Moft sau necesitate?

Moft sau necesitate? | Autor: sunny_face

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,
Sunt o burtica de 35 de saptamani, si ma alatur voua pt. ca bebelina mea ar trebui sa vina in aprilie. Incerc sa ma ocup de cumparaturile necesare, sa le am pregatite pe cele necesare in prima luna macar si as vrea sa va intreb daca unele articole chiar sunt necesare sau se poate si fara....
Prima pe lista ar fi pompa pentru san. Apoi urmeaza: recipient pt. lapte, sterilizator ( nu se pot fierbe spre exemplu biberoanele?), aspirator nazal, forfecuta speciala pt unghii, tampoane pentru san.
Probabil ca este bine sa ai toate produsele astea in casa, dar as vrea sa stiu daca se poate si fara.
Multumesc!
Va poop si va doresc multa sanatate pt voi si bebei.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

bine ai venit pe forum!
te asteptam la "Ghiocei de Martie - Aprilie".

intr-adevar unele obiecte nu sunt absolut necesare, cum ar fi: sterilizator, recipient pt lapte. biberoanele se pot fierbe si in oala.
pompa de san e necesara doar la inceput. vezi, poate ai vreo prietena de la care sa o imprumuti (ca eu asa am facut).
aspiratorul nazal, forfecuta de unghii si tampoanele de san sunt necesare inca de la inceput.
si fiindca multa lume va veni la tine cu cadouri pt copil, eu te sfatuiesc sa le spui ce sa-ti aduca.

33+
si Andrei (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Berarpiri spune:

Eu zic ca nu ar trebui sa fie probleme,si vei alapta natural.Poti
sa le cumperi dupa ce nasti produsele care trebuie pt. alaptatul
artificial,asteapta mai intai sa vezi ce va fi.
Forfecuta am folosit-o din primele zile,aspiratorul il poti lua
si in momentul in care ai nevoie,daca ai farmacie non-stop in
apropiere.
Ce putin mai este!Sa ai un travaliu scurt,si nastere usoara!

andreea, Ambra
cand implineste sufletelul nostru 2 ani
cu Ambra ;www.onetruemedia.com/shared?p=617ac8b91f0a1a8acaba53&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">puterea dragostei
,,In tot raul e umpic de bine,si in tot binele e si umpic de rau.''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velenamaria spune:

sunny face
sa ai crema ptr sfarcuri....intreaba la framacie( este una germana..nu stiu daca am voie sa scriu) pe mine ea m-a salvat..daca vrei sa alaptezi.
ser fiziologic ca sa cureti nasucul celui mic
comprese sterile si spirt ptr omblic

pompa si tampoane ptr sani! plus sutiene speciale ptr alaptat...eu nu am putut fara ele+ camasa cu nasturei si tricouri cu nasturei ca sa aiba bebe acces usor la san.

sa te asiguri ca aveti hainute mici ptr bebe si in rest puteti cumpara pe parcurs.

succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Orice lucru care poate face viata mai usoara mamei si bebelusului reprezinta o necesitate. Aici intra: sterilizator biberoane (nu mai pierzi timpul fierband), incalzitor biberoane (idem), perna alaptat (mi-a fost foarte utila pt pozitionarea copilului), tampoane san, pompa (una electrica este mai buna decat una manuala), patut mobil (poti pune copilul in alta camera decat cea unde are patul normal), swing si bouncer (foarte utile cand incep sa creasca si se plictisesc repede),cos de gunoi care se inchide ermetic pt scutecele murdare si mirositoare:)), obictele de igiena (forfecuta, aspirator nazal, cadita cu suport pt nou nascuti, etc),....si lista poate continua....pana si incalzitorul de servetele mi-a fost util (bebelusii urasc senzatia de rece, cel putin al meu plangea dc in miezul noptii cand il schimbam, il stergeam cu servetel rece).

Eu am crezut ca multe din obiectele mai sus mentionate nu le voi folosi,....dar le folosesc pe toate pt ca imi fac viata mai usoara si imi permit economia de timp (ajungi sa apreciezi tare mult un incalzitor de biberoane care iti incalzeste laptele la o temperatura exacta in fix un minut, in loc sa stai sa fierbi apa la 3 dimineata si apoi sa pierzi 15 minute asteptand sa se raceasca).

www.onetruemedia.com/shared?p=7ed153bfbb67814c5b3058" target="_blank">
An amazing journey

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album

www.eklipsse.net/gallery/" target="_blank">FineArt gallery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

exista deja subiectul deschis pentru cele necesare mamei si bebelusului: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47715
va rog sa continuati discutia acolo.
multumesc pentru intelegere,

Roxana

Mergi la inceput