Nasterea la Maternitatea Regina Maria

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Fetelor, multumesc pentru raspunsuri. Inca n-am luat o decizie definitiva..insa mai am timp zic eu. Sa va zic temerile mele...si care ar fi motivele pentru care as vrea sa nasc la privat. La mine nu primeaza atat respectul...in sensul ca m-am obisnuit sa traiesc si fara :), hainele bebelushului, tampoane, mancare etc. Astea le-am avut de acasa si n-as da miile de euro pentru asa ceva. Sigur e un plus...altceva insa ma intereseaza.
Adica...
Sa va zic cum a decurs la mine nasterea Alexiei si veti intelege.
Eu aveam DPN pe 13 iulie. Pe 12 iulie m-am dus la control...colul inca nu era sters ( deh abia se inchisese dupa ce am stat 3 luni doar in pat). Dr mi-a zis sa i-au putin ulei de ricin...ca na a doua zi aveam DPN si mai era si de garda in noaptea aia.
Am luat eu uleiul in care imi puneam mariiiii sperante si fetelor....nimic...da' nimic. Nici o crampa, nici mers la baie, nici rau de burta...nimic nimic. Mie mi-a dat sa i-au o lingurita...sau putin. Oricum eu n-am simtit nici un efect ca si cum nu l-as fi luat. Bun. M-am culcat nervoasa...ca nu nasc odata asta dupa ce imi facusem atatea sperante cu uleiul. Pe la ora 2 noaptea am simtit ca sunt uda toata...m-am dezmeticit si mi-am dat seama ca s-a rupt apa. Acum intreb...oare de la uleiul de ricin? Normal...trezeste sot ( nedumerit...cum adica s-a putut rupe apa la ora aia) tusti in masina si la spital, la Municipal in speta. Cand la Municipal, faceau internari cu taraita ca era nu stiu ce microb in spital. In fine...sun doctorita ca era de garda, ma controleaza medicul de la primire, rupe membranele de tot, fac inundatie pe acolo. Pe mine in tot acest timp nu ma durea nimic nimic. Ma imbrac in camasa adusa de acasa....un nene insista sa ma duca cu scaunul cu rotile desi eu eram bine mersi pe picioare si urcam la etaj. Ma cazeaza in salon cu inca 5 gravidute si imediat vine cineva imi face o injectie, calciu cred si imi pune o perfuzie cu oxcitocina cred. Eu n-aveam nici o contractie nimic. In fine s-a facut cam 8 dimineata inca nu ma durea nimic. Uit sa precizez ca m-a invinetit aia pana a reusit sa puna perfuzia. In fine trecem peste. A venit dr m-a urcat pe masa....a vorbit cu alea sa mai puna inca o perfuzie...sa creasca doza etc. Si au inceput durerile...de spate...burta sau contractie nik. Ma durea spatele...ma ardea asa...dureri mari aproape dintr-odata. Si aia care mi-a pus perfuzia cica sa nu ma misc. Ma durea asa de tare ca in secunda urmatoare ma ridicam si umblam prin salon. Au vazut ele asa m-au dus in alta camaruta in care eram doar eu. Incepusera dureri mari de spate. Am tipat si au venit si mi-au facut prima doza de epidurala. Toate bune si frumoase nu ma mai durea mai nimic. Cand a trecut insa doza ....iar m-au laut durerile de simteam ca lesin. Ma controleaza moasa si aveam dilatatie 10 insa bebe nu coborase era pozitionata prea sus. Si da-i si trege de burta sa coboare..in timpul asta eu strigam ca mai vreau o doza de epidurala. Intai nu au vrut sa imi faca...pana la urma a venit o doctorita si mi-a facut si a doua doza...iar imi venea sa adorm. Aia incepuse sa strige apoi la mine sa imping sa coboare burta. Sa imping ce? Ca eu nu aveam nici o durere nik. M-au dus in sala de nasteri...a venit si doctorita si strigau la mine sa imping, sa ma screm etc. De unde...ca nu simteam nik ma scremeam din gat nu stiu cum. Si uite asa copilul nu iesea....moasa s-a cam urcat pe burta mea sa coboare bebe...dr m-a taiat si a folosit si vacuum-ul sa o scoata pe Ale. Apoi m-a cusut o rezidenta de am tras cu epiziotomia vreo 3 luni. Am nascut cu dr Corina Grigoriu....si cred ca la CMU la maternitate tot cu ea as naste daca va putea veni.
Bun eu acum imi dau seama ca toate astea au fost asa cam anapoda facute.....si as vrea sa stiu daca vin cu apa rupta, in aceleasi conditii ...daca pot naste natural fara stres, fara epidurale insa ajutata de moasa mereu. Nu tin mortis sa nu fac epiziotomie dar macar sa nu mai fie nevoie de vaccum. La fel nu tin mortis sa nasc cu dr mea...poate sa fie altul. Vreau insa sa nu mi se mai sparga venele si efectiv cineva sa ma ajute...pe toata durata travaliului. Fetelor se poate?...ca daca ajung sa trag aceleasi lucruri....dau banii de pomana? Tre sa fie cineva acolo care chiar daca imi face o doza de epidurala prima sa nu imi fac nicicum cea de-a doua. Eu in durerile alea poate cer...asta nu inseamna ca ele tre' sa si faca. Plus ca Ale a avut circulara de cordon si cum nu se face ecografie inainte nu s-a stiut.

