Anyway, am platit avansul ca sa nu avem probleme in cazul in care nu mai asteapta BB si vom semna contractul cand va fi aprobat de sefi; bineinteles ca nu am de gand sa mai fac un drum pana acolo, asa ca vom depune la un sediu CMU contractele semnate si, la urmatorul consult (sapt viitoare) vom ridica si exemplarul nostru...
Asa ca, ne trebuie nervi de otel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

b66nmr, pai daca au inchis si Municipalul era de asteptat. Astia is normali la cap? CFR-ul mai e inchis?

Larisa 29+ cu Nectarie si mamica de Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Eu deocamdata sunt de-abia in 17 saptamani de sarcina, din cate citesc e cazul sa ma duc de acum sa semnez contractul ca poate in 2 luni reusesc. Chiar o sa discut cu dl doctor cum procedam ca nu vreau sa raman cu ochii in soare dupa atatea drumuri la clinica. Partea cu organizarea am observat si noi ca nu e chiar asa bine pusa la punct, adik cand sunt intarzieri mari la programari mi se pare de bun simt sa fii sunat si anuntat, nu te mai grabesti, poate merg sa mananc sau fac altceva. Si acest aspect ar trebui sa faca diferenta de stat. Insa atitudinea angajatilor e una pozitiva, si conditiile in care se desfasoara consultul sunt superioare celor de la stat. Eu sunt f multumita de alegere, si de la prima nastere am zis ca eu la a doua vreau la un spital privat, nu mai suport depresia si mizeria dintr-un spital de stat. Nu aveam unde sa ma spal macar pe picioare, la dus era un furtun d-ala negru in loc de dus, la wc nu mai spun. Groaznic.

Mergi la inceput