Peste Pangasius - ATENTIE!!!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga
...dar esti de acord cu mine ca nu se prea poate sti daca e de pe la crescatoriile de peste care aprovizioneaza capitala ori chiar direct de la 200-300km.



Ce sa zic...scrie "crap de Dunare", de exemplu...e drept, daca mint ei, va mint si eu. Dar asta e, trebuie sa-i cred si pe aia cu "salau de Nil", "biban din Marea Rosie" si "chefal de Mediterana".
Si da, mi-ai adus aminte, crap la acvariu se gaseste mai tot timpul pe undeva...

Oricum, mi-ati facut o pofta de peste...desi chiar duminica am mancat Dorada la gratar...din marea Egee, prins de viu! Ala peste, plin de omega, fara oase...

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dennise spune:

buna dragelor , de cand ma stiu ,toti barbatii din familia mea sunt pescari iar pestele adus de ei a fost intotdeauna gatit in diferite feluri si mancat de toti membrii familiei de la mic la mare.Cat despre pangasus sau cum s-o chema bunica a spus asa" maica...asta nici nu miroase si nici nu are gust de peste..sa nu mai cumperi">asa ca m-am conformat si asta e...Poate un pastrav prins pe ape de munte...( visez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui vikinga
Nici crapul de Dunare nu ajunge proaspat la Oradea ori mai stiu eu unde in Romania, nu-si iau firmele mari riscuri din astea, se stie cit de perisabil e pestele.



Dupa cum da din coada, ai zice ca-i viu...




ei o fi adus cu acvariu'. Acum serios, in bucuresti o mai fi, ca e piata de desfacere mare, dar esti de acord cu mine ca nu se prea poate sti daca e de pe la crescatoriile de peste care aprovizioneaza capitala ori chiar direct de la 200-300km.



Chiar asa este adus,in niste bazine cu apa!Dimineata la 4 se incarca bazinele cu peste si la 6 sunt pe platforma la metro,carefour,pescarii etc!

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Noi consumam pangasius, dar si pastrav,salau,macrou, somon, dorada. Eu prepar pestele numai la aburi, la steamer.Am mancat si prajit la soacra-mea si nu mi-a placut. Ii dau si fetitei mele, care adora orice peste, si recunosc ca e mai usor sa ii dau file de pangasius, sa nu stau sa scot oasele. Mie mi se pare un peste bun, gustos.

Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca30 spune:

pangasius e un peste ieftin si prost,am gustat,nu mi-a facut rau ,dar pur si simplu nu se merita ca peste..e prost calitativ.
mancati somon oamenilor,in special importat din Norvegia,aia au crescatorii si au si psihologi pt pesti,nu de una ,de alta,sa vada cum se simt pestii la ferma,daca nu se simt prea inghesuiti sau prea nefericiti
Nu stiu cati dintre voi stiu dar carnea pestelui,orice rasa trebuie sa fie alba,curata,fara firele alea negre,firele alea negre sunt de fapt viermi,pesti infectati din ape murdare,inclusiv pestele din apele romane,nu e periculos la om,dar totusi nu e nici prea placut cand stii ce e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy36 spune:

m#259; bucuram c#259; în sfâr#351;it, dup#259; 5 ani în care nu am mâncat deloc carne, am descoperit un tip de pe#351;te la care nu fac alergie, acesta fiind pangasius. Am v#259;zut documentarul postat pe site. "poft#259; bun#259;!" De mâine voi posti din nou pentru tot restul vie#355;ii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluca30
mancati somon oamenilor,in special importat din Norvegia,aia au crescatorii si au si psihologi pt pesti,nu de una ,de alta,sa vada cum se simt pestii la ferma,daca nu se simt prea inghesuiti sau prea nefericiti

Adica tu ne propui sa cadem din lac in www.fishandfly.com/articles/20090212" target="_blank">putz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui raluca30
mancati somon oamenilor,in special importat din Norvegia,aia au crescatorii si au si psihologi pt pesti,nu de una ,de alta,sa vada cum se simt pestii la ferma,daca nu se simt prea inghesuiti sau prea nefericiti

Adica tu ne propui sa cadem din lac in www.fishandfly.com/articles/20090212" target="_blank">putz


Si eu vazusem mai demult o emisiune pe Discovery unde aratau cum se injecteaza somonul cu colorant ca sa aiba aspect mai frumos.Au si aratat nuantele de portocaliu ce sunt folosite, intr-un catalog, exact ca si acelea cu care iti cauti vopseaua potrivita pt zugravit.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent.
If he is both able and willing, then whence cometh evil?
If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melanies spune:

Pangasus e din aceeasi clasa cu catfish-ul care se prinde in mod frecvent in apele din Canada. Ei bine eu nu as manca asa ceva nici daca ar depinde viata mea de asta. Noi cand mergem la pescuit avem o manusa speciala pe care o folosim ca sa punem mana pe scarbosenia asta de peste pana il scoatem din ac sa-l aruncam inapoi in apa. Iar in timpul "procesului" de extragere din carlig scarbosenia pur si simplu guita ca un porc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diablette spune:

nici eu nu as manca in viata mea porc, dar cu exprimarea din mesaj ai reusit sa imi intorci stomacul pe dos cum nu au facut-o niciodata mirosul, gustul sau gandul ca as putea manca carne de porc. dar as manca in continuare pangasius (ca de altfel orice tip de peste)


Citat:
citat din mesajul lui melanies

Pangasus e din aceeasi clasa cu catfish-ul care se prinde in mod frecvent in apele din Canada. Ei bine eu nu as manca asa ceva nici daca ar depinde viata mea de asta. Noi cand mergem la pescuit avem o manusa speciala pe care o folosim ca sa punem mana pe scarbosenia asta de peste pana il scoatem din ac sa-l aruncam inapoi in apa. Iar in timpul "procesului" de extragere din carlig scarbosenia pur si simplu guita ca un porc.


Spuneti NU prajelilor de orice fel, sucurilor sintetice, fumatului, margarinei, FACETI multa miscare, dragoste, fapte bune, acte de caritate, iubiti, iertati, daruiti, hidratati-va corpul si pielea, folositi cosmetice cat mai naturale, mancati ciocolata cu 85% cacao, beti suc proaspat stors de grapefruit si portocale, ganditi pozitiv, nu mai faceti RAU...

SEE no evil, HEAR no evil, SPEAK no evil... DO no evil

Mergi la inceput