Larisa 28+ cu Nectarie si mamica de Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Buna dimineata!

am nascut saptamana trecuta la maternitatea Regina Maria de la Centrul Medical Unirea. Am nascut cu cezariana - pentru ca la prima sarcina am nascut tot cu cezariana si am ales sa merg tot pe aceasta metoda.

Experienta mea acolo a fost de nota 10 plus; absolut totul, incepand cu oamenii care lucreaza acolo si terminand cu conditiile in care stai si nasti au fost fara cusur.

Medicii neonatologi si doamnele asistente de la neonatologie au fost de super mare ajutor, nu stiu cum ati fost voi dupa nastere, dar eu, desi sunt la al doilea copil, mi-a fost teama si m-am simtit de parca n-am vazut bebelus in viata mea.

Stiu ca a intrebat cineva despre factura detaliata; eu nu am cerut asa ceva, dar stiu - am auzit discutii - ca se dau fara probleme.

Larissa, ce pot sa-ti spun este ca daca vrei sa nasti acolo, trebuie sa iei legatura cu ei inainte de a naste efectiv; ei te vor ajuta sa nasti asa cum vrei tu, insa trebuie sa stie despre istoricul tau medical, trebuie sa ai analizele facute (nu neaparat acolo) cu maxim doua zile inainte de nastere, sa ai o discutie inainte de nastere atat cu medicul anestezist, cat si cu medicul neonatolog. Attfel, daca te duci direct acolo cand ti se rupe apa, s-ar putea sa nu poti naste.

Cat am stat eu in spital au fost doua doamne care au nascut in apa; pe una am vazut-o la cateva (vreo 3-4) ore dupa nastere, se plimba vesela si vioaie pe holuri.

Daca aveti intrebari si va pot ajuta, cu mare placere. Pentru mine a fost o experienta exceptionala; asa incat, in prima noapte cu bebelusul acasa, mi-a venit sa-l pun in cosulet si sa plec rapid inapoi la maternitate!

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Gabriela, felicitari pentru bebe!
Eu pentru analize, urmarire sarcina si ecografii merg la CMU si intamplator in Baneasa langa Regina Maria. Daca e sa semnez cu ei intentionez sa o fac in saptamana 35-36. Banui ca nu e tarziu. Vreau insa sa merg pentru o discutie la sfarsitul lui mai, pentru ca, clar vreau sa ma asigur ca unele lucruri or sa se intample. Oare poti naste in apa daca nu stii sa innoti? hihihi
Gabriela, tu ai recoltat si celule stem?

Larisa 28+ cu Nectarie si mamica de Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b66nmr spune:

Gabriela, felicitari pentru bebitza! Sa fiti sanatosi si sa va bucurati de bebe!

Eu am DPN pe 26.05.2010 si miercuri ar trebui sa semnez contractul la CMU (nastere cezariana la indicatie medicala).
Cand ai putin timp, as dori sa ne impartasesti din experienta ta la CMU: numele dr-lui si anestezistului, la ce ora te-ai internat, cat a durat operatia, ce s-a intamplat intre internare si operatie, cum te-ai simtit dupa operatie, cat ai stat la reanimare, cand ti l-au adus pe bebitz, daca ai primit vizite la reanimare (sot/ parinti), ai primit ceva indicatii de la cei de la neonatologie privind alaptarea/ ingrijire bebe, etc... Orice informatie m-ar ajuta...

Larissa, din cate stiu eu, nu conteaza daca stii sa innoti sau nu pentru a "beneficia" de nasterea in apa; mai multe info gasesti la http://stirileprotv.ro/csid/sarcina-si-fertilitate/afla-totul-despre-nasterea-in-apa-marti-la-videochat-cu-oana-cuzino.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Larissa, multumesc pentru urari; da, am facut recoltare de celule stem, cu o metoda noua si se pare foarte performanta (pe care nu stiu sa o explic medical, dar care este considerata mult mai buna decat cea "clasica").

BB66, multumesc si tie de urari; la nastere a fost cam asa:

- cu o saptamana inainte am facut control la medicul anestezist si discutie cu medicul neonatolog;
- am nascut marti, iar vineri si luni am facut in ambele zile cate un set de analize de sange;
- in dimineata zilei de marti am ajuns la spital la 6 dimineata; am fost condusa in rezerva, unde mi s-a facut EKG si s-a ascultat inima bebelusului;
- de acolo, cu camasa de noapte de la maternitate, am fost dusa in sala de operatie;
- doamna doctor anestezist (Rodica Sirighie) a fost super mega exceptionala; eu am ales sa fiu treaza in timpul nasterii, asa ca am nascut cu rahi; mi-a explicat fiecare lucru pe care il face, ce urmeaza sa simt, la cate minute, etc;
- la 7 fara 5 am intrat in sala, la 7.12 minute au scos copilul; la 8 fara 5 eram deja in post-operator;
- am nascut cu medicul cu care am nascut si primul copil, respectiv Cristian Radoi;
- dupa operatie m-am simit OK, amortita, evident; am stat in post-operator pana pe la 4 dupa-amiaza, unde am motatit sau m-am uitat la TV. In momentul in care am putut sa-mi misc picioarele, am primit "premiu" un pahar de apa; pe dupa-amiaza, am primit un iaurt mare;
- bebele mi l-au aratat dupa ce l-au scos si curatat si apoi mi l-au adus in camera cand am ajuns; cum nasti cu cezariana nu iti lasa copilul in camera, dar ti-l aduc la alaptare si/ sau de cate ori ceri tu;
- am primit vizite inca din prima zi, poti primi musafiri la orice ora vrei tu;
- mancarea se comanda dintr-un meniu prestabilit, mai ales la operatiile de cezariana; din ziua a doua poti sa-ti alegi pranzul, micul dejun/cina iti dau ei ce considera ok (gen iaurt, paine prajita, etc);
- cei de la neonatologie au fost super ok, mi-au raspuns la miile de intrebari pe care le-am avut (caci sincer, am uitat o gramada de la primul copil); au stat cu mine, l-au spalat in fata mea, mi-au explicat toate cele;

Ca "bagaj" de maternitate, nu aveti nevoie de nimic; totul pentru mama si bebelus vi se da acolo (inclusiv periuta de dinti); evident, aveti voie sa va aduceti orice vreti voi... nu este obligatoriu sa folosesti hainutele sau cosmeticele de acolo.

Cam asa... daca mai vreti informatii, cu placere.


Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b66nmr spune:

Ma bucur mult sa aud ca mai exista si nasteri placute!
Multumesc frumos ca imparti cu noi detalii din experienta ta. Deja sotul meu imi tot spune sa il mai tin pe BB macar 2 zile pana apucam sa semnam si noi contractul cu CMU...
As mai dori sa stiu:
- cand te-au mutat in rezerva ta (tot marti sau miercuri?);
- ai primit cumva ceaiuri pentru stimularea lactatiei? (bine, oricum nu cred ca era cazul, tinand cont ca mai ai un copilas)...
- cand te-ai externat?
- ti-au dat ceva documente la externare in care sa se precizeze ce veccinuri, tratamente, vitamine, etc. i-au fost administrate lui BB?
- poti sa ne dai mai multe detalii (un link/ numele companiei) cu privire la noua metoda de recoltare a celulelor stem pe care ai folosit-o?

Multumesc mult!
P.S. Daca ma mai "streseaza" si alte ganduri, o sa mai revin cu intrebari...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

BB66, ma bucur ca te pot ajuta. Iaca raspunsurile:

- m-am mutat in rezerva inapoi in aceiasi zi in care am nascut (marti);
- mi-au dat ceaiuri pentru stimularea lactatiei din prima zi; pe holuri exista mese cu termosuri cu apa fierbinte, cani langa si pliculete de ceai la discretie; dar aduc si in rezerva, mai ales daca nasti prin cezariana;
- am nascut marti si m-am externat vineri pe la pranz;
- mi-au dat fisa medicala pentru mine, in care se descrie operatia, ce medicamente mi s-au administrat, starea de sanatate etc si fisa pentru bebe, cu toate datele lui si evolutia din spital;
- evident, mi-au dat si caietul de vaccinuri, recomandari scrise despre ingrijirea copilului si a mamei dupa plecarea din spital;
- celulele stem - metoda noua - le-am recoltat tot cu ei, caci au si acest serviciu; am sa citesc detaliile "tehnice" si am sa revin.

Daca mai ai intrebari, cu placere.

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Gabriela, suna foarte bine totul. O sa ma duc si eu sa discut cu ei cam in 2 saptamani si cred ca voi semna tot cu ei. Cum e bebe? Parca tu mai ai o fetita...nu? ( stiu de la femina intim). Alexia mea abia isi asteapta fratiorul..nu mai are rabdare.
Deci o sa nasc in jur de 24 iulie.
Fetelor...mai e cineva care naste natural la CMU pana atunci? Daca da..impartasiti cu noi povestea nasterii.

Larisa 28+ cu Nectarie si mamica de Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Larissa, da, mai am o fetita, care are 6 ani. E totul OK, abia l-a asteptat, dar mai are mici-mici gelozii. Incercam sa facem tot ce putem sa nu simta schimbari, speram sa fie totul OK si pe termen lung.

Bebe - Filip - este OK, cumintel, doarme cateva ore legate, e linistit, pana acum n-a avut probleme mari cu burtica. Speram sa o tinem tot asa.

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Hihi Gabriela a mea are 4 ani...si sigur vom avea si noi probleme cu gelozia. Momentan nici nu am voie sa i-mi imbratisez sotul de fata cu ea. Cica...e sotul ei :) Si normal ca si bebele e al ei si ea o sa il imbrace, ea o sa ii dea sa pape etc.:) Plus ca nu adoarme decat cu mine. Cu tati face orice...doar ca noaptea nu vrea sa doarma decat cu mine.
Da' vedem noi dupa ce vine bebe ce si cum facem :)
Si pe mine ma cheama si Gabriela. Sunt multi care ma striga asa...sau Gaby, Gabita.
Filip e un nume taare frumos!

Larisa 28+ cu Nectarie si mamica de Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

Mergi la inceput